Romosan is gyönyörű a valaha impozáns, 63 szobás, romantikus Mikosd-kastély
Mikosdpuszta múltja a 19. század közepéig nyúlik vissza. Mikos Ede báró ekkor építtette meg ma már csak lepusztult állapotában látható, valaha impozáns kastélyát. A terület Mikosdpuszta – korábban Belső-Soreke – Mikosszéplak közelében található.
Az építkezéshez komoly földmunkát végeztek, egy mesterséges dombot is kialakítottak hozzá. A közelben lévő patakot felduzzasztva pedig két kis tavat is létrehoztak, melyben halak és hattyúk is éltek. A kastély körül angol stílusú tájképi parkot alakítottak ki, benne több pavilon, vadászlak és egy szőlőskert is volt. A kastély körül ezüstfenyők, jegenyefenyők, simafenyők, hársak, bükkök, platánok álltak, az épülethez egy vadgesztenyesor vezetett. A parkban állt egy lóhere alakú szökőkút és egy fürdőmedence is, ezek maradványai még láthatók.



A báró 1873-ban meghalt, az uradalmat pedig két lánya örökölte, mert pazarló életmódot folytató fiát kitagadta. A két bárónő azonban megegyezett a fivérükkel, hogy életjáradékért cserébe a kastélyt János megkapja. Ám a kastélyt tulajdonosa 1881-ban - vagyoni helyzetének romlása miatt - kénytelen volt eladni.
A vevők 1891-ben eladták a kastélyt a növénytermesztéssel is foglalkozó Zierer Vilmos bécsi bankárnak, aki felvirágoztatta a birtokot. Mintagazdasággá fejlesztette, még burgonyanemesítéssel is foglalkozott. A korszerűsítések között volt a Dunántúl első mezőgazdasági öntözőrendszere is.
Az épületet is tovább csinosította, értékes berendezéseket, festményeket és bútorokat vett. Az ajtók faragottak voltak, a kilincseik pedig egyediek. A falakon velencei tükrök lógtak, az ebédlőben meisseni porcelán étkészletekkel terítettek.



Az uradalom a 20. század elején Zierer Ernőre szállt, majd az ő leszármazottai örökölték. A Zierer családot a 2. világháborúban deportálták. Az üresen maradt épületet a környékbeliek kifosztották.
Az 1945-ös kisajátításkor Zierer Ernő örököseitől vették el a 63 szobás épületet. 1946-ban még a korábban beköltözött szovjet csapatok használták a kastélyt kórházként és raktárként. Az épület ekkor komoly károkat szenvedett.
Az államosítást követően oktatási központ volt, majd 1956-től 1993-ig SZOT-gyereküdülő működött a kastélyban. Bár ekkor még karbantartották, de később, a rendszerváltás után már senki nem törődött vele, állapota pedig leromlott. Átmenetileg volt egy német tulajdonosa is, aki némi javítást csináltatott, de az ingatlan azóta is elhagyottan áll.




Az épület mára nagyon lepusztult. Az interneten hirdetik eladásra. A leírás szerint a gazdag történelmi múlttal és egyedülálló építészeti értékekkel rendelkező kastély mellett a tó még most is megvan. Bár kiszáradt, de felújítható. A park körül kerítés áll, és két kapuja mellett erdészház, kertészház, kocsiszín és istálló található. A kastély felújítására tervek is készültek, de ezek eddig nem valósultak meg.







