KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Bercsák Nóra bezárná a kóbormacska-gyárat

Becslések szerint hazánkban kétmillió cica él az utcán. A Zárjuk be a kóborgyárat! Facebook-csoport tenni szeretne ez ellen.

Link másolása

Bercsák Nóra a szabadidejének legnagyobb részét állatmentéssel tölti - hosszú évek óta. Számára az állatokkal való törődés, a kóbor macskák és cicák felkarolása nem üres lózung, hiszen neki is vannak befogadott cicái és kutyái. Látva az utcán élő macskák szenvedéseit és kilátástalan helyzetét, és azt, hogy nincs annyi ember, amennyi ezt a rengeteg cicát felkarolhatná és hazavihetné, nyáron a barátaival, ismerőseivel együtt létrehozta a Zárjuk be a kóborgyárat! Facebook-csoportot.

A közösség célja, hogy minél több macskát ivartalaníthassanak, hogy minél kevesebb cica szülessen bele az állandó veszélybe és az "utcai harcokba". A csoport tagjai mindent saját forrásból, közösen fedeznek, saját idejüket, energiájukat áldozzák a kóbor macskák etetésére, ivartalaníttatására, műtét utáni ideiglenes vagy végleges befogadására. Bercsák Nóra beszélt nekünk a csoportról és az ivartalanítás szerepéről.

nori

Bercsák Nóra nem a levegőbe beszél: cicái és kutyái is vannak otthon

A Zárjuk be a kóborgyárat! Facebook-csoport bemutatkozása

Egy nőstény kóbormacska átlagosan 3-4 évig él. Ha ivartalan, akkor a kilátástalanságba és szenvedésre született kiscicák száma: 0. Ha ivaros, akkor élete során kb. 10 alkalommal hoz a világra kölyköket.

Ha egy óvatos 5 kiscicás átlag alomszámmal kalkulálunk, ez akkor is 50 macska, ami csak a példánkban szereplő nőstény szaporulata az élete során. És itt még bele sem gondoltunk, hogy ezen utódok még 1 éves koruk előtt (ha életben maradnak) szintén elkezdik az újabb "kóbormacska-gyártást".

Be kell látnunk, hogy ennyi macskát anyagilag is és fizikailag is lehetetlenség felkarolni, gyógykezelni, rehabilitálni, és örökbe adni. Ezért tartjuk égetően fontosnak, hogy a probléma kiindulási pontjára koncentráljunk.

Ha kíváncsi vagy a programra, esetleg részt is vennél benne, kérünk Téged is, csatlakozz a "Zárjuk be a kóborgyárat!" Facebook-csoporthoz!

- Miért kezdtél el kóbor állatokat befogadni, állatokon segíteni?

- Az ember beleszületik. Kisírja tizenévesen, hogy legyen állata, kiszúrja a kóbor cicákat stb. Hosszú folyamat, amíg valaki eljut a tudatos cselekvésig. Nekem sokat segített, amikor egy alkalommal egy ismerősömhöz fordultam segítségért, aki a Noé Állatotthon Alapítványnál önkénteskedett, hogy segítsen macskamentésben. Tőle hallottam először az ivartalanítás jelentőségéről, a betegségek megelőzéséről. Daganatos betegségek megelőzéséről például.

- Tehát szervezett formában folytatódott az állatvédelem?

- Persze, és ilyenkor az ember azt érzi, hogy nincsen egyedül, és nem esik úgy kétségbe, ha ideiglenesen fogad be egy cicát, hogy mi lesz, ha "a nyakán marad". A Facebook létrejötte pedig hatalmasat lendített ezen a történeten. Akkor ismerkedtem meg vidéki menhelyekkel, aktív csoportokkal. Látja az ember, hogyan lehet felépíteni egy jó gazdikereső hirdetést, és így tovább. Több éves folyamat, amíg valaki egy hazavitt kóbor cicától eljut az önkéntességig, a tudatos állatmentésig.

koborgyar1

Fotó: Zárjuk be a kóborgyárat!

- Hol tart ma Magyarországon az állatok védelme?

- Mindig azt halljuk, hogy sehol nem tart az állatvédelem.

Úgy vélem azonban, hogy pozitív irányú változáson megyünk keresztül, sok civil életben, magánemberek által szerveződő akciót látok.

Az állami támogatás sajnos nulla, a nonprofit szervezeteknek pedig az SZJA 1 %-ra épített működése pedig rosszat tesz ennek a területnek, mert versenyhelyzetet teremt. Ha versenytársakat látnak egymásban a civil szervezetek, akkor nem tudnak olyan jól együttműködni. Sőt, mivel rendszerint mindenki csak a tűzoltással tud foglalkozni, általában véve is ritkán tudnak együttműködni.

- Miért fontos az ivartalanítás?

- Ha van egy gazdi, aki ragaszkodik a kis háziállatához, jó, ha tudja, hogy az állatnál 10-11 évesen nagyon súlyos betegségek léphetnek fel, ekkor pedig rendszerint már túl idős az állat szervezete egy nagyobb műtéthez. A macskáknál gyakran előfordul az emlődaganat, a gennyes méhgyulladás. Az egyik cicámnál pillanatok alatt alakult ki rákbetegség, tőle el is kellett búcsúzni.

- Miért pont a cicák?

- A macskák sérülékenyebbek. Észrevétlenül tűnnek el. Ezzel szemben egy kutya maga a felkiáltójel, sokkal hamarabb észrevesszük az utcán. Előbb-utóbb befogja, befogadja valaki. A cicák észrevétlenül betegszenek meg és pusztulnak el egy bokor alatt, kevés az esélyük. Egy 6-8 cicából álló alomból jó, ha 1-2 megéri a felnőttkort. Rengeteg a kicsik között a macskanátha következtében kialakuló szembetegség, mely kezelés nélkül sokszor a szemük elvesztéséhez vezet. Pedig ha a kóbor macskákat ivartalanítanák, nem lenne akkora szaporulat, és nem születnének bele a nyomorba, betegségbe újabb kiscicák.

10915220_10205802661644533_4850769721761245246_n

Fotó: Zárjuk be a kóborgyárat!

- A kívülálló erre azt mondja: "De hát gondoskodnak az emberek a macskákról, sokan etetik a kóbor állatokat!"

- Persze, vannak kolóniaetetők, azonban ha kizárólag etetjük a macskákat, és nem gondoskodunk mellette az ivartalanításról, akkor 1-2 éven belül hatalmas lehet a kolónia szaporulata és kezelhetetlenné válik a cicák mennyisége. Arról pedig nem is beszélve, hogy rengeteg cica lesz mérgezés áldozata olyan környékeken, ahol az emberek nem szeretik/tűrik meg a kóbor macskákat. Ha valaki kolóniát etet, érdemes hozzánk, a Zárjuk be kóborgyárat! Facebook-csoporthoz fordulnia segítségért, hogy lépésről lépére megtörténhessen minden cica ivartalanítása.

Így halt meg egy kis fekete cica...

Még a múlt héten egy kedves csapattag kérte a segítségünket, egy kis fekete cica ivartalanítása miatt. Beszéltük, hogy képeket készít, körbekérdezi az orvosokat, aztán mihamarabb nekifutunk a dolognak.

Egy kis fekete cica, talán tavaszi születésű lehetett. Ma kaptam a hírt, hogy meghalt. Megtalálták a kis testét a fák között. Eddig észrevétlenül élt, fekete kis árnyként. Most egy percre emlékezzünk Rá. Már csak ezt adhatjuk neki, meg azt az ígéretünket, hogy a hozzá hasonló kiszolgáltatottakról még életükben megpróbálunk gondoskodni. Árnyék, legyen ez a neved. Legyen neved. Gondolunk ma Rád!

Forrás: Zárjuk be a kóborgyárat!

koborgyar3

koborgyar2

- Honnan jött a név?

- Az egyik barátom, Anikó ötlete volt. Ezzel a barátommal, illetve a közösségünkkel indítottuk a csoportot. Együtt alakítottuk ki a többi alapító önkéntessel a csoportnormákat, meghatároztuk a csoport célját, megbeszéltük, hogyan működjünk. A csoportunk mindenkit beenged a tapasztalt cicamentőktől a kolónia etetőkön át a teljesen kezdőkig. Élharcos állatvédők segítenek azoknak, akik tapasztalatlanabbak. Néhányan folyamatos kapcsolatban vagyunk egymással, műszakok szerint vállaljuk az admin-feladatokat, koordináljuk az ivartalanítás megszervezését. Abszolút csoportmunka, amelyben egymást támogatjuk.

- Mi az alapcél?

- Nem célunk az egész hazai kóbormacska állományt ivartalaníttatni, hiszen becslések szerint kétmillió macska él az utcán, ez lehetetlen feladat. Azokkal foglalkozunk, akiket elérünk. A csoportcél az, hogy minél több utcacicát tudjanak ivartalanítani. A másik cél az együttműködés, egymás támogatása. Az már csak ennek következménye, hogy együtt tanuljuk ezt az egészet. A legfontosabb, hogy senki ne essen pánikba, amikor belecsöppen a helyzetbe.

- Hogyan működtök?

- Magunk szervezünk mindent. Az etetéstől az állatok befogásáig. Mindenki bedobja a közösségbe, amije van. Van olyan tagunk, aki két kóbor cica ivartalanítását tudja anyagilag vállalni, de keres valakit, aki elszállítja a macskákat az orvoshoz, és van egy ideiglenes befogadó, aki a lábadozás alatt otthonában gondoskodik a cicák nyugalmáról. Együtt keresünk orvost. Ha hiányzik a pénzügyi fedezet, támogatókat keresünk, és a csoporttagok anyagi hozzájárulásával szedjük össze a műtétek árát. Mindig hangsúlyozzuk, hogy nincs alacsony összeg, pár száz forintnyi támogatás is rengeteget segíthet! Összességében azt szeretnénk megszüntetni, hogy valaki teljesen magára hagyva, egyedül érezze magát a macskamentésekben.

koborgyar4

Fotó: Zárjuk be a kóborgyárat!

- A közösségi oldalak és közösségi csatornák virágzásának idejét éljük. Ezt hogyan élitek meg a csoportban?

- Sokkal könnyebb csoportot létrehozni, közösséget építeni, elérni egymást. Arról nem is beszélve, hogy Facebook például sokkal könnyebben kezelhető felületté vált.

- Hogyan érdemes megszólítani a közösségi oldalakon az embereket az ivartalanítással kapcsolatban? Mit érdemes elmondani nekik?

"
- Van, aki azt gondolja, ez rossz az állatoknak. Ezt a tévhitet el kell oszlatni.

Tény, hogy a nőstény macskákat jobban megviseli a műtét, mert nagyobb beavatkozás. A kandúroknál ez egyszerűbb és gyorsabb. Aki azt gondolja, hogy borzasztó dolog az ivartalanítás, mert meggátoljuk szegény macskát a szaporodásban, annak tudnia kell, hogy a nőstényeknek az aktus kifejezetten fájdalmas, egyáltalán nem élvezik. A nőstények védtelenebbek, törékenyebbek. Ha kóborként kölykeik lesznek, saját maguk ellátására sem tudnak figyelni, mert a kicsinyeik táplálásával és őrzésével vannak elfoglalva.

- Mi a helyzet az utcán élő kandúrokkal?

- A kandúrokról tudni kell, hogy ha ivarosan kóborként élnek, a legtöbb esetben olyan fertőző betegségeket kapnak el az utcaharcok során, amely később a halálukat okozhatja. A FIV például kandúrok között, vérrel, nyállal terjedő csúnya, halálos betegség. A karmolások következtében elfekélyesedik a pofijuk, a sebeik tályogossá válnak, szörnyű állapotba kerülnek, nem is ragozom tovább. Ha azonban ivartalanítják őket, sokkal nyugodtabbak, kiegyensúlyozottabbak lesznek, elmaradnak az utcai harcok, vagy legalábbis jóval kisebb eséllyel bocsátkoznak verekedésbe. A kórházak területén mindig vannak macskák. Ha ivartalanítják őket, akkor nem lesz szaporulat évekig, ráadásul az új macskákat a régiek nem engedik be a területükre, így nem nő tovább az állomány. Ez megalapozott, jó érv lehet például azoknak, akik kórházban dolgoznak.

cicuka

Fotó: Zárjuk be a kóborgyárat!

- Melyik a legelterjedtebb tévhit a macskák ivartalanításával kapcsolatban?

- Az, hogy csak bizonyos kor felett lehet elvégezni a műtétet, és az, hogy a nőstényeknek szülniük kell előtte. Minél hamarabb történik meg az ivartalanítás, akár már ivarérettség előtt, annál nagyobb esélyük lesz a cicáknak arra, hogy elkerülhessék a daganatos betegségeket. A saját macskáimat éppen a prevenció érdekében ivartalaníttattam.

- Mit mondanál azoknak, akik a Zárjuk be a kóborgyárat! Facebook-csoporthoz szeretnének csatlakozni?

- Fontos tisztázni, hogy ez nem cicakereső/örökbefogadó oldal. Nem macskákat közvetítünk. A kóbor cicák ivartalanításának megszervezése a célunk. A másik, hogy itt mindenki igazi közösséget, valódi segítséget talál. Nem hagyjuk egymást egyedül!

Ha érdekesnek találtad az interjút, lájkold vagy oszd meg az ismerőseiddel!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Több mint száz éves tapasztalatukkal segítenek a látássérült embereknek
A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetséget több mint száz éve alapították, azóta is az év minden napján kiemelt figyelmet fordítanak a vakok, gyengénlátók érdekeinek képviseletére. Most adód 1%-ával te is támogathatod őket!

Link másolása

A közvetlen környezetünkről elsősorban a szemünkkel szerzünk információt. Ezért, ha valaki elveszíti a látását, kénytelen a többi érzékszervére hagyatkozni, például a hallására, szaglására, tapintására és ízlelésére. Látó emberként elképzelni sem tudjuk, hogy milyen lehet a teljes sötétség, amikor semmit nem látunk a körülöttünk lévő világból. Milyen lehet tapintással anyagokat felismerni és párosítani, vagy szaglással fűszereket, élelmiszereket használni.

A vak és gyengénlátó emberek viszont így járnak iskolába, lesznek szerelmesek és alapítanak családot, így járnak mindennap dolgozni, kikapcsolódni, sportolni. Ahhoz, hogy ezeket a tevékenységeket akadálytalanul tudják elvégezni, sok segítségre van szükségük. A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége (MVGYOSZ) olyan szolgáltatásokat működtet részükre, amelyek segítik őket ezen mindennapi tevékenységekben.

Adód 1%-ának felajánlásával, most te is hozzájárulhatsz ahhoz, hogy a jövőben is minél többet fejleszthessék a látássérült emberek életminőségét. Alább bemutatjuk őket és munkájukat!

A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége megalakulása

A látássérült emberek érdekeit több mint száz esztendeje sikeresen képviselő szövetség 1918-ban alakult, létrehozói olyan értelmiségi vak hadirokkantak voltak, akik az I. világháborúban vesztették el látásukat.  A szövetség többszöri névváltoztatás után 1990-ben vette fel a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége (MVGYOSZ) elnevezést. A kezdetben kizárólag a vak embereket támogató szervezet 1960-tól vesz fel gyengénlátó személyeket is tagjai sorába, akikre azonban egészen a közelmúltig nem irányult kiemelt figyelem a szolgáltatások fejlesztése során és az érdekképviselet területén.

A látássérült emberek társadalmi integrációját és érdekvédelmi képviseletét ellátó szervezet első évtizedeinek komoly nehézségei dacára a szövetség folyamatosan fejlődött,

így mára már mintegy 86 ezer látássérült személy érdekeinek a képviseletét látja el.

Főbb tevékenységeik

Évszázados működésük során számtalan különféle tevékenységet végeztek és korról korra megújuló szolgáltatási palettát kínáltak. Ilyenek például az utazási kedvezmények, a vak személyeket foglalkoztató védett üzemek, a vakok személyi járadéka, a látássérült emberekre nézve kedvező munkaügyi szabályozás kiharcolása, az akadálymentesítés mind-mind a szövetség érdekképviseleti munkájának eredménye.

Az elmúlt évszázad sorra jelentkező kihívásaira adott válaszként jött létre a Homérosz Kórus, a Vakok Világa folyóirat, a Braille-nyomda és könyvtár, a szakipari-, a telefonkezelő- és a gyógymasszőr képzés, vakvezetőkutya képzés, a sportkörök, a segédeszközbolt, az informatikai csoport majd az Informatika a Látássérültekért Alapítvány, a tankönyvek speciális formátumú megjelenését biztosító szolgáltatás, a nyelvtanfolyamok, az Okosklub és legújabban a Távszem projekt. Az MVGYOSZ történetéről a Vakok Világa folyóirat hasábjain túl a jeles évfordulókra kiadott kötetek is gazdag ismeretanyaggal szolgálnak. Alább bemutatunk pár tevékenységet részletesen is!

Pótolhatatlan segítség a vakvezetőkutya

Egy látássérült számára a vakvezetőkutya nemcsak egy hű társ, hanem egyben az önálló életvitelhez szükséges segítő is, akivel magabiztosabban közlekedhet, ügyet intézhet, vagy akár dolgozhat, ráadásul a kapcsolatteremtést is megkönnyíti. Kevés kutya felel meg a magas követelményeknek, hiszen nemcsak nyugodtnak, okosnak, barátságosnak kell lenniük, hanem mindenben fegyelmezetten hallgatniuk kell gazdájukra és biztonsággal kell vezetniük őt. A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége 1978 óta vakvezetőkutya kiképzésével segíti a látássérült emberek biztonságosabb közlekedését, munkába járását. A kiképzés mellett a tenyésztéssel, kölyökneveléssel és az utógondozással is foglalkoznak. Egy vakvezetőkutya kiképzés közel kétéves folyamat, amelynek költségei meghaladják a 4,5 millió forintot.

Távszem szolgáltatás

A Távszem szolgáltatás abban segít, hogy a nap 24 órájában egy okostelefon vagy táblagép segítségével összekapcsolja a vak vagy gyengénlátó felhasználót az ép látású operátorral, aki a távolból, a látássérült személy okos eszközének kamerája segítségével lát helyette, és segít megoldani különböző szituációkból adódó kérdéseket. Azaz felolvassa a postai értesítőt vagy az élelmiszer nevét, összetevőit és lejárati dátumát vagy segít a bankjegyeket felismerni és sorba rendezni.

Braille- és hangoskönyvek gyártása és kölcsönzése

Azoknak, akik szeretnek olvasni mindig különleges élmény betérni egy könyvesboltba, lapozgatni a friss, nyomdaillatú újdonságok között, beleolvasni egy-egy szépirodalmi kötetbe. A látássérült emberek ugyanúgy szeretnek olvasni, mint látó társaik, csak más módon teszik: Braille-írásos és hangoskönyvek segítségével. A szövetség egyedülálló Braille- és hangoskönyvtárat tart fenn, ahol több mint 1200 tapintható mű áll a látássérült olvasók rendelkezésére.

Hol találom őket?

Budapesten, a Hermina út 47. szám alatt található Sipeki-villa ikonikus épületnek számít a látássérült emberek körében, hiszen több emberöltő óta a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének (MVGYOSZ) a székháza. Az évszázad alatt nagyon leromlott épület az elmúlt években megújult, a csodálatos építmény felújítására a kormány 3,5 milliárd forint támogatást adott. A sokat látott épület nemcsak küllemében és belső tereiben nyerte el a már rég megérdemelt formáját, de funkciója és használhatósága is nagy mértékben javult, ráadásul a klasszikus villa mögött egy teljesen új, önálló, többfunkciós szolgáltatóház is felépült, ahol konferenciaterem, Braille-nyomda, ügyfélszolgálat és segédeszközbolt is helyet kapott. Ha ellátogatsz a májusi villa sétáik egyikére, te magad is megnézheted az átalakulását!

Támogasd te is adód 1%-ával a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségét!

Az 1% felajánlást 2024. május 21-ig bármikor benyújthatod, akkor is, ha adóbevallásodat már beadtad.Jónak lenni minden nap jó! Segíts te is könnyebbé tenni a látássérült emberek életét.

Közvetlen bankkártyás adományozás biztonságosan, ide kattintva!

Adományvonal: 13600, az MVGYOSZ kódja a 96-os. A hívás díja 500 Ft.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Horgásztragédia: „Feszes zsinórt odafent” – Így búcsúznak a sporttársai a balatoni versenyen meghalt 40 éves férfitól
A férfi pénteken lett rosszul a pontyozó verseny közben. Másfél óráig küzdöttek az életéért, de már nem tudták visszahozni.

Link másolása

Már ezernél is többen nyilvánítottak részvétet a Nemzetközi Balatoni Pontyfogó Kupa (IBCC) posztjánál, amiben közölték: a pénteki verseny közben meghalt egy 40 éves magyar horgász, írja a Blikk. Tót Gergő péntek reggel lett rosszul, és bár gyorsan a helyszínre ért a segítség, az életét a mentőhelikopterrel érkező mentők sem tudták megmenteni másfél óra küzdelem után.

„Feszes zsinórt odafent”

– ilyen és ehhez hasonló mondatokkal búcsúznak sporttársai a horgásztól, akinek párja nem kívánt nyilatkozni a lapnak a férfival történtekről. Értesüléseik szerint Gergő évek óta imádta a horgászatot, több versenyen is indult.

Nemcsak a magyar horgászok, hanem török, orosz, román és német sporttársak is küldtek szomorú üzenetet.

A péntek reggel elhunyt horgászról a Fishing&Hunting televíziós csatorna esti összefoglalójában is megemlékeztek, amit itt lehet megnézni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Valóra vált SMA Tomika egyik legnagyobb álma, a kisfiú hihetetlen tempóban fejlődik
Végre csokit ehetett a gyerek, akit korábban csak pépesített ételekkel tudtak táplálni nyelési nehézségei miatt.

Link másolása

Húsvét után megkapta az életmentő kezelést Galó Tomika, miután összegyűlt az ehhez szükséges 700 millió forint. Az SMA-val küzdő kisfiú azóta rengeteget fejlődött, a napokban pedig az egyik legnagyobb álma is valóra vált: csokit ehetett, írja a Bors

A kisfiúnak korábban komoly gondjai voltak a nyeléssel, ezért az anyukája mindent pépesített számára.

„Nagyon-nagyon sokat nyel félre evés közben, és mivel a felköhögés is nehezített az SMA-s gyerekeknek, ezért sokkal nehezebben birkózik meg a félrenyelt falatokkal.

Tomika egy olyan másfél évvel ezelőttig még pontosan ugyanazt ette, amit mi. Tehát ha egy rántott húst apró darabokra vágtam neki, akkor nagyon ügyesen megrágta, le tudta nyelni, és azt vettük észre, hogy hetek alatt bekúszott a turmixgép az életünkbe” – mondta a lapnak egy évvel ezelőtt Hornischer Anikó.

A korábbi helyzet nemcsak a szülőket, hanem a kisfiút is megviselte.

„Sokszor eltolja a tányért, és szól, hogy "Anya, ezzel csinálj valamit, mert ez nem fog menni”. Ami a legrosszabb az egészben, hogy nagyon vágyik például egy szelet pizzára vagy egy Túró Rudira, de már nem kéri, mert tudja, hogy nem megy.”

Ehhez képest hatalmas a fejlődés már rövid idő alatt is. A kisfiú csokievős posztját itt lehet megnézni:

.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Telefonon át segített a mentős egy fuldokló gyereken: „anya, nagyon figyeltem a bácsi hangját és ettől jobb lett a lélegzésem”
A fiatal férfi azt kérte az asszonytól, hogy hangosítsa ki a telefont, majd nyugodt hangon elkezdett beszélni a gyerekhez. Egészen addig beszélt hozzá, amíg a mentőautó meg nem érkezett.

Link másolása

Újabb megható levelet kapott az Országos Mentőszolgálat egy édesanyától. A köszönő szavakat a közösségi oldalukon osztották meg.

Az asszony megírta, hogy kisfia fulladni kezdett, mikor segítség kért. Mint írja:

"Szeretném megosztani Önökkel rövid történetünket. 10 éves fiam 5 éves koráig asthmás volt, kisebb megfázásokon kívül az elmúlt közel 5 évben más problémája nem volt, egészen április 27-én hajnali fél 1-ig, amikor is

felugrott, felakadtak a szemei és csak annyit tudott hörögni, hogy "anya, nem kapok levegőt, összenőtt a torkom, segíts!!!!"

Innentől felgyorsultak az események... püföltem a hátát, próbáltam nyugtatni és nem mutatni, hogy kétségbe vagyok esve. […]

Tárcsáztam a 112-t, ott azonnal kapcsolták a mentésirányítást és ez az, ami miatt írok most Önöknek.

A fiatalember (hang alapján), akit kapcsoltak, kérte, hogy hangosítsam ki a telefont és végtelen nyugalommal, kedves hangon egészen addig szóval tartotta a fiamat, amíg a mentő megérkezett.

"Nyugodj meg kisember, mindjárt odaér a segítség!”

Ez a mondat volt az, ami egy életre belevésődött az emlékezetembe. Folyamatosan mondta a fiamnak, hogy merre jár a mentő, most itt vannak, most már kanyarodnak hozzánk…

A nyugodtsága, higgadtsága, kedves hangja volt az, ami nemcsak a kisfiamat, hanem engem is ki tudott zökkenteni abból a pánikból, amiben voltunk.

Fiam kapkodva és ugatva ugyan, de tudta venni a levegőt és ahogy utólag ő mondta: "anya, nagyon figyeltem a bácsi hangját és ettől jobb lett a lélegzésem".

Ezúton szeretném megköszönni Önökön keresztül a fiatalember áldozatos és lelkiismeretes munkáját[…] Minden elismerésem az Önöké" - írta az édesanya.


Link másolása
KÖVESS MINKET: