prcikk: Itt van a Balaton 20 legjobb fagyizója | szmo.hu
BALATON
A Rovatból

Itt van a Balaton 20 legjobb fagyizója

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal tesztelte az ismert balatoni fagyizókat kiszolgálás, helyszín, minőség és választék alapján.


A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a múlt héten körbejárta és tesztelte a közismert balatoni fagyizókat. Különösképpen odafigyeltek a kiszolgálásra, a helyszínre, a kiszolgálásra, a választékra, illetve a csoki-, vanília- és eperfagyi minőségére is.

ice1

Az ellenőrzött fagylaltozókban a gyümölcsfagylalt legtöbbször fagyasztott gyümölcsöt vagy gyümölcsvelőt, ritkábban friss gyümölcsöt tartalmazott. A tejes fagylaltok alapja tej, tejpor, ritkábban tejszín. A csokoládéfagylaltokhoz jellemzően kakaóport használnak. Tojást ritkán használtak, ha mégis előfordult, az pasztőrözött tojáslé formában történt. Állagjavításra és ízesítésre szinte mindenütt felhasználnak iparilag előállított fagylaltpasztákat, porokat és sűrítményeket.

Sajnos a fogyasztók megfelelő tájékoztatása hagyott némi kívánnivalót maga után: az allergén információk és a színes fagylaltoknál az azo-festék tartalmára utaló tájékoztatás hiánya jellemzően előforduló probléma volt, holott azo-festék esetén ki kellene írni, hogy "gyermekek tevékenységére és figyelmére káros hatást gyakorolhat". A Nébih azt is megállapította, hogy számos helyen a kiszolgálók udvariatlansága és tájékozatlansága is gondot okoz.

ice2

A Nébih emberei az összbenyomás mellett a csokira, vaníliára és eperre koncentráltak. A tesztelők a legfinomabb eper- és csokifagyit Szigligeten a Várkávézóban, míg a legjobb vaníliát Balatonmáriafürdőn a Florida Fagyizóban kóstolták. Az összesítésben a balatonfüredi Bergmann Cukrászda győzött, a második helyet a szigligeti Várkávézó, a harmadik helyet pedig a balatonmáriafürdői Florida Fagyizó szerezte meg, de kedveltségi eredmények alapján a fonyód-bélatelepi Nosztalgia Fagyizó is jó eredményt ért el.

Itt a teljes lista a 20 legjobb fagyizóról:

8

A Nébih azt tanácsolja, hogy vásárláskor a fagyizóknál arra figyeljünk, hogy a tégelyekben a fagylalt ne legyen feltornyozva és ne érjen a hűtőtartomány fölé. A fagyi akkor jó, ha láthatóan nem olvadt, és nem folyik, a nap nem süti.

A fagylaltadagolót minden gombóc után le kell öblíteni, vagy minden tégelyben külön fagyiadagolónak kell lennie. Az adagolókanalat nem szivacsra vagy mosogatórongyra ütögetéssel kellene vízteleníteni.

ice3

A tölcséreket védeni kell a portól, szennyeződéstől, és kiszolgáláskor szalvétával adják át a vásárlónak. Kiszolgáláskor az eladóknak ügyelnie kell a pénz és a fagylalt elkülönített kezelésére.

VIDEÓ: Így tesztelte a Nébih a balatoni fagyizókat

A fagyi állaga akkor jó, ha nincsenek benne jégdarabok, és láthatóan jó állagú, nem olvadt, a gyümölcsfagyiban pedig kellene lennie gyümölcsdaraboknak is. Emellett a pultban kellene lennie látható hőmérőnek, a hőmérséklet pedig nem emelkedhet -8°C fölé.

Ha érdekes volt a cikk, nyomj egy lájkot!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BALATON
A Rovatból
Hullámzás közben fagyott be a Balaton: fotókon a látványos jégpáncél
Kilenc éve nem volt példa arra, hogy teljesen beborítsa a jég a Balatont. Ugyan összefüggő jégréteg alakult ki a tó felszínén, de mivel hullámzás közben fagyott meg a víz, ezért a jég még rücskös és gyenge., veszélyes rálépni. A parton közben látványos, félméteres hókupacok gyűltek össze.


Kilenc évet kellett várni arra, hogy ismét teljesen beborítsa a jég a Balatont. Utoljára 2017 januárjában alakult ki összefüggő jégtakaró a tavon a tartós, kemény fagyoknak köszönhetően. Akkor a parttól távolabb is átlagosan 30 centiméteres jégvastagságot mértek.

Az elmúlt napok hidege önmagában még kevés volt ehhez, az élénk, erős szél ugyanis eddig meggátolta a tó teljes befagyását: a kialakult jégtáblákat ide-oda sodorta, időnként össze is törte – írja az Időkép.

Január 9-én hajnalra azonban a szél jelentősen mérséklődött, a hőmérséklet pedig a part közelében többfelé -10 fok alá süllyedt, így mára gyakorlatilag összefüggő jégréteg alakult ki a tó felszínén.

Az Időkép látványos légifelvételeket készített Szántód és Tihany között az éj leple alatt.

Fotó: Nagy Gergely / Időkép

Fotó: Nagy Gergely / Időkép

Fotó: Nagy Gergely / Időkép

A jégzajlás egyelőre nem befolyásolja a komp közlekedését, a járatok Szántód és Tihany között továbbra is óránként indulnak 7:00 és 17:15 között.

A HungaroMet csütörtökön már beszámolt arról, hogy Siófoknál befagyott a Balaton. Hangsúlyozták, hogy

a jég vastagsága továbbra is egyenetlen, ezért rámenni veszélyes és tilos.

A rendőrség is arra figyelmeztet, hogy a szabad vizek jegére csak akkor szabad lépni, ha az legalább tízcentis, jó minőségű és kellően szilárd. A szabályszegés akár 200 ezer forintos bírságot is vonhat maga után.

Az előrejelzések szerint a következő fagyos éjszakák tovább vastagíthatják a jeget. Horváth Ákos, a HungaroMet siófoki obszervatóriumának vezetője szerint

a hétvégére a nyílt víz is jó eséllyel befagyhat, jövő hétre pedig már 6–8 centiméteres jég is kialakulhat a tó nagy részén.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
BALATON
Kilenc évet vártak erre a pillanatra a Balatonnál, családok százai rohamozták meg a tavat egyetlen célért
Sok gyerek életében először élhette át a csodát, ahogy a magyar tenger jégpáncélján korcsolyázik. De a felhőtlen öröm mellett ott leselkedik a veszély is, egyelőre a déli part a biztonságosabb. Videós beszámolónk a helyszínről.


Végre rá lehet menni a Balaton jegére, ami kilenc év után először fagyott be annyira, hogy biztonsággal elbírja az embert. A Szeretlek Magyarország stábja a déli parton, Siófok környékén járt, ahol a jégpáncél már 15 centiméteresre hízott. A hétvégén családok százai vették birtokba a tavat, sok gyerek életében először tapasztalhatta meg, milyen érzés a magyar tenger jegén állni.

„Körbenézünk, és mindenhol jég, felhőkbe vész az egész tó, nagyon-nagyon szép” – mondta egy nő, aki a családjával érkezett korcsolyázni. Bár a jég felszíne nem tökéletes, az élmény kárpótol mindenért. „Elég puha a jég teteje, ez nekem nagyon komfortos, viszont pont kisütött a nap, nagyon kellemes.” Van, aki meglepődött, mennyire alacsony a vízállás. „Itt, ha megnéznénk alatta, lehet, hogy 10–15 centinél nincs is több víz itt a part szélén. Engem megdöbbent, milyen kevés víz van most is a Balatonban.”

Sokan kifejezetten a gyerekek miatt utaztak a partra, akiknek ez teljesen új élmény volt. „Kilenc évvel ezelőtt voltunk itt utoljára, akkor volt befagyva. Most mondták a srácok, hogy már megnőttek, jöjjünk el, és korcsolyázzunk egyet” – mesélte egy apuka.

A hatóságok szerint a déli parton a jég már 12-15 centiméter vastag, míg az északi oldalon csak 8-12 centiméteres, így ott továbbra sem mindenhol biztonságos. A szabályok szerint csak 10 centiméteres vastagság felett szabad a jégre lépni. A befagyott tó azonban nem egyenértékű egy kijelölt korcsolyapályával, a felszíne sok helyen egyenetlen. „Amíg bejöttem, leizzadtam. De bízom benne, hogy bent talán egy kicsit simább” – jegyezte meg egy korcsolyázó nő. A veszélyekre a látványos, de kockázatos rianások is figyelmeztetnek, Balatonfenyvesnél videóra is vették, ahogy a jég hangos reccsenéssel megrepedt.

A teljes videó

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BALATON
A Rovatból
A fagyos víz ellenére is jár a komp a Balatonnál, csodás képeket mutattak a téli tóról
A cég közlése szerint a komp egész évben üzemel. Sőt, most a Fénykompon még különlegesebb élményt nyújt az átkelőknek.


A Balatoni Hajózási Zrt. pénteken azt közölte, hogy a fagyos víz ellenére is jár a komp a magyar tenger két oldala között. Közleményükben azt írták:

"Különleges téli világ a Balatonon!

Az átkelést továbbra is biztosítjuk Szántód és Tihany között.

Gyertek, és csodáljátok meg a komp fedélzetéről a havas, fagyos tájat!

Ha 7:00–8:15 vagy 16:00–17:15 között érkeztek, a Fénykompon még különlegesebb élmény vár rátok.

Várunk Titeket a fedélzeten!".

Több szép fotót is megosztottak.

Képgaléria: A komp így közlekedik

Még több képet és információkat ITT találsz.

A Bahart a honlapján azt közölte:

"Január 5-től, azaz hétfőtől változik a kompmenetrend az alábbiak szerint:

Szántódrévből 7.00 és 17.00 óra között,

Tihanyrévből 7.15 és 17.15 perc között.

Hétköznap 60 percenként, hétvégén 30 percenként indulnak kompjárataink.

A kompok egész évben üzemelnek. A kompjáratokat - a forgalom függvényében - a menetrend felfüggesztésével sűrítjük! A menetrend változtatás jogát a Társaság fenntartja!"


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BALATON
A Rovatból
Elképesztő drónvideón láthatod, ahogy a Balaton jegéből a Balaton képe rajzolódik ki
A Balaton Televízió stábja Balatonakarattyánál lett figyelmes a különleges jelenségre, ezért készült a látványos felvétel.


Valóságos természeti csodát videóztak a Balatonban.

A tó "önmagát rajzolta meg" a jégtáblákból Balatonakarattyánál.

A Balaton Televízió a Facebook-oldalán publikált egy különleges drónvideót a jeges partszakaszról, miután a stábtagok a levegőből lettek figyelmesek a nem mindennapi mintázatra.

Drónozás közben egy érdekes jelenségnek voltunk szemtanúi: egy Balaton alakú jegesedés alakult ki a Balatonban Balatonakarattyán”

–írták a bejegyzésben.

A különleges képződmény a januári extrém hidegnek köszönhető, amelynek hatására a Balaton partszakaszainál sok helyen befagyott a tó vize.

Ám a jégréteg vastagsága mindössze 6-7 centiméteres, ami azt jelenti, hogy a jég látványos ugyan, de korcsolyázásra teljesen alkalmatlan. A hatóságok már a hónap elején figyelmeztettek, hogy

bár a tó befagyhat, a jég nem lesz sportolásra alkalmas, és veszélyes a felszínére lépni.

Meg is bírságoltak egy férfit, aki a Balaton jegén sétált. Az általános ökölszabály szerint természetes vizeken legalább 10 centiméteres, egyenletes vastagságú jég szükséges a biztonságos tartózkodáshoz.

A mostani jégvastagság messze elmarad a korábbi kemény telekétől: 2017 januárjában 30-32 centiméteres átlagos vastagságot is mértek, 1987-ben pedig előfordult 45 centiméter körüli jégvastagság is.

Horváth Ákos, a HungaroMet siófoki obszervatóriumának vezetője korábban arra is felhívta a figyelmet, hogy a szél miatt elsősorban a déli parton rücskös, egyenetlen jégfelület alakulhat ki. A jégzajlás és a vékony réteg miatt a Balaton téli arca idén a partról biztonságosan élvezhető látványosság marad.

Via Balaton Televízió


Link másolása
KÖVESS MINKET: