ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Kártyával fizetnétek, de nem mindig lehet

Felmérésünkből kiderül, hogy szinte miden válaszolónak van már bankkártyája, amit akár a legkisebb összeg kifizetésére is használ. De mit lehet tenni, ha valahol nem elérhető a kártyás fizetés?

Link másolása

Kártyával vagy készpénzzel szeretsz jobban fizetni? Milyen gyakran fizetsz bankkártyával? Többek között ezekre a kérdésekre kerestük a választ az OTP Bankkal közösen végzett nem reprezentatív felmérésünkben. Több mint 1500-an válaszoltatok – amit ezúton is köszönünk –, most pedig lássuk a válaszokat.

Már az első kérdésnél kiderült, hogy szinte az összes válaszadónak van bankkártyája: 1500 válaszadóból csupán húszan jelölték azt, hogy nincs nekik. Nem csoda, hogy a legtöbben a kártyájukkal fizetnek a legszívesebben: csupán 12 % kedveli jobban a készpénzes fizetést, 11 %-nak pedig nem számít, mivel fizet.wallet-2125548_1280

A válaszadók kicsivel több mint a fele (54%) szinte minden vásárláskor kártyával fizet, őket követik sorrendben azok, akik hetente többször vagy csak havonta néhányszor nyúlnak a bankkártyájukért. 5% mondta, hogy csak elvétve, míg csupán 2% mondta azt, hogy soha sem fizet bankkártyával.

És ha már a bankkártyás fizetés a téma, arra is kíváncsiak voltunk, milyen típusú vásárlásokkor használjátok azt. A legtöbben (53%) még a legkisebb tételeket is kártyával fizetitek, ha van rá lehetőség, 35% számára ez helyzetfüggő, 5% kizárólag a nagyobb bevásárlásokkor, míg 4% csakis online vásárláskor veti be a kártyáját. Azoknak az aránya, akik nem használják vásárlásra a bankkártyájukat, itt is 2%.

De tényleg lehet ma már mindenhol kártyával fizetni?

Kíváncsiak voltunk, előfordult-e már veletek olyan, hogy kártyával fizetettek volna, de valamilyen okból nem lehetett. A statisztikák biztatóak: 56% jelölte azt a lehetőséget, hogy egyszer-kétszer már volt ilyenre példa, 31% számára ez sajnos gyakori probléma, míg 12%-nak sosem volt ilyen gondja.

Mi az első gondolatod, ha nem lehetséges a kártyás fizetés és nincs nálad elég készpénz? Nos, a válaszadók több mint a fele egyből a megoldáson töri a fejét, azaz, hogy merre lehet a legközelebbi bankautomata, 31% azok aránya, akik első gondolata ilyenkor: „Hogy lehet, hogy a XXI. században nem lehet még mindenhol kártyával fizetni? Remélem, adnak valami kompenzációt…”, míg 15% azok aránya, akik a kínos élmény miatt többet vissza se térnek az adott helyre.

A legtöbben a kisboltokból hiányoljátok a kártyás fizetést, ezt követik az éttermek, kávézók, szórakozóhelyek és a szépségszalonok, de a ruhaüzletekből, sportpályákról, fitnesztermekből és egyéb helyekről is hiányoljátok ezt a lehetőséget.payment-2846140_1280 (1)

De miért is szerettek bankkártyával fizetni?

Ennél a kérdésnél azt kértük, tegyétek sorrendbe a legfontosabb érveket, amelyek a kártyás fizetés mellett szólnak. A következő lista született az összesített válaszokból (a számotokra legfontosabbtól a legkevésbé fontos felé haladva): gyors; egyszerű; biztonságos; nyomon követhetem, mennyit költök; és nem kell bajlódnom az aprópénzzel.

Szerintetek milyen oka lehet annak, hogy egyes helyeken még nem vezették be a kártyás fizetést? Ennél a kérdésnél több választ is megjelölhettetek. Messze a legtöbben arra voksoltatok, hogy a kis tételek vásárlásakor a tulajnak drága a kártyás fizetés. Ezt követi, hogy túl macerásnak tartják az elindítását, majd az, hogy azt gondolják, nem használnák elegen, míg szerintetek a legkevésbé valószínű az az, hogy a tulajdonosok nem elég tájékozottak a témában.

Arra is kíváncsiak voltunk, vajon vannak-e olyan helyek, amikkel még a kártyás fizetők is elnézőek, vagyis visszatartó erő-e számotokra, ha valahol nem lehet kártyával fizetni? A válaszaitokból az derül ki, hogy bár alapvetően visszatartó erő, azért a törzshelyeiteket nem cserélnétek le, inkább, ha oda mentek, készültök készpénzzel is. Sokan válaszoltátok azt, hogy nem a kártyás fizetés alapján választjátok ki, hol vásároltok vagy szórakoztok, míg csupán 16% tartja szigorúan magát ahhoz, hogyha nem fizethet valahol kártyával, inkább elkerüli a helyet.

És bár néhány helyet ezek szerint továbbra is ugyanúgy szerettek, legyen szó kártyás vagy készpénzes fizetésről, azért a válaszokból egyértelműen azt a következtetést vonhatjuk le, hogy az a kereskedő, aki szeretne a vevői kedvében járni, lehetővé teszi üzletében a kártyás fizetést is.

Te is ismersz olyan helyet, ahol nem lehet kártyával fizetni?

Új honlapot indított az OTP Bank, amelyen bárki beküldheti annak az üzletnek az elérhetőségeit, ahol kártyával szeretne fizetni. A tapasztalatok szerint a kereskedők a legkülönfélébb indokokkal utasítják el a kártyás fizetés bevezetését. Kutatások szerint egyes kereskedők nem is tartják fontosnak ezt a típusú fizetési lehetőséget. Annak ellenére, hogy az OTP Bank komoly, a kártyás fizetéssel kapcsolatos érdeklődést regisztrált az utóbbi időben.

Ezért a POS terminálok elterjedését támogató kormányzati telepítési program mellett a bank saját projektet is indított; november 13-tól a www.kartyavalszeretnek.hu oldalon várja a javaslatokat azokra a boltokra, ahol a vásárlók szeretnének kártyával fizetni, de még nincs rá lehetőség. A bank szerte az országból több ezer címre számít, a feltöltések ösztönzésére nyereményjátékot is indít. Az OTP Bank a javaslatokat feldolgozza, és felkeresi az érintett kereskedőket, kezdeményezi náluk a termináltelepítést – mondta Aradi-Dévényi Rózsa igazgató.

A programtól az OTP Bank a modern és biztonságos fizetési módszerek elfogadottságának további javulását várja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Tengerjáró hajón bérel apartmant, mert olcsóbb, mint a szárazföldi lakás
A távmunkában dolgozó amerikai férfi úgy számol, hogy a kedvezőbb albérleti díj mellett a rezsin is sokat spórol majd, ráadásul világot láthat a következő 12 évben.

Link másolása

A szárazföldi létet feladva a következő 12 évben egy tengerjáró hajón fog lakni a San Diegó-i Austin Wells, mert állítása szerint így sokkal kevesebbe kerül majd a lakhatása, miközben beutazhatja a világot.

Wells azt mondta, a történelmi csúcson lévő lakhatási és megélhetési költségek miatt döntött úgy, hogy hátrahagyja szárazföldi életét, és inkább egy tengerjáró hajó apartmanjába költözik. Számításai szerint így sokkal jobban jár, mintha szülővárosában, San Diegóban, az USA 8. legnagyobb városában bérelne lakást: nemcsak lakbérre kell kevesebbet költenie, de a rezsiköltségeket is megspórolja.

A távmunkában dolgozó 28 éves férfi 300 ezer dollárt (mintegy 110 millió forintot) fizetett azért, hogy 12 évig az MV Narrative tengerjáró hajó egyik apartmanjában lakhasson. A luxushajó fedélzetén élőknek egészségügyi szolgáltatásokat és 24 órás szobaszervizt is biztosítanak, miközben többek között edzőtermek, éttermek, mozi, könyvtár, bank és egy termelői piac szolgáltatásait is igénybe vehetik.

Az MV Narrative még építés alatt ál, 2025-ben helyezik majd vízre. A tengerjáró hajón közel 1000 személy bérelhet ki különböző típusú apartmanokat. Összehasonlításképpen: jelenleg San Diegóban havonta átlagosan 2500 dollárért (több mint 900 ezer forintért) lehet lakást bérelni, míg az MV Narrative-on körülbelül 2000 dollárért (740 ezer forintért).

Forrás: Ladbible


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Gyökeresen megváltozott a Temu, és ez nem véletlen
Rengeteg panasz érkezett a cég miatt, mert a meghirdetett akciók rendszeresen nem voltak valósak, ráadásul a weboldalon sok volt a sürgető üzenet.

Link másolása

Mi is írtunk róla nemrégiben, hogy több bejelentés után a Gazdasági Versenyhivatal vizsgálatot indított a Temunál. A legtöbben azt kifogásolták, hogy az akciókban sok esetben 95%-os, vagy akár annál is magasabb kedvezményekkel csábították a vásárlókat, ám ezek nem bizonyultak valósnak. A GVH úgy vélte, hogy a Temut működtető vállalkozás vélhetően tisztességtelen kereskedelemi gyakorlatot folytat és megtéveszti a fogyasztókat.

Most azonban alaposan megváltozott a Temu kereskedelmi gyakorlata. Szinte teljesen eltűntek a hirdetések a neten, és megszűntek a weboldalon a sürgető üzenetek is. A GVH szerint előremutató, hogy a cég felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írja az Economx.

A GVH a lap megkeresésére azt közölte, hogy a vizsgálati szakaszban vannak, és ez még nem jelenti azt, hogy a vállalkozásról kimondták volna, hogy jogsértéseket követtek el. Most a tényeket tisztázzák, amire három hónapjuk van, ez pedig kétszer két hónappal hosszabbítható.

A nemzeti versenyhatóság mindig üdvözli, és a fogyasztók, valamint a tiszta piaci verseny szempontjából előremutatónak tartja, ha egy eljárás alá vont vállalkozás a hivatal eljárásának megindítását követően felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írták. „Természetesen mindez a jelenlegi vizsgálati szakban nem befolyásolja a GVH tényfeltárási kötelezettségét” – közölték.

A portál szerint:

2024 áprilisára a Temu 1 millió fős bázist épített Magyarországon, ezzel 25,6 százalékos súllyal bír a hazai online vásárlókon belül.

A Temu anyacége, a PDD 2023 negyedik negyedévben 88,88 milliárd kínai jüanos (12,5 milliárd amerikai dolláros) árbevételt ért el, ami 123 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakánál.

Forrás: Index

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Éjjel itt az óraátállítás – ezt érdemes tudnod róla!
A tavaszi óraátállítás ráadásul pont az eredményezi, hogy egy órával lerövidül az éjszakánk, kevesebbet alhatunk. Hogyan kerülhetjük el, hogy ez napokig hatással legyen ránk? Mit jelent az egy órával későbbi sötétedés? A szakértő válaszol.

Link másolása

Szombatról vasárnapra virradó éjjel 2 órakor 3 órára, azaz egy órával előrébb kell állítani óráinkat – már amelyik nem teszi meg ezt magától. Így ugyan egy órával kevesebb alvás jut majd nekünk, ám vasárnaptól egy órával később sötétedik majd.

A téli és nyári időszámításról és az ehhez kapcsolódó óraátállításról mindenkinek más a véleménye. Egyesek szerint teljesen felesleges, csupán arra jó, hogy napokra összezavarja a szervezetüket, másokat viszont egyáltalán nem zavarja meg, és észre sem veszik azt a plusz vagy épp mínusz egy órát az átálláskor. Az óraátállítás bevezetésének hátterében energiamegtakarítás áll: mivel a nyári időszámítás alatt később sötétedik, így csak később van szükség arra, hogy felkapcsoljuk a villanyt.

De hogyan hat a szervezetünkre az óraátállítás?

„Az óraátállítás többet jelent annál, hogy egy órával többet vagy kevesebbet alszunk. Szervezetünket ugyanis ennél jobban megviseli. Néhány napig, sőt akár egy-két hétig is hatással lehet a pihenésünkre, alvásunkra vagy a munkánkra, ezáltal a teljesítményünkre is” – figyelmeztet Dr. Várdi Katalin, a Budai Egészségközpont szomnológusa.

„A szervezetünk napi működése a belső óránk szabályos menetrendjéhez, a sötétség és a világosság váltakozásához kapcsolódó ún. cirkadián ritmushoz igazodik.

Ha ez a ritmus bármilyen okból – például éjjeli munkavégzés, alvászavar, rendszeres éjszakázás – felborul, az hatással van a szervezetünk működésére. Az óraátállítás miatt ez a ritmus egy órával eltolódik, az egy órányi alváshiány miatt pedig ébredéskor az alvást segítő melatonin hormon szintje még olyan magas, mint ahogy az alváskor lenni szokott.

Ezzel szemben azonban a cukorszintet szabályozó glükokortikoid szintje, valamint az ébrenléti aktivitást és éberséget elősegítő orexin nevű ingerületátvivő-anyag alacsony, ezért szétszórtnak, dekoncentráltnak érezhetjük magunkat” – teszi hozzá a szakember.

Milyen panaszokat okozhat a cirkadián ritmusban bekövetkezett változás?

Mindenek előtt rossz közérzetet, ami járhat fáradtsággal, fejfájással. Az is előfordulhat, hogy ingerültebbek vagy épp lehangoltabbak vagyunk. Csökkenhet a koncentrációs képesség, jellemző lehet ránk egyfajta szórakozottság. Társulhat mindez emésztési zavarokkal, étvágytalansággal, szívbántalmakkal. És persze álmatlansággal – ha már az alvási ritmusunkba zavar bele az óraátállítás.

Óraátállítás. Meddig még?

Az óraátállítást Európában 1916-ban vezették be először, majd évekkel később elhagyták, ám a 70-es években újra bevezették, hogy csökkentsék az energiafelhasználást. Az évek során azonban számos tanulmány kimutatta, hogy ez a hatása elhanyagolható, ezzel szemben azonban a nyári időszámítás egészségre gyakorolt káros hatása jelentősebb. Az Európai Bizottság 2018-ban ismertette a nyári óraátállítás megszüntetésére irányuló javaslatát, amelyet 2019-ben megszavaztak. Arról, hogy ez mikor fog megvalósulni, egyelőre nincs hír. Addig is egy kis odafigyeléssel felkészülhetünk, hogy minél kevésbé viseljen meg minket.

Hogyan tehetjük zökkenőmentessé az átállást?

Szerencsére számos praktika segíthet megkönnyíteni ezt az időszakot. Fáradtság esetén iktassunk be pihenőt, ezzel elkerülhetők az ilyenkor gyakori háztartási vagy közlekedési balesetek. Vegyünk esténként egy forró fürdőt, készítsünk egy ízletes citromfűteát, amely megnyugtat lefekvés előtt.

Ha nem érezzük magunkat fáradtnak, az esti séta segíthet levezetni a feszültséget, és ráhangolódni a pihenésre. Mozogjunk többet, ugyanis a futás, torna, jóga, vagy bármilyen aktivitás segíti a szerotonin hormon termelődését.

A könnyű, mértékletes táplálkozás és a minimum napi 10 ezer lépés sokat segít a fáradtságérzés leküzdésében.

„Az átállás jobban megviselheti a gyermekeket, az idős embereket, és azokat, akik alvászavarban szervednek. Vannak olyanok is, akiknél szükség lehet gyógyszerekre is a hangulatváltozás, illetve az alvásproblémák miatt, ám ha tudjuk, hogy minket komolyabban megvisel ez az időszak, készüljünk fel előre. Keljünk korábban akár már napokkal az óraátállítás előtt, pihenjük le hamarabb, hogy fokozatosan szoktassuk hozzá a szervezetünket a változásra” – teszi hozzá a doktornő.

Link másolása
KÖVESS MINKET: