Papírsárkány - Miért sárkány?
A papírsárkány időszámításunk előtt 200-ban, Kínában jelenhetett meg először, így onnan származtatható, de a feljegyzések alapján már két évszázaddal előtte is ismert lehetett. A sárkányok és Kína neve összetapadt, gondoljunk csak a kínai horoszkópra vagy felvonulásokra. Bár akkoriban is inkább madár alakja volt, mintsem sárkány, mégis így kapta nevét. Ennek ellenére a nevében sárkány maradt, és így került át Japánba és Malajziába is az 1500-as években. Európában a római hadsereg is használta már, amikor a hosszú rúd végére tűzött faragott szörny fejhez csatlakozó, hosszú (toll formájú) szélzsákot tűztek.
A 16. században már, mint időtöltés jelent meg, a 17. századi Franciaországban pedig különösen elterjedt. Legfontosabb feladatává mégis az vált, hogy a tudományos kísérletekben vett részt. Benjamin Franklin egy papírsárkány segítségével bizonyította be, hogy a villámlás valójában elektromos kisülés, míg egy angol meteorológus, E.D. Archibald, légifelvételt készített a sárkányra erősített fényképezőgéppel.
A papírsárkányok napjainkban számtalan színben és alakban jelennek meg: bagoly, gólya, denevér is lehet. Emellett léteznek gyermekek számára készült papírsárkányok, amelyek pusztán szórakozás miatt készülnek, de versenyeket is rendeznek az eregetésből. A tökéletes papírsárkány eregetéshez azonban szükség van néhány szabály betartására.
A sárkányok ugyanis lehetnek egyzsinórosak és kétszinórosak. Az egyzsinóros változatok ajánlottak kezdőknek, a kétzsinóros már inkább haladóknak. Utóbbi esetén ugyanis a két zsinórral lehet jobbra vagy balra irányítani a papírsárkányt, így kisgyerekeknek kifejezetten nem ajánlott még.
A papírsárkányok lehetnek merevítősek és merevítő nélküliek - általában inkább a kétzsinóros változatok járnak merevítővel, hiszen azok a komolyabb papírsárkányok.
A papírsárkány eregetés alapszabályai:
● Ha még kezdő eregető vagy, akkor fontos, hogy nyílt terepet keress. Ilyen lehet egy üres focipálya vagy a tópart. A lényeg, hogy se fák, se épületek ne legyenek a közelben, hiszen még nem tudod irányítani a sárkányt. Ütközés esetén pedig könnyen elszakadhat vagy fennmaradhat.
● Te mindig a szélnek háttal állj, míg a sárkány a széllel szemben legyen.
● A sárkány zsinórjának a felemelkedés során feszesnek kell lennie, ugyanis a laza zsinórral nem fogod tudni biztosan tartani és irányítani a sárkányt. Ha pedig nagyobb a szél, akkor futás sem szükséges ahhoz, hogy felemelkedjen a papírsárkány a levegőbe.
Általános szabály, hogy ha nagyobb a szél, a sárkány is gyorsabb, így könnyen elveszítheted az irányítást. Ha viszont kisebb a szél, akkor lassabb a sárkány is. Az első néhány alkalommal mindenképp próbálkozz a kisebb széllel, amíg elsajátítod az alapokat. Viharban viszont tilos a sárkányeregetés, ugyanis könnyen belecsaphat a villám, így életveszélyes!
Sportok, amelyeket a papírsárkány ihletett
A papírsárkány számtalan vízi sportot megihletett közte a legnépszerűbbet, a sárkányszörföt. Ennél a sportnál a vízisí és a sárkányeregetés ötvözetéről beszélhetünk. A sportoló egy vizisín áll, kezében a 4 zsinóros sárkánnnyal, és hasonló elven használja, mint a vitorlát. Ahogy belekap a szél a sárkányba, így indul útjára a sportoló is a vízen. Ennek köszönhetően pedig nagyobb széllökések esetén hihetetlen gyorsaságra is képes, így valódi extrém sport. Népszerűsége az 1980-as években teljesedett ki, amikor hivatalosan is versenyszám lett, és azóta is töretlen. A világrekord nem kevesebb, mint 107,36 km/h! Ezek a sárkányok természetesen már nem papírból készülnek, hanem felfújható változatai vannak, amelyek felszerelései segítségével egyre biztonságosabb a sportág.
Az ejtőernyőzés ötletét szintén a papírsárkányok adták, amelyek az egyik legveszélyesebb sportágnak minősülnek. A sport ejtőernyőzés ugyanis rendkívül veszélyes, és nem is lehet csak úgy elkezdeni. Valódi képzésen kell részt venni, ugyanis egyetlen apró hiba is az életünkbe kerülhet. A papírsárkányok formáját már nem tartja meg az ejtőernyő, hiszen kupola alakú inkább, mégis ez adta ez a nemes játék adta az ötletet az ejtőernyő megalkotásához!