BUDAPEST

"A végsőkig reménykedünk a csodában" - vélemények a Római-parti mobilgátról

Úgy tűnik, most már tényleg megépül. A Rómain hekket sütő vendéglátóst és fröccsöt kortyoló vendéget egyaránt kérdeztünk.

Link másolása

Meleg, nyári délután, Római-part. Nincs meg három éve, hogy a III. kerületbe költöztem, de a Rómairól szinte azonnal megállapítottam, hogy ez "Budapest Balatonja". Függetlenül attól, hogy itt nem lehet fürödni a vízben. Megmondom őszintén, közelsége ellenére én nem ezt tartottam elsődleges úticélomnak nyári - vagy akár téli - lazítás gyanánt, de lejöttem és végig is bicikliztem rajta néhányszor. Olyankor mindig nagyon feltöltődtem - bár ha fogyasztottam is valamit, akkor a pénztárcám hamar ellensúlyozta ezt a feltöltődést. Összegészében tehát vegyesen érzek a terület iránt, de szépségéért, hangulatáért maximálisan odavagyok.

Most viszont az itt tartózkodó vendégeket és vendéglátósokat igyekszem elcsípni, hogy megkérdezzem: mit gondolnak a mobilgátról, mi a tervük arra az esetre, ha tényleg megépül. Mert úgy tűnik, most már tényleg megépül.

romai_01romai_02

"Keresztbe fekszünk és nem hagyjuk!"

Az első emberek, akikhez odamentem - két harminc körüli srác - pont olyanok voltak, akik tőlem tudták meg: valószínűleg jövőre már nem pihengetnek a homokba süllyedő nyugágyakban úgy, ahogy most. Megszeppenve csak annyit mondtak: bár nem jártak ki ide gyakran, nem örülnek a hírnek. Mellettük két középkorú barát sörözött; egyikük telefonált. Miközben a Békásmegyeren lakó társa azt magyarázta nekem, hogy meg tudja érteni az itt lakók örömét a mobilgát miatt, kiszólt neki a telefon mögül: "de én magasról teszek az itt lakókra!" (Ennél kicsit vulgárisabb megfogalmazásban.) Megvártam, hogy letegye a telefont, és megkérdeztem, hogy értette ezt.

"
Azok, akik itt laknak a parton, pontosan tudhatták, mit vállalnak be azzal, hogy ide költöznek

- mondta. Társa elmagyarázta: a haverja (aki most nincs jelen) itt lakik az árterületen, ezért neki nagyon jó lesz, mert "így fog érni valamit a ház". Ő viszont ki se jön többet, ha ez az egész - utalva a szabadon bejárható partrészre és a vendéglátóegységekre - megszűnik.romai_07romai_08

A parton lakókra magasról tevő férfi véleményét rengetegen osztották a továbbiakban is. Volt, aki azzal egészítette ki: a dolgok összefüggésben vannak. Azoknak, akik megengedhetik maguknak, hogy a Római-parton vegyenek házat, akkora a "lobbierejük", hogy elérnek bármilyen döntést a területtel kapcsolatban. Az ezt állító férfi szerint nem sok, csak 2-3 emberről lehet szó, akiknek megvan a befolyásuk a III. kerületi polgármesternél, és elérik a változtatásokat. Szomorúnak tartja ezt.

Egy szintén harminc év körüli hölgyhármashoz odaérve azt a reakciót kaptam: "keresztbe fekszünk és nem hagyjuk, hogy megépítsék azt a gátat!"

"
Ez tényleg gáz. Pont így jó ez a hely, ahogy van!

- mondta egyikük. Az itt lakókkal kapcsolatban ők is úgy nyilatkoztak: sok-sok éve épülnek házak a Római-parton, közel a vízhez. Akik itt építenek házat, azok tisztában vannak azzal, hogy a folyam bármelyik évben megduzzadhat, és vállalják az ezzel járó kockázatot.

Egyetlen vendéggel találkoztam, akinek más volt a meglátása.

"
Jaj, nagyon várom már, hogy megépüljön! Végre rend lesz! Hát nézd meg, mi van itt!

- mutatott a part felé a középkorú nő. Ő itt lakik.romai_03romai_04

"Cseppet sem vigasztal, hogy az itt lakóknak jó lesz. Én is itt lakom."

Az első vendéglátóegységnél, amelyiknek a személyzetét faggattam, fiatal lányok sürögtek-forogtak a pult mögött. Népszerű helyen dolgoznak, sejtettem, mit fognak mondani. "Nagyon szomorúak vagyunk, és cseppet sem vigasztal, hogy az itt lakóknak jó lesz. Én is itt lakom, de egyáltalán nem zavar, hogy ez mivel jár" - mondta egyikük, akinek főállása a parti bisztró. Mi a terv, kérdezem, ha be kell zárni? Elmagyarázta, hogy nemrég nyitottak meg egy másik egységet, mellette pedig alternatívák vannak a fejükben.

Nem rettegnek, nem pánikolnak, főként azért, mert évek óta megy már ez a mobilgát-téma, a fák kivágásával együtt. Éppen ezért ők még mindig azt remélik, hogy ahogy eddig is, továbbra is csak szóbeszéd marad.

Egy nem közvetlenül a partnál lévő hely felszolgálója, egy mosolygós, kicsit korosabb nő, nyugodtan dohányozva magyarázta: ő nem aggódik. "Igazából ilyen kósza híreket hallunk" - fogalmazott. Mivel hivatalosan még semmit nem kaptak arról, hogy bármi is történne itt, egyelőre nem fáj a fejük mobilgátak miatt, meg ők egyébként is maradnak, bármi is történik lenn, a partnál. De arra a kérdésre is: mit tesznek, ha tényleg megépül a gát, és lecsökken az ide lejárók száma, az volt a válasz: lesz itt jó nagy idegenforgalom, főleg az elején.

"
Én elfogadom ezt is, elfogadom azt is. Legfeljebb másik munkahelyet nézünk!

- tette hozzá nevetve. Ő volt az egyetlen a megkérdezett hat vendéglátós közül, aki nem bánatának vagy félelmének adott hangot.

Egy másik helyen első válasz volt: "ha megépül, egy darabig nem lesz munkahelyünk". Pedig ők is beljebb vannak a parttól. Kérdeztem, van-e már B-tervük. Még nincsen, felelte. Kollégája azt mondta, ez a része valóban kellemetlen, viszont ő allergiás az itt lévő fákra, amik hullajtják a kis fehér termésüket. Nagyon szereti egyébként a fákat, de ezeket itt nem, és amiatt is jó lenne a mobilgát, hogy a munkahelyük nem kerülne víz alá. Vagyis ő nem látta annyira sötéten a helyzetet, mint munkatársa. Persze ő is csak tippel, mert nem kaptak még semmi hírt azzal kapcsolatban, mi fog történni velük és egyáltalán az itt lévő üzletekkel.romai_05romai_06

"A látványtervek nagyon Kopaszi gátasak"

Egy újabb egységben a pult mögött ülő, talpraesett, fiatal nő annyit kérdezett: szépen vagy csúnyán fogalmazza meg a véleményét? Végül mindkettő elhangzott.

"
Először is, szép a Római-part. Másodszor, nem lesz munkahelyünk. Harmadszor, azt hiszem, nem is csináltak hozzá tanulmányt, hogy megépíthessék azt a gátat. Azzal, hogy szabályozzák a Dunát, nincsen probléma, de ezt anélkül is meg lehet csinálni, hogy kivágják a fákat és lerombolják az összes épületet

- sorolta érveit. Azt mondta, az építkezés terveinek egyik bennfentesétől is tudja, hogy az egész projektet meg lehetne oldani úgy, hogy mindenkinek jó legyen. "Az egész városban nincs túl sok part. Megnézed a Kopaszit is, mi az? Beton, fű, és semmi más. Akik pedig ide építkeztek, azok tudták, hogy ez egy ártér."romai_09romai_10

Hosszú évek óta megvan ennek a helynek a feelingje. Nem jó dolog, nem jó ötlet - mondta a mobilgátra az egyik, bő választékkal dolgozó hely hatodik éve itt dolgozó beosztottja, szintén egy energikus, fiatal nő (érdekes észrevétel volt: mindenütt nőket hívtak nyilatkozni, vagy eleve csak ők voltak hajlandóak). Két árvizet csinált végig. Mindent nekik kellett csinálniuk, még az árvíz után maradt szemetet is ők tüntették el végül, saját számlán, hiába telefonálgatott egy hétig az ügyben.

Szerinte aki ide építkezett, az védje meg a sajátját. A látványtervek számára "nagyon Kopaszi gátasak", amit külön sajnál, mert a Római - a színes székeivel, a műanyag asztalokkal - egy fontos retro-hangulatú hely.

"A vendégkör sem ugyanaz. Ez sokkal családiasabb. Itt sokkal inkább sétálnak az emberek egy szál fürdőruhában, mint a Kopaszi-gáton." Pedig nagyon valószínű, tette hozzá, hogy ezúttal tényleg megtörténik a dolog: hallotta, hogy az egyik foglalási engedély meghosszabbítását - augusztus végétől - már elutasították. Azt is elmagyarázta: az utolsó harminc nap úgy telik, hogy közben folyamatosan pakolnak, mert a területet "eredeti állapotában" kell itt hagyni. Közben pedig nyilván mindenki próbálja majd "kiárulni" az utolsó hónapot. Magyarul: árulnak és pakolnak egyszerre.

Mivel ő egy nagyobb helyen dolgozik, érdeklődtem: lehet-e olyasmit érezni, hogy az "utolsó lehetőségek" miatt többen jönnek fogyasztani. Azt felelte, szerinte az itt lévők fele nem is tud a dologról.

Ő is, mint többen, úgy zárta mondandóját: a végsőkig hisz a csodában.

"
Semmit sem lehet biztosra tudni. Csak amikor már itt vannak a gépek.romai_11

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
A Rovatból
Virágpompában a Tóth Árpád sétány, Budapest egyik legszebb japán díszcseresznye fasora
A történelem viharait is átvészelte a várfal, amelyen az öreg gesztenyefák elé 2009-ben ültették a lenyűgöző látványt nyújtó másik fasort.
Fotók: Nagy Bogi - szmo.hu
2024. április 04.


Link másolása

A tavasz egyik legszebben virágzó fája a japán díszcseresznye. A pár napig élvezhető látványosság sokakat vonz magához, gyönyörködni, fotózni. A rózsaszín virágözön a Budai Várban is minden évben elvarázsolja a látogatókat.

A Tóth Árpád sétány önmagában is egy különleges hely, hiszen egy régi középkori várfal tetején vezet végig, ahol a panorámát is érdemes kiélvezni.

A sétány jelenlegi formája 2009-ben készült el, a déli szakasz felújításával, ekkor ültették a fákat is Tihanyiné Tóth Mária tervei alapján. A ma már romantikus Várhegy várfalai korábban hadicélokra szolgáltak. A várfal romjaira 1720-ban telepítették az első fasorokat - ez volt Budapest első kettős fasora.

A sétány neve is többször változott, a 19. században Bastei Promenádnak hívták, majd 1879-től Bástya sétánynak, a 30-as években Horthy Miklós sétánynak és Gróf Bethlen István sétány is volt. 1946-ban nevezték el a nyugati részt Tóth Árpád sétánynak, mert a költő a közeli Táncsics Mihály utcában is élt. A második világháború után a fák is elpusztultak. A területet 1967-ben rendezték, ekkor ültettek gesztenyefákat, juharfákat. A díszcseresznyefák 2006-ban és 2009-ben kerültek a sétányra, míg a mögöttük álló gesztenyefák jóval idősebbek.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

BUDAPEST
A Rovatból
Szinte biztosan nem lesz klíma a 3-as metrón idén nyáron
Technikailag gyakorlatilag megoldhatatlan, hogy idén nyáron teljesüljön Karácsony Gergely egyik főpolgármesteri vállalása.

Link másolása

„A közbeszerzési eljárás jelenleg tárgyalási szakaszban van” – válaszolta a BKV a Népszavának, amikor a lap arról érdeklődött, hogy mikorra várható a hármas metró szerelvényeinek légkondicionálása. A lap szerint ez azt jelenti, hogy kivitelező híján aligha lesz nyárra klimatizálva a 3-as metró vonalán közlekedő 222 kocsi.

A budapesti M3 metróvonalon közlekedő járműveket 2016-ban 69 milliárd forintért gyártotta újra az orosz Metrowagonmash – rengeteg hibával. Tarlós István akkori főpolgármester 2017-ben még azt mondta: nem lesz gond azzal, hogy nincs klíma a hármas metró felújított szerelvényein, elvégre „az nem villamos, 25 méterrel a föld alatt nem tűzi a nap”, és „azt is lehetne követelni, hogy legyen büfékocsi is”.

Az őt váltó Karácsony Gergely még főpolgármester-jelöltként 2019 júniusában 34,8 fokot mért a vonal egyik kocsijában és megígérte, hogy utólagosan klimatizálják a hármas metró orosz szerelvényeit.

A BKV a városvezetés utasítására 2021 májusában feltételes közbeszerzési tendert írt ki az utólagos klimatizálásra, amelyre három ajánlat érkezett. Az egyiket érvénytelenítették, a Liberatus Hungary Kft. és a Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Hungária Kft. viszont versenyben maradt. Szerződést azonban egyikkel sem kötöttek a főváros nehéz pénzügyi helyzetére hivatkozva. Később felmerült, hogy az orosz gyártó ellen indított perben követelt kötbérből fedezik az utólagos klimatizálás költségét.

„A klimatizálás elsődlegesen nem pénz kérdés, szükség lenne hozzá az orosz gyártó hozzájárulására, amire kevés az esély. Ha enélkül nyúlunk a kocsikhoz, elvész a garancia. A helyzet tavaly óta nem változott, idén nyárra objektíve lehetetlen a légkondícináló berendezések felszerelése” – mondta a Népszavának Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes, aki megerősítette azt is, hogy a munkát a kötbér terhére rendelnék meg.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
Újabb Kolodko-miniszobor: ezúttal Chuck Norris került fel egy budapesti hídra
A helyszín nem véletlen... A gúzsba kötött akcióhős szobra emlékeztet rá, hogy a híd építésének idején sokan szavaztak rá, mint névadóra.

Link másolása

Húsvéthétfőn újabb miniszobrot helyezett ki Kolodko Mihály. Ezúttal Chuck Norrist készítette el, amint az akcióhős gúzsba kötve fekszik...

A helyszín sem lehet véletlen: a Megyeri hídnál, a pesti oldalon található, a gyalogosúton, a Pest felirat alatt.

A híd építésekor névpályázatot is hirdettek, és akkor sokan szavaztak Chuck Norrisra.

Mivel élő személyről nem lehet ilyen létesítményt elnevezni, így a filmsztár nem kapott hidat Budapesten.

Az alkotásról a szobrász képeket is posztolt:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
A Rovatból
Megszólalt a vízművek a csőtörésről, ami megbénította Mátyásföldet: egy 75 éves vezeték tört el
Egy 1949-ben fektetett vezeték adta meg magát, de eltört mellette egy kisebb, lakossági ellátó vezeték is. A környéken lakók szükségkútról vihetnek vizet.

Link másolása

Egy 1949-ben fektetett, 60 centiméter átmérőjű vezeték törése miatt kellett hétfőn reggel lezárni a XVI. kerületi Veres Péter utcát – közölte a Fővárosi Vízművek. A csőtörésről mi is beszámoltunk már: a Sárgarózsa utca és a Thököly utca között az úttestet is elmosta a víz, a közlekedést pedig teljesen felborult.

A nagy átmérőjű vízvezeték törése nem okozott vízhiányt, ám eltört egy mellette futó kisebb, 150 mm-es lakossági ellátó vezeték is

– teszi hozzá a Vízművek. A kisebb vezeték javításáig a Veres Péter utca 1. és 29. között kell vízhiánnyal számolnia az ott élőknek. Kovács Péter polgármester erről azt írta Facebook-oldalán:

„Mintegy 100 fogyasztó maradt vízellátás nélkül, ezért számukra jelenleg a Farkashida utca 2-4. előtt szükségkút segíti a vízvételi lehetőséget.”

Jelenleg a víz szivattyúzása, a hiba feltárása és a munkagödör kialakítása folyik a Vízművek szerint. Ezt követően kerülhet sor a sérült vezetékek cseréjére, majd az útburkolat javítására. A munka akár a hétvégéig is elhúzódhat: a hibajavítást nehezítheti és lassíthatja, hogy több közművezeték is húzódok az út alatt, ami más közszolgáltatókkal való egyeztetést és együttműködést is szükségessé tehet.

Link másolása
KÖVESS MINKET: