Az egyetemistákra fókuszál az idei Száraz November – merj te is nemet mondani!
Egyes tanulók szerint a HÖK-ösök, és egyéb egyetemi programszervezők szimplán csak lusták és nem eléggé kreatívak ahhoz, hogy kitaláljanak valamit piálás helyett. Az évek óta jól bevált közösségi játékok annyira gyenge színvonalúak, hogy tényleg csak kockázatos ivás terhes mellett lehet őket elviselni, pláne részt venni bennük. Ha a diákok isznak, akkor nagyobb eséllyel történik valami izgalmas, ami összeköt, amire emlékezni lehet – vagy nem emlékezni.
A diáktársak nem teszik sokkal könnyebbé a helyzetet. Nagy a nyomás, hogy az ember igyon rendesen. Erősen kapcsolódik ehhez a maszkulinitás mítosza is – ha nem iszol, vagy nem bírod, nem vagy igazi férfi.
Egy hónap alkohol nélkül
Egy hónap nem elég arra, hogy gyökerestől megváltoztassuk az egész életünket. Az ember remélhetőleg megtanulja kezelni az alkohollal kapcsolatos helyzeteket. A Száraz November végével az élet visszarendeződik, de megmarad az az énhatékonyság érzése, amit a sikeres kampányteljesítés hoz magával. Elindít továbbá egy egészséges diskurzust az alkoholfogyasztásról és -függőségről, aminek itthon eddig híján voltunk.
Az első két hét a legnehezebb, a második héttől kezdenek megjelenni a pozitív hatások. Az ember jobban alszik, szebb a bőre, ugyanis nem dehidratálja többé az alkohol. A „sörhas” nevű népszerű jelenség is szépen lassan visszaszorul. A másnaposság megszűnésével felszabaduló idő miatt az ember kevesebbet stresszel, és jobban teljesít. Nem is beszélve arról, milyen pozitív hatással van az ember önértékelésére, ha nem kell szégyenkeznie az előző esti baklövései miatt.

Nemet mondani nem egyszerű. Vannak, akik megpróbálják rejtegetni, hogy nem isznak. Akik beleállnak, és nyíltan felvállalják a ideiglenes absztinenciát, készüljenek fel, hogy nem lesz egyszerű dolguk.
A kívülállók hozzáállása sokszor indokolatlanul ellenséges. Egyesek azt is poénosnak tartják, ha ellenkampányt szerveznek, és troll-eseményekkel árasztják el a Facebookot, ami novemberi ivásdömpingre szólít fel. (Sokan ezeknek köszönhetően hallanak először a Száraz Novemberről, és így csatlakoznak.) Magyarországon amúgy is szokás megsértődni, ha valaki visszautasítja az italt, de legalábbis hangosan puffogva méltatlankodni, esetleg megalázni az épp nem alkoholizáló illetőt.
A Száraz November egyenesen vörös posztó az ördög ügyvédjeinek szemében. Kiss Dániel szerint ennek az oka egyszerű kognitív disszonancia. Azok, akik tukmálnak, nem akarják beismerni, hogy ők azok, akik rosszul csinálják, és félnek a másik fél elhatározásától, és attól, hogy ők erre valószínűleg nem lennének képesek.
Sokan mégis személyes kihívásként tekintenek arra, hogy megtörjék a szárazságra vállalkozókat.
Mit csináljunk ivás helyett?
A legnehezebb ebben az egy hónapban az alternatív megoldások keresése. A Száraz November – Egymás közt Facebook-csoport egy online közösséget verbuvál, akik segítenek egymásnak elviselni a nemivás nehézségeit. Nem egyedi az eset, hogy ez a csoport segíti tagjait abban, hogy aznap este mégse igyák meg azt a korsó sört.
Száraz november - Egymás közt
A csoportot azzal a céllal hoztuk létre, hogy a Száraz novemberrel kapcsolatos saját élményeket, érzéseket, gondolatokat legyen módunk megosztani egymással szűkebb bizalmi körben :) Kedves régi, új,...
Az offline közösségépítést két rendezvény is segíti majd. A Kék Pont Alapítvány által szervezett Sober Cup, ahol a csapatok az utcákon fognak golfozni. November 13-án az Új Gólyában minden pia lekerül majd a pultról, így ünnepelve a legnehezebb két hetet.
Köztes időben megéri figyelemmel kísérni a Játszóház Projekt Facebook oldalának eseményeit. Ők ugyanis menedékhelyként funkcionálnak majd a Száraz Novemberezőknek az egy hónap alatt.
A megérkezés napján, november 30-án pedig együtt várják majd az este 7 órát, amikor egy hónap szárazság után újra lehet alkoholt fogyasztani.