Felkészülten viselkedni szülőként, ha épp pénzről vagy netán szexről van szó? Te hogy állsz ezzel?
Ahogyan a szexualitásról is fontos időben, nyíltan beszélni a gyerekekkel, úgy a pénzügyi tudatosságra nevelés is elengedhetetlen, már fiatal korban. Ahogy egyre több információ jut el a gyerekekhez már akár akkor, amikor még olvasni sem tudnak, úgy lesz egyre nehezebb a feladvány, hogy a komoly kérdésekről mikor és hogyan beszéljünk velük szülőként.
Antal-Uram Dóra pszichológust kérdeztük arról, mikor és hogyan érdemes a gyerekkel először beszélni olyan fontos témákról, mint a pénzügyek és a szexualitás, és mire figyeljünk, hogy ezek a beszélgetések bizalmat és tudatosságot építsenek bennük.
Antal-Uram Dóra szerint a szexualitás és a pénz sokáig tabutémák voltak, de ma már egy felvilágosultabb megközelítés van kialakulóban. A szexualitással kapcsolatban hangsúlyozza, hogy
ezért fontos, hogy már korán, az életkori sajátosságokhoz és érettséghez illeszkedve kommunikáljunk velük. Ráadásul ez a téma nem csupán az intim együttlétről szól, hanem a saját testhez való pozitív viszonyról. Ezért a pszichológus szerint már legkésőbb 3 éves kortól fontos nyíltan beszélni róla.
Antal-Uram Dóra szerint a pénzügyi tudatossággal ugyanez a helyzet. Már az óvodás gyerekek is látják, amikor a szülők vásárolnak, dolgozni mennek, hallják, amikor a nyaralás vagy akár a hitel kerül szóba, ezért fontos, hogy olyan családi légkört teremtsünk, amiben nyíltan, tabuk nélkül kérdezhetnek ezekről a témákról. Így kisiskolás és kamaszkorban pláne megkerülhetetlenné válik, hogy az anyagiakról is beszéljünk otthon.
Amikor egy ilyen beszélgetésre sor kerül, nézhetünk velük erről szóló könyveket, filmeket, de a szakértő hangsúlyozza, hogy a szülői minta a legfontosabb. Az adományozás például már egészen kis korban is jó bevezető lehet a pénzügyi tudatosságra, különösen karácsonykor.
Az OTP Junior számlával a gyerekek egyszerűen megtanulhatják és gyakorolhatják a mindennapi bankolást.
A beszélgetésekhez az OTP Bank honlapján találhatsz segítséget.A tájékoztatás nem teljes körű és nem minősül ajánlattételnek, célja kizárólag a figyelem felkeltése. A Bank a kondíciók módosításának jogát fenntartja. További részletekről kérjük, tájékozódj az OTP Bank bankfiókjaiban és honlapján (www.otpbank.hu) közzétett üzletszabályzatokból és hirdetményekből.
A pszichológus szerint fontos azonban az is, hogy ne ültessünk el a pénzzel kapcsolatban szorongást a gyerekekben.
A szexualitással párhuzamba állítva a pénzről beszélgetve a cél az is, hogy a gyerekek megértsék, hogy ez egy jó dolog – ami ugyan rejt veszélyeket, de ezekre fel lehet készülni.
Antal-Uram Dóra felhívja a figyelmet arra, hogy a pénzügyi helyzetek kezeléséhez számos képességre van szükség,
„Egy 5 éves még összetörik, ha valamit nem kaphat meg azonnal. Egy 8-10 éves viszont már felfogja, hogy ha vár, később valóra válhat a vágya.”
Ezeket a képességeket a gyerekek fokozatosan sajátítják el, és minden gyerek más tempóban érik meg arra, hogy zsebpénzt kaphasson, de érdemes nyitottan reagálni az igényükre – véli a szakértő.
A közös gondolkodás és ítélkezésmentes beszélgetés segíthet nekünk jobban megérteni, mi motiválja a gyereket – például társadalmi státuszt szeretne szerezni azáltal, hogy márkás cipőre költ, vagy a függetlenedési vágya nyilvánul meg abban, hogy csomagolt szendvics helyett a büfében venne tízórait.
„Beszélgetni kell vele arról is, hogy a menő cuccok mellett neki milyen más ötlete van arra, hogy jobban beilleszkedjen a közösségbe. Hiszen fontos, hogy ne a pénz legyen a gyerek önértékelésének alapja” – emeli ki a szakértő.
Sok szülőben felmerül az a kérdés is, hogy meddig tartson a szülői kontroll azzal kapcsolatban, hogy mire költ a gyerek.
7-8 éves koráig határozottan mi, szülők döntünk, és vállalunk felelősséget. 8-13 éves korában már figyelembe vesszük a gyerek saját igényeit, zsebpénzt adhatunk, akár bankszámlára utalva, és segítünk neki döntéseket hozni. Ezzel előkészíthetjük a pénzügyi tudatosságot, takarékoskodást, bankkártyahasználathoz kapcsolódó gyakorlati készségeket. 13 éves kortól viszont a felelősség egyre inkább a kamaszra hárul, mi, szülők pedig példát mutatunk, és segítünk neki visszatalálni a helyes útra, ha szükséges. Mindezt persze a korábbi szakaszokban kiépített bizalomra alapozva – hangsúlyozza Antal-Uram Dóra.
Nehéz eldönteni, hogy a gyerekekkel a szextől vagy a pénzügyekről nehezebb beszélni. A pszichológus szerint szülőnként eltérő, hogy melyik okoz nagyobb kihívást. Tapasztalata szerint minden szülőnek az a téma a nehezebb, amelyhez saját érzelmi terhei vagy elakadása kapcsolódik.
Ahol a testhatárok és a szexualitás volt tabutéma vagy szorongások forrása, ott ezekről nehezebb beszélni, míg azoknál a családoknál, ahol anyagi nehézségek voltak, a pénzről való kommunikáció válhat bonyolultabbá.
Töltsd ki rövid kvízünket és kiderül! Görgess lentebb és nyomd meg az “kezdődhet a játék” gombot!
A cikk az OTP Bank támogatásával készült.
Illusztrációk: Pexels, Getty Image