HÍREK

Karácsony Gergely Rákosrendezőről: Az első lakások akár nyolc év múlva elkészülhetnek, a teljes megvalósítás 20 évig is eltarthat

Vitézy Dávid szerint pedig a cél egy „15 perces város” létrehozása, ahol minden fontos szolgáltatás gyalogosan elérhető, nincs szükség autóhasználatra, miközben a zöldterületek is hangsúlyos szerepet kapnak.
F. P. Fotó: - szmo.hu
2025. február 07.



Ahogy arról beszámoltunk, a kormány tudomásul vette a fővárosi cég elővásárlási jogát, és ha a Budapesti Közművek Zrt. (BKM) teljesíti ugyanazokat a feltételeket, amelyeket az arab befektetők is teljesítenének, akkor megkaphatja a rákosrendezői területet. Karácsony Gergely főpolgármester szerint a kormány végre elismerte, hogy Budapest érdekei fontosabbak, mint egy újabb „mini-Dubaj” létrehozása.

A témával kapcsolatos pénteki szakmai konferencián a főpolgármester elmondta: függetlenül attól, hogy a kormány mit kommunikált, nagyon komolyan gondolják azt, hogy a főváros tulajdonosként elő tudja segíteni azt a város fejlesztést, amire Budapestnek szüksége van ezen a 85 hektáros területen. Karácsony szerint a fejlesztések tervezését úgy kell kezdeni, hogy először megvizsgálják a magyar főváros problémáit. A legnagyobb kihívásokat a növekvő gépjárműforgalom, az emelkedő átlaghőmérséklet és az agglomerációba költöző, csökkenő népesség jelenti. A jelenlegi előrejelzések szerint a következő évtizedekben az agglomerációkban élők száma elérheti a fővárosban élőkét.

A főpolgármester emlékeztetett arra, hogy az elmúlt évtizedek során kialakult egy „kifli alakú rozsdaövezet” a belváros szélén, amik jó fejlesztési lehetőséget jelentenek, de egykori ipari-vasúti területként szennyezettek.

Az arab befektetők eddig látott egyoldalas tervével szemben a fővárosnak a főpolgármester szerint komoly anyagok készültek arról, mit lehetne kezdeni ezzel a területtel.

„Egy egy ekkora beruházást nem lehet illetve nem is érdemes magántőke bevonása nélkül megvalósítani, de akkor kell majd versenyeztetni, akár részenként hasznosítani a területrészeket, nemzetközi pályázaton, ha megvan a mesterterv”

– mondta Karácsony, aki arra törekszik, hogy a földterületet ne adják el, az maradjon budapesti, közösségi tulajdonban, vagyis kizárólag az épületek legyenek a befektetőké, akiktől a földért pedig bérleti díjat lehet majd beszedni.

A főpolgármester azt is hangsúlyozta, hogy „másfél millió négyzetmétert lehet itt építeni, és lehetőség van magasházak emelésére, de nem 500 méteres felhőkarcolókra, hanem legfeljebb 90 méteresekre, amilyeneket a törvények jelenleg engednek.”

Bár az első lakások akár már nyolc év múlva elkészülhetnek, a teljes megvalósítás akár 20 évig is eltarthat

– hasonlóan egy bécsi példához, amely Budapesthez mérhető nagyságú és összetettségű volt – tette hozzá.

Karácsony Gergely ismét elmondta, hogy „aktív kormányzati segítség és hozzáállás nélkül nem lesz semmi a projektből”.

A Podmaniczky Mozgalom vezetője, Vitézy Dávid kiemelte, hogy bár a terület Budapest egyik legnagyobb tartaléka, a jelenlegi vasúti tevékenység miatt meg kell állapodni nemcsak az állammal, hanem a MÁV-val is. De ha ez sikerül, a kedvező adottságok miatt a terület jól illeszthető a városszerkezetbe. Vitézy szerint a fejlesztési célokat a lakhatási, klíma- és zöldválság enyhítésének kell alárendelni, mivel ezek jelentik Budapest legfőbb kihívásait.

„A Balkánon sincsenek ilyen rossz állapotok, mint a rákosrendezői vasúti vonalon" – mondta Vitézy, aki úgy gondolja:

a cél egy „15 perces város” létrehozása, ahol minden fontos szolgáltatás gyalogosan elérhető, így nincs szükség autóhasználatra,

miközben a zöldterületek és közterek is hangsúlyos szerepet kapnak.

Vitézy a szükséges közlekedési fejlesztések kapcsán a kisföldalatti meghosszabbítását emelte ki. A Budapesti Fejlesztési Központ által korábban kidolgozott koncepció és a MÁV-val egyeztetett részletes terv már rendelkezésre áll, így van mire építeni.

(via Blikk)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
„Hát ki vagy te, bassza meg? Egy senki vagy” – mondta a volt fideszes alpolgármester a képviselőtársának
A közbeszerzési vitából induló nézeteltérés trágár kirohanássá fajult, amit a város Facebook-oldalán közzétett videó is rögzített.


Hatalmas vita tört ki Hajdúböszörmény képviselő-testületi ülésén, miután szóba került a város földgázbeszerzési pályázata. A város hivatalos Facebook-oldalára feltöltött videón jól látszik, hogy az ülés nagyjából egy órája tartott, amikor egyre élesebbé vált a vita, vette észre a 24.hu.

Görögh István, a Böszörményi Harmadik Oldal Egyesült (BHO) képviselője arról beszélt, hogy

az előző városvezetés idején ugyanaz a szerződés százmilliókkal került többe. A várost tavalyig a Fidesz irányította,

jelenleg pedig felesége, Göröghné Bocskai Éva a polgármester.

A vitába bekapcsolódott Nagy Péter Martin, a BHO másik képviselője is. Elmondása szerint korábban betekintést nyert egy adatigényléséhez kapcsolódó dokumentumokba, amelyek közbeszerzési eljárásokat tartalmaztak. Azt mondta, a legtöbb bírság egy konkrét céghez kapcsolódik, amit nem nevezett meg. Hozzátette, hogy több érdekes név is szerepelt az anyagokban, de ezeket sem sorolta fel. Azt is kijelentette, hogy feljelentéseket fog tenni.

Ezt követően dr. Tömöri Zsolt Péter szólalt fel, aki jelezte, hogy nem arról folyik a vita, amiről az ügyrendi pont szólna. Ezután Fórizs László, Hajdúböszörmény korábbi alpolgármestere (képünkön) vette magához a szót. Úgy fogalmazott, hogy ketten is a személyét támadták, majd politikai hangulatkeltésről és képviselői vádaskodásról beszélt. Szerinte a közbeszerzésekről a bizottság dönt, és minden esetben szakértő segíti a folyamatot, hogy az megfeleljen a törvényeknek. Felszólalása során ezt mondta:

„Egyébként most is kapott bírságot a város, nyolcmillió forintot, ha jól tudom, Hajdúböszörmény városa, és én nem gondolom egyből, hogy a polgármester csalni akar, mint Görögh képviselő úr, vagy Nagy Martin, aki látom, hogy nyomoz, nyomoz, hát ki vagy te, bassza meg? Egy senki vagy, egy senki vagy”

A polgármester ezután arra kérte, hogy viselkedjen intelligensebben, és rövid időre elvette tőle a szót. Fórizs ezt követően azt mondta, hogy csak bírósági ítélet után lehet olyan dolgokról beszélni, amiket a mostani városvezetés emleget. Állítása szerint városvezetőként nem vett részt a döntésekben, és nem is döntött semmiről. Ezután elkérte a jegyzőkönyvet.

Nagy Péter Martin az ülésen azt is elmondta, hogy ő nem nevezte meg Fórizst, a volt alpolgármester csak magára vette az elhangzottakat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Mészáros Lőrinc személyesen adta át a 18 milliárdos kormánytámogatással épült alállomást
A fejlesztés az ipari park energiaigényei miatt indult, a kormány bőkezűen támogatta a munkálatokat.


A Nyíregyháza Ipari Park energiaellátása jelentősen fejlődött a „Nyíregyháza–Nyírjes” alállomás üzembe helyezésével – közölte az Opus Energetika, amely a Mészáros-csoporthoz tartozik. A fejlesztés első ütemének köszönhetően jelenleg 184 MVA villamos teljesítmény áll rendelkezésre az ipari parkban.

A közlemény szerint az új alállomás a megnövekedett ipari fogyasztói igények miatt valósult meg.

„Hatalmas léptékű, országos jelentőségű fejlesztés, ami 324 MVA teljesítmény biztosítására képes” – írták.

A hálózatfejlesztés első és második ütemét együtt a kormány több mint 18,2 milliárd forinttal támogatja.

Az átadáson részt vett Lantos Csaba energiaügyi miniszter, dr. Kovács Ferenc, Nyíregyháza polgármestere, Mészáros Lőrinc, a Mészáros Csoport tulajdonosa, valamint Torda Balázs, az OPUS TITÁSZ Zrt. elnök-vezérigazgatója.

Mészáros Lőrinc a közlemény szerint úgy fogalmazott:

„A mostani beruházás esetében is érvényesül az a célunk, hogy beruházásaink ne csak rövid távú előnyt, hanem valódi, hosszú távú értéket teremtsenek: munkahelyeket, stabil vállalkozási környezetet, fenntartható fejlődést, biztos jövőt minden magyar család és vállalkozás számára.”

Hozzátette: „Ezek az eredmények nem valósulhatnának meg – sem itt, sem országos szinten – az állam, a kormány, a helyi önkormányzatok, szakhatóságok és az energetikai szakma rendkívül elkötelezett szereplői, mérnökei, kivitelezői nélkül.”

via 24.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Trump szerint nemcsak Putyin, Zelenszkij is Budapestre jöhet
Az ukrán elnök azt reméli, hogy Trump engedélyezi a rakéták átadását, miközben Oroszország újra tárgyalni kezdett az amerikai elnökkel.


Volodimir Zelenszkij magyar idő szerint péntek este megérkezett a Fehér Házba, ahol Donald Trump amerikai elnök munkaebéden látja vendégül. Az ebéd előtti sajtótájékoztatón Trump úgy fogalmazott: „nagyon jól kijönnek egymással”, és „erős vezetőnek” nevezte az ukrán elnököt.

Trump azt mondta, hogy a magyarországi csúcstalálkozót „kettős találkozóként” képzeli el a három elnök egy egyidejű, háromoldalú, találkozója helyett.

„Ez a két vezető nem kedveli egymást, és mi mindenkinek kényelmessé akarjuk tenni a helyzetet”

– mondta Trump Zelenszkijről és Putyinról.

Miközben üdvözölte Zelenszkij elnököt, Trump elnök úgy tűnt, bólintott, amikor egy riporter azt kérdezte, meg tudja-e győzni Putyint az ukrajnai háború befejezéséről. Trump nem válaszolt egy másik kérdésre, ami az amerikai gyártmányú Tomahawk rakéták Ukrajnának történő szállításáról szólt, és amit Zelenszkij várhatóan a mai találkozón kér. Trump a hét elején azt sugallta, hogy kész biztosítani a fegyvereket, de miután csütörtökön telefonon beszélt Putyinnal a kérdésről, tétovázóbbnak tűnt, írta a New York Times.

Zelenszkij célja, hogy meggyőzze Trumpot Ukrajna légvédelmének megerősítéséről és nagy hatótávolságú Tomahawk rakéták átadásáról.

Ezekkel az ukránok akár az orosz hátország távoli területeit is elérhetnék, beleértve az Urál-hegységtől nyugatra fekvő régiókat is. A rakéták 6,1 méter hosszúak, szárnyfesztávolságuk 2,5 méter, hatótávolságuk pedig körülbelül 1600 kilométer.

Az amerikai elnök a hét elején még nem döntött arról, hajlandó-e ilyen eszközöket átadni Ukrajnának.

Csütörtökön Trump és Vlagyimir Putyin hosszú telefonbeszélgetést folytatott egymással. A hívást az orosz fél kezdeményezte. A beszélgetés után Trump bejelentette, hogy két héten belül Budapesten találkozik Putyinnal, és az is kiderült, hogy a Tomahawk rakétákról is szó esett a két vezető között.

Zelenszkij szerint a Kreml éppen azért kezdett sürgős egyeztetésbe Trumppal, mert felmerült a rakéták átadása – amit Oroszország nem nézne jó szemmel. Az ukrán elnök már csütörtökön megérkezett az Egyesült Államokba, ahol a Fehér Házban tartott találkozó előtt amerikai védelmi ipari vállalatok képviselőivel is egyeztetett.

via Telex


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Trump azért Magyarországon találkozik Putyinnal, mert mindketten kedvelik Orbánt
Az amerikai elnök szerint Orbán jó házigazda lesz, Magyarország pedig biztonságos hely egy ilyen találkozóra.


Donald Trump a Fehér Házban beszélt arról, hogy Budapesten találkozik majd Vlagyimir Putyinnal. Az amerikai elnök pénteken fogadta

Volodimir Zelenszkij ukrán államfőt Washingtonban, ahol a közös munkaebéd előtt válaszoltak az újságírók kérdéseire. Ekkor került szóba a magyar fővárosban tervezett csúcstalálkozó is.

Trump közölte, hogy azért Magyarországon találkozik az orosz elnökkel, mert mindketten kedvelik Orbán Viktort. Úgy fogalmazott: szerinte Magyarország biztonságos ország, Orbán Viktor pedig „nagyon jó munkát végez”.

Hozzátette: „náluk nincs sok olyan probléma, amik más országokban van”, illetve úgy vélte, a magyar kormányfő „nagyon jó házigazda lesz”.

Az egyik kérdés arra vonatkozott, hogy Zelenszkij is részt vesz-e a budapesti találkozón. Trump szerint ez még nem dőlt el, ugyanakkor megjegyezte, hogy Zelenszkij és Putyin között „rossz a viszony”. Hozzátette: szeretné, ha mindenki jól érezné magát.

Donald Trump csütörtökön jelentette be, hogy Budapesten találkozik majd Putyinnal. A találkozó pontos időpontját egyelőre még nem tűzték ki. A megbeszélés célja az ukrajnai háború lezárása.

via Telex


Link másolása
KÖVESS MINKET: