10 legfontosabb készség, amire szükséged lesz 2020-ban a sikerhez
Természetesen nem ilyen egyszerű a képlet, számos másodlagos készség is szükséges a sikeres alkalmazásukhoz (pl. kommunikáció, önismeret, értő figyelem stb.), amire most nem térek ki, de több szikracikkben olvashatsz róluk. Fókuszáljunk most csak az elsődlegesekre, azok közül is a három legfontosabb készégre, amelyre érdemes odafigyelni a következő évtizedben.
A három legfontosabb készség 2020-ban: komplex problémamegoldás, kritikus gondolkodás, kreativitás
Az új munkamódszerek, életvitelbeli kihívások, rohamtempójú technológiai újítások olyan készségeket igényelnek, amelyek segítenek a káoszon átlátni, komplex feladatokkal szembenézni, tegnap még ismeretlen problémákat megoldani, új ötleteket és nézőpontokat számításba venni és megkérdőjelezni a status quot. A kreativitás elengedhetetlen ahhoz, hogy ebben a változó, kiszámíthatatlan VUCA világban (A betűszó négy angol szó kezdőbetűiből áll össze. Jelentésük: V – volatility/változékonyság, U – uncertainty/bizonytalanság, C – complexity/komplexitás, A – ambiguity/kétértelműség) élni tudjunk, tovább fejlődjünk, és az új kihívásokra új kérdéseket találjunk, amelyekkel válaszolhatunk rájuk, hiszen a tegnap válaszai már nem biztos, hogy működnek.

A kritikus gondolkodás is rettentő fontos készség lesz a 2020-as években, hiszen meg kell tudnunk szűrni a szűretlenül ránk omló információáradatban az értékes tartalmakat, és figyelnünk kell rá, hogy ne csak szubjektív benyomások által hozzunk döntéseket és kevésbé legyünk megvezethetőek a napjainkban egyre több és gyorsabban ránk zúduló válogatatlan információ által.
A kritikus gondolkodás képessége lehetővé teszi, hogy az információk rendszerezésével minden helyzetben a lehető legmegfelelőbb döntést hozzuk, méghozzá úgy, hogy nem azt választjuk a lehetőségek közül, amelyiket helyesebbnek véljük, hanem azt, amelyik a legjobb lesz számunkra.
Hogyan fejleszthetjük ezeket a készségeket?
Ismerjünk meg és használjunk olyan kreatív problémamegoldó módszereket, mint a Mindmap, Halszálka-módszer, Miért-módszer (5 WHY), használjuk a véletlen input erejét, de megnézhetjük a sikeres problémamegoldás 4 kreatív módszerét is, vagy boncoljunk élve. Gyakoroljuk a laterális és a divergens gondolkodásmódot, hiszen ez a fajta gondolkodásmód teszi lehetővé egy probléma több oldalról való megközelítését, a sémák kerülését vagyis az out-of-the-box mentalitást.

A kritikus gondolkodás fejlesztéséhez használjuk az ebben a cikkben felsorolt lépéseket, azaz legyünk kíváncsiak, teljes figyelmünkkel összpontosítsunk arra, amivel éppen foglalkozunk, készítsünk jegyzeteket a felbukkanó ötletek tárolására és a mikronteendők kiiktatására, elemezzük, kérdőjelezzük meg a döntéseinket, gyűjtsünk információkat, amelyek alapján mérlegeljünk, gondoljunk át különféle nézőpontokat, keressünk alternatívákat és igyekezzünk jól megfogalmazni a kérdéseinket.