JÖVŐ
A Rovatból

GPT-3: a mesterséges intelligencia, amely képes tökéletes cikket, szerződést, forgatókönyvet írni

Az OpenAI programja forradalmasíthatja az információkeresést, és feleslegessé teheti sok ügyfélszolgálatos, újságíró vagy épp ügyvéd munkáját.

Link másolása

Ha ma egy bonyolult kérdésre keressük a választ, beírunk néhány kulcsszót a Google-ba, aztán végig kell mennünk a javasolt linkeken, videókon, hogy megtaláljuk azt az információt, amit kerestünk. Mindezt teljesen megváltoztathatják a most fejlesztett mesterséges intelligenciák, amelyeknek elég lesz csak feltenni a kérdést, és már érkezik is a pontos, meggyőző, kizárólag számunkra összeállított válasz.

Ez nem a távoli jövő, hanem tulajdonképpen a jelen. A New York Times szerint az OpenAI GPT-3 programja képes összetett kérdésekre akár többféle választ is adni tökéletesen felépített mondatokban, be tud fejezni egy félbehagyott bekezdést az eredeti stílusban, de ha kell, egyedi prózákat is alkot.

A GPT-3-t használták már hollywoodi forgatókönyvek, sőt dokumentumregény írására is, valamint szerepjáték-vezetőként a neurális háló által menet közben kitalált világokban játszódó kalandok irányítására.

Ez egészen más szint, mint a Siri és az Alexa működése.

A GPT-3 ugyanis mélytanuló algoritmust használ. Neurális hálóját az emberi agy nyomán modellezték, és kísérletezve azonosítja a mintákat, amelyek segítségével azután képessé válik a legkülönfélébb problémákat megoldására. A GPT-3 széleskörű nyelvi modelljének (LLM) fejlesztéséhez rengeteg adatot használtak az internetről, a Wikipediától a digitalizált könyvtárakig.

Bár a Google, a Facebook és a DeepMind is kifejlesztették az elmúlt években a maguk LLM-jét, a GPT-3-é a legnagyobb adatbázis, és tanulásához a mesterséges neuronok sokkal mélyebb rétegeit használja.

A mögötte álló hardver egy szuperkomputer Iowa államban, amelyet 285 ezer mikroprocesszormag összekapcsolásával hoztak létre. Napelemek hajtják és ipari szellőzőrendszerek hűtik.

A projekt különlegessége, hogy 2020 óta az OpenAI külsős fejlesztőknek is korlátozott hozzáférést biztosít a GPT-3 programhoz, és bár kezdetben csak néhányan használták, hamar elterjedtek a világhálón a rendkívüli nyelvi képességeiről szóló hírek.

Az OpenAI csapatát is meglepték, hogy mire képes az általuk létrehozott mesterséges intelligencia. Néhány hónappal azután, hogy a GPT-3 felkerült az internetre, felfedezték, hogy a neurális hálózat kifejlesztette saját szoftveríró képességét, annak ellenére, hogy a kiképző adatbankban nem voltak kódminták. Kiderült, hogy a weben számtalan oldal foglalkozik programozással, kódleírásokkal, és a GPT-3 ezekből tanult.

Ugyanígy jutott el a program odáig, hogy már képes bonyolult jogi dokumentumokat, köztük licenszmegállapodásokat, bérleti szerződéseket alkotni.

Ha egyszer széles körben elterjed, nagyon nehéz dolga lesz például a tanároknak, hogy megakadályozzák a plagizálást, mert a GPT-3 segítségével írt esszék nem a neten talált idézetek összeollózásából állnak, hanem teljesen egyediek. Még az sem biztos, hogy használatát nevezhetjük egyáltalán plagizálásnak.

Alkalmazása alapvetően megváltoztathatja az ügyfélszolgálatok, a médiumok, vagy épp az ügyvédi irodák működését, és rengeteg ember munkáját teheti feleslegessé.

Mindez egészen elképesztő eredmény egy olyan programtól, amelybe előzetesen semmilyen nyelvtani ismeretet sem tápláltak be, csupán a ”hiányzó szó” megtalálásának több milliárdszoros gyakorlása vezetett a profi fogalmazási készséghez.

Ugyanakkor a projekt kritikusai szerint szó sincs arról, hogy a GPT-3-nak saját gondolatai lennének, vagy képes lenne komplex döntéshozatalra, a szoftver csak az emberi nyelv szintaktikus mintáit utánozza, nem érti a dolgok mély összefüggéseit. Azt mondják, ebben az értelemben

nem a mesterséges intelligenciák léptek magasabb szintre, csak az adatok gyűjtése és feldolgozása lett tökéletesebb.

Érvelésük szerint a GPT-3-nak és a hozzá hasonló LLM-eknek nincsenek meg az alapvető ismereteik a világ működéséről és az egyes dolgok közti kapcsolatokról, és ezt pusztán a nyelv alapján nem is érthetik meg. Például abból a mondatból, hogy „a sportkocsi leelőzte a postakocsit, mert az lassabban ment”, nem derülhet ki a program számára sem az, hogy mik ezek a járművek, sem pedig a köztük lévő interakció lényege.

Hívei szerint ugyanakkor elegendő adat birtokában az LLM kifejlesztheti azt a képességét, hogy lássa egy helyzet, egy esemény belső logikáját.

Az LLM-ekkel kapcsolatos viták egyik eredője, hogy igazából nem tudjuk, mi történik egy ilyen mélytanuló modellen belül. A program kap egy inputot és kijön egy output, de az visszakövethetetlen, hogy a szoftver miért éppen az adott választ adta.

A legnagyobb vita ugyanakkor nem arról folyik, hogy az LLM-ek megérthetik-e a világot, hanem hogy meg lehet-e bennük bízni.

Az LLM-ek kiképzéséhez ugyanis rengeteg adatra van szükség, vagyis széles merítés kell a világhálóból. Csakhogy ilyenkor óhatatlanul bekerülnek rasszista tartalmak, előítéletek, szándékos dezinformációk. És ez oda vezethet, hogy a program által generált válaszok is tartalmazhatnak tévedéseket, káros nézeteket, amelyek akár életveszélyesek is lehetnek például egy egészségügyi kérdésre adott válasz esetén.

Az OpenAI azt állítja, különösen nagy figyelmet fordít arra, hogy elkerüljék az ilyen helyzeteket. A szervezet munkatársainak egyötöde csak a biztonsággal foglalkozik. Folyamatosan figyelik, hogy külső fejlesztők miként használják a programot.

A szoftver licensze például kifejezetten tiltja, hogy hitelbírálatokhoz vagy munkahelyi felvételhez használják. Eddig ugyanis éppen ezek voltak a mesterséges intelligenciák legvitatottabb alkalmazásai. Tiltják továbbá, hogy spamek gyártsanak vele, vagy politikai kampánycélokra vegyék igénybe.

Emellett létrehoztak egy PALMS nevű technológiát, amely csökkenti a gyűlöletbeszéd és a dezinformáció kockázatát.

A PALMS (a nyelvi modellek társadalmi alkalmazásának folyamata) emberi beavatkozással elkülöníti a kockázatos témákat, mint például a nemi erőszak, a nácizmus vagy az öngyilkosságra való ösztönzés. Ezeknél a GPT-3 nem a neten talált összes anyagból dolgozik, hanem csak egy szűkebb adatbankból, amelyet kifejezetten erre a célra hoztak létre. Így már olyan válaszokat ad, amelyek nem tartalmaznak előítéleteket.

Ugyanakkor szoftver működtetőinek nincs könnyű dolga, mert a társadalom értékrendje nem egységes és állandó, és egy ilyen szerepet könnyen minősíthetnek cenzúrának.

A New York Times szerint el kell gondolkodni azon, hogy milyennek kell lennie egy valóban demokratikus technológiának, amely egy szélesebb közösség értékein nyugszik.

De akkor azt is el kell dönteni, hogy kinek az értékei kerülnek be a mesterséges intelligenciába, és ki dönt arról, hogy mi kerül be és mi nem?

Az OpenAI chartája nem konkretizálja, hogy mit jelent „az egész emberiség javát szolgáló mesterséges intelligencia”, miközben az emberiség alapvető kérdésekben sem képes egyetérteni. Érvényesülhet-e a nézőpontok sokfélesége? Az ezzel kapcsolatos döntéseket hozó igazgatótanács minden jószándéka ellenére még San Francisco lakosságát sem reprezentálja, nemhogy az emberiséget – írja a lap.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: