A Balaton és a vitorlázás
Sokat lehetne vitatkozni, melyik Balaton-parti rendezvény a legnépszerűbb, de az biztosan elvitathatatlan, hogy az egyik legrangosabb és legnagyobb tradíciókkal bíró az idén immár 55. alkalommal megrendezett Kékszalag, melynek idei rajtjához csaknem 700 vitorlás sorakozott fel.
A balatoni vitorlázás pontos kezdetéről nincsenek biztos adatok, így biztosan nem tudjuk hogy ki és mikor bontott elsőként vitorlát ezen a csodás tavon. Valószínűleg köztük lehettek azok a gazdasági tevékenységet folytató szállító- és halászhajók, amelyek ezt a több ezeréves meghajtást használták. Mivel a rómaiak nagy tudással voltak felvértezve tengeri vitorlásaiknak köszönhetően, nem lennék meglepve, ha igazak lehetnek azok a feltételezések, miszerint Pannóniában az akkori Lacus Pelso nemcsak kedvelt üdülőhelynek számított, de fontos részét képezte a birodalom halellátásának is, így talán már akkor szelhették a habokat az első itteni vitorlások.
Ha a szigorú tényeknél maradunk és a vitorlázásnak nem a kereskedelmi ágát vesszük alapul, akkor viszont napra pontos dátumhoz köthetjük a vitorlássport kezdetét, igaz a rómaiakhoz képest majd’ két évezredet kell ugrani az időben!
Történt ugyanis, hogy 1866-ban a Sürgöny című újságban megjelent egy cikk, mely szerint Erzsébet királyné a nyár egy részét a Balatonnál kívánja tölteni. A kor urai a hír hallatán nekiálltak a part rendbetételének, felújították a siófoki vasútállomást, Csopakon egy kastélyt is építtettek a prominens vendég elszállásolásához és a hajókkal rendelkező főurak – főként Angliából - a Balatonra hozatták hajóikat, hogy a királyné kegyeit ily módon is keressék.
A királyi látogatás végül elmaradt, viszont egy évvel később 1867. március 16-án Széchenyi István két fia, valamint más prominens magyar főurak 17 tagból álló csoportja megalapította a Balaton-Füredi Yacht Egyletet, gróf Batthyány Ödön elnökletével. Ettől a dátumtól tartják hivatalosan is számon a balatoni szabadidős vitorlássportot, melynek fejlődése szoros párhuzamban volt az ország gazdasági és politikai történéseivel.
A vitorlázás igazi aranykorát a két világháború közti időszakra tehetjük, melynek köszönhető a már említett 1934-ben első ízben megrendezett Kékszalag is. A világháború a balatoni vitorlázást is megtépázta, a hajóállomány és az infrastruktúra is nagy károkat szenvedett, majd a kommunizmus teljesen felszámolta az addig erre a sportra jellemző vagyonosabb tulajdonosi réteget. Ezt követően szinte csak a rezsim kiváltságosai hódolhattak ennek a sportnak.
A balatoni vitorlázás második aranykorát éli
A rendszerváltás óta lassan, de biztosan növekszik azoknak a száma, akik kikapcsolódás mellett sportként tekintenek erre a tevékenységre, sok tábor és iskola gondoskodik az utánpótlásról és az a tény, hogy a robbanómotoros csónakokat szinte teljesen kitiltották a Balatonról nagyban hozzájárult ahhoz, hogy ma már nem tudunk olyan települést mondani, melynek kikötője ne lenne tele szebbnél szebb vitorláshajókkal.
Ennek a folyamatnak vitathatatlanul részese volt Bujtor István is, aki Ötvös Csöpiként filmjeiben a vitorlássport népszerűsítésének igazi reklámarca volt.
Várfi Sándor, AZ ÉV HOTELE című televíziós műsor legutóbbi adásának főszereplője azon szerencsés színészek közé tartozik, aki elmondhatja magáról, hogy Bujtor István volt az, aki bevezette őt a balatoni vitorlázás rejtelmeibe. Sándor kétnapos balatoni utazása alkalmával ezt az élményt is szerette volna megosztani 13 éves lányával, Lilivel.

Sándor életébe 2010-ben érkezett meg Lili. Sokat utaznak együtt, kedvenc úticéljuk Olaszország, ahová minden évben elmennek. Sándor szakmájából adódóan is sokat van úton, Párizsban és Londonban is volt olyan munkája, ahová Lili is elkísérte, sőt színpadon is állhattak már együtt. A Balatonnak eddig főleg a délkeleti partszakaszát látogatták, így Keszthely és Fonyód szinte ismeretlen volt számukra. Az apa-lánya hétvége kapcsán az első közös vitorlázás mellett több vizes kalandban volt részük. Ha lemaradtál volna AZ ÉV HOTELE legutóbbi epizódjáról, akkor nézd vissza az adást az RTL.hu-n!
AZ ÉV HOTELE műsor tesztelői idén elsőként a Balatonnál jártak
Hotel Helikon ****superior, Keszthely
A szálloda csendes környezetben, Keszthely központi, de part menti részén, egy hatalmas park mellett helyezkedik el. A szálloda kívülről ugyan némiképp magán hordozza a múlt stílusjegyeit, de alig egy éve teljes külső-belső felújításon esett át. Már a szálloda halljában egy különleges, és nagyon kellemes illat csapja meg az ember orrát, ami átjárja az egész épületet. Míg a vendég elér a szobájába letisztult, modern stílusú terekkel találkozik. A szálláshelyen öt szobatípusból választhatnak a vendégek, melynek mindegyike légkondicionált. Külön érdekesség, hogy a szállodának egy exkluzív háromszintes, melegvizű medencékkel is felszerelt wellnessrészlege van, ahonnan csodás panoráma nyílik a Balatonra. Az ide érkezők minden évszakban élvezhetik a fürdőzés örömeit. A szállodában éjjel-nappal működő recepció, szobaszervíz és wifi teszi még komfortosabbá az ottlétet.
További részletek ezen a linken!

Sándorék a hétvége második felében a Balaton déli partja felé vették az irányt. Az időjárás ugyan nem volt túl kegyes hozzájuk, ám ennek ellenére rendíthetetlenek voltak és a déli part sekély vizét kihasználva egy újabb vízi alkalmatossággal, egészen pontosan SUP-al lovagolták meg a tó hullámait. Űjabb szállásuk a fonyódi Sunset Resort volt.
Sunset Resort, Fonyód
A Sunset Resort a Balaton első félautomatizált apartmanháza, Fonyódliget folyamatosan fejlődő, csendes kertvárosi részén található, a szabadstrand szomszédságában. A Balatontól csupán egy 20 méteres füves partszakasz választja el. A modern vonalvezetésű, új építésű apartmanház egy mediterrán stílusú belső udvart ölel körül, melyben az idelátogatók csendes, nyugodt környezetben élvezhetik a privát medencét, de akár nagyobb társaságok közösségi tereként is jól funkcionál. A ház minden egyes apartmanja egyedi méretben és stílusban lett kialakítva, így akár két fő, akár nagyobb család is megtalálhatja a számára legoptimálisabbat. A szálláshely kutyabarát, így azok számára is ideális, akik a fonyódi kutyás strand közelében keresnek szállást.
További részletek ezen a linken!

Szavazz és nyerj szállodai hétvégét minden héten!
Szavazatodat AZ ÉV HOTELE Facebook oldalán (www.facebook.com/azevhotele) adhatod le, az adásban bemutatott szálláshelyek valamelyikére vasárnap délig. Ha voksolsz, nyerhetsz is egy-egy ajándék hétvégét oda, ahová a szavazatodat leadtad!
Ha hétről-hétre megteszed ezt, akkor nő az esélyed arra, hogy elvidd a havi majd pedig az évvégi főnyereményt, ami egy teljes hetet jelent AZ ÉV HOTELE-ben.
Vasárnap újabb balatoni szállodákat mutatunk be!
Jövő héten vasárnap új adással folytatódik AZ ÉV HOTELE idei évada!
A következő adásban tovább kalandozunk majd a magyar tenger partján! Akkor egy gyönyörű bikinifitnesz-versenyző, Molnár Zsófi és párja lesznek segítségünkre a szállodatesztelésben. Ők szintén két különleges szálláshelyet kerestek fel!
Mondd meg Te, melyik legyen AZ ÉV HOTELE!
Az RTL műsorán futó, AZ ÉV HOTELE verseny lehetővé teszi, hogy szavazatukkal a nézők válasszák meg az egyes magyarországi régiók legjobb szálláshelyét, majd az AZ ÉV HOTELE végső győztesét. Idén is érdemes hetente voksolni, mert minden egyes szavazattal nő az esély az év végi főnyereményre, azaz egy teljes hétre AZ ÉV HOTELE-ben. A szavazatokat a műsor facebook (link: https://www.facebook.com/azevhotele ) oldalán lehet leadni.

AZ ÉV HOTELE közönségszavazáshoz kapcsolódó televízió műsor az utazók szemszögéből, személyes élményeiken keresztül mutatja be a címért versenybe szálló szálláshelyeket. Minden adásban egy-egy ismert embert és kísérőjének kalandjait láthatjuk, akik elutaznak egy hétvégére két magyarországi szálláshelyre, hogy kipróbálják azokat.