KULT
A Rovatból

Így lehet a pornó egyszerre vicces és megható – Megnéztük a Vörös rakétát

Egy bajba jutott pornósztár, egy könnyűvérű tinilány, kilátástalanság, fánkok, pucér futás – mindez egy filmben.

Link másolása

Mindenekelőtt érdemes a Vörös rakéta alkotóját, Sean Bakert elhelyezni az amerikai filmezés térképén annak, akinek még nem volt szerencséje egyetlen művéhez sem. Az 1971-ben született fenegyerek sosem hódolt be a nagy stúdióknak, mindig is a mainstreamen kívül próbált érvényesülni, erre az eddigi hét filmje a bizonyság. Őt az amerikai társadalom alsóbb rétegei érdeklik, az elszegényedett kisvárosok vagy a metropoliszok rosszabb környékein élők cél és vég nélküli, mindennapos küzdelmei. A hiábavaló kitörési próbálkozások abból a sorsból, amibe beleszülettek. És bár mindez eléggé nyomasztóan hangzik, Baker nem a nézői lelombozásával próbál üzenetet közvetíteni.

Sokkolni időnként sokkol, az kétségtelen, de ő a hétköznapi, nyomorúságosabb élet fanyar humorával oldja fel a nyomorpornót.

A többek között Karlovy Varyban, Locarnóban, Deauville-ben, Londonban, Dublinban, Hamburgban és a miskolci CineFest Nemzetközi Filmfesztiválon is díjazott író-rendező 2000-ben jelentkezett első filmjével, a Four Letter Wordsszel, és bár az első négy rendezése (+ Take Out, Prince of Broadway, Starlet) elkerülte a magyar mozikat, a 2015-ös, transznemű prostikról szóló Tangerine című filmje tarolt a CineFesten, azóta pedig nálunk is előszeretettel mutatják be a forgalmazók Baker soron következő filmjeit.

Így a 2017-es Floridai álom is kapott itthon mozipremiert, s szerencsére a Vörös rakéta sem kerülte el a hazai vásznakat.

Jelen filmünk pedig szó szerint nyomorpornó… A sztorijának középpontjában a felnőttfilmes sztár, Mikey Davies, művésznevén: Mikey Saber (Simon Rex) áll, aki anyagi problémái miatt kénytelen visszatérni apró texasi szülővárosába, és bekéredzkedni exneje, az anyjával élő Lexi (Bree Elrod) kanapéjára. Ott próbálja összeszedni magát, valamint melót és egy kis pénzt keresni. Nem mellékesen pedig, ha lehet, visszakapaszkodni a csúcsa, amit egykor megjárt.

Egy fánkozó eladópultja mögött nemsokára rá is lel megváltójára, a tinédzser Strawberryre (Suzanna Son), akit elcsábít, s akiből reményei szerint fényes sikerű pornósztárt farag.

A Vörös rakéta tekinthető Sean Baker best ofjának is, hiszen e filmjében összegzi eddigi életművét, minden rá jellemző és fent felsorolt összetevő megtalálható benne. Baker itt egy olyan amerikai kisváros perifériára szorult lakóinak mikrokörnyezetét vizsgálja, amely nem enged, akármit is csinálsz. A szereplők (főképp „főhősünk”, Mikey) önzősége ugyanis minduntalan visszataszajtják őket a posványba. A főként a vígjátékairól (pl. Horrorra akadva-filmek) ismert Simon Rex egyébként kifogástalan választás volt az expornós szerepére, hiszen korábbi komikusi múltja elegyítve Baker természetességmániájával kihozott belőle egy, az önzősége ellenére is szerethető és egyben szánnivaló, de mindenképp emlékezetes alakítást. Mikey kétségtelenül megtesz mindent azért, hogy újra lábra álljon. Próbál munkát szerezni (a múltja miatt senki nem alkalmazza), majd fűvel dílerkedik, megy, intéz, beszél, tárgyal, próbál megfelelni az exének, Lexinek és persze új felfedezettjének, Strawberrynek is, aki a köztük lévő nagy korkülönbség ellenére teljesen megigézi őt.

A kisvárosból kitörni vágyó lány pedig a jobb élethez hozzásegítő mentőangyalt látja a nála jóval idősebb férfiben, így voilà, már létre is jött egy fura, polgárpukkasztó viszony.

A Vörös rakéta, noha a témája alapján merészebbnél merészebb jelenetek sorával kecsegtet, konkrét pornójelenettel nem szolgál a nézőknek, noha azért azt sem lehet a filmre mondani, hogy szégyenlős lenne. A meztelen szcénák itt azonban nem öncélúak, mindegyik egy emlékezetes pillanathoz kötődik, például egy megható zenés vagy egy nagyon vicces menekülős momentumhoz. A film fordulatait, bár sokszor hihetetlennek vagy túlzónak tűnnek, Baker képes olyan természetességgel felruházni, hogy egy másodpercre sem esünk ki a cselekményből.

Rendezőnk épp ezért szeret amatőr színészeket felkérni filmjei főbb szerepeire, ezzel is kellőképp aláhúzva a hitelességet, a kézzelfoghatóságot (itt is Simon Rex kábé az egyetlen profi színész). S így lesz a Vörös rakétából egy vicces, megható, elgondolkodtató és érdekes látlelet egy olyan társadalmi réteg örömeiről, küzdemeiről és keserűségéről, amelyet általában nem tolnak az arcunkba a hollywoodi fősodor alkotásai. Érdemes hát belekukkantani!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
36 évesen meghalt Ferich Balázs, Azahriah és a Wellhello menedzsere
A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után. Barátja és üzlettársa megható sorokkal búcsúzott tőle.

Link másolása

Hosszú betegség után csütörtök hajnalban meghalt Ferich Balázs, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetője, a Blind Myself nevű magyar metálzenekar korábbi basszusgitárosa - írja a Forbes. A zenei szakember 36 éves volt.

A 2016-ban alapított Supermanagement a hazai piac egyik legsikeresebb szereplője, akik olyan magyar előadókat menedzselnek, mint a Wellhello, a Follow the Flow, az Anna and the Barbies, Dzsúdló, Desh és Azahriah.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez”.

Tóth felidézte, hogy a Cloud 9+ az első banda, amit együtt menedzseltek, és nagy kockázatot vállaltak, amikor megalapították a saját cégüket.

„Balázst imádták az előadóink, kollégái. Über-maximalista volt a melóban, nem elégedett meg sosem a második hellyel. Folyamatosan azon agyalt, hogyan lehetnénk még jobbak és jobbak. Bazsinak hatalmas szíve volt. Imádta a gyerekeit és feleségét, Dittát, a legjobb apuka volt, akit valaha ismertem.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KULT
A Rovatból
Az egész hazai sztárvilág gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst: „Mérhetetlen fájdalom”
Tóth Gabi, Czutor Zoltán és a Carson Coma is kifejezte együttérzését. A Supermanagement tártulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után.

Link másolása

Az egész hazai zenei világ gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetőjét.

A zenei szakember számos hazai sztárnak, köztük Azahriah-nak, a Wellhellonak és Dzsúdlónak volt a menezdzsere.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő megható sorokkal búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez.”

A Supermanagement Facebook-oldalán csütörtök délután közzétett bejegyzésére azóta több mint ezer hozzászólás érkezett, köztük számos hazai sztár is kifejezte a részvétét. A Carson Coma zenekar egy fekete szívvel fejezte ki együttérzését, az AWS gitárosa, Brucker Bence pedig egy érzelmes üzenettel köszönt el Ferich Balázstól.

„A folyamatos profi és maximalista hozzáállásod mindig irigyeltem és nagyon nagy hatással volt rám! Ha nem ismerlek, bizony nem lennék ott ahol. Mindig emlékezni fogok rád!”

- írta többek között a zenész.

„Őszinte részvétem” - írta a hozzászólások között Azahriah gitárosa, Szabolcsi Fészek.

„Őszinte részvétem Gergő, sok erőt a családnak mérhetetlen fájdalom…” - írta Tóth Gabi.

„Végtelenül sajnálom, sok erőt kívánok Gergő!” - üzente megrendülve Czutor Zoltán.

Antal Timi énekesnő egy korlátozott ideig elérhető Instagram-sztoriban, egy fekete-fehér fotóval emlékezett meg, a képhez pedig azt írta:

„Ég Veled, Balázs!”

via Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Michael Douglas eszik, iszik, csajozik, mégis megvan az AppleTV+ első igazi bukása?
A Franklinnel az AppleTV+ elkövette az első nagy mellélövését? Eddig elég jó szériája volt, úgyhogy talán nem csorbít az amúgy nagyon jó renoméján, de sajnos látni az elpazarolt dollármilliókat a Franklin minden másodpercén.
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2024. április 17.


Link másolása

Timothy Van Patten neve nem ismeretlen sorozatos berkekben. Rengeteg híres klasszikuson dolgozott már, mint rendező, ráadásul nem is kis címekben.

Olyan ikonikus szériákat tudok említeni, mint a Drót, a Deadwood, a Róma, a Maffiózók, The Pacific – A hős alakulat, a Trónok harca, a Fekete tükör, a Perry Mason, A levegő urai vagy a Gengszterkorzó.

Ilyen filmográfiával nem csoda, hogy az Apple TV+ rábízta a Franklin vezénylését. Nem tudom mennyire Van Patten hibája, de a Franklin nem lett túl jó.

Benjamin Franklin amerikai polihisztor, államférfi, diplomata, író, természettudós, filozófus, nyomdász és feltaláló életének 84 éve alatt több érdekes dolog történt vele, mint tíz férfivel történhet 200 év alatt.

A szegény családból származó 13. gyermek életrajza számtalan könyvet tölthetne meg.

Jópárat meg is töltött, a Franklin is egy ilyenen, Stacy Schiff, A Great Improvisation című könyvén alapszik. Nem olvastam az eredeti művet, de amit az AppleTV+-nak sikerült előadnia, az egy rettenetesen unalmas kis szelete ennek a hihetetlen élettörténetnek.

1776-ot írunk, az Amerikai függetlenségi háború alig egy éve zajlik, de a gyarmati erők sorra szenvednek súlyosabbnál súlyosabb vereségeket. A kongresszus helyzete egyre kilátástalanabb. Franklin fia is a britek háborús túsza lett.

Ezekből a harcokból meglepően nem látunk semmit, mert ezekben a sötét időkben Benjamin Franklin (Michael Douglas) átutazta az Atlanti-óceánt, hogy segítséget kérjen a francia nemzettől.

Unokája, Temple (Noah Jupe) kíséretében érkezik Passy kis falujába, amely viszonylag közel van Párizshoz. Itt szövi fondorlatos terveit, hogyan lehetne megnyernie magának a versailles-i támogatást Amerika britek elleni harcában. Igazi kémjátszma, sok-sok unalmas párbeszéd alá rejtve.

Nagyon hiteles az Apple-féle Franklin sorozat, már-már túl hiteles. Egy képkocka háborút kapunk ízelítőnek a harmadik részben, de ez a széria nem más, mint hosszú párbeszédek, partik, előadások és bálok sora, ahol úriemberek beszélgethetnek, miközben a kémek kihallgatják őket. Nem egyértelmű, ki kivel van valójában és mindenki csak a saját hasznát keresi. Van, aki pénzt, egyesek szerelmet, mások megbecsülést várnak Franklintől.

A megvalósítás elsőrangú, a kosztümök, a helyszínek, a tájkép és a díszletek elképesztően autentikusak.

A sorozat külön büszke lehet ezekre. Érezni, amikor szinte céltalanul mutogatják ezt a mozi-mágiát. Sokszor húzza a rendező az időnket egy-egy hosszúra hagyott nagytotállal. Természetesen hatalmas érdem és pirospont jár a történelmi hűségre, és az atmoszféra is páratlan, csupán annyi ezzel a probléma, hogy a tényleges tartalom, amit látunk, nagyon kevés.

Ahhoz képest, hogy Ben Franklinnek milyen érdekes élete volt, nagyon sokáig tartott, hogy egy ilyen nagy költségvetésű sorozatot készítsenek róla. Ez a szerep Michael Douglasnek szinte jutalomjáték. Látszik, hogy a nagy öreg élvezte a forgatást, hiszen jókat ehet, ihat és jól mulathat fiatal hölgyek társaságában, miközben csak beszélgetnie és néha színészkednie kell.

Nem érzem, hogy Douglas eltűnne a szerepben, inkább önmagát hozza, kicsit rájátszva Franklin szinte rocksztár szerepére, máskor meg aggódóan tűnődve.

Az unokáját alakító színész nekem kicsit túlságosan fiatal, de lehet pont ezért őt választották ki a szerepre, ő egy kis ártatlanság a megfáradt mester mellett. A többi színésszel sincs probléma, maximum annyi, hogy a teljes stábból ha öt karaktert fel tudok sorolni, azzal lehet, hogy sokat mondtam. Igazából alig van maradandó szereplő, de erről nem a színészek tehetnek, hanem a történészek… akarom mondani forgatókönyvírók.

Alig történik itt valami! Tényleg! Az egyik legnagyobb drámai csúcspont az első három részből az, amikor Franklin visszakapja a megjavított nyomdáját, miután azt ellenséges kémek összetörték. Értem, hogy így szimbolikusan visszakapta a hangját a feltaláló zseni, de ettől ez még gyenge tartalom, még streamingre is.

Egyáltalán nem szórakoztató, és nem érzem azt a „wow” faktort, amit az Apple álltalában képvisel.

Ez egy alapos történelemlecke, amely azt feltételezi, hogy van bőséggel háttértudásunk a korszakról, mert ha nem figyelünk eléggé, akkor bizony megkavarodunk a sok-sok francia név mellett. Mostanában sokadik sorozatnál látom, amelyben előszeretettel használják az eredeti nyelvet, tehát itt a franciák franciául beszélnek, nem francia akcentusos angollal – ez is a pozitívumok közé tartozik a szememben. Van rajta kellő mennyiségű pátosz, hab és csillámpor is az átlagamerikai nézőnek. Láthatunk hitelesnek érződő kémjátszmát, és három rész alatt azért megértjük, hogyan mozgatták a szálakat a háttérből a diplomaták, de attól még rém unalmas az egész.

Amikor egy függetlenségi háborús történetre gondolok, nem az van a fejemben, hogy a győzelmekről és vereségekről csak híreket hallok, miközben semmit nem látok.

Nem véletlenül vizuális médium a televízió. Sajnos az egész túl unalmas, metodikus és nem érdekes. A Franklin megtekinthető az Apple TV+ streaming szolgáltató műsortárában.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Kijött Azahriah új albuma, és máris imádják a rajongók
Egy szokatlanul kemény, rockos dal is felkerült a zenész új lemezére. Az egyik videóklipben pedig percekig egy dél-amerikai szerpentinen autóznak.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Éjfél után nem sokkal megjelent Azahriah legújabb albuma, vette észre az Index. A Skatulya I című lemez dalaiban hol angolul, hol magyarul, hol pedig spanyolul énekel Azahriah a tőle megszokott stílusban.

A dalokhoz videók is készültek, amiket a YouTube-on lehet megnézni. Több klipben is visszaköszön az a búváros motívum, ami a február közepén megjelent mariana.árok című dalhoz készült videóban bukkant fel először.

A kapu című dal videóklipje eltér a búváros vonaltól. Itt látszólag vágás nélkül, percekig egy dél-amerikai szerpentinen kocsikázunk:

A lesson című dalban dzsesszes elemek hallhatók, míg a viadal tele van magyar motívumokkal, a yukata pedig a latinos hangzásra épít, míg a tartarosz szokatlanul kemény, rockos lett.


Link másolása
KÖVESS MINKET: