KULT
A Rovatból

Erotika a mitológiában: 16+-os kiállítás nyílt a Szépművészetiben

Az „Isteni csábítás. Az Erotika és szenvedély öt évszázad mitológiai ábrázolásain” című kiállításon jártunk. Mutatjuk a legbujább képeket.
Orosz Emese cikke - szmo.hu
2022. február 19.


Link másolása

A Szépművészeti Múzeum Isteni csábítás című kamarakiállításán olyan műveket csodálhatsz meg, amiket a ókori görögök szenvedélytől és erotikától fűtött mítoszai inspiráltak.

Mi már láttuk az “Isteni csábítás. Az Erotika és szenvedély öt évszázad mitológiai ábrázolásain” című kiállítást. Mutatjuk a legbujább képeket.

Fiatal korom óta rajongok a görög mitológiáért. Az istenek, félistenek és halandók szerelmi történetei pedig kifejezetten lenyűgöztek. E mítoszok ugyanis tele vannak érzéki kalandokkal és varázslatos átváltozásokkal. Éppen ezért izgatottan vártam a Szépmű új időszaki kiállítását.

Miért népszerű téma a görög mitológia a művészetben?

Az ókori görögök valódi emberi tulajdonságokkal ruházták fel isteneiket és istennőiket, így bárki könnyen azonosulhatott velük. A vonzalom, a csábítás, a beteljesült vagy viszonzatlan szerelem mind örök témák az emberi életben, így a művészetben is. Éppen ezért az olümposziak vehemens érzéseit megjelenítő alkotásokkal ma is ugyanúgy együttérezhetünk, mint elődeink.

A tárlatot hét kisebb szekció alkotja, például: Határtalan vágyak, Zabolátlan érzelmek, vagy A beteljesülés. Mivel azonban e témák nem válnak el élesen egymástól, nem meglepő, hogy egy-egy történet szereplőivel több szekcióban is találkoztunk. Danaé és a hozzá aranyeső formájában közeledő Zeusz is számos alkotáson visszaköszönt.

Igazán különleges élmény volt megnézni ugyanazon történetek különböző feldolgozásait. Annál is inkább, mert a művek nem csak stílusban, hanem sok esetben az érzékiség mértékében is erősen eltérnek egymástól. Egyes alkotásokon még a keblek is fedve voltak, azonban

láttunk olyan erotikus metszeteket, amik a pornográfia határát súrolják.

A múzeum fel is hívja a figyelmet, hogy a tárlat megtekintését 16 éven aluli látogatóknak csak szülői felügyelettel ajánlják. Hozzáteszem azonban, hogy egyáltalán nincsenek túlsúlyban a közösülést kendőzetlenül mutató alkotások. A kiállításon szereplő művek általában "csak" gyönyörű aktok.

Nagy kedvencem volt a kiállításon Daumier Nárcisza. A művészettörténet egyik legzseniálisabb karikatúristájának litográfiáján a szépségéről híres félistenből idétlenül pózoló, vézna férfi lett. Ehhez képest Benczúr Gyula Nárcisza tényleg olyan gyönyörű, hogy a festményt nézve, szinte mi is beleszerettünk.

A tárlaton egyébként sok esetben szerepeltek egymás mellett azonos témájú művek. Léda és a hattyú története Székely Bertalan festményén és Moiret Ödön domborműves érmén is egyaránt magával ragadó.

A tárlaton párba állítva láthattuk magyar és külföldi művészek hasonló műveit is. Nagyon szép példa erre a Ferenczy Béni által alkotott Danaé-szobor és Aristide Maillol híres bronz Lédája, ami ugyanilyen technikával és hasonló méretben készült.

A kiállítás egyik különlegessége Luca Giordano köre: Venus és Vulcanus festménye, amelyet erre az alkalomra restaurálták a múzeum munkatársai. A képről sokáig azt hitték, Jupiter és Antiope történetét ábrázolja. A restaurálás nyomán azonban nem csak a kép ragyogó eredeti színvilága tárult fel, hanem a háttérben egy kovácsműhely is.

Ebből a részletből vált világossá, hogy a festményen a házasságtörésre gyanakvó kovácsisten és felesége, Vénusz látható.

A kiállításban a mitológiai alakok közti eligazodást két információs tábla is segíti. Az egyik röviden ismerteti a mítoszok és szereplőik történetét. A másik pedig számba veszi a “szerelmespárok” görög és latin névváltozatait. Nagyon hasznos és lényegretörő segítség, ha az ember nincs képben a teljes görög és római mitológiával.

A szerelmespár szót azért raktam idézőjelbe, mert valljuk be, a képeket ihlető mondákban legtöbb esetben szó sincs szerelemről. E történetek sokkal inkább szólnak elrablásról, elkábításról, becsapásról és megerőszakolásról - az isteni csábításról, vagyis Zeusz és társai bevett módszereiről.

A kamarakiállítás könnyen befogadható. Összesen 32 mitológiai témájú művet mutat be, amik a 16-20. században, Európa különböző területein születtek. A kiállítást színesíti, hogy a festmények mellett több metszetet, érmet és szobrot is megcsodálhatsz.

Az Isteni csábítás tárlatot április 17-ig nézheted meg a Michelangelo-teremben. Részletek a Szépművészeti Múzeum honlapján.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
36 évesen meghalt Ferich Balázs, Azahriah és a Wellhello menedzsere
A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után. Barátja és üzlettársa megható sorokkal búcsúzott tőle.

Link másolása

Hosszú betegség után csütörtök hajnalban meghalt Ferich Balázs, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetője, a Blind Myself nevű magyar metálzenekar korábbi basszusgitárosa - írja a Forbes. A zenei szakember 36 éves volt.

A 2016-ban alapított Supermanagement a hazai piac egyik legsikeresebb szereplője, akik olyan magyar előadókat menedzselnek, mint a Wellhello, a Follow the Flow, az Anna and the Barbies, Dzsúdló, Desh és Azahriah.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez”.

Tóth felidézte, hogy a Cloud 9+ az első banda, amit együtt menedzseltek, és nagy kockázatot vállaltak, amikor megalapították a saját cégüket.

„Balázst imádták az előadóink, kollégái. Über-maximalista volt a melóban, nem elégedett meg sosem a második hellyel. Folyamatosan azon agyalt, hogyan lehetnénk még jobbak és jobbak. Bazsinak hatalmas szíve volt. Imádta a gyerekeit és feleségét, Dittát, a legjobb apuka volt, akit valaha ismertem.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Az egész hazai sztárvilág gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst: „Mérhetetlen fájdalom”
Tóth Gabi, Czutor Zoltán és a Carson Coma is kifejezte együttérzését. A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után.

Link másolása

Az egész hazai zenei világ gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetőjét.

A zenei szakember számos hazai sztárnak, köztük Azahriah-nak, a Wellhellonak és Dzsúdlónak volt a menezdzsere.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő megható sorokkal búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez.”

A Supermanagement Facebook-oldalán csütörtök délután közzétett bejegyzésére azóta több mint ezer hozzászólás érkezett, köztük számos hazai sztár is kifejezte a részvétét. A Carson Coma zenekar egy fekete szívvel fejezte ki együttérzését, az AWS gitárosa, Brucker Bence pedig egy érzelmes üzenettel köszönt el Ferich Balázstól.

„A folyamatos profi és maximalista hozzáállásod mindig irigyeltem és nagyon nagy hatással volt rám! Ha nem ismerlek, bizony nem lennék ott ahol. Mindig emlékezni fogok rád!”

- írta többek között a zenész.

„Őszinte részvétem” - írta a hozzászólások között Azahriah gitárosa, Szabolcsi Fészek.

„Őszinte részvétem Gergő, sok erőt a családnak mérhetetlen fájdalom…” - írta Tóth Gabi.

„Végtelenül sajnálom, sok erőt kívánok Gergő!” - üzente megrendülve Czutor Zoltán.

Antal Timi énekesnő egy korlátozott ideig elérhető Instagram-sztoriban, egy fekete-fehér fotóval emlékezett meg, a képhez pedig azt írta:

„Ég Veled, Balázs!”

via Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Teljes a káosz: az RTL úgy cserélgeti a főműsoridős műsorait, hogy erről már nem is szól
Teljes a fejetlenség a csatornánál, néhány nap alatt két fontos műsor ismétlése is csődöt mondott. Így hétköznap este ismét jöhetnek a pajkaszegiek.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Ember legyen a talpán, aki követni tudja az RTL hétköznapokat érintő műsorváltozásait. A csatorna láthatóan nem tudja, mihez kezdjen Az álommeló második évada utáni sávval, ahol egyre-másra bedőlnek a korábbi műsorok ismétlései.

A március 25-én indult álláskereső reality után először a Gólkirályság első évadát ismételték, elfogadható eredményekkel, írja a Sorozatwiki. Április 8-tól Az Árulók – Gyilkosság a kastélyban első évadát tűzték műsorra ugyanott, katasztrofális nézettség mellett.

Ezért most hétfőtől ebben az időpontban a Házasodna a gazda tavaly őszi, 6. szezonjának ismétlését kezdték el, ami két nap után szintén beleállt a földbe. Így péntektől, vagyis április 20-tól inkább egy újabb bőrt lehúznak Pajkaszeg lakóiról, és elkezdik A mi kis falunk hatodik szezonjának újravetítését.

A magyar sorozat után az RTL Híradó – Késő esti kiadás 10 perccel korábban, 22:40 helyett, 22:30-kor lesz látható a csatornán. Ezt követően a Gyilkos elmék 23:15 helyett, 23:05-kor kerül majd képernyőre.

A műsorváltozás a szombati és a vasárnapi napokat nem érinti.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Fotók: Eltemették Tordy Gézát
Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta. A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott.

Link másolása

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

A 85 éves korában, március 30-án elhunyt színművész búcsúztatásán elsőként a jövő színésznemzedéke nevében Szőcs Artur mondott beszédet. A színész-rendező felidézte, hogy Tordy Gézát még színművészetisként ismerte meg, majd 15 évadot dolgoztak együtt. Kiemelte: Tordy Gézát ízig-vérig érdekelte a színházcsinálás, fontos volt számára a csapatmunka.

Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta a művészről, akivel 1963-ban találkozott először, és akihez élete leghosszabb barátsága fűzte.

A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott, színészkollégája játékát és közös munkáikat idézte fel. Mint mondta, Tordy Gézában nagy erők lakoztak, nagy dühök és nagy szenvedélyek.

A színészet illanó pálya - fogalmazott. A kincs az az üzenet, amelyet át tudunk adni úgy, hogy a lelkekben minél tovább megmaradjon. "És te, Gézus, ezeknek az üzeneteknek katartikus átadója voltál" - mondta.


Link másolása
KÖVESS MINKET: