UTAZZ
A Rovatból

12+2 káprázatos vár Magyarországon, amit mindenképpen látnod kell

Az országot járva szinte mindenhol találhattok egy-egy várat. A Megnézlek Magyarország blog szerzője most 12 olyat ajánl, ami semmiképp nem maradhat le a listátokról.


A nevéhez híven a Megnézlek Magyarország blog szerzője bemutatja azt a 12 várat, amit már meglátogatott.

Fotók: Nagy Gáborné Katalin, Nagy Gábor

Légifelvételek: www.legifoto.com

1. Nagyvázsony

A település története az ókorba nyúlik vissza. A római idők alatt egy út haladt itt át. A honfoglalás után a Váson nemzetség kezébe került a terület. Innen ered a település neve is. A 14. században a Vezseny család kihalása után a település a magyar királyra szállt, aki akkor Mátyás volt. Mátyás a falut Kinizsi Pálnak ajándékozza azokért az eredményekért, amelyet a Fekete Seregben elért. Később Kinizsi a Sereg fővezére lett. Kinizsi Pál építtetett a településen várat, ennek hatására a falu élete virágzásnak indult. A vár felépülése után nemigen volt pénz további fejlesztésekre. Ezen változtatott, amikor Kinizsi megnyerte Mátyásnak a harmincéves háborút. Mátyás bőségesen megjutalmazta Pált, és a hadizsákmány sem volt elhanyagolható. Kinizsi ekkor kibővíttette a még István korában emelt aprócska templomot, jelentős összegeket fordított a várra, és egy pálos kolostort is építtetett a faluban.

nagyvazsony1nagyvazsony2

Kinizsi Pál minden csatáját megnyerte. Utolsó éveiben több betegség is gyötörte, de még félig lebénult állapotában is több csatát nyert Mátyásnak. Természetes halállal halt meg, és a temetkezési helyéül természetesen Nagyvázsonyt választotta. Sírjának maradványai (gránitlap fedél), ma is a vár kápolnájában láthatók. A 16.században a törökök Nagyvázsonyt is megtámadták, és a település hol magyar, hol török kézen volt, de 1598-ban végleg visszafoglaltuk. Ezután a Zichy család birtokába került, akik kastélyt építettek. A várat nemigen lakták. A törökök a biztonság kedvéért még egyszer felgyújtották a várat. A település megállt a fejlődésben. A Rákóczi szabadságharc után a vár teljesen elveszítette jelentőségét, és soha nem is nyerte vissza. A várat az 1950-es évek táján ásták ki a föld alól, ahonnan csak a torony és a magasabb részek látszottak ki.

2. Csesznek

A Bakonyszentkirállyal összeépült település a Bakonyban található, Zirctől 11 km-re északra. A települést az 1200-as évekből ránk maradt írásos emlékek említik Cezneyc néven. A név szláv eredetű és jelentése: királyi hivatalt viselő. A Bakony sziklaszirtjeire épült várat a tatárjárás utáni nagy várépítkezési hullám szülte. Az első erősséget a sziklákra a Bana nembeli királyi kardhordozó, Jakab báró emeltette.

Ma, mint oly sok magyar várat, csak romjaiban láthatjuk. A cseszneki látogatás, mégis maradandó élmény lesz kicsiknek, nagyoknak. Csesznek leglátványosabb turisztikai emléke a Bakony kiálló szirtjeire épült vár. Az erősség alapjait 1263-ban építette Jakab trencséni ispán, aki nem mellesleg IV. Béla kardhordozója volt. A vár a magyar történelem folyamán sok tulajdonos kezén megfordult. Volt magánkézen és sokszor került királyi tulajdonba is. Jakab bárótól, az 1300-as évek végén, a Csákok vásárolták meg. Tőlük Károly Róbert csatolta a királyi birtokokhoz. Luxemburg Zsigmond azonban a Garai családnak adta, más birtokokért cserébe. Ekkor már 31 falu tartozott az uradalomhoz. Az 1500-as évek közepére a törökök benyomultak a Dunántúlra is. Csesznek végvári szerepet töltött be. Wathay Lőrinc várkapitány, a sors furmányaként, nem a törökök elleni harcokban esett el, hanem ittasan felrobbantotta magát és egy társát, amikor egy puskaporos löveget meggyújtott. A törökök kivonulása után a várat és a hozzá tartozó birtokot az Eszterházy család kapta meg. Ők a korra jellemző, barokk várkastéllyá alakították.

csesznek1csesznek2

Ma számos turista útvonal keresztezi egymást a faluban. Rengeteg szálláshely és étkezési lehetőség van a településen. A vár alatt húzódik a Kőmosó-szurdok, a Török fürdővel, ami a Bakony-Balaton Geopark legészakibb bemutatóhelye. A vár pedig folyamatos felújítás alatt áll, és a Nemzeti Vármentő Programban is szerepel a Csesznek. Ne hagyjuk ki, hogy

a hegymászás szerelmesei is szívesen járnak ide, hiszen Cseszneken van az ország egyik legismertebb vasalt útja.

3. Szigliget

A Balaton váraként is emlegetett Szigligeti várat, a Balaton felvidéken, a középkorban még szigetként működő vulkanikus kúpra emelték. 1260 körül a bencések építették a vár legrégebbi részét, ami a mai legmagasabban fekvő két torony és a közötte elhelyezkedő palotaszárny. Ekkor indult a vár története, ahonnan páratlan kilátás nyílik a Tapolcai-medencére, és a Balatonra. A Pannonhalmi bencések vára annyira tetszett Béla királynak, hogy megszerezte tőlük. Közel kétszáz évnyi királyi tulajdonlás után, I. Ulászló adományozta Némai Kolos Jeromosnak. Pár év elteltével az Újlaki család kezére került. Az 1500-as években a védők feladták a várat, az enyingi Török Bálint nevében felvonuló ostromlók előtt. Török Bálint adománylevélben kapta a várat Hausburg Ferdinándtól.

szigliget1szigliget2

Martonfalvay Imre az ostromló sereg vezetője, átépíttette, kibővíttette a várat. A török hódoltság idején kivette a részét a vár a végvárak sorában. A 15. században már elavult várnak számított. Somogyból a törökök gyakran csónakkal jártak át, hogy kirabolják a magyar keresztény falvakat. Szigliget vesztét egy villámcsapás okozta, amely abba a felső várban lévő toronyba csapott, amelyben a lőport raktározták. Ha ez nem lett volna elég, akkor I. Lipót rendelete, miszerint minden magyar várat le kell rombolni, megadta a kegyelemdöfést az erősségnek. Ma a várnak csak romjai láthatók a hegy csúcsán, és csupán elképzelni tudjuk, hogy hogyan is nézhetett ki egykor. Hasonló panorámában gyönyörködhetünk, mint egykor a várlakók, csak azzal a különbséggel, hogy akkor a Tapolcai-medence nagy részét még a Balaton vize mosta. A vár mellett nem csak elhalad az Országos Kék Túra útvonala, hanem a vár pénztárában találjuk az új szigligeti igazolópecsétet. Érdemes ellátogatni a várba, ha a környéken járunk, mert fantasztikus a története, a kilátás a falu szépsége.

4. Bánd

A vár romjait Bánd község határában, a Séd patak mellett emelkedő mészkőszirt nyugati végén találjuk. A faluból kis turistaúton közelíthetjük meg. A vár szabálytalan alaprajzú, belsőtornyos, mintegy 60x70 m nagyságú területen helyezkedik el. Első körfalai, a várudvart övező, a védőfalhoz támaszkodó, fából készült lakó- és egyéb épületek a 13. században épülhettek, feltehetően 1270 környékén, melyeket a 14. században építettek át kőépületekre, mindenekelőtt az északi oldalon valaha állt 1332-től már ismert Szent György várkápolnát. Első írásos említése 1309-re datálódik, Igmándi Lőrinc ekkor eladta a Castrum Scegh néven említett várat egy Lőrinte nevű előkelőnek. Az ő utódai vették fel később az Essegvári családnevet. Lőrinte Károly Róbert pártjára állt, így Kőszegi Iván a félelmetes dunántúli oligarcha hadba vonult ellene.

band2band1

A támadók elfoglalták az erődítményt, és foglyul ejtették a birtokost és lófarkon hurcolva végeztek ki. Négy év múlva azonban a királyi hadak visszafoglalták a várat, melyet a király az uralkodóhoz hű Lőrinte fiának, Tamásnak juttatott vissza. A 15. században készültek el a fal elé ugró külső tornyok, egy-egy nagyobb épület, a keleti, valamint a nyugati falnál a lakóépületek és egyéb helyiségek. Lehetséges, hogy ekkor épült meg a lovagterem is. A vár udvarának északi részén állt a ciszterna. Az Essegváriak a trónkövetelő Nápolyi László táborához csatlakoztak, Zsigmond király elkobozta tőlük a várat és a bakonyi erdőispánság igazgatása alá vonta. Az 1440-es években I. Albert király halála után támadt belháborús időszakban Himfy Tamás veszprémi püspök fegyvereseivel elfoglalta a várat, amit csak a bátaszéki csatában kivívott győzelem után tudott visszaszerezni a királypárti Essegvári család. A trónra lépő I. Ulászló mind a Rozgonyiakat, mind az Essegváriakat birtokba helyezte, ami újabb pereskedésekhez vezetett. Végül 1472-ben Essegvári György szerezte ténylegesen vissza az erődítményt családja számára. 1499-ben Essegvári Ferenc feleségül vette Himfy Orsolyát, akinek kezével együtt megkapta a döbröntei váruradalmat. Rövidesen a kényelmesebb lakhatást biztosító Döbröntére költöztek, Essegvárat elhanyagolták. A vár pusztulásának körülményei ismeretlenek, valószínű, hogy a Veszprémet 1552-ben ostromló török sereg egyik portyázó lovascsapata pusztította el.

A gazdátlan romokat többé nem építették újjá, anyagait a környékbeli lakosság hordta el lakóházai újjáépítéséhez. 1641-ben ismét említik a várat, amikor Dömölki András az ellen tiltakozik, hogy őt Gorop Ferenc nagyprépost eltiltotta a romos Essegvár használatától. A pusztuló várból csak a keleti oldalon egy négyszögletes torony, a hozzá délről és keletről csatlakozó kevés falmaradvány látható, az egykori épületek megmaradt alapfalai a föld alatt vannak. Feltárása és az ezzel párhuzamos műemléki megóvó munkálatok 2003-ban megkezdődtek. Előbb a délkeleti torony feltárása és restaurálása történt meg, majd a keleti és déli falak napvilágra hozatala.

5. Kisnána

A kisnánai vár a késő középkori magyar nemesi rezidenciák egyik legszebb emléke. Története jól mutatja a földesúri lakóhelyek fejlődését és átalakulását. Kisnána a Mátra vidék többi településéhez hasonlóan az Aba nemzetség birtoka volt. A 13. század elején az Aba nemzetségből született meg a Kompolti család, ennek egyik ágán Kompolti Péter szerezte meg Nána birtokát. Péter az utolsó Árpád-házi uralkodók és Károly Róbert alatt hatalmas vagyonra tett szert, és magas udvari méltóságokat is betöltött, királynéi tárnokmester volt. Vagyona lehetővé tette, hogy várat építsen, valószínűleg ő emeltette Domoszló határában álló Oroszlánkő várát. 1325-ben Péter három fia osztozott az atyai örökségen, István kapta Egyházas-Nána falut. Ő tette székhelyét ide, ettől kezdte a Nánai Kompolti nevet használták utódai is. Ő építette a nánai plébániatemplom mellett az első udvarházat. Az 1400-as évek első harmadában a Kompolti család tagjai újjáépítették az akkor már Kisnánának nevezett falu plébániatemplomát gótikus stílusban. A Kompolti család fiúágának kihalása után örökösödési szerződés alapján a Guti Ország család birtokába került Kisnána. A várat átalakították, a belső várudvar alá nagy borospincét építettek, amelybe a kápolna mellé épített új épületszárnyból vezették le a lépcsőt. A pince kiásása során kitermelt földdel megemelték a várudvar szintjét, majd új kőburkolattal látták el azt. Az északi palotát is újjáépítették.

kisnana1kisnana2

Az épületen reneszánsz ablakkereteket helyeztek el. Az 1500-as évek elején ismét megerősítették a várat, lebontották a külső vár délnyugati sarkába befoglalt Anjou-kori udvarházat, kőből épült alagsorát pedig földdel töltötték fel. Ebben az időben a vár birtokosa Losonczy István, aki 1543-ban befogadta a várba Móré Lászlót. 1543-ban alig két évvel Buda elfoglalása után a törökök lerombolták Kisnánát. Mivel a romos várat a törökök nem tartották meg, a következő évtizedekben többször is felmerült a helyreállítás és végvárrá alakítás terve. Az akkor Országh Kristóf tulajdonában lévő várat azonban nem építették újjá, többek között a birtokos korán bekövetkezett halála miatt. A vár romjait az 1940-es években takarították ki, amikor leventék gyakorlóteret alakítottak ki a helyén. A munkák során Lux Géza felmérte a romokat, amely közé egy lakóház is beépült, valamit a kaputoronyban egy lakást is kialakítottak. 1962-66 között Pámer Nóra, majd Szabó János Győző végzett alapos régészeti feltárást, amit műemléki helyreállítás követett. A feltárt falakat kiegészítették, az északi palotára fémszerkezetű védtetőt helyeztek, a kápolna tornyát lapos sátortetővel fedték be.

6. Simontornya

Simontornya környéke egykor mocsaras vidék volt. A település ennek a mocsaras vidéknek a legnagyobb szigetén épült és csupán két hídról volt elérhető. A település nevét adó vár az Árpád-korban épült és a középkorban és a reneszánsz idején élte virágkorát. Díszes és közismert várkastély volt az országban. Ma Tolna megye egyik kulturális központja. Budapestről a Pécs felé vezető úton, Székesfehérvárról a 63-as úton érhető el. Salamon fia Simon alországbíró Kun László uralkodása idején, 1277 után építette az első várat. Magas falakkal körbevett négyzet alapterületű egytornyos erődítményként kezdte el történetét a vár. Az alapító Simon leszármazott nélkül halt meg, így a település tulajdonjoga a királyra szállt vissza. 1324-ben I. Károly, János mesternek (budavári rector és óvári kapitány) adományozta. Az ő fia végrendeletében Lackfi Istvánra (erdélyi vajda) hagyta, a korabeli Magyarország legbefolyásosabb családjai közé tartoztak. Az ő idejükben történt a vár első továbbfejlesztése. Egy palotaszárny alakítottak ki, mellyel Magyarország legjelentősebb birtokközpontjává vált. A vár falain vannak azok a kő ablakkeretek, amelyek a hazai gótikus építészet első villantásai. 1397-től hosszabb pereskedés után a vár a Garai család kezére került. Garai László 1447-től volt az ország nádora, tehát ismét befolyásos család birtokolta az erősséget. 1448-ban Farkas László vette zálogba a várat és jelentős építkezésekbe kezdett. A vár köré védőövet építtetett. Elbontatta a tornyot és helyére egy új épületszárny került. A régi palotaépületet is továbbépült: az udvari homlokzat elé egy négy pilléren álló árkádsort emeltek.

simontornya1simontornya2

1482-ben Garai Jób szintén utód nélkül halt meg, így a vár ismét a koronára szállt. Az 1500-as évek elején Gergelaki Buzlay Mózes Mátyás király diplomatája a Jagelló-ház udvarmestere, művelt főnemes tett szert a vár tulajdonjogára. Az ő idején élte fénykorát a vár mind kulturális, mind építészeti szempontból. Az 1509-es átalakítás az ország legjelentősebb reneszánsz várkastélyává emelte Simontornyát. Buzlay a fővárosban a királyi építkezések befejeztével az ott felszabaduló mestereket, hívta el, hogy felépítse a saját reneszánsz központját. A külhoni udvarokat is megjárt, művelt nemes tökéletesen ismerte a kor építészeti követelményeit. A vár alaprajzát meghagyva, a régi gótikus épületeket átépítve tette a várkastélyt Magyarország egyik legszebb reneszánsz várkastélyává.

A ma látható vár, a gótika és a reneszánsz tökéletes együttélését mutatja.

A belső terekben összesen hat kandallót fedeztek fel a rekonstruálók.

A falakat hatalmas falikárpitok takarták. Az udvar falait körbevették a fából készült függőfolyosók, amelyek az U-alakú udvarnak teljesen reneszánsz összképet biztosítottak.

7. Sirok

A Bükk és a Mátra határán a Tarna-patak észak felé kiszélesedő völgye felett áll a vár. A középkorban a Tarna-völgyében észak felé vezető utak lezárására és ellenőrzésére igen alkalmas helyen épült, bár elsősorban földesúri magánvár volt, stratégiai szerepet alig játszott. A honfoglalás után a Mátra vidékét az Aba nemzetség uralta, és a birtok elosztásakor a nemzetség egyik ága, a Borh-Bodon ág vette birtokába az ősi pogány várat a mai fellegvár helyén. Az ezt követő századokban úgy ismerkedtünk meg nevével, mint a kabar eredetű Aba nemzetség egyik birtokközpontjával. A név akkor csak a várra vonatkozott, magát a települést Sirok-aljának nevezték. A község későbbi eredetű mint a vár, mert a várat a régi feljegyzések először 1267-ben említették, míg a község első írásos említése 1302-ben történt Sirák névalakban, később 1389-ben nevezték meg egy oklevélben.

sirok1sirok2

A várat a régi birtokosa, a Bodon család építette a tatárjárás után, a községet pedig a vár későbbi tulajdonosa, a híres Tari család alapítja közvetlenül 1388 után. Károly Róbert király a várat királyi várrá nyilvánította, és a hozzá hű Kompolthy Imrét nevezte ki várnaggyá, kit ebben a tisztségében 1324-ben kelt levelében meg is erősített. 1331-ben a király visszavette az adományt, és egy Ehenyk nevű cseh vitéznek adományozta. A vitéz halála után 1337-ben ismét királyi vár lett, és erős őrséggel látták el. 1372-ben Nagy Lajos király kijavíttatta a várat, a munkálatok költségeit azonban Domoszlai Miklós hevesi alispán és siroki várnagy fizette. A király ezért 2000 forint értékben neki adta zálogbirtokként. A vár alatti részen közben már kialakult a "szolgáló népek" telepe, amely alapja lett a hamarosan kialakuló községnek. Fordulatot jelentett a térség birtoklásában a Tari család megjelenése...

Ha bővebben szeretnél olvasni a vár kalandos történetéről, KATTINTS IDE!

8. Tata

Aki ellátogat Tata városába, sok érdekes és értékes műemlék között, megnézheti a középkori Magyarország egyik jeles várát, vagyis annak romjait és megmaradt, helyreállított szárnyát. Festői környezetben, a tatai Öreg-tó partján álló, műemlékegyüttesben a korhű berendezések mellett, római kori, és az Esterházy család korabeli kiállítások is várják.

Magyarország legromantikusabb várát Luxemburgi Zsigmond építette az 1300-as évek végén. Ezután a Rozgonyi család zálogába került ahonnan csak I. Mátyás váltotta meg. Mátyás bővítette a várat két emeletessé, és kikövezett árkot húzatott a vár köré. Ezután fia Corvin János örökölte a várat, akitől II. Ulászló király szerezte meg. A mohácsi csata után török csapatok portyáztak a környéken, de Gróf Cseszneky György sikeresen megvédte a várat. Ezután a Győrhöz tartozó végvári rendszerhez tartozott és a török csupán pár évig birtokolta. A visszafoglalás után egy nagyszabású haditechnikai fejlesztésbe kezdtek. Ekkor építették a külső várfalrendszer, és a ma is látható hatalmas vizesárkot. A bécsi ostromra vonuló Kara Musztafa nagyvezír a várat felrobbantatta 1683-ban. I. Lipót császár általános rombolási rendeletétől pedig a Rákóczi szabadságharc mentette meg.

tata1tata2

1727-ben a tatai uradalmat Esterházy József gróf, országbíró vásárolta meg. Ekkor épült a várhoz a mai napig a vár megközelítését elősegítő négy félköríves híd és közvetlen a várba érve a bal oldalon található udvarbírói épület cellákkal. Az épületbe kerültek az Esterházy család levéltára és a gyűjteményeik. Több cellát is kialakítottak még az épületben, és egy új kápolnát is építettek, amiben a raboknak tartottak misét, majd később az itt élő angolok használták az anglikán egyház szolgálatában. Az 1800-as évek végén egy nagy országos hadgyakorlat miatt átalakították az ablakokat, hogy itáliai gótikát idézzenek. A 20. század elején is építkezések, boltozások voltak a várban, ezek ismerté tették a várat, de történelmi hitelességet nem mutattak. 1945-ig volt az Esterházy család birtokában. 1955-től működik benne a Kuny Domokos Múzeum. 1965-től folynak ásatások a területen.

9. Csókakő

A Vértes hegység nyugati oldalának sziklaperemén épült erődítmény, Fejér megye egyetlen, viszonylag épen megmaradt vára. A hegy oldalából kinyúló dolomitplatóra épített vár, Székesfehérvárról mindössze 15 km-re található, északi irányban. Pár évtizeddel ezelőtt már szinte alig látszottak ki a romok a föld és növényzet alól, ma a környék legnagyobb turisztikai látványossága. Tövében halad el az Országos Kéktúra útvonala. Jelenleg is építés alatt áll és régészeti feltárásokat folytat a Fejér Megyei Múzeumok Igazgatósága. A honfoglalás után a Csákok kezébe került a terület, akik hosszú ideig uralták a környező birtokokat, feltehetően Csákvár központtal. Csókakő fekvése igen kedvező, innen felügyelték a Gaja-patak mentén lévő utat. A település és a vár említése elsőként egy 1299-ben kelt oklevélben található. A Csákoktól Anjou Károly szerezte meg, mert nem akarta, hogy egy számára is veszélyes birtoktömb alakuljon ki.

csokako1csokako2

A Csókakői vár várnagya a vármegye ispánja volt. 15. században a Rozgonyi család kezére kerül. Rozgonyi István 1428-ban megmentette az uralkodó életét, valószínűleg ezért kapta cserébe. A rozgonyiak után Corvin János és Bakócz Tamás is a vár tulajdonosai közé tartoztak. 16. században elvesztette a jelentőségét, hiszen a török seregekkel szemben egy ekkorka erősség képtelen volt felvenni a harcot. 1543-ban Szulejmán serege elfoglalta a közeli Székesfehérvárt. 1544-ben Ahmed fehérvári bég előtt kardcsapás nélkül megnyitották Csókakő kapuit. Innentől fogva a törökök előretolt helyőrsége volt, mindössze 33 janicsárral a falai között. 1687 őszén szabadult fel. 1850 körül Rómer Flóris ismerte fel a hely régészeti jelentőségét.1885-ben került sor az első felmérésre. A várat 1953-ban nyilvánították csak műemlékké. 1960-ban elkezdődött egy helyreállítás és ásatás, de félbemaradt. 1995-ben megalakult a Csókakői Várbarátok Társasága, és szó szerint a földből kiásott köveket kezdték el visszaépíteni a falakra. Azóta vannak régészeti feltárások is a vár területén. Ez jelenleg is, nagy erőkkel zajlik, és mára kezd kirajzolódni a vár eredeti formája. Pár éve helyreállították a kaputornyot és a kápolnát modern és régi technológiákkal. Valamint a vár szerepel a Kormány vár helyreállítási programjában is.

Talán nemsokára régi pompájában ragyog majd, őrizve a Móri árok csodálatos látványát a Vértes oldalából.

10. Várpalota

Székesfehérvár és Veszprém, a királyok és királynők városa közötti, fontos útvonalon a 13. században a Bakony lankáin egy kicsinyke vár épült. közel száz évvel később Bátorkő néven nevezik a Keleti-Bakony szirtjein magasodó erődítményt. A dolomit sziklacsúcsok azonban nem teszik lehetővé, hogy a várat tovább fejlesszék, ezért a 14. században az Újlaki család a Bakony domborulatai melletti medencében építtet magának egy U-alaprajzú épületet. Ez a mai várpalotai vár alapja. 1397-ben említik az erődítményt először egy oklevélben palota néven. Újlaki Miklós 1445 előtt egy kör alaprajzú toronnyal, és egy kapuvédművel is megerősítette.

varpalota1varpalota2

Az 1445-ben rendeletet hoztak, hogy az engedély nélkül vagy zavaros körülmények között épített várakat földig kell rombolni. A palotai várat, öt másik társával együtt azonban nem tették a földdel egyenlővé. Az Újlaki család, aki a kora legnagyobb füldesúri hatalommal bíró családja volt 1526-ig, kihalásáig a vár birtokosa volt. Nevükhöz fűződik a monda, miszerint magát Mátyás királyt is megvendégelték e falak között, sőt Beatrix itt készült a fehérvári esküvőre és koronázásra, de ide küldte csapatait a koronáért Mátyás halála után, amit Corvin János a vérontás elkerülése végett át is adott, lemondva így a trónról. Egy újraházasodás révén a vár tulajdonjoga Móré Lászlóhoz került, a pécsi püspök testvéréhez. Móré részt vett a mohácsi csatában, és neve szerepel az Egri csillagokban is. Ellene Szapolyai János 1533-ban sereget küldött. Amikor a vár elveszni látszott, ő gyermekeit és vagyonát hátrahagyva menekült el. Később török fogságba esve Török Bálinttal és Maylád Istvánnal együtt, az isztambuli Héttoronyban halt meg.

Ha bővebben szeretnél olvasni a vár egykori lakóiról, KATTINTS IDE!

+1 Bátorkő

A vár romjai ma is lenyűgöző látványt nyújtanak, és szinte mesébe csöppenve érezzük magunkat. A hatalmas dolomit szirtre épített erősség idősebb, mint a pár kilométerre fekvő palotai vár. A 13. században épült, igazi vadregényes környezetben, hogy felügyelje a Fehérvár és Veszprém közötti fontos útvonalat.

Az Újlakiak palotai építkezése után azonban folyamatosan veszített jelentőségéből, és a törökök után teljesen lakatlanná válva, a mai napig pusztul. Ezért évszázadok óta nevezik Pusztapalotának.

batorko1

Bátorkő

kulavar1

Kulavár

+2 Kulavár - Szabadbattyán

Székesfehérvártól csupán 10 kilométerre a Balaton felé, a 7-es számú főút közvetlen közelében található Kulavár, Szabadbattyán belterületén. Volt őrtorony, de lerombolták, majd felépítették, később magtár lett, ma múzeum. Már az 1300-as években királyi vámszedőhely állt itt. Az itt szolgálóknak építettek vastagfalú támpillérekkel megerősített őrtornyot. 1398-tól a grófi Battyányi család tulajdona volt. Valamennyi hadászati jelentősége csak az 1541-ben bevett fehérvári vár elfoglalása után volt. A törökök előbb lerombolták, majd újraépítették: palánkfallal és vizesárokkal is körbevették. 1568-ban a védők létszáma 109 főnyi zsoldos volt. A török uralom alatt, elővárként működött, innen vitték a hírt, ha nagyobb Habsburg sereg érkezett.

"E vár Székesfehérvárnak az előpajzsa az ellenséggel szemben, és katonái naponta háromszor-négyszer is harcolnak az ellenséggel, mert a Sárvíz-folyón való átmenetelre más út nincsen. E folyón átmenőktől a vár katonái vámot szednek."

- írta Evlia Cselebi, török utazó. A keresztény csapatok újra 1601-ben vonultak be falai közé, de véglegesen csak 1687-ben sikerült megtartani a Habsburg zsoldosoknak. A körülötte lévő palánkvár idővel elpusztult, magát a gótikus lakótornyot magtárrá alakították. Ma Fejér megye török kori emlékeit bemutató múzeumként működik. Épületét 1970-es években újították fel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Elképesztő árak: ennyiből jön ki idén egy tengerparti nyaralás
Hiába drágultak az árak akár 10 százalékkal is, a görög és török tengerpart továbbra is a legnépszerűbb célpont a magyar utazók körében.


Sokan már javában tervezik az idei nyaralásukat, és úgy tűnik, a magyar utazók többsége idén is a jól bevált déli úti célokat választja. Görögország, Törökország és Spanyolország továbbra is a legnépszerűbbek, hiszen ezek az ár-érték arányuk miatt még mindig elérhetőbbek a hazai pénztárcák számára. Az északi országok ugyan egyre vonzóbbak főleg az idősebb korosztály körében, de árban és kapacitásban még nem tudnak versenyezni a mediterrán tengerpartokkal, írja a Portfolio.

Molnár Judit, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének elnöke elmondta: az északi nyaralások jellemzően másfélszer annyiba kerülnek, mint a déli országokban eltöltött hét. A Balti-tenger partja Lengyelországban és Svédország Gotland szigete például egyre népszerűbb, de ezek inkább a hűvösebb nyári pihenést kedvelők körében keresettek. Lengyelországban olcsóbban lehet nyaralni, de Norvégia, Svédország vagy Izland már magasabb árkategória. Egy apartman ellátás nélkül már 400 ezer forinttól elérhető, viszont ha valaki magasabb színvonalú, félpanziós szállodát választ, annak fejenként akár egymillió forintot is ki kell fizetnie.

A hagyományos déli úticélok között Törökország azoknak ideális, akik a tengerparton pihennének, míg Spanyolország inkább a kirándulni vágyóknak ajánlott. Egyiptom, Tunézia és Marokkó szintén népszerűek, ezekben az országokban az árak 350 ezer forinttól indulnak, amiért már ellátást is kapunk.

A görög vagy spanyol 4 csillagos szállodákban egy egyhetes félpanziós nyaralás fejenként 300–500 ezer forintba kerül, míg egy egyszerűbb apartman már 220–250 ezer forinttól is elérhető.

Aki az 5 csillagos all inclusive élményre vágyik, annak mélyebben kell a pénztárcába nyúlnia. „Egy 5 csillagos török szállodában az ultra all inclusive ellátás azonban már inkább egymillió forint felé közelít” – mondta Termes Nóra, az IBUSZ Utazási Irodák Kft. hálózati és marketing igazgatója.

Az ilyen luxusszolgáltatásokhoz sok extra is járhat: prémium italok, frissen facsart gyümölcslevek, korai vagy késői check-in, ételcsomagok a kimaradó étkezésekre – sőt, néhány helyen még inas is a vendég rendelkezésére áll, bár ez inkább ritka.

Termes Nóra arra is felhívta a figyelmet, hogy idén a külföldi utak ára átlagosan 8–10 százalékkal nőtt. Ennek oka a forint gyengülése, illetve az, hogy a légitársaságok és a külföldi szolgáltatók is áremeléseket hajtottak végre. Az előfoglalási időszak december és március vége között ezúttal gyengébben alakult, mint az előző években. „Itt is érződik, hogy az emberek jobban átgondolják a költéseiket” – jegyezte meg a szakember.

A városnéző utak és a tematikus körutazások is egyre népszerűbbek. Egyre többen fedezik fel az irodalmi és gasztronómiai élményeket kínáló úti célokat Európán belül, de sokan választanak egzotikusabb helyszíneket is: Ázsiát, Közép-Amerikát, vagy akár Kanadát, Izlandot. A kellemesebb éghajlatra vágyók közül sokan utaznak a Zöld-foki-szigetekre, Madeirára vagy a Kanári-szigetekre.

A hajóutak iránt is folyamatosan nő a kereslet. A Földközi-tengeren tett kéthetes hajóutak ára 1,5 millió forint körül mozog, míg aki Ázsiába, Közép-Amerikába vagy Ausztrália térségébe vágyik, akár 3,5 millió forinttal is számolhat fejenként – árulta el Molnár Judit.

Termes Nóra kitért Ománra is, amely 2023 óta egyre népszerűbb téli-tavaszi úti célként. Az utasok 60 százaléka visszatérő vendég, viszont a nyári hónapokban, május és szeptember között, az esőzések miatt nem szerveznek oda csoportos utakat. Az ománi pihenésre tehát inkább október és május között érdemes időzíteni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
Luxuslombház az erdő szélén – csend, természet és kényelem Farkaskútvölgyben
A Farkaskútvölgy egyszerre fenntartható birtok, közösségi tér és csendes menedék: van, aki a fák között megbúvó luxuslombházba húzódik vissza, másokat a társaság, a közös élmények vagy épp a lovak vonzanak újra meg újra erre a különleges helyre.
Vass Adrienn - szmo.hu
2025. május 26.



A Cserhát lankái között, az UNESCO világörökség részét képező Hollókő falu szomszédságában, egy 30 hektáros, érintetlen területen bújik meg Farkaskútvölgy.

Teklits Tekla és Grillmayer Gábor álmodták meg ezt a menedéket a város zajától távol, a Szekerce-patak mentén, azzal a céllal, hogy vendégeik lelassulhassanak, feltöltődhessenek és újra felfedezhessék önmagukat és a világ apró szépségeit.

A Farkaskútvölgy története egy szerelemből és egy közös álomból született. Gábor megálmodta a helyet, Tekla pedig rendezvényszervezőként csatlakozott hozzá, létrehozva egy olyan közösséget és családi vállalkozást, amelynek küldetése, hogy bebizonyítsa: a fenntartható életmód nem csupán egy lehetőség, hanem egy vonzó valóság a 21. században.

A birtok szellemiségének alapját a természettel való harmónia megteremtése és a felelősségteljes működés képezi.

Ennek érdekében a fenntarthatóság minden területen kiemelt figyelmet kap: saját napelempark biztosítja az energiaellátást, fúrt kútból nyerik a tisztított vizet, biológiai szennyvíztisztító rendszert alkalmaznak, és a berendezésekhez helyi, természetes anyagokat használnak. A hulladékkezelésben az újrahasznosítás és a körforgásos szemlélet érvényesül, a helyi alapanyagok felhasználásával pedig a környező közösséget is támogatják.

Szállások Sokszínűsége: A Nomád Élménytől a Luxus Kényelemig

Farkaskútvölgy a szállások széles palettáját kínálja, hogy mindenki megtalálja a számára ideális pihenési formát.

A design jurta és a luxuslomház mellett többszemélyes jurták, és különböző komfortfokozatú vendégházak is rendelkezésre állnak, amelyek a modern kényelmet ötvözik a Cserhát friss levegőjével és a panorámás kilátással.

A kínálatot egy fürdőház dézsával és szaunával is gazdagítja, a csillagfényes éjszakai fürdőzés pedig egy ilyen fényszennyezéstől távoli helyen igazán különleges élmény.

Személyes élmény a Lombházban

Szerencsés vagyok, mert Farkaskútvölgy egyik legkülönlegesebb szálláshelyéről, a lombházról saját tapasztalatom alapján beszélhetek. Bátran mondhatom, hogy ez volt a legkülönlegesebb, leghangulatosabb és legszebb apartman, ahol valaha megszállhattam.

A lombház egy hatalmas, idős tölgyfára épült.

Ez a tölgy nemcsak szerkezetileg tartja a házat, hanem szimbolikusan is fontos: stabilitást, természetközelséget és időtlenséget sugall, ami jól rezonál a hely szellemiségével. Az egész építmény szó szerint a természet intimitását és a modern luxust ötvözi.

Az alsó, fedett terasz kényelmes kanapéjával tökéletes hely a pihenésre. Innen egy bárpult-szerű ablakon keresztül akár a konyhából is ki lehet szolgálni a teraszon tartózkodókat. De nem ez az egyetlen terasz: a lombház tetején egy tetőterasz is van, ahonnan pazar kilátás nyílik a környező völgyre és az erdőrengetegre.

A belső térben a fa dominál, harmóniában a ház organikus formavilágával. Az amerikai konyhás nappali teljesen felszerelt (sütő, főzőlap, vízautomata, mosogatógép, borhűtő), és egy ággyá alakítható kanapé mellett egy különleges galériaszerű kuckó is található, ahol akár egy felnőtt vagy két gyerek is tud aludni.

A nappali egyik ékessége a LED-világítással megvilágított Máté Bence-fotó, amely narancsos fényével esténként igazán különleges atmoszférát teremt.

A félszinten található fürdőszoba marrakeshi csempéjével és padlófűtésével a kényelmet szolgálja, az alsó szinten pedig egy hatalmas franciaágyas hálószoba található, egyedi, állítható hangulatvilágítással.

Az egyik legizgalmasabb megoldás, a fürdőszobában van, ahol az élő fa egyik ága bejön a térbe, majd visszatér a természetbe.

A lombházban nincs TV, helyette a természet és a csillagos ég nyújt esti programot, na meg a váratlanul felbukkanó vadak.

A tartózkodásom során egy finom háztáji termékekből álló gasztrocsomagot is kaptam, ami reggelire vagy akár egy könnyű vacsorára is ideális. Emellett pedig éltem a jól felszerelt konyhával, és egyszerűbb ételeket készítettem magamnak.

A lombház iránt óriási az érdeklődés, nyárra szinte teljesen foglalt.

Ráadásul fontos tudni, hogy a völgy júniusban zárva tart: egész hónapban elvonulásra és csendre vált, így a látogatás csak ezt követően lehetséges. Őszi időpontokra viszont még akad néhány szabad hely.

Csapatépítés a természet ölelésében

De Farkaskútvölgy nem csupán a pihenésre vágyóknak ideális célpont, hanem kiváló rendezvényhelyszín.

A természetes környezetben zajló csapatépítő programok bizonyítottan hozzájárulnak a stresszoldáshoz és a kapcsolatok erősítéséhez.

A birtok akár 100 fő elszállásolására is alkalmas, ami ideális helyszínné teszi nagyobb csoportok, csapatépítők vagy esküvők számára.

Sokféle rendezvénytérrel és rugalmas infrastruktúrával várják a vendégeket, melyek közül a legnagyobb a 150 fő befogadására alkalmas Csillagpajta. A hagyományos jurtákból álló központ intimebb légkörével kisebb csoportok vagy tematikus foglalkozások számára ideális. A Falka terem körpanorámás üvegfalaival lenyűgöző kilátást nyújt a völgyre, legyen szó jógaórákról vagy céges előadásokról. A Dóm nevű nyári gasztrotér pedig szabadtéri főzésekhez és közös étkezésekhez tökéletes.

A birtokon lehetőség van lovas programokon is részt venni, melyeket Aldea Benedek vezet. Két különleges lófajta, a kunfakó és a hucul várja a vendégeket, és elérhető túralovaglás és lovas önismereti workshopok is.

A workshopok alkalmával a hangsúly a lovakkal való lelki kapcsolódáson van.

Emellett Farkaskútvölgyben különböző elvonulásokat is szerveznek, valamint otthont adnak a Feldmark nyári egyetemnek is.

Isten Tenyere kilátó: panoráma a Cserhát szívére

Farkaskútvölgy közvetlen közelében, a Szár-hegy csúcsán található az Isten Tenyere kilátó, amely a Cserhát egyik legkülönlegesebb látványossága.

Az Országos Kéktúra 19. szakaszán fekvő kilátót 2020-ban adták át, Csíkszentmihályi Benjámin tervei alapján.

Formája egy hatalmas kézre emlékeztet, amely az ég felé nyúlik, szimbolizálva az ember és a természet kapcsolatát, a védelmet és a nyitottságot. A kilátóhoz használt faanyagok a környező erdőből származnak, így az építmény harmonikusan illeszkedik a tájba.

Az "Isten tenyere" elnevezés a táj iránti tiszteletet fejezi ki. A kilátóból lenyűgöző panoráma nyílik a Cserhát lankáira, erdeire és mezőire, tiszta időben pedig a Mátra vonulatai is láthatóak.

A kilátó könnyen megközelíthető Farkaskútvölgyből, és egy körülbelül egyórás sétával a hollókői várhoz is eljuthatunk innen.

Farkaskútvölgy nemcsak elvonulást kínál, hanem rávilágít arra, hogyan lehet valóban jól, tudatosan és szépen élni, a természet ritmusára hangolva.

A segítőkész személyzet, a barátságos tulajdonosok és a hely együtt teremtenek meg egy olyan élményt, ami túlmutat a puszta kikapcsolódáson.

Itt minden apró részlet mögött egy tudatos döntés áll: a minőség, a felelősségvállalás és az emberi kapcsolatok melletti elköteleződés.

farkaskutvolgy.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
A Rovatból
Nyári pihenés itthon: 5 mesés hotel, ahová érdemes elutaznod
Akár romantikus kikapcsolódásra, akár családi nyaralásra vágysz, ezek a magyarországi hotelek tökéletes helyszínt nyújtanak a nyári feltöltődéshez.


Ahogy beköszönt a nyár, egyre nagyobb a vágy bennünk, hogy kiszakadjunk a mindennapokból, és végre csak a pihenésre, feltöltődésre koncentráljunk. A jó hír az, hogy ehhez nem kell hosszú órákat utaznod, hiszen Magyarország bővelkedik olyan varázslatos helyekben, ahol minden adott egy tökéletes nyári kikapcsolódáshoz. Legyen szó egy romantikus hétvégéről kettesben, egy családi nyaralásról vagy egy csendes wellness-pihenésről.

Ezúttal tájegységek szerint válogattunk – így nemcsak a szállodák élvezete, de maga az ország felfedezése is része lehet az utazásnak. Ha a Balaton-felvidék bája és a levendulamezők illata vonz, a Hazai Provence mesébe illő, provence-i hangulatú vendégháza vár rád. Ha észak felé vennéd az irányt, az esztergomi Grand Hotel Esztergom elegáns belső tereivel, tetőtéri wellnessével és a Bazilikára nyíló panorámájával kényeztet. A főváros közelében, Zsámbékon a Szépia Bio & Art Hotel egyszerre kínál aktív kikapcsolódást, kortárs művészeti élményeket és családbarát szolgáltatásokat. Ha inkább a fővárosi pezsgést választanád, de szeretnél csendes környezetben pihenni, a Carlton Hotel Buda Castle**** a Budai Vár lábánál tökéletes választás. Ha pedig a napfényes Alföld csábít, a Colosseum Hotel családbarát wellness-szolgáltatásaival, saját Spa & Wellness részlegével és közvetlen gyógyfürdőkapcsolatával vár a teljes testi-lelki feltöltődés jegyében.

Fedezd fel az országot úgy, hogy közben végig kényeztetnek!

Dunántúl – Hazai Provence: Vidéki romantika Kapolcson

Ha a Balaton-felvidékre gondolsz, eszedbe jut a dombok ölelte táj, a pipacsos mezők és az az eltéveszthetetlen nyugalom, ami csak itt érezhető. Ennek a vidéki idillnek a szívében, Kapolcson – a Káli-medence kapujában – bújik meg a Hazai Provence, amely provence-i hangulatával és minden érzékszervet elvarázsló atmoszférájával válik felejthetetlenné: többszáz tő levendula illatozik a domboldalon, a vendégház, az udvar és az étterem pedig egy mediterrán hangulatot idéz.

A butikhotel, tíz hangulatos szobájával, saját wellnessrészlegével és többszörös Michelin ajánlású éttermével ideális állomás egy többnapos pihenésre.

Itt tényleg minden részlet a nyugalmat és a letisztult szépséget szolgálja – legyen szó egy pezsgő jacuzziról, egy szaunáról vagy egy pazar reggeliről a napfényes teraszon. A szobák mindegyike egyedi kialakítású és bennük kifogástalan kényelmet élvezhet a megfáradt utazó.

A szálláshelyhez tartozó 84 Bisztró, amely már kétszer is elnyerte a Michelin-ajánlást, jelenleg kizárólag a szállóvendégek kiváltsága – de jó hír, hogy az iskolaszünet kezdetétől a nagyközönség előtt is megnyitja kapuit. Így bárki betérhet hozzájuk egy ízekben gazdag ebédre vagy egy nyugodt délutáni falatozásra. Az étlap folyamatosan a szezon ritmusához igazodik, és kizárólag helyi termelőktől származó friss alapanyagokra épül – az eredmény pedig mindig kifinomult és őszintén házias.

A környék felfedezésre csábít: hullámzó dombok, apró falvak, kitűnő minőségű bicikliutak és a Balaton közelsége – hiszen a legközelebbi strand alig 20 kilométerre van. De ha inkább a csendes feltöltődést választanád, a Hazai Provence saját kertjében vagy az udvar egyik árnyas szegletében ülve is megtapasztalhatod a vidéki nyugalom esszenciáját.

Észak-Magyarország – Grand Hotel Esztergom: Luxus a Bazilika lábánál

Ha rég jártál Esztergomban, ideje visszatérni – a város egyszerre történelmi és meglepően modern, és minden évszakban más arcát mutatja. Nyáron a Kis-Duna sétányon andalogni, az esztergomi Bazilika árnyékában kávézni vagy egy jót csobbanni az Aquasziget Élményfürdőben szinte kötelező program. És ha mindezt egy stílusos, nyugodt szállásról szeretnéd megtenni, akkor a Grand Hotel Esztergom a tökéletes választás.

A 4 csillagos superior szálloda 131 igényesen berendezett szobát és 18 tágas luxus lakosztályt kínál, néhányból pazar kilátással a Bazilikára.

A tágas lobby és a modern design az első pillanattól fogva luxusélményt sugall. A tetőtéri wellness, a Bazilika Day Spa, felnőttbarát kialakításának és különleges panorámájának köszönhetően tökéletes hely a lazításhoz.

A hotel mellett található Aquasziget Élményfürdő minden szállóvendég számára korlátlanul elérhető. Beltéri és kültéri medencék, sodrófolyó, csúszdák, gyerekmedencék, jakuzzik és szaunák gondoskodnak a teljes család szórakozásáról. Az Aquasziget Wellness Világa közel 1000 négyzetméteren, különleges odafigyeléssel, exkluzív szolgáltatásokkal a teljes kikapcsolódást és a felfrissülést biztosítja.

És ha inkább a hotelben maradnál, a hotel saját élménybirodalma, a 700 m2-es Pepper játéktér is rengeteg lehetőséget kínál. Van játszóház, pingpong, csocsó, léghoki, lézerszoba, virtuális sarok és ninja pálya is. Gyerekeseknek ez maga a kánaán!

A szálloda konferencia- és tárgyalótermei a legkülönbözőbb céges rendezvények helyszínéül szolgálnak a modern beépített technikai felszereltségükkel. A -1 szinten található játéktér pedig nemcsak családoknak, hanem csapatépítő programoknak is ideális helyszíne – a szórakozás itt valóban minden korosztálynak garantált.

A félpanziós ellátás is kiemelkedő: a hotel éttermében reggel és este bőséges, minőségi svédasztal vár, amit à la carte fogások egészítenek ki. A nyári estéken az étterem teraszán, zöld környezetben elfogyasztott vacsora igazán különleges hangulatot ad a nap lezárásához.

Budapest környéke - Szépia Bio & Art Hotel****: Aktív nyaralás Zsámbékon

Ha Budapest közelében keresel olyan helyet, ahol a természet nyugalma és a modern kényelem harmonikusan találkozik, akkor irány Zsámbék! Ez a hangulatos kisváros a Zsámbéki-medence északnyugati szélén bújik meg, alig félórányira a fővárostól – igazi rejtett gyöngyszem, amely egyszerre kínál csendes elvonulást és tartalmas kikapcsolódást. A település központjában található a Szépia Bio & Art Hotel****, amely ideális választás mindazok számára, akik kiszakadnának a mindennapokból, de nem szeretnének lemondani sem a mozgás öröméről, sem a kreatív feltöltődésről.

Ez a nyugodt, mégis lendületes szálloda nemcsak pihentet, de inspirál is – terei kortárs műalkotásokkal vannak berendezve, így a hotel minden szeglete egy élő kiállítás hangulatát árasztja. A szobák modernek, tágasak, sokukhoz saját erkély tartozik, ahonnan a zöld kertre vagy a kültéri medencére nyílik kilátás. Nyáron különösen jó érzés a friss levegőn csobbanni, a gondozott kert és a környező táj pedig még inkább elmélyíti a nyugalom élményét.

A hotel egyik nagy előnye a rendkívül széles sportkínálat: saját teniszpályák, squash, bowling, fitneszterem és kültéri futballpálya is rendelkezésedre áll, ha aktív pihenésre vágysz.

A wellness részleg is bőven tartogat élményeket – beltéri és kültéri medencék, finn szauna és jakuzzi gondoskodnak róla, hogy testileg-lelkileg is feltöltődj.

És ha mindez nem lenne elég, a ház saját étterme, a Nyárfás Étterem egészségtudatos, mégis ízekben gazdag fogásokkal csábít. A nyári időszakban különösen kellemes a teraszon elfogyasztani egy friss ebédet vagy egy pohár bort – igazi jutalom egy aktívan vagy épp lustálkodással töltött nap végén.

A Szépia Bio & Art Hotel nemcsak pároknak, hanem családoknak is remek választás, hiszen a szálloda minden korosztály számára kínál tartalmas kikapcsolódási lehetőségeket. A környék ideális a felfedezéshez – elég csak a közeli, impozáns Zsámbéki Romtemplomot vagy a természetjárásra csábító dombvidéket említeni. Ráadásul a hotel kiváló helyszín céges csapatépítők számára is: modern technikával felszerelt konferenciatermei és változatos szabadidős programlehetőségei miatt tökéletes választás, ha munkát és pihenést szeretnétek összekötni.

Budapest - Carlton Hotel Buda Castle****: Pihenés a Budai Vár lábánál

Ha nyáron is a város lüktetése vonz, de szeretnél egy nyugodt helyen megpihenni, a Budai Vár aljában található Carlton Hotel Buda Castle****  tökéletes választás számodra. A szálloda egy csendes mellékutcában bújik meg, mégis csak néhány perc sétára van a Halászbástyától, a Mátyás-templomtól és a Lánchídtól – így ideális kiindulópontja lehet a budapesti kalandodnak, ha felfedeznéd a fővárost.

A hotel története a 80-as évek végéig nyúlik vissza: az akkor Alfa Hotel néven megnyílt épület mindig is szállodaként működött.

2024-ben az Eventrend Group új arculattal és megújult szolgáltatásokkal keltette új életre, azóta szinte minden nap teltházzal üzemel – köszönhetően kiváló ár-érték aránynak és családias hangulatának.

Összesen 95 szoba közül választhatsz, 7 különböző típusban – legyen szó standard, superior, háromágyas vagy családi szobáról. Néhány szoba erkélyes, ahonnan részleges kilátás nyílik a városra. A modern, világos belső terek és a zajszigetelt kialakítás gondoskodnak róla, hogy valóban kipihenten ébredj. Nem véletlen, hogy a szálloda elnyerte a 2025-ös „Alvásbarát Hotel” díjat is.

A Carlton ideális választás, bárhogy is utazol: családdal, pároddal vagy üzleti útra. Élvezheted a hangulatos lobbyt, a reggeliző éttermet, a saját bárt, és ha autóval érkezel, a zárt mélygarázs is a rendelkezésedre áll. Céges utakhoz, tárgyalásokhoz vagy kisebb rendezvényekhez pedig a konferenciaterem is elérhető.

A reggeliző étterem valódi élményt nyújt: kézzel készített famunkákon tálalva válogathatsz frissen sült croissant-ok, helyi finomságok, müzlibár és juice kínálat közül. A legjobb rész? A saját interaktív kávébár, ahol te magad készítheted el a kedvenc italod, különféle tejekkel, édesítőkkel és szezonális kiegészítőkkel. Akkor is jó helyen jársz, ha speciális étrendet követsz – itt tényleg mindenkire figyelnek.

A Carlton Hotel Buda Castle akkor is jó választás, ha a történelem közelségét, a figyelmes kiszolgálást vagy a megfizethető, de minőségi szállást keresed. Itt minden adott ahhoz, hogy kényelmesen, nyugodt környezetben pihenj, miközben Budapest legszebb részei szó szerint a küszöbödön hevernek.

Dél-Alföld - Colosseum Hotel: Wellness és gyógyvíz egy családbarát helyen

A napfényes Dél-Alföld egyik legnépszerűbb fürdővárosa Mórahalom, ahol nemcsak gyógyvíz és kikapcsolódás vár, hanem egy igazi családbarát szálloda is, a város szívében található négycsillagos Hotel Colosseum. Szegedtől mindössze 20 percre, közvetlenül a híres Szent Erzsébet Gyógyfürdő mellett találod, ahová szállóvendégként korlátlanul beléphetsz – akár köntösben is átsétálhatsz a wellnessélményért.

A fürdő mellett a hotel saját Spa & Wellness részlege is bőséges kikapcsolódási lehetőségeket kínál: élménymedence, jakuzzi, szaunavilág, trópusi zuhany és pihenőtér vár, ahol minden adott a testi-lelki feltöltődéshez.

A 82 modern, világos szoba között találhatsz kétágyas, superior és családi kialakítású lehetőségeket is, többhöz pedig erkély is tartozik. Családoknak külön előny, hogy játszószoba és animációs programok is elérhetők a kicsiknek, így mindenki jól szórakozik.

A gasztronómiai élményekről a szálloda saját étterme gondoskodik: bőséges, friss alapanyagokból készült büféreggeli és vacsora, saját cukrászműhelyből érkező desszertek és gondosan összeállított menüsor vár minden nap. Nyáron a Grill Terasz is megnyílik, ahol szabadtűzön készült finomságokkal és hűsítő italokkal koronázhatod meg a napot. Napközben pedig az Átrium Snack Bár könnyed fogásaival és desszertjeivel csillapíthatod az étvágyadat egy fürdőzés után.

Ha egy kis felfedezésre vágysz, érdemes körülnézni Mórahalom környékén is. A természet szerelmeseit tanösvények, bicikliutak és a homokhátság különleges élővilága várja. És ha már ennyire közel vagy Szegedhez, egy délutáni városnézést, fagylaltozást vagy esti színházi előadást is könnyedén beiktathatsz a programba. Akár páros wellnesspihenésre, akár családi nyaralásra érkezel, a Hotel Colosseum igazi alföldi vendégszeretettel és teljes körű kényelemmel vár – ahol a feltöltődés garantált.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
A Rovatból
Légy részese egy különleges túrának, amivel a hawaii magyar iskolát támogathatod – Vujity Tvrtkóval és a kint élő Bordás Istvánnal
Az évek óta egyre nagyobb létszámmal működő magyar iskola most bajban van. A további működéshez segítségre van szükségük. A népszerű újságíró és Hawaiin élő magyar barátja egy különleges jótékonysági programot kínál.


Van egy kis közösség igencsak távol Magyarországtól, ahova eljutni még repülővel is elég hosszú út. A paradicsomi szigetvilágban pedig több magyar is él, akik ápolják, őrzik magyarságukat, és a nyelvet, kultúrát szeretnék átadni az új generációknak is. Ebben nagy segítség számukra a helyi magyar iskola, aminek működtetése most veszélybe került. Az egyik kint élő szülő keresett meg minket, hogy adjunk hírt róluk, a kezdeményezésükről, hogy ezzel is sikerüljön életben tartani a közösség egyik kedves helyét.

A Hawaii-n élő Bordás Istvánról és családjáról mi is írtunk korábban, majd később Vujity Tvrtko mesélt róluk gyakran, amíg ő is a szigeten élt a családjával. Most ketten vágtak bele egy közös jótékonysági eseménybe. Hogy mit is terveztek el, arról István árult el részleteket portálunknak.

"A családunk több mint 10 éve él Hawaii-on. Turizmusban, oktatásban és kulturális projektekben dolgozunk, és aktív résztvevői vagyunk a helyi magyar közösségnek. Számunkra a kétnyelvűség, a gyökerek megőrzése és az értékalapú közösségépítés mindennapos cél és szívügy. Ennek egyik fontos helyszíne a magyar iskola, amely most segítségre szorul."

- Mióta működik a magyar iskola Hawaii-on, és mi volt a cél?

- Az iskola 2021 őszén indult, így immár több mint 3 éve működik folyamatosan, egyre bővülő közösséggel.

A célunk az volt, hogy a Hawaii-on élő magyar gyerekek megőrizhessék nyelvüket, kultúrájukat, és kapcsolódni tudjanak a magyar gyökereikhez. Emellett fontosnak tartjuk, hogy közösséget is építsünk, ahol a családok támogatást, barátságokat és értékes közös élményeket találnak.

- Ki működteti az iskolát, és kik tanítanak benne, milyen korosztállyal foglalkozik?

- Az iskolát egy szülői közösség hozta létre és tartja fenn önkéntes alapon. A foglalkozásokat magyar anyanyelvű pedagógusok és lelkes önkéntesek vezetik – köztük óvodapedagógus, tanár és kulturális szervező is van. A tanítás kéthetente, vasárnaponként zajlik, általában délelőtt. Az iskolai év során több tematikus foglalkozást, ünnepi alkalmat és közösségi eseményt is szervezünk. Főként óvodás, kisiskolás és alsó-középiskolás gyerekek járnak hozzánk. A létszám évről évre nő.

- Mi a tematika? Honnan van a tananyag és az eszköz hozzá?

- A tananyag részben saját fejlesztésű, emellett sokféle magyar tankönyvet és oktatási anyagot használunk. A tematika igazodik a magyar kultúrához, ünnepekhez és a gyerekek életkorához. Néptánc, kézműves foglalkozások, ünnepi megemlékezések (pl. március 15., Mikulás, Húsvét), kirándulások és közös családi napok is szerepelnek a programban. Emellett nyelvi játékokkal, mondókákkal, mesékkel segítjük a magyar nyelv ápolását. Évente szervezünk magyar-hawaii nyári tábort, amelyre a világ minden tájáról várjuk a gyerekeket és családokat. Az eszközöket részben Magyarországról hoztuk, részben a helyi közösség és támogatóink segítségével szereztük be.

- Miért van szükség most az adománygyűjtésre?

- Korábbi fő támogatónk az idei évben támogatásunkat 50 százalékkal csökkentette. Ez komoly kihívást jelent a nyári tábor megszervezésében, az eszközpótlásban, bérleti díjak és programköltségek fedezésében. Ezért van most égető szükségünk külső segítségre. A célunk, hogy biztosítani tudjuk az iskola és a nyári tábor zavartalan működését a következő tanévre is.

- Igen jó a kapcsolatotok Vujity Tvrtkoval is. Ő hogy kapcsolódik be a jótékonysági esemény támogatásába?

- Tvrtko mindig is elkötelezett volt a külhoni magyar közösségek támogatása iránt. Amikor hallott a hawaii-i magyar iskoláról, azonnal csatlakozott az ügyhöz.

Közösen szervezünk egész napos szigeti túrákat, amelyek során körülbelül 10 ikonikus helyszínt látogatunk meg. A program során Tvrtko személyes történetei, humoros stílusa és helyi tudása teszik igazán különlegessé az élményt. A túrák bevételeiből az iskola működését támogatjuk.

- Hogyan lehet jelentkezni a túrákra?

- Egy egyszerű online űrlap kitöltésével lehet jelentkezni, amelyet elérhetővé tettünk közösségi oldalainkon, vagy privát üzenetben is elküldünk. Az idei túrák nyáron lesznek, a pontos dátumokat és helyszíneket jelentkezés után egyeztetjük. Akik jönnek azokkal bejárjuk Oahu legszebb helyeit és elmeséljük Hawaiiról a legizgalmasabb történeteket – úgy, ahogy azt máshol biztosan nem hallották még. Ez nem egy két hetes utazás, hanem egynapos exkluzív élménytúrák kis csoportok számára – minden nap más résztvevőkkel, limitált férőhellyel.

Itt lehet támogatni az iskolát: Gofundme

A kérdőív itt található.

Minden támogatás számít – akár anyagi, akár az, ha valaki megosztja a kezdeményezést másokkal.

- Hogy jutott eszedbe, hogy te is támogasd az iskolát?

- Mivel mi magunk is érintettek vagyunk – gyermekünk is ide jár – személyesen látjuk, milyen fontos szerepet tölt be az iskola a közösség életében. Ezért döntöttünk úgy, hogy saját eszközeinkkel is segítjük: például túrákat szervezünk, melyek bevételéből az iskola is részesül. Az iskola éltében mi is aktívan részt veszünk mind szervezőként, mind önkéntesként. A gyermekeink is az iskola tanulói, így ez a projekt nekünk szívügyünk.

- Miért tartod fontosnak, hogy legyen magyar iskola Hawaii-on?

- Mert ez az egyetlen lehetőség arra, hogy gyermekeink ne veszítsék el a nyelvüket, és valóban át tudjuk örökíteni nekik azt a kulturális örökséget, ami ránk bízatott. Egy diaszpórában, főleg egy ilyen távoli helyen ez különösen nagy kihívás – és különösen értékes.

- Hány magyar él a vonzáskörzetében, milyen távolságról járnak az iskolába?

- A legtöbb család Oʻahu szigetéről érkezik, különösen a keleti partról, de volt már példa arra is, hogy más szigetekről csatlakoztak hozzánk. A szűkebb közösségünk kb. 50 főből áll, de a tágabb hawaii-i magyar közösség 100–150 fő körülire tehető.

- Van-e kapcsolat magyarországi iskolákkal, vagy más, külföldi magyar iskolákkal?

- Igen, kapcsolatban állunk több anyaországi és amerikai magyar szervezettel, például a Külföldi Magyar Cserkészszövetséggel is volt már együttműködésünk. Több amerikai magyar iskolával is kapcsolatban állunk. Tapasztalatokat, tananyagokat és ötleteket osztunk meg rendszeresen, mert fontosnak tartjuk, hogy tanuljunk egymástól és támogassuk egymást.


Link másolása
KÖVESS MINKET: