Még tart a 2019-es önkormányzati választás az országban, ahol eddig néhány kisebb incidens történt. Délelőtt volt, ahová mentőt kellett hívni egy szavazóhoz, máshol elment az áram.
A Választás.hu oldalon folyamatosan regisztrálják a rendkívüli eseményeket. Eszerint:
Nagydorogon egy választópolgár a szavazólapok összes példányát az épületből ki akarta vinni, többszöri felszólítás ellenére sem adta vissza a SZSZB tagjainak, ehelyett összetépte őket. A SZSZB elnöke a választópolgárt rendre utasította, aki ezután elhagyta a szavazóhelyiséget.
Kecskeméten egy idős választópolgár a szavazófülke oldalának dőlt, a fülke összetört, a választópolgár nem sérült meg. A Helyi Választási Iroda a sérült fülke helyett másik fülkét szállított a szavazókörbe.
Gyulán egy választópolgár elesett a lépcsőn. A bizottság mentőt hívott.
Címlapkép: illusztráció
Meghalt Szívós István. A 1976-os játékokon aranyérmes válogatott tagjának haláláról a magyar szövetség és az FTC honlapja számolt be vasárnap este.
A sportoló 1948. április 24-én született. Szívós István - akinek édesapja kétszeres olimpiai bajnok (Helsinki, Melbourne) - négy olimpián vett részt, és mind a négyszer érmes lett.
A montreali bajnoki cím mellett az 1972-es müncheni olimpián ezüst-, az 1968-as mexikóvárosi és az 1980-as moszkvai nyári játékokon pedig bronzérmet nyert a csapattal.
Emellett világ- és kétszeres Európa-bajnok volt. A válogatottban tizennyolc évesen, 1966-ban mutatkozott be, és 1980-ig összesen 308 alkalommal szerepelt.
1974-től a SOTE Gyermekfogászati és Fogszabályozási Klinika tanársegéde, 1986-tól 2010-ig adjunktusa volt. Munkája mellett 1981-re elvégezte a Testnevelési Főiskola (ma Egyetem) edző szakát.
1980-81-ben a Medicor OSC technikai vezetője, 1983-tól 1990-ig az FTC vízilabdacsapatának edzője, közben 1986 és 1990 között az ifjúsági, illetve az utánpótlás-válogatott szövetségi kapitánya volt. A zöld-fehérekkel nyert két bajnokságot és két Magyar Kupát.
Az esős időjárás ellenére a jászberényi lakosok közül nagyon sokan vesznek részt a megismételt önkormányzati választáson – tudta meg a 24.
Ahogy korábban mi is írtunk róla: a Területi Választási bizottság Szabó Tamás fideszes jelölt - a várost 2010 óta vezető polgármester - óvásának helyt adott, így az eredményeket megsemmisítették, és új választást írtak ki november 10-re.
A jobbikos Budai Lóránt az egyesült ellenzék színeiben indulva 14 szavazat különbséggel nyerte el a polgármesteri címet múlt vasárnap.
A képviselő-testületbe 7 fideszes és a 1 Fidesz-közeli szélsőjobbos Mi Hazánk-képviselő jutott be, illetve a Közösen Jászberényért Egyesület néven induló ellenzékből 6-an.
Úgy tűnik, a helyieknek nagyon nem mindegy, ki lesz a városvezető: 13 óráig a választásra jogosultak 34,75 százaléka járult az urnákhoz, miközben az október 13-i választás napján ugyanebben az időben ez a szám összesen 23,85 százalék volt.
15 óráig a választók 46,89 százaléka ment el szavazni, amit azt jelenti, hogy már többen járultak az urnákhoz, mint október 13-án egész nap, akkor ugyanis urnazárásig mindössze a választók 42,5 százaléka voksolt
- írja a portál.
Jászberényben teljesen meg kell ismételni a választást, polgármestert és képviselőket is választanak, minden választókerületben szavazni kell. Négy hete az ellenzéki közös jelölt egy orrhosszal győzte le az addigi, fideszes polgármestert.
Az új választás kiírásának oka hivatalosan az, hogy idegenek mentek be a szavazókörökbe, a szavazatszámláló bizottsági tagok „kontrollálatlanul mozogtak” és a szavazási szándékot torzító pénzfelajánlások történtek, melyek befolyásolták a választás eredményét.
Tíz településen ismételték meg vasárnap az önkormányzati választást, ugyanis az ország több pontján is arra jutottak a kifogásokat kivizsgáló bíróságok, hogy a jogsértések érdemben befolyásolták az október 13-i eredményeket.
Jászberényben nagy többséggel nyert az ellenzék. 80 százalékos feldolgozottságnál az ellenzéki Budai Lóránt nyerte a megismételt polgármester-választást. Az Index azt írja, annyival vezet, ami megfordíthatatlan.
Szekszárd két választókerületében, a 2-esben és a 8-asban is meg kellett ismételni a szavazást, és most úgy néz ki, marad az ellenzéki többség a képviselőtestületben, ezt Bomba Gábor is posztolta közösségi oldalára:
"Csötönyi László és Faragó Zsolt ismét nyert! Köszönjük, Szekszárd! Megmutattuk, hogy nem volt tévedés az első eredmény, a szekszárdiak valóban változást akarnak és ezt most még több ÉSZ-jelöltre adott szavazattal is kifejezésre juttatták. Köszönjük a bizalmat, rászolgálunk!" - írta.
Kisberényben a független jelölt, Baloghné Varga Zsanett. A győztes 76, a szintén független Németh Sándorné 41, a Fidesz-KDNP jelöltje, Horváth Krisztián 3 érvényes szavazatot kapott. A 11 független képviselőjelöltből 4-en szereztek mandátumot. A kisberényi névjegyzékben szereplő 231 választópolgárból 120 élt a választójogával.
Komlón a Fidesz-KDNP jelöltje, Polics József kapta a legtöbb szavazatot. Ő 326, míg az ellenzéki pártok támogatását bíró Komló Összeköt Egyesület jelöltje, Ferenczy Tamás 268 szavazatot kapott. Ugyan a településen a megismételt választás nem változtatta meg a polgármester személyét, de a két jelölt közötti különbség a település szintjén a korábbi 118-ról 31 szavazatra csökkent. A településen az 5. számú egyéni választókerületének 13. szavazókörében az egyéni választókerületi képviselő-választást is megismételték, de az eredményeket még nem tudta közölni a jegyző.
A Somogy megyei Taranyban vasárnap az 1-es szavazókörben meg kellett ismételni a polgármester-választást. A Nemzeti Választási Iroda (NVI) a honlapján közölte, hogy a szavazókörök összesített adatai alapján a győztes, Szekretár Pál független jelölt 287, míg szintén független vetélytársai közül Czink Attila 188, Ritecz István 111, Orbán György 8 érvényes szavazatot kapott. A polgármester-választás eredménye a sorrend tekintetében nem változott az októberihez képest. A település 925 választópolgárából 595 élt a választójogával, egy szavazat érvénytelen volt.
A Veszprém megyei Litéren az 1-es számú szavazókörben kellett megismételni a polgármester-választást, ami nem változott az októberihez képest. Ezúttal is a független Varga Mihály nyert a Fidesz-KDNP-jelölt Szedlák Attilával szemben.
A bankszámlákon a szokásos havi nyugdíj mellett a nyugdíjprémiumot és az infláció miatti egyösszegű kiegészítést november 12-én, kedden írják jóvá.
Ám lesznek, akik ezt nem kapják meg.
A kormány közleményben tudatta, hogy
idén ősszel lesz nyugdíjprémium.
Azzal indokolták a döntést, hogy "az időseknek is részesülniük kell a gazdasági növekedés eredményeiből, hiszen egy életet ledolgoztak ezért az országért".
A nyugdíjprémium maximális összege 22 ezer forint. A nyugdíjasok a nyugdíjprémiummal együtt megkapják az egyszeri nyugdíjkiegészítést is, amelynek célja a nyugdíjak inflációkövető emelése és ezzel vásárlóértékük megőrzése.