ÉLET-STÍLUS

Steiner Kristóf: „Azzal árthatunk a legtöbbet, ha szándékosan vagyunk bántóak”

Szegedi Éva - szmo.hu
2019. szeptember 30.


Link másolása

– Mi mindennel árthatunk a bennünket körülvevő élőlényeknek?

– Szerintem azzal árthatunk a legtöbbet, ha szándékosan vagyunk bántóak. Én azt is megértem, ha valakinek olyan fontos egy ideológia, hogy egyszerűen képtelen türelmesen kommunikálni valakivel, aki erről markánsan másképpen gondolkodik. Viszont abban szentül hiszek, hogy egymás bántása kizárólag még nagyobb szakadékokat mélyíthet, mint bármilyen hidat építene.

Emellett a fásultság, a minden mindegy attitűddel ártunk még nagyon sokat, mert ha ez van jelen egy ember életében, az majdnem olyan rossz, mintha rombolna. Ilyenkor ugyanis nem él azzal a lehetőséggel, hogy ezt a Földet és ezt az életet együtt egy csodálatos, értékes hellyé varázsolhassuk.

Az is fontos hogy folyamatosan tájékozódjunk és tágítsuk a tudásunkat, mert a tájékozatlanság is romboló erővel hathat.

– Nem túl nehéz ennyi mindenre figyelni? Nap mint nap az ömlik ránk a közösségi oldalakon is az ismerősök posztjaiból is, hogy ha repülőgépre ülünk, borzasztó alakok vagyunk, ha ilyen és olyan ruhát vásárolunk, kizsákmányolók vagyunk. Folyik a bűnvadászat. És ez sokakat szorongással tölt el, van aki már nem mer utazást tervezni.

– Én abban hiszek, hogy a változás nem egyik napról a másikra történik ilyen nagy szinten, és az ökológia és az ember védelmében is kell gondolkodnunk. Még száz százalékos vegánként is azt mondom, hogy ha most holnaptól minden, az állatok használatával kapcsolatos iparág kötelességszerűen, szabályrendszer szerint megszűnne, hirtelen óriási káosz keletkezne és egy csomó ember veszítené el a munkáját. Amikor hosszabb távban gondolkodom, nyilván az a cél, hogy az állatok szabadok legyenek, és az emberek találjanak maguknak olyan munkát, amivel támogatják a bolygót, odáig egy út vezet el.

Én például rengeteget repülök, bár Európán belül, igyekszem vonatozni vagy buszozni. De ha én meg akarom tartani azt az előadást, amelyben a veganizmusról és az ökológiáról beszélek, és ahhoz át kell repülnöm a tengert, megteszem. Mert nem hiszem, hogy többet tettem volna hozzá a közös jóhoz azzal, ha otthon ülök, és leírom, hogy „én most már nem is repülök sehova, olvassátok el.”

Az internet csodás platform, de azért mégiscsak emberek vagyunk, találkoznunk kell, és egymás szemébe kell néznünk.

– Pedig éppen nemrég olvastam arról, hogy például egy elektronikus zenei fesztivál mennyi áramot fogyaszt, mekkora az ökológiai lábnyoma, és mi lenne, ha inkább streamelnék a dj-ket.

– Az a helyzet, hogy eleve a létezésünk és mindennek a létezése, ami csak megszületik erre a bolygóra, az valamifajta rombolással fog járni. Most pont egy barátnőnk kertjében láttuk, hogy a folyondár a gyökereivel az egész keret alánőtte, a többi növénytől szívja el az energiát és mára járólapot kezdi felbontani. Ha egy utat kezdünk építeni, az lerombolja növények és állatok élőhelyét.

Mindenfajta létezés energiát szív el a környezetéből.

Ideális esetben ugyanúgy, ahogyan a növények, mi is energiát adunk. Nem az a cél, hogy megszüntessük az energiaelvonást a környezetünktől, mert az lehetetlen, akkor megszűnnénk létezni, hanem az a cél, hogy azt az energiát, amit elveszünk, lehetőleg visszaadjuk.

– A klímatüntetésről és a különböző tiltakozásokról mit gondolsz?

– A legfontosabb, hogy a bojkottban semmilyen szinten nem hiszek. Lehet bojkottálni dolgokat, de ha nyitva tartjuk a kapukat és kommunikálunk a másik féllel, akkor sokkal többet tudunk meg a világról. A célokkal természetesen egyetértek, valahol kötelességünk megoldani azt, hogy a kormányok elismerjék, a kibocsátott káros anyagokat korlátozni kell, hogy olyan csomagolóanyagokat szabad csak használnunk, amelyek nem terhelik a környezetet, mind egyértelműek.

Viszont ahogyan mondtam, nem szabad, hogy ez agresszív irányba menjen el. Én minden típusú tüntetésben hiszek, sőt, kíváncsi is vagyok rájuk, akár 2 különböző ideológia tüntetésre is elmegyek, mert kíváncsi vagyok arra, hogy ott milyenek az emberek, hogyan gondolkodnak. Keveredtem már Izraelben kormánypárti tüntetésbe, de Palesztinában is az elválasztó fal mellett szervezett tüntetésbe is, és mindkét helyen azokkal az emberekkel, akikkel sikerült beszélgetnem, produktív időt töltöttünk együtt, ám azokkal, akik csak kiabáltak és köveket hajigáltak, nem lehetett beszélgetni.

– Mit tanácsolnál azoknak, akik mostanában kezdtek el a bolygóval, a veganizmussal, klímavédelemmel foglalkozni, akár csak azért, mert halottak a műanyagmentes júliusról vagy az erdőtüzekről, de rettegnek ettől az egésztől?

– Annyira komoly probléma a klímaszorongás, hogy több cikket is írtam róla az utóbbi időben. Nem is azért, mert én erőltettem volna, hanem mert különböző magazinok egymástól függetlenül ezt kérték tőlem, mivel ez aktuális, égető kérdés társadalmunkban.

Édesapám szokta példaként felhozni – ő egy nagyon felelősségteljesen élő ember – hogy az automobilok megjelenése előtt a tudósok kétségbeesett számításokat végeztek, arra, hogy a londoni utcákat olyan szinten borítja el a lovak ürüléke, hogy már tarthatatlanná válik, és nincs hova szállítani. Betegségekről vizionáltak és arról, hogy járhatatlanok lesznek London utcái. Aztán mire ezeket a számításokat sok-sok tudós és sok pénz bevonásával elvégezték és terveket szőttek arra, hogy hova ássák el a lószart, egyszer csak valaki feltalálta az autókat és soha többé nem volt releváns a kérdés.

Nyilván dolgoznak az okos emberek mindenféle megoldásokon, és szívből remélem, hogy valóban lesznek megoldások.

A szorongás azonban semmilyen helyzetben nem jelent megoldást. Egyetlen egy dologgal nem értek egyet a Friday for Future mozgalommal kapcsolatban. Greta Thunberg többször is mondta, hogy azt „azt szeretném, hogy pánikban legyetek”. Én nem akarom, hogy az emberek pánikba essenek. Láttam már embereket pánikban, én is voltam már pánikban, és tudom, hogy olyankor az ember nem tud nemhogy helyesen cselekedni, de még gondolkodni sem.

Úgyhogy felismerve a kihívást, ami előttünk áll, akkor is, ha szinte lehetetlennek tűnik a megoldás, nyugalomban, a tehetségünk és mindehhez a küldetéshez, amit mi hozzá tudunk adni, annak tudatában építsünk kisebb és nagyobb terveket, amelyekbe másokat is bevonunk.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET: