HÍREK
A Rovatból

Lassan 12 millióan látták már Majka klipjét, mégsem változott jelentősen az emberek véleménye a kormányról

Bár a legtöbben Bindzsisztán helyzetében a hazai viszonyokra ismernek, ez nem változtatott érdemben az emberek hozzáállásán. Igaz, még a Fidesz-szavazók ötöde is hitelesnek tartja a mondanivalót.


A bindzsisztáni gyorson továbbra sincs fék: Majka Csurran, cseppen című száma már a 12 milliós megtekintést ostromolja, és még mindig nem csillapodnak a körülötte keringő hírek.

Most a Népszava rendelt meg egy közvélemény-kutatást a Publicus Intézettől, amelyben arra voltak kíváncsiak: ha már ennyien hallották a számot, és látták az abból forgatott videóklipet, vajon hatott-e valamilyen irányban az emberek véleményére.

A magyarok 80 százaléka hallott Majka legújabb daláról, és az emberek 73 százaléka úgy gondolja, hogy a dal Magyarország korrupt vezetését mutatja be.

Ennek ellenére a kormány megítélése alig változott: a válaszadók 83 százalékának nem módosult a véleménye a Fidesz-kormányról a dal hatására.

A felmérés szerint a Fidesz szavazói körében a legalacsonyabb (70 százalék) azok aránya, akik hallottak a dalról, míg az ellenzéki szavazók között ez az arány 85 százalék, a bizonytalanok körében pedig 74 százalék. A dalt ismerők 57 százaléka meg is nézte a klipet, további 18 százalék pedig legalább meghallgatta a számot. A kormánypárti szavazók 43 százaléka ugyan hallott róla, de nem volt kíváncsi a dalra.

A Csurran, cseppen népszerűsége a magyar közösségen túl is érzékelhető: a YouTube statisztikái alapján Ausztriában, az Egyesült Királyságban, Németországban és Svájcban is a legnépszerűbb videók között szerepelt, és január 20-án globálisan a 18. legnézettebb videó volt. A Genius dalszöveges oldalán ekkor vezette a keresési listát is.

Bár Majka egyértelműen nem erősítette meg, hogy a dal Orbán Viktorra és rendszerére utal, a megkérdezettek többsége így értelmezi. A válaszadók 57 százaléka egyetért, 16 százalék pedig inkább egyetért azzal az állítással, hogy a szám Magyarország vezetéséről szól. Ezzel szemben csupán 7 százalék utasítja ezt el egyértelműen, míg 4 százalék inkább nem ért egyet, 16 százalék pedig nem tudott vagy nem akart válaszolni.

Még a Fidesz szavazóinak 37 százaléka is úgy véli, hogy Bindzsisztán és vezetője Magyarország és Orbán Viktor allegóriája, míg 35 százalékuk nem lát párhuzamot.

Az ellenzéki szavazók körében ez az arány 4 százalék, a bizonytalanok között pedig 7 százalék.

A dal megítélése társadalmi csoportonként is eltér: a megkérdezettek 62 százaléka szerint pontos vagy inkább pontos művészeti ábrázolása a magyarországi helyzetnek, míg 18 százalék nem ért ezzel egyet. A Fidesz szavazók 21 százaléka tartja hitelesnek a dal mondanivalóját, míg az ellenzéki szavazók 85, a bizonytalanok 56 százaléka vélekedik így. Nemek szerint is látható különbség: a férfiak 74, a nők 51 százaléka gondolja úgy, hogy Majka dalában pontos képet festett a jelenlegi viszonyokról.

Bár a Csurran, cseppen nagy visszhangot keltett, a kormány népszerűségén alig változtatott: a válaszadók 83 százalékának véleménye nem módosult a dallal kapcsolatban,

csupán 6 százalék nyilatkozott úgy, hogy romlott a véleménye a vezetésről.

A Fidesz szavazók körében ez az arány mindössze 4 százalék, míg a megkérdezettek közel 12 százaléka nem válaszolt erre a kérdésre.

A lap munkatársa több dél-dunántúli kis faluban is járt, hogy az ottani közösség véleményét kérdezze a rapper legújabb művéről. Majka Csurran, cseppen című dala nem igazán érintette meg a jellemzően erősen Fidesz-támogató kis falvak lakóit, akik közül sokan nem is hallották vagy nem akarják megnézni a klipet.

A megkérdezettek többsége szerint bár tudják, hogy a dal a kormányt kritizálja, nem érdekli őket, vagy úgy gondolják, hogy a korrupció mindenhol jelen van. Sokan továbbra is kiállnak Orbán Viktor mellett, és úgy vélik, hogy a miniszterelnök értük harcol – még ha lopások is történnek.

A falusiak egy része fél beszélni a témáról, mások pedig egyszerűen elutasítják a politikai tartalmú művészetet. A fiatalabb generációból is sokan mondták, hogy nem érdekli őket a dal politikai üzenete, míg néhányan elismerték, hogy van igazság benne. A falvakban az emberek többsége úgy gondolja, hogy a Fidesz által nyújtott támogatások fontosabbak, mint a korrupciós vádak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Nemrég Budapesten járt az új pápa, ő maga osztott meg videót róla
Ferenc pápa delegációjának tagja volt két évvel ezelőtt. A húsvéthétfőn elhunyt egyházfőt ő is elkísérte a Sándor-palotába, ahol Novák Katalin és Orbán Viktor fogadta a szentatyát.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 08.



Első amerikaiként választották pápává Robert Francis Prevostot. A 69 éves egyházfő május 8-án, a titkos szavazás negyedik körében szerezte meg 133 bíboros kétharmadának bizalmát.

A XIV. Leó nevet választó pápa nem is olyan régen járt Budapesten, igaz akkor még a húsvéthétfőn elhunyt Ferenc pápa kísértének tagjaként. Ferenc pápa még 2023. április 28-án érkezett Budapestre háromnapos apostoli látogatásra.

A vatikáni delegáció tagjai között volt Robert Francis Prevost, aki akkoriban a Püspöki Dikasztérium prefektusaként szolgált.

Ez volt az első hivatalos külföldi útja ebben a szerepkörben, derül ki az mfor.hu két évvel ezelőtti beszámolójából.

A látogatás során Ferenc pápa találkozott Novák Katalin köztársasági elnökkel és Orbán Viktor miniszterelnökkel a Sándor-palotában, ahol négyszemközti megbeszélést is folytattak.

A lenti videót Prevost reposztolta saját közösségi oldalára. A felvételen 0:18-tól tűnik fel egy pillanatra:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Kicsoda Robert Francis Prevost, aki első amerikaiként lett pápa?
A 69 éves egyházfő reformszellemű, és jól ismeri a katolikus egyház megosztottságait. Latin-amerikai tapasztalata is fontos szerepet játszhat a folytatásban.


Már a bejelentés előtt is ünnepi hangulat uralkodott a Vatikánban: a Szent Péter téren összegyűlt tömeg lelkesen skandálta, hogy „Éljen a pápa!”

Robert Prevost, aki mostantól a XIV. Leó nevet viseli, 69 éves, és ő lett a 267. pápa, aki elfoglalja Szent Péter trónját. 1955-ben született az Egyesült Államokban, Chicagóban. Már gyerekként bekapcsolódott az egyházi életbe, ministránsként szolgált, majd 1982-ben pappá szentelték, írja összefoglalójában a BBC.

Pályafutása hamar nemzetközi irányt vett: harmincéves korában Peruba költözött, ahol az Ágoston-rendi misszió tagjaként kezdett dolgozni. Később érseki kinevezést kapott, majd Ferenc pápa püspökké nevezte ki Chiclayóban, egy évvel azután, hogy maga is elfoglalta a pápai széket.

Perui állampolgárságot is szerzett, és sokan ma is szeretettel emlékeznek rá, mint olyan emberre, aki szívügyének tekintette a peremre szorult közösségek támogatását, és fontos szerepet játszott abban, hogy közelebb hozza egymáshoz a helyi egyház tagjait. Bár érseksége idején Peruban is megjelentek az egyházat érintő szexuális visszaélési ügyek, egyházmegyéje határozottan tagadta, hogy Prevost bármilyen eltussolásban részt vett volna.

A konklávén részt vevő bíborosok mintegy 80 százalékát Ferenc pápa nevezte ki, így sokak számára nem volt meglepő, hogy egy olyan vezető került az egyház élére, aki közel áll hozzá szemléletben.

Prevostot világszerte jól ismerik az egyházi vezetők, hiszen korábban a Püspöki Dikasztériumot vezette – ez az egyik legfontosabb hivatal a Vatikánban.

Első beszédében meghatottan emlékezett meg elődjéről: „Még mindig a fülünkben cseng Ferenc pápa gyenge, de mindig bátor hangja, amint megáldott minket” – mondta, majd így folytatta: „Isten kezét fogva, egységben haladjunk előre.”

A választást megelőző napokban a bíborosok tanácskozásain már körvonalazódott, milyen vezetőt keresnek. Matteo Bruni, a Vatikán szóvivője így fogalmazott:

„Egy prófétai lelkületű pápát szerettek volna, aki nem zárkózik be, hanem képes kilépni és világosságot vinni egy kétségbeeséssel teli világba.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
XIV. Leó pápa első üzenete: A gonosz nem fog győzedelmeskedni
Az új pápa megható beszédet mondott a Szent Péter téren, amelyben hangsúlyozta a párbeszéd fontosságát, és köszönetet mondott Perunak és a bíborosoknak is.


Május 8-án Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új vezetőjévé. A konklávé negyedik szavazási körében született meg a döntés, az új egyházfő a XIV. Leó nevet vette fel. A Szent Péter téren összegyűlt tömeg nagy örömmel fogadta a bejelentést, éljenzett és skandálta a pápa nevét, aki a hagyományoknak megfelelően integetett nekik.

XIV. Leó első beszédében megható gondolatokat osztott meg a világgal. Különös hangsúlyt fektetett a békére, a szeretetre és a párbeszéd fontosságára, írja az Index.

„Béke legyen mindnyájatokkal! Ez a feltámadt Krisztus, a jó pásztor első üdvözlete, aki életét adta Istenért. Szeretném, ha ez a béke-köszöntés a mi szívünkbe és családjainkba is bekerülne”

– fogalmazott elérzékenyülve.

A frissen megválasztott pápa megemlékezett elődjéről, Ferenc pápáról is. Arra kérte a híveket, hogy őrizzék meg az ő örökségét.

„Tartsuk fülünkben Ferenc pápa gyenge hangját, amely megáldja Rómát. A pápa, aki megáldotta Rómát, áldását adta az egész világnak azon a húsvéti reggelen. Engedjék meg, hogy ezt az áldást kövessem. Isten szeret minket. Isten mindenkit szeret. A gonosz nem fog győzedelmeskedni”

– mondta.

A beszéd egy részében spanyolra váltott, mivel korábban Peruban teljesített szolgálatot, Trujillóban és Chiclayóban is püspökként. Külön megszólította volt egyházmegyéjét: „Legkedvesebb szeretett egyházmegyémnek Peruban, ahol egy hűséges nép kísérte el püspökét, hogy megossza vele hitét, és amely oly sokat tett azért, hogy hűséges egyház legyen.”

XIV. Leó azt kérte, hogy a katolikus egyház egy olyan közösségként működjön, amely mindig a békét keresi, és közel áll a szenvedőkhöz. Az általa elképzelt egyház „hidakat épít”, nem elválaszt, hanem összeköt.

Köszönetet mondott bíborostársainak is, akik őt választották meg az egyház vezetőjévé

„Szeretnék köszönetet mondani minden bíboros testvéremnek is, akik engem választottak, hogy Péter utódja legyek, és veletek együtt járjak, mint egységes egyház. Mindig a békére és az igazságosságra törekedve. Törekedve arra, hogy olyan férfiakkal és nőkkel dolgozzunk együtt, akik Jézus Krisztushoz hűségesek, félelem nélkül hirdetik az evangéliumot, hogy misszionáriusok legyenek.”

A megható beszéd végén Szűz Máriához intézett imával és áldással búcsúzott a hívektől.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
„Több mint egy amerikai” – Sorra gratulálnak a világ vezetői az új pápának
A katolikus egyház történetében először lett amerikai állampolgár az egyházfő. A világ vezetői bizalommal és reménnyel üdvözölték XIV. Leót.


XIV. Leó személyében először került amerikai a katolikus egyház élére. A 69 éves Robert Francis Prevost megválasztása történelmi jelentőségű esemény, amelyre a világ vezetői is reagáltak – többen reményteli és béketeremtő korszakot várnak tőle, derül ki az Infostart összefoglalójából.

Pedro Sánchez spanyol kormányfő gratulációjában azt írta: „Gratulálok az egész katolikus egyháznak XIV. Leó pápa megválasztásához. Pápasága járuljon hozzá a párbeszéd erősítéséhez és az emberi jogok védelméhez egy olyan világban, amelynek reményre és egységre van szüksége.”

A német kancellár, Friedrich Merz úgy fogalmazott: „Szívből gratulálok a katolikus egyház fejévé való megválasztásához. Hivatalán keresztül reményt és útmutatást kínál világszerte hívők millióinak ezekben a nagy kihívások idején.” Hozzátette: „Sok erőt, jó egészséget és Isten áldását kívánom az ön előtt álló feladatokhoz.”

Christian Stocker osztrák kancellár üzenete rövid és lényegre törő volt: „Habemus Papam! Gratulálok XIV. Leó pápának e nagy felelősséggel járó hivatal elfoglalásához, és sok erőt és bölcsességet kívánok neki pápaságához.”

Az argentin elnöki szóvivő, Manuel Adorni az X-en reagált:

„Gratulálok XIV. Leónak hivatalba lépéséhez. Vezetése és bölcsessége vezessen minket a nehéz időkben. A világnak szüksége van az oroszlánok ébredésére.”

Gustavo Petro kolumbiai elnök arra hívta fel a figyelmet, hogy az új pápa „több mint egy amerikai”, hiszen közvetlen ősei spanyolok és franciák, és negyven évet töltött Peruban. Úgy fogalmazott: „Remélem, hogy nagyszerű vezetővé válik a világ migránsai számára, és remélem, hogy felemeli latin-amerikai migráns testvéreinket és nővéreinket, akiket jelenleg az Egyesült Államok megaláz.” Emellett azt is mondta: „Segítsen nekünk felépíteni az emberiség nagy erejét, amely megvédi az életet, és legyőzni a kapzsiságot, amely a klímaválságot és az élőlények kihalását okozta.”

Emmanuel Macron francia elnök „történelmi pillanatnak” nevezte az eseményt, és testvéri üzenetet küldött az új egyházfőnek: „Május 8-án azt kívánom, hogy ez az új pápaság legyen a béke és a remény hordozója.”

George W. Bush volt amerikai elnök szerint „történelmi és reményteli pillanat ez az amerikai katolikusok és a világ minden táján élő hívők számára”. Mint mondta, csatlakozik azokhoz, akik imádkoznak a pápa sikeréért.

Barack Obama is megszólalt: „Történelmi nap ez az Egyesült Államok számára, és imádkozni fogunk érte, amint megkezdi szent munkáját, vezeti a katolikus egyházat, és példát mutat oly sokak számára, hitüktől függetlenül.”

Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen így reagált:

„Őszinte gratulációnkat fejezzük ki Őszentsége XIV. Leó pápának megválasztása alkalmából mint a Katolikus Egyház feje. Azt kívánjuk, hogy pápaságát bölcsesség és erő vezesse, miközben irányt mutat a katolikus közösségnek, és elkötelezettségével a béke és párbeszéd iránt inspirálja a világot.”

Antonio Costa, az Európai Tanács vezetője szerint ez a pillanat „reményt jelent emberek milliói számára szerte a világon”. Kiemelte, hogy az Európai Uniót és a Szentszéket „mély elkötelezettség köti össze az emberi méltóság iránt”.

A lengyel elnök, Andrzej Duda úgy fogalmazott: „Szívem mélyéből, a lengyel nemzet és a magam nevében szívből gratulálok Őszentsége XIV. Leó pápának Róma püspöki székébe való megválasztása alkalmából.” Kijelentette, hogy Lengyelországban az emberek meghatottsággal és reménnyel élik meg ezt az eseményt.

Giorgia Meloni olasz miniszterelnök szerint az új pápa beszéde „erőteljes felhívás a békére, a testvériségre és a felelősségvállalásra”. Azt is hozzátette:

„Ez egy olyan lelki örökség, amely a Ferenc pápa által kijelölt úton halad tovább.”

Keir Starmer brit miniszterelnök közleményében azt írta: „XIV. Leó pápa megválasztása mélyenszántó örömteli pillanat az Egyesült Királyság és a világ katolikusai számára, és új fejezetet nyit az egyház és a világ vezetése számára.”


Link másolása
KÖVESS MINKET: