HÍREK

III. Károly első királyi beszéde: „Édesanyám elhivatottsága és odaadása soha nem ingott meg”

A brit uralkodó első királyi beszédében megköszönte a támogatást és az együttérzést, amit családja kapott gyászukban.


Péntek este először beszélt a nyilvánosság előtt édesanyja, II. Erzsébet halála óta III. Károly, csütörtök óta Nagy-Britannia királya.

„Mélységes szomorúsággal beszélek ma hozzátok” – kezdte beszédét, hozzátéve, hogy súlyos gyászt érez édesanyja halála miatt.

„Őfelsége, a királynő, szeretett édesanyám egész életében inspirációt és példát jelentett számomra és az egész családom számára. A legőszintébb adóssággal tartozunk neki, amivel egy család tartozhat egy édesanyának a szeretetéért, útmutatásáért és példájáért”

– fogalmazott a király.

Úgy folytatta: „Kötelességei miatt áldozatokat hozott. Elhivatottsága és odaadása soha nem ingott meg, akár nehéz, akár boldog időkről volt szó, az öröm és az ünneplés, valamint a szomorúság és a veszteség idején sem.

Az egész családom által érzett személyes gyászon túl sokakkal az Egyesült Királyságban, minden olyan országban, ahol a királynő államfő volt, a Nemzetközösségben és szerte a világon osztozunk a hála mély érzésében. Azért a több mint 70 évért, ameddig anyám királynőként oly sok nemzet népét szolgálta.

1947-ben, 21. születésnapján egy Fokvárosból a Nemzetközösségbe sugárzott adásban ígéretet tett arra, hogy életét – legyen az rövid vagy hosszú – népe szolgálatának szenteli.

Ez több volt, mint ígéret. Mély személyes elkötelezettség volt, amely meghatározta az egész életét.”

Károly király hozzátette: „Tisztelettel adózok édesanyám emlékének, és tisztelem szolgálati életét. Tudom, hogy a halála nagyon sokotoknak nagy szomorúságot okoz.”

A megrendült uralkodó beszédében kiemelte feleségét, fiait és azok családjait is, megemlítve, hogy ők is mély gyászt éreznek szeretett rokonuk és uralkodójuk iránt. Külön kifejezte szeretetét fiai Vilmos és Henrik iránt, utóbbinál megjegyezve, hogy ő életét már a tengeren túlon építi tovább.

„Az életem természetesen megváltozik, ahogy elvállalom az új feladataimat. Többé nem fogom tudni annyi időmet és energiámat a jótékonysági szervezetekre és ügyekre fordítani, amelyekkel eddig oly mélyen foglalkoztam. De tudom, hogy ezek a tevékenységek ezután is jó kezekben lesznek” – tette hozzá.

Beszéde végében Károly elhunyt szüleit szólította meg:

„És kedves anyámnak, amikor megkezdi utolsó nagy utazását, hogy csatlakozzon drága néhai papámhoz, egyszerűen csak azt szeretném mondani: köszönöm! Köszönjük a családunk és a nemzetek családja iránti szeretetét és odaadását, amelyet ennyi éven át oly szorgalmasan szolgáltatok. Az angyalok énekei kísérjenek titeket nyugodalmas utatokon.”

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Itt van Gyurcsány utolsó levele: Fájó búcsú ez, voltam fent és lent, az, hogy velem mi lesz, nem érdekes
A politikus távozását csütörtök délelőtt jelentette be felesége. Dobrev Klára azt is közölte, hogy a házasságuk is véget ért. Gyurcsány Ferenc azóta nem szólalt meg, egészen eddig.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 08.



Csütörtökön délután levélben búcsúzott el a követőitől a közélettől visszavonuló Gyurcsány Ferenc. A DK elnökének távozását még déllőtt jelentette be Dobrev Klára, aki egyúttal azt is közölte, hogy házasságuk is véget ért. Gyurcsány egészen eddig nem szólalt meg a bejelentéssel kapcsolatban. A feliratkozók negyed ötkor kapták meg a búcsúlevelet az egykori miniszterelnöktől, amit változtatás nélkül közlünk:

„Kedves Barátom!

Ez az utolsó alkalom, hogy ilyen pártelnöki levelet kapsz tőlem. Mint azt bizonyára már tudod, úgy döntöttem, hogy lemondok a DK elnöki posztjáról, a párt frakcióvezetői posztjáról, az országgyűlési képviselői mandátumomról, és visszavonulok a közélettől, így nem indulok többé választáson sem.

Fájó búcsú ez. 25 évet töltöttem a magyar belpolitikában. Voltam fent és lent, tudom, hogy milyen érzés az ország miniszterelnökének lenni, tudom, hogy milyen érzés legyőzni Orbán Viktort, ahogy azt is tudom, hogy mivel jár az országra nézve, ha a jobboldal állampártként uralkodik hazánkon. Egy szó, mint száz, megtisztelő volt a magyar baloldalt és a hazámat szolgálni. Mindez csak azért érte meg, csak azért voltam itt, mert soha nem feledtem, hogy ez nem rólam szól, hanem a hazánkról, mindannyiunkról, Rólad. Ezt mindig így gondoltam, akkor is, ha sokan nem értettek, ha sokan nem ismertek, mert csak azt a „Gyurcsányt” látták, amelynek a magyar jobboldal akart láttatni engem. Ma is azt gondolom, hogy csak úgy lehetünk igazságos Magyarország, ha elfogadjuk, hogy több felelősség fent, több lehetőség lent. Ma is azt gondolom, hogy „azért érdemes politikusnak lenni itt a XXI. század elején, hogy csináljunk egy másik világot. Csak azért.”

Ebben a levélben búcsúzom Tőled, de egyúttal arra is kérlek, hogy támogasd majd a DK új elnökét, és tarts ki a DK mellett, mert ez a közösség őrzi a magyarok európaiságának lángját. Az, hogy velem mi lesz, nem érdekes. Csak az számít, hogy képes lesz-e a magyar baloldal életben tartani az igazságos, gondoskodó, európai Magyarország gondolatát. Ehhez a DK, a DK-hoz pedig Te kellesz!

Kedves Barátom, megtiszteltetés volt Téged képviselni!

Barátsággal,

Gyurcsány Ferenc”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
XIV. Leó: az amerikai Robert Francis Prevost lett az új pápa
18 óra 8 perckor szállt fel a fehér füst a Sixtus-kápolna kéményéből. Az új pápa már köszöntötte is a Szent Péter téren várakozó híveket.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 08.



Fehér füst szállt fel néhány perccel csütörtökön este hat óra után a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy már a második napon sikerült megválasztani a katolikus egyház új, 267. vezetőjét.

A pápaválasztó konklávén 133, nyolcvanévesnél fiatalabb bíboros vett részt, az eredményes választáshoz kétharmados többségre volt szükség.

A füst felszállása után az új pápa kilétét Dominique Mamberti protodiakónus bíboros  jelentette be a vatikáni palotának a Szent Péter térre néző pápai erkélyéről. Ezek alapján az új pápa, az amerikai Robert Francis Prevost lett, aki XIV. Leó néven vezeti majd a katolikus egyházat.

Robert Francis Prevost 1955. szeptember 14-én született Chicagóban. Amerikai származású katolikus bíboros és az Ágoston-rend tagja. Pápává választásáig a Püspöki Dikasztérium prefektusa, valamint a Latin-Amerikáért felelős Pápai Bizottság elnöke volt.

Az új pápa külön-külön üdvözölte a bíborosokat, megölelte őket, és később velük vacsorázik - közölte a Vatikán.

Az egyház egységét jelzi, hogy a bíborosoknak csak négy szavazási fordulóra volt szükségük az új pápa megválasztásához - vélte Giuseppe Versaldi olasz bíboros újságíróknak nyilatkozva a Vatikán sajtóhivatalában.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
Fehér füst: megvan az új pápa!
Csütörtök este véget ért a konklávé, ami egy nappal korábban kezdődött. Hamarosan kiderül, kit választottak az egyház vezetőjének a bíborosok.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 08.



Fehér füst szállt fel a Sixtus-kápolna kéményéből csütörtök este, ami azt jelenti, hogy megvan az új pápa. Azt egyelőre még nem lehet tudni, hogy kit választottak meg a bíborosok.

A pápaválasztó konklávén 133, nyolcvanévesnél fiatalabb bíboros vett részt, az eredményes választáshoz kétharmados többségre volt szükség.

Az új pápa lesz a katolikus egyház 267. vezetője.

Az eseményeket élőben lehet követni itt:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Kicsoda Robert Francis Prevost, aki első amerikaiként lett pápa?
A 69 éves egyházfő reformszellemű, és jól ismeri a katolikus egyház megosztottságait. Latin-amerikai tapasztalata is fontos szerepet játszhat a folytatásban.


Már a bejelentés előtt is ünnepi hangulat uralkodott a Vatikánban: a Szent Péter téren összegyűlt tömeg lelkesen skandálta, hogy „Éljen a pápa!”

Robert Prevost, aki mostantól a XIV. Leó nevet viseli, 69 éves, és ő lett a 267. pápa, aki elfoglalja Szent Péter trónját. 1955-ben született az Egyesült Államokban, Chicagóban. Már gyerekként bekapcsolódott az egyházi életbe, ministránsként szolgált, majd 1982-ben pappá szentelték, írja összefoglalójában a BBC.

Pályafutása hamar nemzetközi irányt vett: harmincéves korában Peruba költözött, ahol az Ágoston-rendi misszió tagjaként kezdett dolgozni. Később érseki kinevezést kapott, majd Ferenc pápa püspökké nevezte ki Chiclayóban, egy évvel azután, hogy maga is elfoglalta a pápai széket.

Perui állampolgárságot is szerzett, és sokan ma is szeretettel emlékeznek rá, mint olyan emberre, aki szívügyének tekintette a peremre szorult közösségek támogatását, és fontos szerepet játszott abban, hogy közelebb hozza egymáshoz a helyi egyház tagjait. Bár érseksége idején Peruban is megjelentek az egyházat érintő szexuális visszaélési ügyek, egyházmegyéje határozottan tagadta, hogy Prevost bármilyen eltussolásban részt vett volna.

A konklávén részt vevő bíborosok mintegy 80 százalékát Ferenc pápa nevezte ki, így sokak számára nem volt meglepő, hogy egy olyan vezető került az egyház élére, aki közel áll hozzá szemléletben.

Prevostot világszerte jól ismerik az egyházi vezetők, hiszen korábban a Püspöki Dikasztériumot vezette – ez az egyik legfontosabb hivatal a Vatikánban.

Első beszédében meghatottan emlékezett meg elődjéről: „Még mindig a fülünkben cseng Ferenc pápa gyenge, de mindig bátor hangja, amint megáldott minket” – mondta, majd így folytatta: „Isten kezét fogva, egységben haladjunk előre.”

A választást megelőző napokban a bíborosok tanácskozásain már körvonalazódott, milyen vezetőt keresnek. Matteo Bruni, a Vatikán szóvivője így fogalmazott:

„Egy prófétai lelkületű pápát szerettek volna, aki nem zárkózik be, hanem képes kilépni és világosságot vinni egy kétségbeeséssel teli világba.”


Link másolása
KÖVESS MINKET: