HÍREK
A Rovatból

Bugyi nélkül sorban állás, megalázó helyzetek az orvosnál - gondok vannak a nőgyógyászati rendelésben

A Másállapotot a szülészetben mozgalom felhívására sorra érkeznek a kismamák, édesanyák, nők történetei. Már több hivatalos szerv is vizsgálódik.


Több várandós kismama és frissen szült édesanya írta meg saját történetét a Másállapotot a szülészetben mozgalom felhívására. A közösségi oldalukon arról számoltak be, hogy, bár a jogszabály előírja, hogy a nőgyógyászati ellátáson csak a legszükségesebb időre lehet a ruházatot levetetni a páciensről, mégis gyakran előfordul, hogy ez nem így valósul meg.

A posztjukban azt írják:

"A 'bugyis' ügyek folytatódnak! Léptünk már fel együtt olyan megalázó eset ellen, amikor előre levett bugyival kellett várni a vizitet, mert ez szükségtelen és megalázó helyzet! Még mindig hiszünk abban, hogy a nőgyógyászati és szülészeti ellátás egyik fokmérője az, hogy tisztelettel bánnak-e velünk nőkkel, miközben lemeztelenedünk és intim testrészeinket vizsgálják.

Az ellátás akkor megfelelő, ha a ruházat eltávolítására csak a szükséges és a lehető legrövidebb ideig van szükség, és eközben a légkör megnyugtató, a helyszín zárt és védett."

Egy nekik megküldött esetet is megosztottak:

"Amikor sorra kerülünk, szólít az asszisztens, hogy menjünk a vetkőzőbe, és a szakorvossal már csak akkor találkozunk, amikor félig levetkőzve ott állunk előtte. Megalázó helyzet, amely során a megfelelő anamnézis felvétel sem tud megvalósulni. Mindeközben a két öltözőből a másikban fél-pucéran várakozó nő tisztán hall mindent a másik vetkőzőben várva.

Tarthatatlannak, és teljes mértékben szakmaiatlannak tartom ezt a gyakorlatot, amely sok nőnek okoz kárt (közvetlen megaláztatás, közvetve elmaradt információmegosztás és a hasonló helyzetek kerülése miatt".

A mozgalom segítségképpen összeszedte a vonatkozó jogszabályokat is:

(7) A beteg ellátása során szeméremérzetére tekintettel ruházata csak a szükséges időre és a szakmailag indokolt mértékben távolítható el.

10. § (1) Az egészségügyi ellátás során a beteg emberi méltóságát tiszteletben kell tartani.

(3) Az ellátás során a beteg jogainak gyakorlásában csak az egészségi állapota által indokolt ideig - törvényben meghatározott - mértékben és módon korlátozható.

(6) A betegnek joga van ahhoz, hogy vizsgálatára és kezelésére olyan körülmények között kerüljön sor, hogy azt beleegyezése nélkül mások ne láthassák, illetve ne hallhassák, kivéve, ha a sürgős szükség és a veszélyeztető állapot esetén ez elkerülhetetlen.

A Másállapotot a szülészetben az Indexnek felveti azt a problémát is, hogy sokan, akik kisvárosban élnek, probléma esetén nem tudnak másik orvoshoz fordulni. Ezért előfordulhat, hogy egy nő a rossz tapasztalatok miatt halogatja a vizsgálatot, vagy akár el sem megy arra. Esetleg a magánegészségügybe megy tovább, de kisebb településen erre sincs mód, mert az "állami" orvos rendel "magánban" is.

A Nemzeti Népegészségügyi Központhoz is érkezett bejelentés - írja a lap. Az NNK "számos szabálytalanságot állapított meg, és a kivizsgálás eredménye alapján, külön hatósági intézkedés keretében, a szakfelügyelő főorvos javaslataira figyelemmel a szükséges intézkedéseket megteszi" – közölték.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma is állást foglalt, eszerint: "Az EMMI minden olyan esetet elítél, amikor bármilyen betegellátás során a beteg emberi méltósága vagy személyiségi joga sérül, különösen hangsúlyosan vonatkozik ez a legintimebb, nőgyógyászati vizsgálatokra. Ezekben az esetekben az intézetvezető és a betegjogi képviselő mielőbbi értesítését javasoljuk".

A Másállapotot a szülészetben arra biztatja a kismamákat, édesanyákat, hogy írják meg saját tapasztalataikat, mert a mozgalom panaszt tesz az ügyben annak érdekében, hogy változást érjenek el. "Ezt az ellátási gyakorlatot muszáj felülvizsgálni és jobbá tenni!" - írják.

Többen máris megküldték saját megaláztatásuk történetét.

"Na, ez már nem ma volt, de egyik első vizsgálat tizeniksz évesen Sztk-ban hasonlóképp, a vetkőzőben értesültem róla - mindkettőnk akarata ellenére - hogy az előttem bement iskolatársam vetélésen esett át... meg így arról is, ugye, hogy szexuális életet él."

"A programozott csm előtt fél órát - órát meztelenül kiterítve feküdni a műtőben sem túl kellemes. Millió ilyen megalázó helyzet van."


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
„Szánalmas, piti hazudozó” – Szijjártó Péter feljelenti Magyar Pétert rágalmazás miatt
A gödi Samsung-gyárral kapcsolatos állítások verték ki a biztosítékot a külügyminiszternél. Kijelentette, hogy a TISZA elnökének „rágalmai szemenszedett hazugságok”, amelyek „minden alapot nélkülöznek”.


Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalán jelentette be, hogy kedden büntető feljelentést tesz Magyar Péter ellen nagy nyilvánosság előtt, aljas indokból elkövetett rágalmazás bűntette miatt.

A miniszter a posztjában úgy fogalmazott:

„Magyar Péter egy szánalmas, piti hazudozó, ezt persze tudtuk eddig is. Most azonban átlépett egy határt: tegnap este nagyon durva rágalmakat fogalmazott meg velem szemben a gödi Samsung-gyár kapcsán. Magyar Péter rágalmai szemenszedett hazugságok, azok minden alapot nélkülöznek.”

Szijjártó Péter szerint Magyar Péternek felelnie kell a rágalmaiért, ezért közölte, hogy még a délelőtt folyamán megteszi a feljelentést. „Lássuk, hogy Magyar Péter ezúttal lesz-e elég bátor ahhoz, hogy vállalja a felelősséget szavaiért, vagy ismételten brüsszeli mentelmi joga mögé bújik?” – tette fel a kérdést.

A külügyminiszter azt is közölte, hogy az általa álhírnek nevezett információt eredetileg közlő telex.hu-val szemben is megteszi a szükséges jogi lépéseket.

Ahogy arról beszámoltunk, a Telex hosszú cikket jelentetett meg hétfőn a gödi Samsung SDI akkumulátorgyár munkavédelmi és egészségügyi problémáiról. A cikk szerint az Alkotmányvédelmi Hivatal és a Nemzeti Információs Központ 2023 tavaszán jelentést juttatott el a kormányhoz, amelyben súlyos mérgezéseket rögzítettek. Egy belső jegyzőkönyv szerint egy dolgozónál 510-szeres határérték-túllépést mutattak ki. A riport azt állítja, egy kormányülésen a termelés felfüggesztése is felmerült, miközben a gyár a hatósági bírságok ellenére sem tett érdemi lépéseket.

A cikk megjelenése után több politikai reakció is érkezett. Keresztes László Lóránt, a Fenntartható fejlődés bizottságának elnöke rendkívüli meghallgatást kezdeményezett Szijjártó Péter és Lantos Csaba energiaügyi miniszter számára, Tordai Bence független képviselő pedig feljelentést tett.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
„Miféle torz lélek lakik magában?” – Kemény szavakkal üzent Orbán Viktornak Fekete-Győr András Iványi Gábor pere miatt
A politikus azt írta, nem érti, „hogy lehet egy ember annyira romlott, annyira aljas”, mint a kormányfő. Szerinte Orbánt a „gyávaságnak, a gyűlöletnek és a bosszúvágynak a sötét elegye” vezérli.


Fekete-Győr András, a Momentum Mozgalom volt elnöke a Facebookon üzent Orbán Viktornak az Iványi Gábor ellen indított bírósági eljárás első napja után. Azt írta, még mindig a történtek hatása alatt áll, és szerinte amit a kormány „művelt”, az „túlmutat a politikán, túlmutat a hatalmi harcokon, de még az emberi gonoszság számára elképzelhető határain is”.

„Egyszerűen nem fér a fejembe, hogy lehet egy ember annyira romlott, annyira aljas, mint maga”

– írta a miniszterelnöknek címezve.

A politikus szerint szó szerint meghasad az ember szíve, ahogy Iványi Gábort a vádlottak padján látja. Úgy fogalmazott: „Azt az embert, akinek a tekintetéből még ebben a méltatlan helyzetben is csak a szelídség és a végtelen jóság sugárzik.”

Fekete-Győr András szerint Iványi Gábor hazánk egyik legkiválóbb embere, aki egész életében adott, kezet nyújtott a nincsteleneknek, ételt az éhezőknek és fedélt a fagyoskodóknak. Nem érti, „hogy lehet valaki annyira velejéig romlott”, hogy így bánjanak vele.

„Nézem a képeket erről a tiszteletreméltó, bátor emberről, és arra gondolok: talán még a pokol is kevés lenne önöknek, akik ezt a gyalázatot képesek voltak hideg fejjel elrendelni” – jelentette ki a politikus.

Szerinte Orbánt a „gyávaságnak, a gyűlöletnek és a bosszúvágynak olyan sötét elegye” vezérli, „amitől minden jóérzésű embernek felfordul a gyomra”.

„Miféle torz lélek lakik magában, miniszterelnök »úr«? Mi romlott el magában ennyire végzetesen az évek alatt? Hiszen ön is ember, vannak gyerekei, van családja. Tényleg ez okoz önnek örömet? Hogy egy 74 éves lelkészt hurcoltat meg? Ez az ön ereje? Mert én itt nem erőt látok” – tette fel a kérdéseket Fekete-Győr.

A posztban szembeállította a kormány és Iványi Gábor értékrendjét. „Hogyan is foghatnák fel önök, mit jelent a krisztusi irgalom és szeretet, amikor önöknél a hit csak egy politikai termék, egy szavazatszerző plecsni, Iványi Gábornak viszont maga a levegővétel. Önök svájci bankszámlákban, Louis Vuitton-táskákban és a rokonok nevére íratott luxusbirtokokban mérik az emberi értéket – ő pedig megmentett sorsokban és a megosztott kenyérben. Éppen ez az a tükör, amibe nem mernek belenézni: mert az ő kopott kabátja és tiszta tekintete minden nap arra emlékezteti önöket, hogy hiába lopták össze a fél országot, soha, de soha nem lesznek olyan emberek, mint ő.”

A politikus szerint a kormány ezzel az eljárással nemcsak Iványi Gábort, hanem „az emberséget, a szolidaritást és a tisztességet is” a vádlottak padjára ültette. Azt ígéri, nem fognak nyugodni, amíg nem szolgáltatnak „teljes körű, történelmi igazságtételt Iványi Gábornak és az Oltalom üldözött közösségének”.

A posztot azzal zárja, hogy a „közelgő rendszerváltás” után semmi nem lesz elfelejtve: „Minden fel van jegyezve. Április 12-e után pedig minden el lesz rendezve.”

A Fővárosi Nyomozó Ügyészség 2025 novemberében emelt vádat Iványi Gábor ellen csoportosan elkövetett hivatalos személy elleni erőszak bűntette miatt. Ahogy arról beszámoltunk, a büntetőügy előkészítő ülése hétfőn kezdődött a Pesti Központi Kerületi Bíróságon, ahol a lelkész nem ismerte el bűnösségét, így az ügy tárgyalással folytatódik májusban. Az ügyészség felfüggesztett szabadságvesztést indítványozott, miközben a bíróság épülete előtt demonstrációt tartottak Iványi támogatói.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Védőhálót kapnak a sportszervezetek: Orbán Viktor rendelettel vágta el a végrehajtókat az állami pénzektől
A miniszterelnök által aláírt, veszélyhelyzetre hivatkozó rendelet keddtől mentesíti a sporttámogatásokat. A szabály a már folyamatban lévő eljárásokra is vonatkozik, így a klubok működése biztosítottabbá válik.


A kormány keddtől pajzsot emel a sportkluboknak utalt állami pénzek köré: Orbán Viktor miniszterelnök az ukrajnai háború miatti veszélyhelyzetre hivatkozva írt alá egy rendeletet, amely gyakorlatilag megvédi a sportszervezetek működési támogatását a végrehajtóktól – írja a 24.hu.

A Magyar Közlönyben megjelent döntés felülírja a bírósági végrehajtásról szóló törvényt, és kimondja, hogy a sportszervezeteknek nyújtott, működési célú állami támogatás teljes összege mentesül a végrehajtás alól.

A rendelet célja, hogy a bíróság ne tilthassa le azt a közpénzt, amely a sportlétesítmények fenntartására, az ott dolgozók bérének kifizetésére vagy a sporttevékenység támogatására szolgál. A szabályozás a hatálybalépésekor már folyamatban lévő végrehajtási eljárásokra is vonatkozik, ha az állami támogatást a rendelet hatálybalépése után fizetik ki.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy hiába indít egy hitelező jogszerű végrehajtást egy tartozásai miatt bajba került sportklub ellen, a működésre kapott állami támogatáshoz a végrehajtók nem nyúlhatnak hozzá.

Már 2025-ben is történt hasonló lépés, amikor a költségvetést megalapozó törvény módosításával kiterjesztették a végrehajtás alóli mentességet bizonyos, sportcélra ingyenesen juttatott állami ingóságokra. A kormány emellett tavaly márciusban a Haladás VSE-t is megmentette egy egyszeri, közel 470 millió forintos rendkívüli támogatással, a látványcsapatsportok számára pedig idén is 125,2 milliárd forintos TAO-keretet biztosított.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Váratlan leállás az MBH Banknál, a fiókokban sem lehet ügyet intézni
Technikai probléma miatt nem elérhetőek a bank elektronikus csatornái, kivéve az MBH Netbank (korábban BB) felületét. A bankkártyás fizetés és készpénzfelvétel viszont működik.


Technikai hiba miatt leálltak az MBH Bank elektronikus csatornái február 10-én, kedden, és a fióki ügyintézés is szünetel – közölte a pénzintézet az MTI-vel.

A bank tájékoztatása szerint egyedül az MBH Netbank (korábban BB) felülete működik.

Az ügyfelek a bankkártyájukat továbbra is használhatják vásárlásra és készpénzfelvételre az aktuális egyenlegük erejéig.

A bank közleménye szerint munkatársaik nagy erőkkel dolgoznak a hiba elhárításán. „Az esetleges kellemetlenségért ezúton is elnézést kérünk és köszönjük ügyfeleink türelmét” – írták.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk