A Rovatból

Együtt tüntetett az ellenzék: demokráciát és kiszámítható jövőt követelnek 12 pontjukban

Több politikus, civil aktivista és diák is felszólalt a Szabad sajtó útján.

Link másolása

Az ellenzék közös tüntetést szervezett március 15-ére a Szabad sajtó útján, ahol számos fellépő szólalt fel vagy adott elő valamit a színpadon.

Az esemény a Himnusszal indult, majd Petőfi Sándor Kutyák dala című verse is elhangzott Fodor Tamás színművész előadásában.

Az első felszólaló Deák Dániel egyetemi tanár és civil aktivista volt, aki "Elmúlt 30 év" címmel tartott kisebb előadást március 15-ről. Arra hívta fel a figyelmet, hogy szükség van egy új társadalmi szerződésre, amihez bátor polgárok civil politizása kell.

Utána Molnár Péter slammer lépett színpadra, aki egyébként amellett, hogy Európa-bajnok a slam poetryben, egykori Fidesz-alapító tag is. A műfajt inkább a fiatalok kedvelik, így a főként idősekből álló tömeg kevésbé tudott a gyors szavalással azonosulni.

A következő felszólaló Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének pécsi ügyvivője volt, aki szerint a túlóratörvény lendületet adott a szakszervezetek feléledéséhez.

„Sztrájkot, bérharcot, eredményesen jelen pillanatban Magyarországon csak a versenyszférában lehet tartani”

- jelentette ki, hozzátéve, hogy a PDSZ folytatja a küzdelmet és valódi sztrájkra készülnek, május elsején pedig tüntetni akarnak.

Ezután Káposznyák István, A Szolidaritás Mozgalom elnöke következett, aki beszédében emlékezetett arra, hogy több nemzet küzdött egyszerre a magyar szabadságért, ami jelenleg veszélyben van, mert „azok, akik keresztény Magyarországról beszélnek, vallásos köntösbe bújva lopnak és hazudnak”. Szerinte 1848 üzenete az, hogy csak összefogással lehet az elnyomókat legyőzni.

"A Szolidaritás sosem adja fel, "küzdeni fogok a magyar szabadságért, a tisztességes közéletért, a törvény előtti egyenlőségért"

- mondta.

Fehér Tibor, a Város Mindenkié (AVM) aktivistája azt emelte ki beszédében, hogy jelenleg is lakhatási krízis van az országban, ami nemcsak a hajléktalanokat érinti. Kevés a szociális szolgáltatás, magasak az albérleti árak és kisgyermekes családokat lakoltatnak ki a tartozásaik miatt. Szerinte az "a minimum minimuma", hogy utóbbit az elhelyezés megoldása nélkül le lehessen megtenni. Ennek érdekében a Város Mindenkié egy újabb törvénymodósítást kezdeményez, amire választ várnak.

Utána Sipos Ferenc Norbert egyetemista lépett színpadra, aki a fiatalabb generációkat képviselte az eseményen a műsorvezető szerint. Szerinte viszont a fiatalokat elengedték, ezért ők már egy "elveszett generáció". Mint mondta, a kormányok eddig nem foglalkoztak eléggé a fiatalokkal, ezért most "a jövőnk egy kiló krumplit vagy egy fél disznót ér".

„Elegünk van abból, hogy a fiatalokat használják fel arra, hogy az elmúlt 30 év hibás politikáját dicsőítsék. Mi nem az elmúlt 30 évet építjük tovább, hanem változást követelünk"

- mondta, majd hozzátette, hogy "az elmúlt 30 évet elsöpörjük".

Ezután a diákok beolvasták a fiatalok és az ellenzék 12 pontját.

Ezek a következők:

1. Demokráciát és jogállamot!

2. Pártatlan közmédiát, a propagandamédia állami finanszírozásának beszüntetését!

3. Független ügyészséget és bíróságokat!

4. A közvagyon gondos és jogszerű kezelését, a korrupt közszereplők felelősségre vonását!

5. Igazságos közteherviselést, a szélsőséges jövedelmi különbségek felszámolását!

6. A tudomány, a kultúra, az oktatás szabadságát és támogatását, minőségi oktatást az egész országban!

7. Méltányos bérezést és munkakörülményeket, a munkavállalói jogok kiszélesítését és érvényesítését!

8. Széleskörű társadalmi egyeztetést az érintettekkel, valamint a szakmai, érdekvédelmi és civil szervezetekkel!

9. Színvonalas egészségügyi ellátást mindenkinek!

10. Létbiztonságot, lakhatást mindenkinek, és kiszámítható jövőt!

11. A klímaválsággal szembeni hatékony fellépést, természeti értékeink megőrzését és a környezetünk védelmét!

12. Nemzetünk és az Európai Unió értékei melletti kiállást!

Ezután Lakatos Béla roma közéleti személyiség mondott beszédet, aki hangsúlyozta, hogy "mi, cigány emberek mindig vállvetve harcoltunk a magyarsággal", pedig szerinte a romák minden háborúban "vérükkel váltották meg magyarságukat". Ezután

felszólított mindenkit, hogy ne nevezzenek egy cigányt se migránsnak.

Az első politikai felszólaló Márki-Zay Péter volt, aki visszaemlékezett arra, hogy „egy évvel ezelőtt Hódmezővásárhelyen a szeretet hatalma legyőzte a hatalom szeretetét”, majd felidézte azt is, hogy már 1948-ban is számos szellemi, politikai irányzat feszült egymásnak, mégis képesek voltak együtt a közös ügyért harcolni. Szerinte

az ország a tavaly áprilisi választás után elveszett, azonban hozzátette, hogy "de mára létrejött valami, amitől a hatalom retteg, a mostani színpadon valamennyi ellenzéki párt képviselője megjelenik, létrejött a nemzeti egység".

Bár Márki-Zay örül, hogy több városban és budapesti kerületben megállapodtak egymással az ellenzéki képviselők, mégis sajnálja, hogy az európai parlamenti választáson nem lesz közös ellenzéki lista. A voksolással kapcsolatban hangsúlyozta: "Mindenkinek el kell menni szavazni!"

Utána Dobrev Klára, Gyurcsány Ferenc felesége, a Demokratikus Koalíció EP-listavezetője szólalt fel a tüntetésen. Szerinte az ellenzéknek nem Orbán Viktor leváltása a célja, ez csak egy eszköz arra, hogy élhető Magyarországot hozzanak létre. Hangsúlyozta, hogy szerinte lázadni kell, "nem lehet alku az önkényuralommal": „Aki ma hazafi, az lázad a Fidesz kormánya ellen.”

A következő színpadra lépő Hadházy Ákos volt, aki arról beszélt, hogy "sok beszéd helyett sok munkára van szükség" ahhoz, hogy Magyarországon jólét és szabadság legyen. Szerinte

„szánalmas balf.szok vagyunk, ha hagyjuk, hogy igaztalanul gyalázzanak bennünket az adófizetők pénzéből.”

Utána Jakab Péter, a Jobbik szóvivője azzal kezdte beszédét, hogy március 15-e Orbán Viktor bukásának ünnepe". A politikus azt mondta, rossz híre van a miniszterelnöknek, mert

nemzeti egység születik, ugyanis most az ellenzéki pártok képviselő egy színpadra álltak. Szerinte bár nem mindenben ért egyet a többi felszólalóval, de a nemzetért össze kell fogniuk, mert "egy elmebeteg" foglyul ejtette.

Őt követte Turcsán Szabolcs, az LMP alapító tagja, aki beszédében azt emelte ki, hogy az ellenzéki pártoknak egymást erősítve kell növekedni, de a klímavédelem fontosságát is hangsúlyozta. Szerinte a kormány ellensége a zöld politikának, ezért

a Fideszt le kell váltatni, hogy fenntartható és élhető Magyarország születhessen.

Az LMP ennek érdekében döntött úgy, hogy szövetséget köt a többi ellenzéki párttal a Fidesz ellen.

Ezután Bősz Anett, a Liberálisok alapító tagja szólalt fel, aki szerint ma ugyanazokért ugyanazokért a célokért küzdünk, mint 1848-ban Petőfiék, mert nincs sajtószabadság, törvény előtti egyenlőség és felelős kormány.

"Követeljük a jogállamot, a jogegyenlőséget a demokráciát"

- mondta, majd hozzátette azt is, hogy az ünnepet és az országot is vissza kell venni a Fidesztől.

Az MSZP képviseletében Kálló Dániel mondott beszédet, aki először felsorolta a márciusi ifjakat, akik szerinte olyan "fiatalok, akik mertek politizálni, hiába volt veszélyes. Megtették magukért, a nemzetért és a jövőért". Szerinte a fiatalok ma nemcsak azért hagyják el Magyarországot, mert máshol jobb az oktatás vagy a munkalehetőséget, hanem mert "nem lelik honukat a hazában".

Bejelentette azt is, hogy 19 évesen, az MSZP színeiben, de párton kívüli tagként indul az európai parlamenti választáson - így ő lehet a valaha volt legfiatalabb EP-képviselőjelölt.

Utolsó előtti felszólalóként Donáth Anna, a Momentum alelnöke állt színpadra, aki azt emelte ki, hogy 1848-ban együtt mozdult Magyarország és Európa, és akkor mindenki együtt tudott cselekedni, mert voltak közös ügyeik és céljaik. Szerinte most is ezt kellene tennie a magyaroknak, akiket csak úgy lehet egységesen összekovácsolni, hogy meghatározzuk a közös értékeinket.

Végül Jávor Benedek, a Párbeszéd EP-képviselője mondott beszédet. Hangsúlyozta, hogy amikor a márciusi ifjak a Nyugat felé tekintettek, nem lettek hazaárulók, mert tudták, hogy a magyarság megmaradását a friss, előremutató eszmék szolgálják, mint a szabadság és az egyenlőség.

Szerinte most is harcolni kell Magyarország függetlenségéért, hogy ne "egy Moszkvától függő, köpcös kis bábhelytartó" irányítása alatt éljünk.

A közös ellenzéki tüntetést élőben közvetítettük:

Szeretlek Magyarország

ÉLŐ: Közös ellenzéki tüntetés a Szabad sajtó útján

Szeretlek Magyarország

ÉLŐ: Közös ellenzéki tüntetés a Szabad sajtó útján


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÉK HÍREK
A Rovatból
Holtan találtak rá egy négygyerekes nyíregyházi édesanyára – napok óta keresték
A 44 éves nő iratait hátrahagyva tűnt el. Szerdán egy erdős területen találtak rá.

Link másolása

Holtan találták meg azt a négygyermekes édesanyát, aki pár nappal ezelőtt tűnt el Nyíregyházán – írta meg a 24.hu. Értesüléseik szerint a nő holttestét Nyírtura környékén, egy erdős területen találták meg.

A 44 éves Zsuzsa iratait hátrahagyva a kocsijával együtt tűnt el április 22-én, hétfőn. Férje korábban a Borsnak elmondta, hogy nagyon sokan indultak a keresésére.

Gál Attila, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtreferense az üggyel kapcsolatban a 24.hu megkeresésére azt mondta: a rendőrség közigazgatási eljárásban vizsgálja a haláleset körülményeit.

Ha úgy érzed, segítségre lenne szükséged vagy rokonodért, ismerősödért aggódsz, hívd a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123 vagy 06 80 820 111 telefonszámot, vagy látogass el ERRE AZ OLDALRA, ahol többféle segítséget kaphatsz.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÉK HÍREK
„Isteni csoda” – megszólalt az édesanya, akinek a kisfia kiesett a csepeli panelből
Elmondása szerint az orvosok először biztosak voltak benne, hogy a kis Jonatánnak komoly belső sérülései lesznek, a csodával határos, hogy nem így történt.

Link másolása

Nyilatkozott az RTL Híradójának az az édesanya, akinek hároméves kisfia múlt pénteken zuhant ki egy csepeli panelház ötödik emeletéről.

A gyerek körülbelül 15 métert zuhant, de a csodával határos módon túlélte az esetet, mert egy bokros területre esett. Jelenleg is kórházban gyógyul.

A kis Jonatán édesanyja a csatornának elmondta: az ominózus napon arra figyelt fel, hogy a családtagok kiabálnak, ezután rohantak le az utcára.

„A kisfiú magánál volt, felismert engem, miután szólítottam, rám nézett, belenézett a szemembe, és elkezdett sírni”

– mesélte Rafael Szabrina.

Elmondása szerint a gyereket a helyszínen elaltatták, úgy szállították kórházba. Jonatán az intenzívre került, a mentők akkor azt mondták, egy ilyen nagy zuhanás után komoly esélye lehet a belső sérüléseknek. Később szerencsére kiderült, hogy nincs akkora baj.

„Kijött az orvos, és azt mondta, hogy koponyasérülése nincsen, meg van zúzódva neki a tüdeje, meg három bordája van eltörve” – sorolta a sérüléseket az anya. Szerinte isteni csoda történt, a gyerek a történtek után két nappal már nevetett.

Az RTL Híradó riportja a Jonatánról

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÉK HÍREK
A Rovatból
„Hányingerem lett, kapart a torkom, fájt a fejem” – megszólaltak a gyerekek, akiket kórházba kellett szállítani egy általános iskolából
Ha nem lesznek tüneteik, legkésőbb holnapra mindannyian hazakerülhetnek. Egyelőre továbbra sem tudni, mi okozta a rosszullétet, az orvos szerint nem gázszivárgás.

Link másolása

Ahogy arról korábban beszámoltunk, szerda reggel 31 gyereket kellett kórházba vinni egy csepeli általános iskolából, miután szúrós gázszagot éreztek az épületben. A tanulókat a Heim Pál Gyermekkórházban vizsgálták meg.

A Török Flóris Általános Iskola diákjai az RTL Híradónak arról beszéltek, milyen tüneteket éreztek.

„Hányingerem lett, kapart a torkom, fájt a fejem”

– mondta el az egyikük, míg egy fiú arról mesélt, hogy a torka fájt és köhögni kezdett.

A kiürítést követően a katasztrófavédelem munkatársai az épület több pontján is méréseket végeztek. Ezek nem tudták kimutatni, hogy az „egészségre ártalmas koncentrációjú veszélyes anyag” lett volna jelen az iskolában – derült ki az RTL riportjából.

Bognár Zsolt a Heim Pál gyermekkórház osztályvezető főorvosa elmondta, hogy nem gázmérgezésről van szó. Valamilyen, a nyálkahártyát irritáló anyag kerülhetett a levegőbe.

Egy szülő elmondta, hogy a rosszullét azokat a gyerekeket érintette, akik már kora reggel, a tanítás előtti ügyeletben az iskolában voltak. A diákokat végül 10 mentőautóval szállították kórházba, ha tünetmentesek maradnak, várhatóan 24 órán belül mindannyian hazamehetnek.

Az RTL riportja a rosszul lett kisdiákokról

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÉK HÍREK
31 gyereket kellett kórházba vinni egy budapesti általános iskolából – szúrós gázszag terjengett
A diákokat kivizsgálásra szállították a Heim Pál Gyermekkórházba, gondatlan veszélyeztetés miatt pedig nyomozást indított a rendőrség.

Link másolása

Ismeretlen tettes ellen indított nyomozást a rendőrség a XXIII. kerületi Török Flóris Általános Iskolában szerda reggel történt tömeges rosszullétek miatt, amelyek előtt szúrós szag terjengett az épületben – közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) az MTI megkeresésére szerdán.

A BRFK kommunikációs osztályán elmondták:

az intézményben történtek miatt a BRFK XX. és XXIII. kerületi rendőrkapitánysága foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés gyanújával ismeretlen tettes ellen indított nyomozást.

Hozzátették: a katasztrófavédelem szakembereinek bevonásával folytatott eljárás célja, hogy tisztázzák, pontosan mi történt, mi okozta a szúrós szagot, illetve történt-e bárki részéről mulasztás.

A katasztrófavédelem korábbi közlése szerint szerda reggel ki kellett üríteni a Dinnyehegyi közi általános iskolát, mert szúrós gázszagot éreztek az ott tartózkodók, amitől többen rosszullétre panaszkodtak.

A mentők 31 gyermeket szállítottak vizsgálatra a Heim Pál gyermekkórházba.

Link másolása
KÖVESS MINKET: