ÉLET-STÍLUS

Miért reagálunk különbözőképpen a koronavírusra?


Link másolása

Amikor a Kínában megjelenő koronavírusról először hallottunk, a legtöbbünk nem foglalkozott annak lehetőségével, hogy a betegség hozzánk is elérhet, mivel könnyebb volt tagadni. Sokaknál ez a tagadás még akkor is megvolt, amikor a határos országokban is találtak már koronavírusos eseteket. Ők azok, akik valószínűleg most is legyintenek, és állítják, hogy fel van fújva a vírus okozta félelem, és sajnos ők azok, akik ezt a tagadást kénytelenek feladni hamarosan, ami viszont komoly félelmeket, feszültséget, akár kétségbeesést is ébreszthet bennük.

Tanács:

Ahogy írtam is, a tagadás mindaddig hatékony eszköze a szorongás távoltartásának, amíg a félelmet okozó dolog ténylegesen távoltartható. Az, aki kontrollált, tudatos módon elnyomja a félelmét, sokkszerűnek élheti meg azt, ha muszáj belátnia a problémát (pl. ha a kollégája koronavírusos lesz), mivel nem készült fel annak elfogadására.

A legideálisabbnak azt tartanám, hogy akik úgy látják, hogy hajlamosak a tagadásra, adjanak egy esélyt annak elfogadására, hogy a vírus a napjaink része már.

Az internet és tévé hatásvadász híreivel nem kell ettől még azonosulni, de érdemes a tagadás általi kontrollt áthelyezni a tettek mezejére, és a tagadás helyett tervet készíteni a mindennapokra: pl. óvintézkedések, immunerősítés. Hosszútávon sokkal jövedelmezőbb ez a hozzáállás.

2. "A legjobb, ha mától nem megyek sehova!" - a tettek embere

A vészforgatókönyvek gyártását, a tömeges, raktározáscélú bevásárlást, a gyerekek óvodából/iskolából azonnali kivételét sokan túlreagálásnak, egyenesen butaságnak címkézik, pedig ezen mozzanatok hátterében igenis érthető lélektani folyamatok állnak. Ugyanis a kontroll megtartásának egyik legszembetűnőbb módja a cselekvés. Ezért

sokan számtalan cikket olvasnak el, videót néznek meg a vírusról, mert ha lényegi változás nem is történik ezáltal, belül azt élik meg, hogy ellenőrzés alatt tartják a betegséget. Ugyanis ha valamit ismerünk, azt kevésbé érezzük fenyegetőnek.

Michael Gaida képe a Pixabay -en.

A gond akkor van, ha a tettek átcsúsznak irreális mozzanatokba, például ha valaki egyáltalán nem mozdul ki a lakásból, vagy sorra olvassa a rémhíreket terjesztő portálokat, mert a sok-sok negatív információ okozta feszültség csak akkor képes enyhülni, ha még többet megtud a koronavírusról. Ha azt érezzük magunkban, hogy egy-egy gondolatunk vagy félelmünk szinte már-már irreális, vizsgáljuk magunkat felül. Számomra például az a felröppent kitaláció, miszerint lezárják Budapestet, intő jel volt. A korlátozás irreális hirtelenségének ellenére, megalapozott hír hiányában kezdtem tervezni a gyerekeim nagyszülői felügyeletét, és bevallom, meglehetősen feszült voltam. Ekkor parancsoltam megálljt magamban, és elhatároztam, hogy akkor fogok bármilyen lépést is tenni, ha a főváros lezárásáról hivatalos információk lesznek. És ezzel a stressz is egycsapásra megszűnt.

Tanács:

Ha valaki szemfüles, a végső reakciómban felfedezte, hogy a stressz megszűnéséhez szintén egy cselekedet, egy kontroll gyakorlás vezetett. Elhatároztam, hogy akkor teszek bármit is, ha biztossá válik Budapest lezárása. Hogy mivel jobb ez a tett a vészforgatókönyvek gyártásánál? Abban, hogy nem egy láthatatlan, felfújt lufit akartam kipukkasztani, hanem eldöntöttem, hogy amikor a lufi láthatóvá válik, majd akkor lyukasztom ki.

Ugyanezt tudom javasolni azoknak, akik önmagukat a tettek emberének tartják.

Az örökös harc azért, hogy kontroll alatt tartsunk mindent, borzasztóan kimerítő. Tegyünk meg mindent, amit megtehetünk a koronavírus megfékezése érdekében, de engedjük el azokat a küzdelmeket, amik megalapozatlanok.

Mossunk kezet, szedjünk vitaminokat, mozogjunk és merjük elengedni magunkat, mert mindez az egészségünkért tett tudatos, kontrollált tettek, amik megnyugtatóak. De ne zárkózzunk be négy fal közé, menjünk levegőre és találkozzunk ott másokkal, mert az élet koronavírussal vagy anélkül is megy tovább.

3. "Kérlek, mondd meg, mit tegyek!" – a kérdezősködés embere

Azok, akik úgy érzik, hogy elvesztek a koronavírus információözönében, joggal érezhetik magukat úgy, mintha elveszítették volna a reális világképüket. Kinek lehet hinni, és kinek nem? Kinek a szavára lehet adni, és ki az, aki pánikol vagy éppen bagatellizál? Azok, akik stressz hatására a társas támogatást érzik a legmegnyugtatóbbnak, a számukra kompetens emberektől kérnek segítséget.

Telefonon, találkozók során fontosnak tartják azt, hogy mások elmondják, ők mit terveznek csinálni bizonyos helyzetekben. Szeretnék, ha helyettük döntenének, mert magukban nem mernek megbízni. Félhetnek például attól, hogy a rossz döntésüknek valamilyen negatív hatása lesz.

Ez a fajta megküzdés szintén tartalmaz kontroll funkciót, de azt a személy áthelyezi a környezetére, és elfogadja, hogy mások mondják meg, mit kellene tenni. Belül azonban feszültség alakul ki, mivel mindannyian vágyunk arra, hogy döntéseink hátterében mi magunk álljunk.

Tanács:

Igyekezzük függetleníteni magunkat mások véleményétől, és próbáljuk meghozni a saját döntéseinket. Nagyon nehéz megszabadulni azoktól a belső hangoktól, amik ilyenkor felerősödnek: furcsán néznek rám, ha maszkot veszek fel bevásárláshoz? Kérjek segítséget, mert félek attól, hogy a korom miatt veszélyeztetett vagyok? Lemondjam a programomat, amit már régóta terveztem?

Sok-sok kérdés merülhet fel bennünk, aminél a környezet reakciója miatt tartunk, de azt javaslom, hogy a kontrollt és önszabályozást igyekezzünk mi, magunk elsajátítani. Vegyünk figyelembe reális és ésszerű tanácsokat, de bízzunk magunkban, a döntéseket mi hozzuk meg, ugyanis a következményeket sem helyezhetjük át más emberekre.

A cikkem talán sokaknak elvontnak tűnhetett, de remélem, sokan magukra ismertek a fenti megküzdési módoknál, és gondolatébresztően hat rájuk. A pánik és félelem tökéletes ellenszere ugyanis valóban a kontroll, ami által javul a közérzetünk. Az azonban nem mindegy, hogy a tetteinket mi motiválja.

Amit javasolnék, hogy igyekezzünk kizárólag hiteles fórumokról informálódni, és a céljaink legyenek reálisak. Ne azon szorongjunk, hogy mi lesz a nyaralással, le kell-e mondani a hónapok múlva tervezett programunkat, mert erre nincs jelenleg ráhatásunk, és ez óriási stresszt képes okozni. Foglalkozzunk a mai és holnapi nappal, tegyünk meg mindent, amitől jobban érezzük magunkat, amitől megnyugszunk, és fogadjuk el, hogy mindenki lehetőségeinek, tanult megküzdéseinek megfelelően reagál a koronavírusra, ami nem feltétlenül azonos a miénkkel.

Ha érdekel a pszichológia közérthető nyelven, ne hagyd ki a 7köznapi pszichológia blogot!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET: