KULT
A Rovatból

A magyar tőzsdeügynök titokzatos képei

Mestitz Lajos magángyűjteménye a huszadik század máig tisztázatlan útvesztőiről, különös életutakról és műtárgy-csempészetről mesél.

Link másolása

Mestitz Lajos egy Horthy-korszakbeli tőzsdeügynök volt, nem mellesleg pedig szenvedélyes képgyűjtő. Privát kollekciójának 29 fennmaradt darabját csütörtökön mutatták meg a Kieselbach Galériában, együttes értékük két-háromszázmillió forint lehet. A teljes gyűjtemény ugyan számos darabbal volt gazdagabb, de a történelem viharai (egészen konkrétan bombatalálat is érte) nem kímélték.

Martos Gábort, A tőzsdeügynök képei című kötet szerzőjét személyes emlékek fűzik a gyűjtőhöz és képeihez: kisgyermekként, egy svájci gyógykezelés révén került kapcsolatba Mestitzékkel. Minthogy szülei nem kapták meg a kiutazási engedélyt, rokoni-baráti kapcsolatok hálóján keresztül jutottak el a kint élő házaspárhoz, akik vállalták felügyeletét. Mestitz Lajos 1969-ben bekövetkezett haláláig panzióban lakott, a zürichi opera mögött, ahol a falak tele voltak értékesebbnél értékesebb magyar festők képeivel.mestitz3

Persze nincs az a koravén gyerek, akit a színes műanyag katonáknál jobban érdekelne egy Rippl-Rónai, Ferenczy, Czóbel vagy Derkovits, ha mégoly ritkaságnak számítanak kis.

Idővel azonban eljött az eszmélés ideje, és bizony kiderült, hogy Mestitz gyűjteménye páratlan a maga nemében.

A kutatás során fordulatos, ugyanakkor a korszakban nem egyedülálló életút és műtárgysorsok bontakoztak ki. Az 1897-ben született Mestitz Lajos tőzsdeügynök volt, ahogy apja is, az ő üzletét vitte tovább. Katonáskodott az első világháborúban. A harmincas években megházasodott. A Kossuth téren, szinte a Parlament szomszédságában épült Elysée-palotában élt feleségével, Borza Irénnel – aki Aranyosi Irén néven több filmben és színházi előadásban is szerepelt – egy háromszoba-hallos klasszikus polgári lakásban.mestitz1mestitz4

Talán felelőtlenség, talán megszállottság, de képei a háborúban, sőt az ostrom alatt sem kerültek le a falakról. Mivel bombatalálat érte a palotát (melynek következtében egy szoba és annak tartalma gyakorlatilag teljesen megsemmisült), számos mű elpusztult.

Mestitz maga nem volt szívbajos: az egész ostromot a parlament szomszédságában töltötte, és miközben mindenki a pincébe menekült, ő a harmadik emeleti lakásában ült gramofont hallgatva, német irodalmat olvasva. Állítólag azt mondta: őt nem kérdezték meg, legyen-e háború, és mivel mélyen nem ért egyet vele, egyet tud tenni – nem vesz róla tudomást.

Zsidó származása és halált megvető apátiája ellenére túlélte a vérzivataros éveket, 1947-ben hivatalos kivándorló útlevéllel Svájcba emigrált. Később disszidensként tartották számon, feleségétől, aki itt maradt, papíron el is vált, hogy az asszony lehetetlenüljön el teljesen (1956-ban, amikor Irén utánautazott, ismét összeházasodtak). Bizonyos képeit elutazásakor magával vitte, néhányat bőröndökben csempésztek ki Svájcba. Máig nem sikerült az összes nyomára bukkanni, csak annyit lehet tudni, hogy lappanganak, eladták vagy egyszerűen eltűntek; a róla és feleségéről készített portrék is erre a sorsra jutottak. Egy részük a gyűjtő 1969-es, más részük a feleség 1988-as halála után, a hagyatéki eljárást követően a Svájcba kerüléshez hasonló „vargabetűkkel” került vissza Magyarországra.mestitz2

A gyűjteményben van egy érdekes kakukktojás: egy Tiepolo-metszet az 1700-as évekből, amely okkal tűnhet kevésbé odaillőnek, hiszen Mestitz szinte teljes egészében kortárs műveket gyűjtött.

Feleségének unokaöccse gyakran és részletesen írt a gyűjteményről emlékirataiban, valószínűleg említette volna ezt a ritkaságot. De mivel nem tette, arra lehet következtetni, hogy a metszet (amely még sokszorosítottként is rendkívüli értékű) a háború idején, esetleg Svájcban került rejtélyes úton-módon Mestitz birtokába. A háborús időkben egyébként nem volt ritka, hogy a műtárgymozgást a túlélésért vívott harc indukálta...mestitz6

A műgyűjtő történetében az is fehér folt, hogy zsidó származása ellenére vajon miért nem kobozták el vagy vették zár alá gyűjteményét, sőt, hogy volt egyáltalán lehetséges az, hogy őt magát sem vitték el?

Az első kérdésre lehetséges válasz, hogy a mára igen értékes művek akkoriban „dekorációs célokra alkalmas” kortársnak számítottak, értéküket az azóta eltelt idő a többszörösére növelte. Utóbbira pedig egy fotó adhat magyarázatot, amely 1945 őszén, a Fészek Klub első, háború utáni bálján készült. Mestitz Lajos Bajor Gizivel táncol, aki feleségével rendkívül bizalmas viszonyt ápolt. Bajor Giziről köztudomású, hogy Stromfeld Aurél úti villájában (amely ma színészmúzeum) számos veszélyeztetett művészkollégáját bújtatta, így például Diósy Antalt, a festőt és feleségét, Nagyatjai Teréz díszlettervezőt.bajor_gizi

Nem csak Mestitz Lajos és gyűjteményének sorsát, de általában a magyar képzőművészetet is számos titok lengi körül. Máig nem lehet tisztán látni, mi történt bizonyos képekkel.

A „nagy” és vagyonos gyűjtők (mint például az Andrássy-, a Hatvany-, a Herzog-család, Kohner Adolf vagy Majovszky Pál) összesen egy-kéttucatnyian lehettek az egész országban, olyanok pedig, mint Mestitz Lajos, százas vagy akár ezres nagyságrendben.

Akárhogy is, a háború és a történelem fordulatai rengeteg gyűjteményt zúztak szét; rengeteg alkotás tűnt el a műtárgypiacról, és máig sincs törvényileg jól szabályozva, hogyan kerülhetnek vissza.

Ha érdekes volt a cikk, nyomj egy lájkot!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
36 évesen meghalt Ferich Balázs, Azahriah és a Wellhello menedzsere
A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után. Barátja és üzlettársa megható sorokkal búcsúzott tőle.

Link másolása

Hosszú betegség után csütörtök hajnalban meghalt Ferich Balázs, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetője, a Blind Myself nevű magyar metálzenekar korábbi basszusgitárosa - írja a Forbes. A zenei szakember 36 éves volt.

A 2016-ban alapított Supermanagement a hazai piac egyik legsikeresebb szereplője, akik olyan magyar előadókat menedzselnek, mint a Wellhello, a Follow the Flow, az Anna and the Barbies, Dzsúdló, Desh és Azahriah.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez”.

Tóth felidézte, hogy a Cloud 9+ az első banda, amit együtt menedzseltek, és nagy kockázatot vállaltak, amikor megalapították a saját cégüket.

„Balázst imádták az előadóink, kollégái. Über-maximalista volt a melóban, nem elégedett meg sosem a második hellyel. Folyamatosan azon agyalt, hogyan lehetnénk még jobbak és jobbak. Bazsinak hatalmas szíve volt. Imádta a gyerekeit és feleségét, Dittát, a legjobb apuka volt, akit valaha ismertem.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Az egész hazai sztárvilág gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst: „Mérhetetlen fájdalom”
Tóth Gabi, Czutor Zoltán és a Carson Coma is kifejezte együttérzését. A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után.

Link másolása

Az egész hazai zenei világ gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetőjét.

A zenei szakember számos hazai sztárnak, köztük Azahriah-nak, a Wellhellonak és Dzsúdlónak volt a menezdzsere.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő megható sorokkal búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez.”

A Supermanagement Facebook-oldalán csütörtök délután közzétett bejegyzésére azóta több mint ezer hozzászólás érkezett, köztük számos hazai sztár is kifejezte a részvétét. A Carson Coma zenekar egy fekete szívvel fejezte ki együttérzését, az AWS gitárosa, Brucker Bence pedig egy érzelmes üzenettel köszönt el Ferich Balázstól.

„A folyamatos profi és maximalista hozzáállásod mindig irigyeltem és nagyon nagy hatással volt rám! Ha nem ismerlek, bizony nem lennék ott ahol. Mindig emlékezni fogok rád!”

- írta többek között a zenész.

„Őszinte részvétem” - írta a hozzászólások között Azahriah gitárosa, Szabolcsi Fészek.

„Őszinte részvétem Gergő, sok erőt a családnak mérhetetlen fájdalom…” - írta Tóth Gabi.

„Végtelenül sajnálom, sok erőt kívánok Gergő!” - üzente megrendülve Czutor Zoltán.

Antal Timi énekesnő egy korlátozott ideig elérhető Instagram-sztoriban, egy fekete-fehér fotóval emlékezett meg, a képhez pedig azt írta:

„Ég Veled, Balázs!”

via Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Teljes a káosz: az RTL úgy cserélgeti a főműsoridős műsorait, hogy erről már nem is szól
Teljes a fejetlenség a csatornánál, néhány nap alatt két fontos műsor ismétlése is csődöt mondott. Így hétköznap este ismét jöhetnek a pajkaszegiek.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Ember legyen a talpán, aki követni tudja az RTL hétköznapokat érintő műsorváltozásait. A csatorna láthatóan nem tudja, mihez kezdjen Az álommeló második évada utáni sávval, ahol egyre-másra bedőlnek a korábbi műsorok ismétlései.

A március 25-én indult álláskereső reality után először a Gólkirályság első évadát ismételték, elfogadható eredményekkel, írja a Sorozatwiki. Április 8-tól Az Árulók – Gyilkosság a kastélyban első évadát tűzték műsorra ugyanott, katasztrofális nézettség mellett.

Ezért most hétfőtől ebben az időpontban a Házasodna a gazda tavaly őszi, 6. szezonjának ismétlését kezdték el, ami két nap után szintén beleállt a földbe. Így péntektől, vagyis április 20-tól inkább egy újabb bőrt lehúznak Pajkaszeg lakóiról, és elkezdik A mi kis falunk hatodik szezonjának újravetítését.

A magyar sorozat után az RTL Híradó – Késő esti kiadás 10 perccel korábban, 22:40 helyett, 22:30-kor lesz látható a csatornán. Ezt követően a Gyilkos elmék 23:15 helyett, 23:05-kor kerül majd képernyőre.

A műsorváltozás a szombati és a vasárnapi napokat nem érinti.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Fotók: Eltemették Tordy Gézát
Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta. A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott.

Link másolása

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

A 85 éves korában, március 30-án elhunyt színművész búcsúztatásán elsőként a jövő színésznemzedéke nevében Szőcs Artur mondott beszédet. A színész-rendező felidézte, hogy Tordy Gézát még színművészetisként ismerte meg, majd 15 évadot dolgoztak együtt. Kiemelte: Tordy Gézát ízig-vérig érdekelte a színházcsinálás, fontos volt számára a csapatmunka.

Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta a művészről, akivel 1963-ban találkozott először, és akihez élete leghosszabb barátsága fűzte.

A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott, színészkollégája játékát és közös munkáikat idézte fel. Mint mondta, Tordy Gézában nagy erők lakoztak, nagy dühök és nagy szenvedélyek.

A színészet illanó pálya - fogalmazott. A kincs az az üzenet, amelyet át tudunk adni úgy, hogy a lelkekben minél tovább megmaradjon. "És te, Gézus, ezeknek az üzeneteknek katartikus átadója voltál" - mondta.


Link másolása
KÖVESS MINKET: