HÍREK
A Rovatból

II. Erzsébet újévi kitüntetettjei: Tony Blair, Vanessa Redgrave, Emma Raducanu és a járványügy vezetői

Olyan járványügyi vezetők, akik a legnehezebb időszakokban is nyugodt, tárgyilagos, megnyugtató, de a kockázatokat, veszélyeket sem elhallgató tájékoztatással vívtak ki rendkívüli népszerűséget és közbizalmat. Ott ilyen is van.


A nagy-britanniai koronavírus-járvány elleni küzdelem tudományos vezetői szerepelnek II. Erzsébet királynő újévi kitüntetési listájának élén. A politikusok közül Tony Blair egykori munkáspárti miniszterelnök részesült magas kitüntetésben.

Az uralkodói elismerések díjazottjainak névsorát évente kétszer, II. Erzsébet királynő júniusi "hivatalos" születésnapján és újévkor hirdetik ki.

A szombat hajnalban ismertetett, több mint 1200 nevet tartalmazó idei újévi kitüntetési lista élén szerepel

Chris Whitty angliai tisztifőorvos, a brit kormány egészségügyi főtanácsadója, aki a koronavírus-járvány legnehezebb időszakaiban is nyugodt, tárgyilagos, megnyugtató, de a kockázatokat, veszélyeket sem elhallgató lakossági tájékoztatóival vívott ki rendkívüli népszerűséget és közbizalmat.

Whitty professzort az uralkodó - a hivatalos indoklás szerint a közegészségügy szolgálatában kifejtett munkásságáért - lovagi rangra emelte, így az angliai tisztifőorvos szombattól a Sir Chris Whitty megszólításra tarthat igényt.

Ugyancsak a Sir előnév viselésére jogosító lovagi rangot adományozta a királynő Jonathan Van-Tam professzornak, az angliai tisztifőorvos-helyettesnek - vagyis Sir Chris helyettesének -, aki szintén rendszeresen tart lakossági tájékoztatókat az aktuális járványhelyzetről. Sir Jonathan ugyancsak igen népszerűvé vált, de elsősorban tájékoztatóinak színes, a komor hangulatot gyakran a labdarúgás világából kölcsönzött analógiákkal feloldó nyelvi fordulataiért.

Azóta is emlegetett megfogalmazásai között szerepelt, amikor az egyik novemberi sajtótájékoztatóján kijelentette: a koronavírus-járvánnyal vívott mérkőzés végét jelző sípszó még nem harsant fel, de a meccs már a hosszabbítás félidejében jár.

A lovagi cím női megfelelőjének számító, a Dame előnév viselésére jogosító címet adományozta a 95 esztendős uralkodó Jenny Harries professzornak, a brit kormány egészségügyi biztonsági hivatala (UK Health Security Agency, UKHSA) vezérigazgatójának.

Ugyanilyen elismerésben részesült June Raine professzor, a brit gyógyszerfelügyeleti hatóság (MHRA) vezérigazgatója.

Mindketten szintén a közegészségügy szolgálatában és a koronavírus-járvány elleni küzdelemben kifejtett tevékenységükért kapták a magas kitüntetést.

A színművészet világából Joanna Lumley és Vanessa Redgrave veheti át a Dame előnévre jogosító elismerést II. Erzsébet királynőtől.

Az élsport legkiválóbbjai közül a brit tenisz új szupersztárja, Emma Raducanu a Brit Birodalom rendjének tagja (Member of the Order of the British Empire, MBE) címet viselheti szombattól.

Raducanu kitüntetését sokan megjósolták, miután a 19 éves versenyző három hónapja - az egész világot alaposan meglepve - szettveszteség nélkül megnyerte a 2021-es év utolsó Grand Slam-tornáját, a US Opent. Ő lett 44 év után az első brit női játékos, akinek sikerült ez a diadal.

A politika világából Tony Blair részesült a legmagasabb uralkodói kitüntetésben.

Blair 1997 és 2007 között állt a brit kormány élén, és egymás után három parlamenti választást nyert a jelenlegi legnagyobb brit ellenzéki erő, a Munkáspárt vezetőjeként, rekordot döntve ezzel a párt történetében.

Blairt a királynő a világ egyik legexkluzívabb lovagi közössége, az Order of the Garter, a 14. század óta létező brit térdszalagrend tagjává emelte.

Az Order of the Garternek, a legmagasabb brit lovagi rendnek - amelynek legfeljebb 25 tagja lehet - mindig tagja a mindenkori uralkodó, aki a többi 24 helyre saját illetékességében, kormányzati ajánlás nélkül nevezhet ki új tagokat.

A rend tagjai is jogosultak a lovagoknak kijáró Sir, illetve hölgyek esetében a Lady előnév viselésére, a volt munkáspárti kormányfő hivatalos megszólítása szombattól így Sir Tony Blair.

Blair egykori konzervatív párti riválisa és közvetlen hivatali elődje, Sir John Major is az Order of the Garter tagja, immár több mint másfél évtizede.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Lázár János: Súlyos hibának tartom, hogy a Fidesz egy időre átengedte az utcát és a közteret Magyar Péternek
A miniszter a Demokratának adott interjújában azt is kifejtette, hogy „egyes nagyvárosokban olyan féktelen gyűlöletet és olyan erős kormányváltó hangulatot” tapasztalt, ami szíven ütötte.


„Súlyos hibának tartom, hogy a Fidesz egy időre átengedte az utcát és a közteret Magyar Péternek” - mondta Lázár János a Demokratának adott interjújában. Az építési és közlekedési miniszter azt is elmondta, hogy szerinte a Tisza Párt radikálisabb és agresszívabb hangot hozott a magyar politikába. Úgy fogalmazott:

„Magyar Péterék kifejezetten az indulatokra ható hadjáratot vívnak ellenünk. Haragot, dühöt és gyűlöletet keltenek konkrét személyek, aztán egy egész közösség ellen. Nagyon veszélyes, amit csinálnak, a tűzzel játszanak”

– fogalmazott Lázár.

A miniszter szerint azok, akik szemben állnak a Fidesszel, a gyűlölet miatt fognak össze, és ezzel szemben fel kell venni a kesztyűt, vállalni kell a vitákat.

Arra a kérdésre, hogy melyik volt a Lázárinfó legkeményebb pillanata, úgy válaszolt, hogy meg kellett tapasztalnia, milyen indulatok forrnak az emberekben a Fidesszel, Orbán Viktorral és vele szemben. Azt mondta,

„egyes nagyvárosokban olyan féktelen gyűlöletet és olyan erős kormányváltó hangulatot tapasztaltam, ami szíven ütött”.

Az interjúban szóba került Azahriah is. Lázár felháborítónak és elfogadhatatlannak tartja, amit a zenész mondott, de szerinte Azahriah is belátta, hogy hibázott, hiszen elnézést kért. A miniszter arról is beszélt, hogy

„terjed valami irracionális, tehát tényekkel nem igazolható Fidesz-ellenesség a fiatalok körében, akik pont a politikánk nyertesei”.

A Pride is szóba került, amivel kapcsolatban azt mondta: nem tartja hibának a betiltását. Lázár szerint óriási eredmény, hogy „a gyermekvédelem szempontja megelőzi az összes alapjogot az Alaptörvényben”. Azt mondta,

„a magyar társadalom 70 százaléka elutasítja a Pride-ot, mondván, hogy a szerelem szabad, a köztéri melegpropaganda, az sok. Érdemes lett volna ezt a 70 százalékot megszólítani és megszervezni”.

Lázár a kormányközeli vállalkozói kör luxuséletmódjáról is beszélt. Úgy véli, a politika célja az, hogy mindenki a tehetsége, szorgalma és munkája alapján jusson előre, az alsó középosztályból felfelé. Azt mondta, a vagyonosodás kultúrája nem alakult ki Magyarországon az elmúlt 35 évben. Szerinte a gazdagoknak be kell tartaniuk a törvényeket, munkát kell adniuk másoknak, és vissza kell adniuk valamit annak a közösségnek, amelyhez tartoznak. „Ebben a Fidesz-közeli nagyvállalkozóknak az élen kell járniuk” – tette hozzá.

Azt is elmondta, hogy a kormány vállalta egy nemzeti tőkésréteg létrehozását. „Meggyőződésem, hogy ezt a szövetséget ezzel a csoporttal nem tudjuk fenntartani, ha az életmódjuknál vagy mentalitásuknál fogva megszegik az elvárt társadalmi normákat” – mondta. Úgy fogalmazott, hogy ebben a gazdasági környezetben „nem szabad hajóra, repülőre, méregdrága divatcikkekre vagy egyéb butaságokra költeni”. Szerinte a pénzt nem ész nélkül költeni kell, hanem befektetni.

Lázár beszélt a Budapest környéki agglomerációról is, ahol a Tisza Párt nagy arányban nyert az európai parlamenti választásokon. Szerinte paradoxon, hogy „a Fidesz-kormány legnagyobb nyertesei vannak a leginkább megsértődve”. Azt mondta, „nem becsülném alá az irigységet mint politikai tényezőt Magyarországon. Nálunk nem a szegények és az alsó középosztálybeliek irigyek, hanem a leggazdagabbak”.

A jövő évi választást sorsdöntőnek nevezte. Szerinte ez a választás több évtizedre eldönti az ország sorsát. Úgy fogalmazott, hogy „a slim fit bizonytalanságban vagy az XL-es biztonságban” kell majd dönteni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Csúszik Kapu Tiborék visszatérése a Földre
Eredetileg csütörtökön indult volna a Földre a Nemzetközi Űrállomásról Axiom–4 legénysége, hiszen letelt a tervezett két hetük az űrben. A jelenlegi információk szerint viszont úgy tűnik, hogy Kapu Tiborék július 13. után indulhatnak csak vissza.


Mint azt mi is megírtuk: hamarosan visszatérhet a Földre Kapu Tibor. Az Axiom–4 legénysége június 26-án érkezett a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), és az eredeti tervek szerint két hétig maradnak. Ez a mai napon telt le, így hamarosan elindulhatnak hazafelé.

Arról viszont, hogy pontosan mikor válhat le a Dragon űrkapszula az ISS-ről még sem a NASA, sem az Axiom Space, sem SpaceX nem közölt információt.

Korábban felröppent a hír, hogy Kapu Tiborék július 10-én, azaz ma térnek vissza a Földre és 12:00-kor (magyar idő szerint 14:00-kor) válnának le az ISS-ről. Erről azonban nem sokkal 14 óra előtt még sehol semmilyen információt nem látni. A Spacejunkie szerdai Facebook-posztjában is arról írtak, hogy semmi jele nincs a csütörtöki indulásnak.

Az Európai Űrügynökség (ESA) weboldalán arról írtak, hogy

július 14. előtt nem várható a visszatérés.

Sőt, az MTI-ben nemrég megjelent hír egyik bekezdésében is úgy fogalmaznak: a magyar űrhajós várhatóan július 13. után tér majd vissza a Földre.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Megszólalt a fideszes polgármester, akinek elege lett a NER-es kivagyiságból
Szegi Emma Lázár János egyik fórumán kérte számon a NER egyes szereplőinek viselkedését. Most is arról beszélt, hogy szerinte, ha ezeknek az ügyeknek nem lesz következménye, megrendül a fideszes szavazók hite.


Lázár János fórumain már megszokottá vált, hogy rendre felszólalnak olyanok, akik kritizálják a kormányt és a Fideszt. Meglepetésre egy június eleji Lázárinfón Kaba fideszes polgármestere kérte számon a NER egyes szereplőinek viselkedését.

Szegi Emma a Telex riportjában elmondta, több mint 20 éve dolgozik ezért a politikai családért, 19 éve vezeti a Hajdú-Bihar megyei várost. Lázár János fórumán arról beszélt, hogy szerinte Magyar Péter azért lehet hiteles ember, mert az embereknek már elege van a „kivagyiságból”, és úgy gondolja, helyére kellene tenni ezeket az embereket, mert úgy látja, sokaknak ez kellene ahhoz, hogy nyugodt szívvel tudjanak a Fideszre szavazni.

Lázár János válaszában azt mondta, egyetért a polgármester intésével, saját magára nézve is fontosnak tartja a mértékletességet és a szerénységet, és át fogja adni ezt az intelmet az érintetteknek.

Szegi Emma a Telexnek azt mondta, felszólalása után rengeteg üzenetet kapott, amelyben többnyire fideszesek köszönték meg neki, hogy végre kimondta, amit gondolnak.

„Napi szinten találkozunk azzal, hogy ki tartott 3 milliárdért születésnapot, ki vett minden héten más színű táskát 800 ezerért darabonként...de mondhatnám a magánrepülőket...a Magyar Nemzeti Bank ügyéről ne is beszéljünk...Tehát folyamatosan vannak olyan ügyek, amiről én azt gondolom egyszerű emberként, hogy időnként illene, ha lenne következményük, mert ha nem látom azt, hogy ennek egyszer már van következménye, akkor a hitem nekem is megrendül”

– fogalmazott a polgármester, aki arról is beszélt, hogy van az országban jó néhány vagyonos család, akiknek senki nem kérdőjelezi meg a vagyonát, hiszen a saját erejükből tartanak ott, ahol. Ugyanakkor nem mindegy, hogy valaki magát építi fel, vagy állami pénzekből.

Arról is beszélt, hogy szerinte Orbán Viktor nagyon elfoglalt a külpolitikai ügyek miatt az elmúlt években, ő úgy látja, hogy a kormányfő zseniálisan védi meg az ország érdekeit, viszont szerinte ez a belpolitikai ügyek rovására ment.

Arra a felvetésre, hogy többek pont Orbán Viktor jóváhagyásával gazdagodtak meg, azt mondta, ő ezt nem gondolja így, és neki sem ez a tapasztalata.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Elutasította az Ursula von der Leyennel szembeni bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament
A magyar képviselők közül a 10 fideszes és a Mi Hazánk képviselője, Borvendég Zsuzsanna szavazott igennel.


Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.

Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén 553 képviselő szavazott. A bizalmatlansági indítványt 175-en támogatták, 360 képviselő ellenezte és 18-an tartózkodtak.

A magyar képviselők közül a 10 fideszes és a Mi Hazánk képviselője, Borvendég Zsuzsanna szavazott igennel. A tiszás Dávid Dóra és Tarr Zoltán, illetve a DK-s Dobrev Klára nemmel szavazott.

Nem szavazott ugyanakkor a KDNP-s Hölvényi György, a tiszás Gerzsenyi Gabriella, Kollár Kinga, Kulja András, Lakos Eszter és Magyar Péter, valamint a DK-s Molnár Csaba.

Az Európai Unió történetében ez volt a 10. alkalom, hogy az EP-képviselők bizalmatlansági indítványról szavaztak. Az indítvány eddig egyszer sem kapta meg a szükséges kétharmados többséget.

A mostani bizalmatlansági indítványt Gheorghe Piperea, az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) frakciójához tartozó Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) EP-képviselője nyújtotta be az Ursula von der Leyent a Pfizer gyógyszeripari vállalat vezérigazgatójával a koronavírus-járvány idején, az oltóanyagok beszerzéséről váltott szöveges üzenetek átláthatóságának hiánya miatt.

(via MTI, 444)


Link másolása
KÖVESS MINKET: