SZEMPONT
A Rovatból

Balajti Mariann: „Volt olyan tapasztalat, hogy egy vasárnapi ebédnél eltört a mécses a kisfiúnál, mert azt hitte, hogy az apukáját el fogják vinni katonának”

Balajti Mariann saját gyerekkori traumái elől a mesékbe menekült. Felnőttként pedig rájött, hogy a mesék segítségével másoknak is tud segíteni.

Link másolása

Balajti Mariann már egész fiatalon felismerte a mesék terápiás hatását. Ma már tudatosan ír olyan meséket, amelyek segíthetnek a gyerekeknek és a szülőknek feldolgozni az élet nehéz kérdéseit, helyzeteit. Mariann megtisztelt azzal, hogy felajánlotta a tegeződést.

– Mesélj magadról, illetve arról, milyen út vezetett a Babyhavior létrehozásáig.

– Elég nehéz gyermekkorom volt, és ma már azt gondolom, hogy a mesék mentettek meg.

– Pontosan mit kell nehéz gyermekkoron érteni?

– Egészen kicsi voltam, amikor a szüleim elváltak. Abban az időben az volt a bevett eljárás, hogy kéthetente hévégén az apa elvitte a gyerekeket.

Anyukám sokat harcolt érte, hogy ez ne így legyen, de hiába. Így aztán minden második hétvégemet egy narcisztikus apával kellett töltenem láthatáson.

Sosem tudhattam, hogy hová érkezem, mert nem volt állandó lakcíme, fogalmam sem volt, hogy mi fog történni velem.

Anyukám rengeteg mesét olvasott nekem, amivel tudtán kívül sok erőt adott. Amikor édesapámhoz kellett mennem, akkor a nehéz, traumatikus pillanatokban próbáltam elképzelni, hogy ez csak egy mese. Mindig elképzeltem magam valamilyen főhősnek – hercegnő, szolgálólány –, akit elraboltak.

Ma már tudom, hogy ez mentette meg a lelkemet, de akkor, gyerekként játéknak fogtam fel.

Kamaszlányként aztán jöttek a szerelmi történetek. Egyébként egészen korán, 12 éves koromtól kezdve érdekelt a pszichológia, de amikor a kislányomat vártam – immár tizenkét éve –, akkor elindultam a mesepszichológia irányába.

Neki már tudatosan mondtam a különféle meséket. Eredetileg ezeket csak neki szántam. De akik hallották, kérték, hogy írjam le őket.

A meséken keresztül nagyon nehéz élethelyzetekre sikerült megoldást találnom, olyan témákra, amikkel a régi, klasszikus mesék nem igazán foglalkoztak. Például a válás, vagy egy mozaikcsalád, ahol van ugyan két szülő, de mindketten más kapcsolatokból hozták a gyerekeiket.

– Mikor gondoltál arra, hogy közkinccsé tedd a meséidet?

– A szülők és a párom unszolására indult el a Babyhavior oldal, mert addig csak óvodákkal foglalkoztam. A Covid első hullámakor kezdtük. Akkoriban olyan szintű feszültséget tapasztaltam a gyerekeknél, amit azelőtt sosem láttam.

Ekkor futottak fel a Babyhavior mesék, akkor írtam is nyolc, a koronavírus feldolgozását segítő mesét. Ezek teljesen ingyenesen megtalálhatóak a YouTube csatornán.

Olyan rajzfilmeket is készítettünk, amelyek az érzelmi intelligencia-fejlesztésre összpontosítanak.

A mai gyerekeknek ugyanis egyik legnagyobb problémája, hogy az érzelmi intelligenciájuk lassan fejlődik ki ebben a felgyorsult világban.

– Végeztél bármilyen tanulmányokat a mesepszichológiával kapcsolatban?

– Organikus pedagógiát, mesediagnosztikát, terápiás módszereket tanultam. De mint említettem, már egész kiskoromtól kezdve érdekelt a pszichológia.

– A bemutatkozó anyagodban azt olvastam, hogy a dán nevelési elveken alapul a módszered. Pontosan mik ezek?

– Szeretetteljesen neveljük a gyerekeket, hagyjuk őket a saját ritmusukban fejlődni, növekedni.

Kiabálás mentesen késztetjük együttműködésre a gyermeket. Ami nem azt jelenti, hogy nincsenek korlátok, határok. Nagyon erős határok vannak, de csak olyanok, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a családot egyben tartsa, megvédje.

A mai szülők rettenetesen feszültek.

Zsonglőr szülőknek szoktam hívni őket, mert sokkal nehezebb dolguk van, mint régen, amikor a családok egy „bolyban” éltek, és a nagymama, keresztszülő, szomszéd besegített.

Értelemszerűen sokkal hamarabb türelmetlenné válik a szülő, és akkor még erre jönnek rá az olyan stresszhelyzetek, mint a Covid vagy a háború.

A dán pedagógiai elveket nemcsak a mesékbe, hanem van egy applikációnk is. Az applikációban egy „kis tündér” ráveszi az együttműködésre a gyermeket. Ugyan van következmény, ok okozat, ha együttműködik, akkor jutalmat kap, de ha nemet mond, akkor a tündér egyszerűen elbúcsúzik. Tehát nincs büntetés.

– Ha már dán nevelési elvekről beszélünk, lehet „magyar” gyereknevelési elvekről beszélni? Mert én úgy tapasztalom, hogy nálunk szinte szülőnként változik.

– Nagyon széles a skála. A legtöbb szülőnél most azt látom, hogy elhagyjuk a poroszos nevelést, ami nagyon jó, mert isten ments, hogy valaki két nagy fülessel sarokba állítsa a gyereket.

Azért meg kell említeni, hogy még mindig nagyon sokan ragaszkodnak ehhez, őket ki kell zökkenteni ebből, mert rettenetes következményei lehetnek a gyerekeikre. A párkapcsolataikban kötődési problémáik lesznek, önértékelési gondokkal fognak küzdeni.

Viszont van egy réteg, aki elindult egy túlzottan szabadelvű irányba: még akkor sem szól rá a gyerekére, ha őt magát bokán rúgja, vagy csúnyát mond neki. Ami megint nem helyes irány.

A szülők többsége ebbe a két végletbe tartozik, és az a baj, hogy nagyon kevés a köztes példa.

Ebben próbálunk irányt mutatni, mivel teljesen új korszak kezdődött a nevelésben, teljesen új nevelési elveket kell elsajátítaniuk a szülőknek.

– Arra is adnak támpontot a meséid, hogy miként oldjuk meg a helyzetet, ha más gyerekénél tapasztalunk problémát, vagy a viselkedése gondot okoz nekünk? Manapság már meglehetősen rossz szemmel nézik, ha rászólsz a más gyerekére.

– Ha egy szülő gyerekére rá kell szólni, ott nincsenek beépítve az érzelmi intelligenciával kapcsolatos dolgok. Például a társas viselkedésre gondolok, vagy a tiszteletre.

Nyilván, hogy ezeket egy rövid találkozás során beépíteni nem lehet. Ha valaki többet kontaktál a gyerekkel, például egy óvónéni, vagy például én, aki bejárok az óvodába foglalkozásokat tartani, akkor ki tudok alakítani kapcsolatot, és arra alapozhatom a fejlesztést.

A gyerekek nem születnek rossznak, de el lehet rontani őket.

Sok szülő nem veszi észre, hogy ha nem szab korlátot, akkor a gyerek másoknál sem fogja korlátozni magát.

Ha csak a játszótéren találkozunk problémás gyerekkel, kevés a lehetőségünk. Egy verekedésnél értelemszerűen igen is közbe kell avatkoznom, nem hagyhatom, hogy megverjék a gyerekemet.

Nem tudok nevelni, csak konfliktuskezelésre van mód. Bár egy ügyes szülő a meséimből azért ehhez is tanulhat trükköket.

Mondok egy példát. Van olyan mesénk, ami kifejezetten a gyerek indulatkezelési problémáival foglalkozik. Ha például az egyik gyerek meg akarja verni a másikat, és én oda megyek felelős szülőként, aki hallgattam a meséket, akkor tudok olyan trükköket, amik segíthetnek ebben a helyzetben. Például mutatok egy haragtáncot.

– Milyen korú gyerekeknek valók a Babyhavior mesék?

– Két éves kortól ajánljuk, amikor a hiszti elkezdődik, és kilenc éves korig, amíg a tündérvilág be nem záródik. Koronként változik ugyanis, hogy milyen mese milyen gyereknek való. Van persze olyan visszajelzés, hogy idősebbek is szívesen meghallgatják, de már máshogy hat rájuk.

– A háborúról is írtál mesét. A gyerekek mit érzékelnek mindabból, ami történik?

– Azt tapasztalom, hogy a szülők általában próbálják eltitkolni előlük. Nem rosszindulatból, hanem mert ők maguk sem tudják, hogyan lehetne a gyerekeknek elmondani.

Minél inkább szeretnénk eltitkolni valamit a gyerekek előtt, annál inkább érdekli őket. Nagyon érzékenyek az antennáik, érzik, hogy a szülők feszültek, de csak félinformációk szűrődnek át hozzájuk.

Ugyanez volt egyébként a helyzet a Coviddal kapcsolatban. Hallanak egy-egy szót. Nem arról van szó, hogy az óvónéni mondana bármit nekik, hanem utaznak a buszon, vagy bemennek a közértbe, és elcsípnek beszélgetéseket.

A gyerek kiszűri ezeket az információkat, majd a fejében kiegészíti a lyukakat és összeáll valami.

Persze a gyerekek ebben a korban még jó részt fantáziavilágban élnek. Volt olyan tapasztalat, hogy egy vasárnapi ebédnél eltört a mécses a kisfiúnál, mert azt hitte, hogy az apukáját el fogják vinni katonának.

Ezt a feszültséget igenis oldani kell bennük. De a feszültséget csak akkor tudom feloldani, ha tudom, hogy mitől feszült a gyerek. Ezért írtam egy beszélgetés indító mesét. Ez egy állatmese, és a csodálatos tölgyfaerdőben történik, ahol a szomszédos fenyőerdőben háború tör ki.

Mindig elmondom a szülőknek, hogy a mese után ne menjenek el, ne hagyják ott a gyereket kérdésekkel. Kérdezzék meg, mit gondolt a meséről. A gyerekeknek sokkal könnyebb valaki másról beszélni. Például: „Jaj, én is úgy féltem volna, mint a nyuszika.” A gyermek azonosítja magát a szereplőkkel, és megnyugtatják a kérdéseire kapott válaszok úgy, hogy közben csak a meséről beszélünk.

Utána érdemes a gyerekeket nagymotoros mozgással levezetni. Kergetőzni, bújócskázni, csiklandozni. Ennek mindnek nagyon jó stresszoldó hatása van. Mi felnőttek sajnos nem használjuk már ezeket, pedig ránk is ránk férne.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: A fideszeseket Mr. Nobodynak, Senki úrnak hívják az Európai Parlamentben
A politikus szerint a Fidesz képviselői csak felveszik a pár száz milliós fizetést, és egyébként semmit nem csinálnak. Azt mondja, érdemes összehasonlítani, milyen emberek vannak pártja EP-listáján, és kik alkotják a Fideszét.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Magyar Péter szerint március 15-én és április 6-án már bebizonyította mozgalma, hogy vannak vidéki támogatói és nem csak egy „belpesti médiahekkről” van szó. Szerinte a vidéken élőket többek között őszinteséggel lehet megszólítani, nem pedig „lejönni dzsippel és megmondani, hogyan kellene élni”.

A politikustól megtudtuk, hogy 538 jelentkezőből választották ki másfél nap alatt azokat, akik az internetes szavazás után pártja EP-képviselőjelöltjei lehetnek majd.

„Van olyan, aki hat nyelven beszél. (...) Egyedül több nyelven beszél, mint a Fidesz-frakció húsz év alatt az Európai Parlamentben. Ami nem nehéz persze: százszor nulla az nulla, hiszen tudjuk, hogy a legtöbb semmilyen nyelven nem beszél.

Mr. Nobodynak, Senki úrnak hívják őket az Európai Parlamentben, akik felveszik a pár száz milliós fizetést évente és egyébként semmit nem csinálnak.”

Magyar szerint figyeltek a nők arányára, a jelentkezők életkora is fontos szempont volt, ahogy az is, hogy legyen víziójuk.

„Össze kell hasonlítani a Fidesz EP-listáját Deutsch Tamással az élen, meg a mi EP-listánkat. Szerintem ha nem is a pártokról beszélünk, akkor elég könnyű eldönteni, hogy az ember kire szavaz”

– tette hozzá Magyar Péter.

A teljes beszélgetést és a békési országjáróról készült beszámolót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Eljön az ember közéjük és nem lejön egy dzsippel, és megmondja, hogyan kéne élni
Elkísértük Magyar Pétert vidékre, az országjárása első állomására. Egy résztvevő azt mondta, utoljára ilyen zizegés a rendszerváltás környékén volt Békés megyében.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

„Olyan bebetonozott dolgok vannak az országban, amit egy úgymond friss erőnek kell valamilyen szinten megoldani” – mondta lapunknak Magyar Péter Békés megyei országjáró rendezvényének egyik résztvevője. A férfi szerint két éve az ellenzéki összefogás nem működött.

Két másik résztvevő ezt úgy fogalmazta meg, hogy „teljesen elkopott az ellenzék”. Szerintük „utoljára ilyen zizegés a rendszerváltáskor volt itt Békésben”.

„Én MZP-s vagyok, de mindenki szimpatikus, aki Orbánt le akarja váltani” – mondta a rendezvényre lányával érkező nő. A tinédzser lapunknak úgy fogalmazott: nagyon reménykedik abban, hogy Magyar változást tud hozni az országnak.

„Meggyőzött minket. Aki itt van, szerintem annak a nagy részét meggyőzte”

– jelentette ki a gyűlés végén egy férfi.

A politikus orzságjárásának első állomásáról készült beszámolónkat itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Tegyenek börtönbe, akkor nem 50%-ot fogunk elérni, hanem 80-at, és akkor nem nekik lesz kétharmaduk, hanem nekünk háromnegyedünk
A TISZA Párt alelnöke bohócnak nevezte a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetőjét, miután Lánczi Tamás azt írta egy posztban Magyarnak: börtönbüntetés jár annak, aki tiltott külföldi támogatást használ fel.

Link másolása

Megalakulása óta az első vizsgálatot indította meg a Szuverenitásvédelmi Hivatal, írja azt rtl.hu. A kormány kezdeményezésére februárban létrehozott intézmény a kormánypárti Magyar Nemzet egyik cikkére hivatkozik. Az állami hírügynökséggel azt közölték: a lap információi alapján felmerül a gyanú, hogy „ugyanaz a külföldi és magyar szereplőkből álló érdekkör” próbál beavatkozni a magyar választásokba, amelyik a 2022-es választás előtt Márki-Zay Péter mozgalmát támogatta.

A hivatal Magyar Péter nevét nem említette, de a Tisza Párt alelnöke tegnap Facebook-posztban reagált. Azt írta, a vizsgálat vele kapcsolatban indult. Azt javasolta Lánczi Tamásnak: kérdezze a Fideszt, „évente hány milliárd forintot költenek 2015 óta az amerikai kampányguruknál, a gyűlölet propaganda mestereinél”.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője erre szintén a közösségi médiában reagált: felhívta Magyar Péter figyelmét arra, hogy „amennyiben egy jelölt vagy jelölő szervezet tiltott külföldi támogatást használ fel, az három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő”.

Magyar Péter ma a Békés megyei Mezőhegyesen kampányolt, innen üzent Lánczinak Tamásnak:

„Innen is üzenem neki, hogy irtó nagy bohóc. Kit akar börtönbe tenni, engem? Vagy a magyar népet? Mit gondol, hogy tényleg azt el fogják fogadni az emberek egy ordas kamu alapján, amit a propaganda állít, majd engem börtönbe rakjanak?

De tegyen börtönbe, szerintem annál jobb lesz, akkor nem 50%-ot fogunk elérni, hanem 80-at. És akkor nem nekik lesz kétharmaduk hanem nekünk háromnegyedünk.”

A Magyar Nemzet csütörtökön azt írta, hogy Magyar Péter mozgalma mögött a Bajnai Gordonhoz köthető DATADAT nevű cégcsoport állhat, erre az egyesület honlapjának adatvédelmi tájékoztatójában találtak nyomokat. A cégcsoport ügyvezetője szerint hazugság, ami a Magyar Nemzetben megjelent.

„Sosem találkoztam velük, sem Magyar Péterrel, sem a hozzá kötődő párttal, sem a hozzá kapcsolódó egyesülettel soha semmilyen viszonyt nem ápoltunk”

- mondta Szigetvári Viktor, aki szerint azért szerepeltek az adatvédelmi tájékoztatóban, mert a Magyar Péter által átvett egyesülettel volt kapcsolatuk régebben.

Szigetvári Viktor azt mondta, nem tartnak a vizsgálattól, és együttműködnek majd a Szuverenitásvédelmi Hivatallal, ha felkeresik őket.

A szervezettel kapcsolatban épp tegnap terjesztett be határozattervezetet az Európai Parlament öt frakciója. Eszerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal felállítása és működése sérti a szabad és tisztességes választások elvét. Arra szólítanák fel az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja felül a korábbi döntését és függessze fel a Magyarországnak adott támogatásokat, amíg az összes korábban támasztott feltételt nem teljesíti a kormány. A tervezetről jövő héten szavazhat az Európai Parlament.

Az RTL Híradójának riportját itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Csernus: Egy búvalbaszott, pesszimista, rosszindulatú nép vagyunk
Ügyesek voltunk, mert megmaradtunk, magyarul beszélhetünk. De az ügyességből egy ponton megalkuvás lett.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Csernus Imre az Index Konkrétan Rónai Egonnal című műsorának legutóbbi adásában lesújtó képet festett társadalmunk lelkiállapotáról. „Egy búvalbaszott, pesszimista, rosszindulatú nép vagyunk” – mondta a pszichiáter, akinek az elkövetkező hetekben jelenik meg legújabb könyve A magyar címmel.

A szakember úgy látja, hogy egy gyönyörű országban élünk, minden lehetőségünk meglenne arra, hogy jól érezzünk magunkat, de erre azért nem vagyunk képesek, mert érzelmileg nem vállalunk felelősséget, nem viselkedünk felnőttként. Ebből az önbecsapásból és gyávaságból fakad szerinte rengeteg egészségügyi problémája az embereknek.

Ebből a szempontból egy beteg nemzet vagyunk.

– mondta.

Közéleti állapotaink kapcsán elmondta, hogy azért vagyunk képtelenek a politikusainkon számonkérni az ígéreteiket, mert akkor egyúttal azzal is szembe kellene néznünk, hogy a saját ígéreteinek sem tartjuk be valójában.

Önmagunkkal viszont nem akarunk konfrontálódni.

A felelősségvállalás hiánya, a nem felnőtt viselkedés kialakít egy „öntudatlan populációt”, akikkel szemben viszont működik az „oszd meg és uralkodj” technikája.

Csernus arról is beszélt, hogy bár számtalan sportágban sikerült a történelem során a döntőig küzdeni magát a magyar csapatoknak, ám gyakran, váratlanul elbuktunk. Szerinte mindennek az az oka, hogy előre félünk a vereségtől, ez a félelem pedig megbénít minket.

A pszichiáter úgy látja, hogy akkor lehet belőlünk sikeres nemzet, ha bátrak leszünk, elkezdünk hinni magunkban, ha az érzelmeinkért is felelősséget vállalunk, de merünk beszélni a gyengeségeinkről, hiányosságainkról is. Mindez szerinte az ország jövője szempontjából kulcsfontosságú, mert ezeket a rossz mintákat adjuk tovább gyermekeinknek.

A teljes beszélgetést ITT tudod megnézni.


Link másolása
KÖVESS MINKET: