ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

11 jel, ami arra utal, hogy bántalmazó kapcsolatban élsz

Ha bizonytalan vagy abban, hogy bántalmazó párkapcsolatban élsz, akkor ez a 11 jel segíthet neked is felismerni és megtenni a megfelelő lépéseket.
Forrás: Life Advisor, Címkép: Tumisu képe a Pixabay -en. - szmo.hu
2021. április 19.


Link másolása

A Life Advisor célja, hogy minél több embert segítsen és inspiráljon az élet szeretetére, az álmai elérésre és hogy megvalósítsák a bennük rejlő lehetőségeket.

Más életében rendkívül könnyű felismerni a bántalmazó kapcsolat jeleit, de teljesen más a helyzet és már-már lehetetlen, ha a saját párkapcsolatodról van szó és az a személy bánt téged, akit szeretsz. A bántalmazás sokféle viselkedés és helyzet során megnyilvánulhat, és nem csak egy hirtelen elcsattant pofonnal azonosítható.

1. Folyamatosan azt kérdezed : "Vajon a párom dühös lesz emiatt?"

Igaz, hogy minden tettünk során figyelembe kell vennünk a partnerünket, hiszen mégis csak együtt élünk valakivel. Viszont mindez nem jelenti azt, hogy át kellene gondolnunk minden egyes cselekedetünknél, vajon ettől a párunk dühös lesz-e. A jó partner gondoskodik arról, hogy tiszteletben tartsa a kedvesét, de más szeretetből tenni valamit, mintha valamit félelemből csinálsz.

2. Azt mondod magadnak : "Csak keményebben kell próbálkoznom."

Kétségtelen, hogy a párkapcsolatunkon dolgoznunk kell, de ez a munka MINDKÉT fél feladata. A kapcsolatok szeretet és megértés révén alakulnak ki. Megértjük a másikat és olyan megoldásokat keresünk, amelyek mindkettőnknek megfelelnek.

Egyik félnek sem kell keményebben dolgoznia, mint a másiknak. Két ember kellett a kapcsolat megteremtéséhez ÉS ugyanerre a két emberre van szükség a kapcsolat fenntartásához.

3. Nem töltesz időt a családoddal, barátaiddal

Előfordulhat, a párod nem akarja, hogy a családoddal és a barátaiddal legyél. A párod viselkedésének zavarai miatt eltávolodhatsz tőlük, tarthatsz attól, hogy a barátaid vagy a családod - számodra feleslegesnek és tehernek tűnő - tanácsokkal akarnak ellátni a kapcsolatod illetően. Bármi is legyen az ok, ha eltávolodsz a szeretteidtől a párod miatt, akkor valami nincs rendben.

4. Egy bántalmazó kapcsolatban folyamatos ellenőrzés alatt vagy

Vegyük például, hogy esti iskolába jársz. A párod pontosan tudja, mikor végzel, mennyi idő, amire hazaérsz és ha késel, akkor biztosra veheted, hogy ordítani fog veled. Vagy még "egyszerűbb" példa: minden egyes hívására és üzenetére reagálnod kell. Ha nem teszed vagy csak pár perc késéssel, akkor bűntudatot kelt benned, vádaskodik, te pedig hiába próbálsz bocsánatot kérni vagy megmagyarázni a dolgokat, esélytelen, hogy meghallgasson. Ez a fajta viselkedés a bántalmazó kapcsolat biztos jele.

5. Hirtelen új szokások jelennek meg az életedben

Hírtelen meghíztál, mert eszel, amikor stresszelsz? A konyha tele van alkohollal, hogy enyhítsd a szorongásod? Sose jártál még így, de vissza kell fognod magad, nehogy ordíts vagy kiabálj a pároddal?

Ezek a jelek egyértelműen vörös zászlók, habár utalhatnak "egészséges" gondokra is. Arra kell figyelned, hogy ezeket megszállottan csinálod-e? Ha ugyanis igen, akkor ez megküzdési mechanizmus lehet, amely lehetővé teszi, hogy elviselj olyan viselkedést és helyzetet, amelyet eleve nem kellett volna tolerálnod.

6. A partnered irracionális a kapcsolatotokban

Akár beismerik, akár nem, a bántalmazó partnereket a félelem és a bizonytalanság terheli. Emiatt irracionálisak lesznek akkor is, ha erre semmi okuk sincs.

Volt egy ügyfelem, aki pont egy bántalmazó kapcsolatból szabadult és egy elképesztő történtet mesélt el. Egyik nap bement egy boltba vásárolni, mert különleges vacsorát tervezett. A boltban sokan voltak, így 10 perccel később ért haza, mint ahogy arra a párja számított. Amint belépett az ajtón, az exe rögtön vádaskodni kezdett, számonkérte és arra jutott, hogy mivel a héten már másodjára késik, biztos van valakije. Az ügyfelem nem hallgatta ezt tovább, eljött a lakásból. A volt párja utána eredt és elkezdte kiabálni, a bevásárlás csak ürügy volt, hogy találkozzon Ádámmal. Az ügyfelem totál megzavarodott, mert egyetlen emberre sem tudott gondolni, akit ismert volna ezzel a névvel. Aztán addig kutakodott, hogy valami logikus magyarázatot találjon az akkori párja eme kijelentésére, hogy a blokkon megtalálta a megoldást, ugyanis ez állt a blokkon : "Pénztáros : Ádám".

7. Soha többé nem állsz ki magadért

Úgy tűnik, hogy a párod mindig helyesen cselekszik, miközben te bármit csinálhatsz, az biztos rossz. Vannak persze olyan helyzetek, amikor biztos vagy benne, hogy jó okod volt arra, amit tettél és a párod téved. De amikor magyarázatot adsz, akkor nem enged szóhoz jutni vagy épp a fejedhez vágja, hogy csak kifogásokat keresel.

Miért nem állsz ki többé magadért? Mert elakadtál a gondolkodásodban és hogy meglásd, mi is történik valójában. Meg vagy róla győződve, hogy a párodnak igaza van és nem gondolhatod másképp. Mindez egy határozott vészvillogó: "Bántalmazó kapcsolatban vagyok!"

8. Fenyeget és összetöri a dolgaidat

Ez nem normális viselkedés és sosem indokolt. Soha senkinek nincs oka törni-zúzni vagy azzal fenyegetni, hogy összetöri a dolgaidat. Az ilyen dühkitörések visszaélésszerű bűncselekménynek minősíthetők, mivel erőszakkal és megfélemlítéssel akarnak irányítást szerezni. Ha mindez észrevehető a kapcsolatotokban, akkor vedd tudomásul, hogy rossz helyen vagy.

9. Félsz a mindennapi dolgoktól

Például, nem mersz többé boltba menni, mert ha "túl sokat" mész, akkor biztos, hogy a fejedhez vágják, hogy megcsalod a párod. Ezért titokban végzed a bevásárlást és mindent megteszel, hogy időben hazaérj, nehogy baj legyen, elkerüld a vitát, veszekedést.

10. Kétségbe vonod a józan eszedet

Végre összeszeded a bátorságod, hogy beszélj a pároddal valamiről, azzal a reménnyel, hogy ketten végre megtaláljátok a megoldást. De amikor a történtekről beszélsz, a párod azt mondja, hogy tévedsz, mert minden másképp történt vagy egyáltalán nem is történt semmi ilyesmi.

Esküszöl, hogy a szemeddel láttad ezeket a dolgokat, ezért most arra gondolsz, hogy összetéveszted-e az álmaid a valósággal vagy önző elfogultságtól szenvedsz? Megkérdőjelezed a józan eszedet és határozottan felborul a valóságról alkotott elképzelésed.

Ha valaki nem hajlandó lenyelni az egóját, mindent letagad és kétségbeesetten próbálja megmenteni a seggét, akkor az egyértelmű jele a bántalmazó magatartásnak és semmilyen kapcsolatban nincs helye ilyesminek.

11. Bármit csinálsz, az sosem lesz elég jó

Valóban megpróbálod a legjobbat nyújtani, de szinte minden egyes nap kudarcot vallasz a párod szerint. Olyan keményen dolgoztál azért, hogy jobb partner legyél, de a kapcsolatodban minden kérdés akörül forog, amit éppen csinálsz vagy nem csinálsz.

Ez nem helyes. A partnerünk jelenlétének célja a szeretet és a támogatás állandó forrásának lenni. A szeretet biztat, felemel és reményt ad. Nem arról szól, hogy egy ember a másik fölé emelkedik, mert ha az egyik fél padlóra kerül, akkor az egész kapcsolat padlóra jut. Erősnek kell lennünk egy erős kapcsolat kialakításához és ez azt jelenti, hogy meg kell erősítenünk azokat a gyenge pontokat, amelyek összeomláshoz vezethetnek. Egy bántalmazó kapcsolatban a vád és a harag csak még jobban felerősíti ezeket a gyenge pontokat.

Amennyiben bántalmazás (akár szóbeli, lelki, fizikai, szexuális erőszak) áldozata vagy, jogod van a segítségre. Ha sérelmedre bűncselekményt követtek el, jelentkezz bármelyik rendőrkapitányságon, vagy tegyél bejelentést a 107-es vagy a 112-es központi segélyhívó telefonszámok valamelyikén.

Ezen kívül keresheted az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálatot az éjjel-nappal ingyenesen hívható 06-80-20-55-20-as számon.

Ami pedig a szeretetet illeti, mindig tudnod kell róla, hogy szeretnek téged. Az a partner, aki valóban szeret, nem hibáztat. Minden pár hozza a saját poggyászát egy kapcsolatba, de a szerelem lényege, hogy valami nagyobbat hozzanak létre. Ez mindkét fél munkáját igényli és ezt a munkát minden egyes nap meg kell tenni.

Azt, hogy egy kapcsolat tartós lesz-e vagy sem, nem tudjuk. Ettől függetlenül lehetőséged van a rossz párkapcsolati szokások megszakítására. Legyen ez a prioritás és láss neki MOST.

Ha tetszett, amit olvastál, keresd a Life Advisor blogot hasonló cikkekért!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Tengerjáró hajón bérel apartmant, mert olcsóbb, mint a szárazföldi lakás
A távmunkában dolgozó amerikai férfi úgy számol, hogy a kedvezőbb albérleti díj mellett a rezsin is sokat spórol majd, ráadásul világot láthat a következő 12 évben.

Link másolása

A szárazföldi létet feladva a következő 12 évben egy tengerjáró hajón fog lakni a San Diegó-i Austin Wells, mert állítása szerint így sokkal kevesebbe kerül majd a lakhatása, miközben beutazhatja a világot.

Wells azt mondta, a történelmi csúcson lévő lakhatási és megélhetési költségek miatt döntött úgy, hogy hátrahagyja szárazföldi életét, és inkább egy tengerjáró hajó apartmanjába költözik. Számításai szerint így sokkal jobban jár, mintha szülővárosában, San Diegóban, az USA 8. legnagyobb városában bérelne lakást: nemcsak lakbérre kell kevesebbet költenie, de a rezsiköltségeket is megspórolja.

A távmunkában dolgozó 28 éves férfi 300 ezer dollárt (mintegy 110 millió forintot) fizetett azért, hogy 12 évig az MV Narrative tengerjáró hajó egyik apartmanjában lakhasson. A luxushajó fedélzetén élőknek egészségügyi szolgáltatásokat és 24 órás szobaszervizt is biztosítanak, miközben többek között edzőtermek, éttermek, mozi, könyvtár, bank és egy termelői piac szolgáltatásait is igénybe vehetik.

Az MV Narrative még építés alatt ál, 2025-ben helyezik majd vízre. A tengerjáró hajón közel 1000 személy bérelhet ki különböző típusú apartmanokat. Összehasonlításképpen: jelenleg San Diegóban havonta átlagosan 2500 dollárért (több mint 900 ezer forintért) lehet lakást bérelni, míg az MV Narrative-on körülbelül 2000 dollárért (740 ezer forintért).

Forrás: Ladbible


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Gyökeresen megváltozott a Temu, és ez nem véletlen
Rengeteg panasz érkezett a cég miatt, mert a meghirdetett akciók rendszeresen nem voltak valósak, ráadásul a weboldalon sok volt a sürgető üzenet.

Link másolása

Mi is írtunk róla nemrégiben, hogy több bejelentés után a Gazdasági Versenyhivatal vizsgálatot indított a Temunál. A legtöbben azt kifogásolták, hogy az akciókban sok esetben 95%-os, vagy akár annál is magasabb kedvezményekkel csábították a vásárlókat, ám ezek nem bizonyultak valósnak. A GVH úgy vélte, hogy a Temut működtető vállalkozás vélhetően tisztességtelen kereskedelemi gyakorlatot folytat és megtéveszti a fogyasztókat.

Most azonban alaposan megváltozott a Temu kereskedelmi gyakorlata. Szinte teljesen eltűntek a hirdetések a neten, és megszűntek a weboldalon a sürgető üzenetek is. A GVH szerint előremutató, hogy a cég felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írja az Economx.

A GVH a lap megkeresésére azt közölte, hogy a vizsgálati szakaszban vannak, és ez még nem jelenti azt, hogy a vállalkozásról kimondták volna, hogy jogsértéseket követtek el. Most a tényeket tisztázzák, amire három hónapjuk van, ez pedig kétszer két hónappal hosszabbítható.

A nemzeti versenyhatóság mindig üdvözli, és a fogyasztók, valamint a tiszta piaci verseny szempontjából előremutatónak tartja, ha egy eljárás alá vont vállalkozás a hivatal eljárásának megindítását követően felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írták. „Természetesen mindez a jelenlegi vizsgálati szakban nem befolyásolja a GVH tényfeltárási kötelezettségét” – közölték.

A portál szerint:

2024 áprilisára a Temu 1 millió fős bázist épített Magyarországon, ezzel 25,6 százalékos súllyal bír a hazai online vásárlókon belül.

A Temu anyacége, a PDD 2023 negyedik negyedévben 88,88 milliárd kínai jüanos (12,5 milliárd amerikai dolláros) árbevételt ért el, ami 123 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakánál.

Forrás: Index

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Éjjel itt az óraátállítás – ezt érdemes tudnod róla!
A tavaszi óraátállítás ráadásul pont az eredményezi, hogy egy órával lerövidül az éjszakánk, kevesebbet alhatunk. Hogyan kerülhetjük el, hogy ez napokig hatással legyen ránk? Mit jelent az egy órával későbbi sötétedés? A szakértő válaszol.

Link másolása

Szombatról vasárnapra virradó éjjel 2 órakor 3 órára, azaz egy órával előrébb kell állítani óráinkat – már amelyik nem teszi meg ezt magától. Így ugyan egy órával kevesebb alvás jut majd nekünk, ám vasárnaptól egy órával később sötétedik majd.

A téli és nyári időszámításról és az ehhez kapcsolódó óraátállításról mindenkinek más a véleménye. Egyesek szerint teljesen felesleges, csupán arra jó, hogy napokra összezavarja a szervezetüket, másokat viszont egyáltalán nem zavarja meg, és észre sem veszik azt a plusz vagy épp mínusz egy órát az átálláskor. Az óraátállítás bevezetésének hátterében energiamegtakarítás áll: mivel a nyári időszámítás alatt később sötétedik, így csak később van szükség arra, hogy felkapcsoljuk a villanyt.

De hogyan hat a szervezetünkre az óraátállítás?

„Az óraátállítás többet jelent annál, hogy egy órával többet vagy kevesebbet alszunk. Szervezetünket ugyanis ennél jobban megviseli. Néhány napig, sőt akár egy-két hétig is hatással lehet a pihenésünkre, alvásunkra vagy a munkánkra, ezáltal a teljesítményünkre is” – figyelmeztet Dr. Várdi Katalin, a Budai Egészségközpont szomnológusa.

„A szervezetünk napi működése a belső óránk szabályos menetrendjéhez, a sötétség és a világosság váltakozásához kapcsolódó ún. cirkadián ritmushoz igazodik.

Ha ez a ritmus bármilyen okból – például éjjeli munkavégzés, alvászavar, rendszeres éjszakázás – felborul, az hatással van a szervezetünk működésére. Az óraátállítás miatt ez a ritmus egy órával eltolódik, az egy órányi alváshiány miatt pedig ébredéskor az alvást segítő melatonin hormon szintje még olyan magas, mint ahogy az alváskor lenni szokott.

Ezzel szemben azonban a cukorszintet szabályozó glükokortikoid szintje, valamint az ébrenléti aktivitást és éberséget elősegítő orexin nevű ingerületátvivő-anyag alacsony, ezért szétszórtnak, dekoncentráltnak érezhetjük magunkat” – teszi hozzá a szakember.

Milyen panaszokat okozhat a cirkadián ritmusban bekövetkezett változás?

Mindenek előtt rossz közérzetet, ami járhat fáradtsággal, fejfájással. Az is előfordulhat, hogy ingerültebbek vagy épp lehangoltabbak vagyunk. Csökkenhet a koncentrációs képesség, jellemző lehet ránk egyfajta szórakozottság. Társulhat mindez emésztési zavarokkal, étvágytalansággal, szívbántalmakkal. És persze álmatlansággal – ha már az alvási ritmusunkba zavar bele az óraátállítás.

Óraátállítás. Meddig még?

Az óraátállítást Európában 1916-ban vezették be először, majd évekkel később elhagyták, ám a 70-es években újra bevezették, hogy csökkentsék az energiafelhasználást. Az évek során azonban számos tanulmány kimutatta, hogy ez a hatása elhanyagolható, ezzel szemben azonban a nyári időszámítás egészségre gyakorolt káros hatása jelentősebb. Az Európai Bizottság 2018-ban ismertette a nyári óraátállítás megszüntetésére irányuló javaslatát, amelyet 2019-ben megszavaztak. Arról, hogy ez mikor fog megvalósulni, egyelőre nincs hír. Addig is egy kis odafigyeléssel felkészülhetünk, hogy minél kevésbé viseljen meg minket.

Hogyan tehetjük zökkenőmentessé az átállást?

Szerencsére számos praktika segíthet megkönnyíteni ezt az időszakot. Fáradtság esetén iktassunk be pihenőt, ezzel elkerülhetők az ilyenkor gyakori háztartási vagy közlekedési balesetek. Vegyünk esténként egy forró fürdőt, készítsünk egy ízletes citromfűteát, amely megnyugtat lefekvés előtt.

Ha nem érezzük magunkat fáradtnak, az esti séta segíthet levezetni a feszültséget, és ráhangolódni a pihenésre. Mozogjunk többet, ugyanis a futás, torna, jóga, vagy bármilyen aktivitás segíti a szerotonin hormon termelődését.

A könnyű, mértékletes táplálkozás és a minimum napi 10 ezer lépés sokat segít a fáradtságérzés leküzdésében.

„Az átállás jobban megviselheti a gyermekeket, az idős embereket, és azokat, akik alvászavarban szervednek. Vannak olyanok is, akiknél szükség lehet gyógyszerekre is a hangulatváltozás, illetve az alvásproblémák miatt, ám ha tudjuk, hogy minket komolyabban megvisel ez az időszak, készüljünk fel előre. Keljünk korábban akár már napokkal az óraátállítás előtt, pihenjük le hamarabb, hogy fokozatosan szoktassuk hozzá a szervezetünket a változásra” – teszi hozzá a doktornő.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk