Erdők, kanyonok, tengerpartok: Törökország Fekete-tengeri régiója megér egy kirándulást
A buja erdők színes lombjai, a havas hegycsúcsok és a helyi török konyha autentikus ízei minden évszakban új arcát mutatják ennek a különleges tájnak.
Idén nyáron lehetőségem volt részt venni egy sajtóúton, melynek során Törökország kevésbé ismert, de igazán izgalmas részén, a fekete-tengeri régióban tettünk egy pár napos kirándulást.
Az előző cikkemben részletesen írtam a kedvenc élményemről, a Karabük tartomány szívében fekvő Safranbolu városában eltöltött napról (Élőben láthattuk, hogyan készül a híres török édesség a sáfrány városában). Most pedig az út további érdekességeiből emelnék ki párat.
A fekete-tengeri régió 18 tartományból áll. Mi a négynapos út alatt rohamtempóban, csak az Isztambulhoz legközelebb eső 4 tartomány bizonyos részeit fedeztük fel. Ez is remekül érzékeltette számomra azt, hogy milyen hatalmas ez az ország, és hogy milyen kevéssé ismerjük mi magyarok.
Karabük, Kastamonu, Bartin és Bolu tartományok természeti szépségekben és gasztronómiai csemegékben is bővelkednek, így tényleg az év bármely időszakában érdemes lehet ide kirándulni.
Nyáron egyértelműen a tengerparti részek a csábítóbbak. A többi évszakban pedig a természetben kirándulós, erdős-hegyes területek.
Ezek a tartományok Isztambultól mindössze pár órányi autóútra találhatóak, így a kocsibérlés abszolút járható út. De mi például Kastamonuba repülővel utaztunk, és onnan indultunk vissza Isztambulba autóval.
A fekete-tengeri régió Törökország regionális térképén
Legnagyobb meglepetésemre Kastamonu repterétől nem messze, azonnal meg is kaptuk a legautentikusabb török reggeli élményt.
İzbeli Çiftliği
Az İzbeli Çiftliği egy 1651-ben alapított családi birtok, amelyet IV. Mehmed szultán adott az İzbeli családnak.
A farm organikus gazdálkodással foglalkozik, és helyi, valamint külföldi turistáknak kínál autentikus török reggelit.
A farm történelmi épületében egy múzeum is működik, ahol többek között Atatürk 1925-ös látogatásának emlékei is megtekinthetők.
A farmot az İzbeli család egyik idősebb tagja, Sabiha İzbeli vezeti. Ő 1934-ben született (90 éves!), és Kastamonu turizmusának egyik meghatározó alakja. 26 éve vezeti a farmot fiaival együtt, és még mai is szeretettel fogadja az ide érkező vendégeket. Mi is váltottunk vele pár szót.
Fotó: Vass Adrienn
Fotó: Vass Adrienn
Fotó: Vass Adrienn
Fotó: Vass Adrienn
Fotó: Vass Adrienn
Fotó: Vass Adrienn
Horma Canyon
A következő megálló amit kiemelnék, a Horma kanyon. A kanyon a Küre-hegység részét képezi. Az itt található Nemzeti Park több mint 34000 hektárnyi erdőterület.
Az kanyonon végig fut egy ösvény, ami gyakorlatilag a hegyoldalra rögzítve kanyarog, 3500 méter hosszúságban. Az egész ösvény fából van, és kényelmesen széles, valamint korlátjának köszönhetően biztonságos is. Fantasztikus kilátás nyílik róla a folyó által kivájt hegység minden pontjára.
Különleges élmény, mivel más kanyonokkal ellentétben itt nem kell hegyeket megmászni, meredek lejtőkön küzdeni, vagy sáros terepen gyalogolni. A tiszta, kényelmes úton sétálva mindenki élvezheti a látványt.
Azért a magasságtól tartóknak érdemes kétszer átgondolni, hogy valóban nekik való séta lesz-e ez, mert útközben már nem lehet kiszállni.
A túra végén egy vízesés található, ahol jó időben csobbanni is lehet egyet.
Fotó: Vass Adrienn
Fotó: Vass Adrienn
Fotó: Vass Adrienn
Fotó: Vass Adrienn
Fotó: Vass Adrienn
Tabakoğlu Pastırma
A pastrami (törökül pastırma) eredetileg a „nyomni” szóból származik, amely a húsok tartósítására szolgáló, Perzsiából eredeztethető technikára utal.
Törökországban a pastırma hagyományosan fűszerekkel bedörzsölt, levegőn szárított húst jelentett, és idővel a román, majd a zsidó hagyományok hatására formálódott tovább.
A 19. század végére New Yorkban vált híressé, ahol a zsidó bevándorlók honosították meg, és a gyorséttermek világában vált ikonikus szendvicstöltelékké.
Ha Kastamonu környékén jártok, ezt az üzletet (Tabakoğlu Pastırma) a pastırma mellett sok más török finomságért is érdemes meglátogatni. A környékre is jellemző fekete fokhagymából például itt jól fel lehet tankolni.
Fotó: Vass Adrienn
Fotó: Vass Adrienn
Fotó: Vass Adrienn
Bartin tartomány
Bartın tartomány a Fekete-tenger partján található, így itt egyértelműen a tengerpartok és az azokhoz kötődő látványosságok és szolgáltatások vonzzák az embereket.
Itt található Amasra, egy kis kikötőváros, ami leginkább a festői strandjairól és természetes környezetéről ismert.
És mire jó a tenger közelsége a fürdésen kívül? Hát remek halakat és herkentyűket lehet belőle enni.
Ha a környéken jártok Mustafa bácsi éttermét (Mustafa Amca'nın Yeri - Canlı Balık Restaurant) feltétlenül ajánlom.
A kilátás a nagy ablakokon keresztül valami eszméletlenül hangulatos, és a halak, rákok és kagylók szuperfrissek!
Fotó: Vass Adrienn
Fotó: Vass Adrienn
Fotó: Vass Adrienn
Fotó: Vass Adrienn
Fotó: Vass Adrienn
Fotó: Vass Adrienn
Lava columns
Amasrától nagyjából 50 perc autóútra található a Güzelcehisar, amiért mindenképpen érdemes egy kitérőt tenni.
A falu partjainál 80 millió évvel ezelőtt jelentős, ív alakú vulkáni aktivitás zajlott, főként a Fekete-tenger menti hegységek környékén.
Ennek a vulkáni tevékenységnek az eredményeként a lávafolyam lehűlése és kristályosodása során a magmakőzetek hatszögletű, ötszögletű vagy négyszögletű formákat vettek fel, melyekből kialakultak a ma látható, lenyűgöző lávaoszlopok.
Ezek az oszlopok mintegy falat alkotva emelkednek ki a tengerből, és teljesen befedik a partot.
Fotó: Vass Adrienn
Fotó: Vass Adrienn
Fotó: Vass Adrienn
Bolu tartomány
Bolu tartományra sajnos már elég kevés időnk jutott. Csak az Abant-tó körül tettünk egy nagyobb sétát, majd a Buyuk Abant Hotelben szálltunk meg.
Az Abant-tó Nemzeti Park (törökül: Abant Gölü Milli Parkı) Törökország 48. nemzeti parkja.
A tó egy földcsuszamlás következtében keletkezett, és 1350 méter magasan fenyvesek veszik körül.
Ez az a környék ahol a 30 fokban is az jutott eszembe, hogy milyen mesés lehet itt az ősz, vagy a hóval kiegészülő téli szezon. És valóban, a törökök erre a környékre gyakran járnak síelni vagy csak kirándulni a hidegebb évszakban.
A török Fekete-tengeri régióban lenyűgöző tájak, gazdag kultúra és ínycsiklandó helyi ételek várnak. A festői hegyek, zöldellő erdők és szép tengerpartok mellett a barátságos helyiek vendégszeretete még különlegesebbé teszi az utazást. Fedezd fel a titkos ösvényeket és a helyi hagyományokat, és merülj el a régió varázsában – mindezért érdemes felfedezni a Fekete-tengert!
További információk: goturkiye.com
Fotó: Vass Adrienn
Fotó: Buyuk Abant Hotel
Fotó: Buyuk Abant Hotel