SZEMPONT
A Rovatból

Závecz Tibor a legújabb közvéleménykutatási adatokról: A nyár nyertese mindenképpen a Tisza Párt volt

A kutató szerint azért tudott tovább szűkülni a különbség a Fidesz és a Tisza között, mert Magyar Péter nyertesként mutathatta be magát az EP-választások után, és azóta is más taktikával politizál, mint a korábbi ellenzéki pártok.


Tovább szűkült a különbség a Fidesz és a Tisza Párt támogatottsága között a tavaszi EP-választások óta – ez derül ki a Závecz Research Intézet augusztus végén elvégzett, és most közzétett kutatásából. A biztos szavazók körében a Fidesznek 42%-a van, míg Magyar Péter pártjának 33%-a. A teljes népesség körében a kormánypárt 26%-on áll, míg a Tisza 20%-on.

Ez azt jelenti, hogy a Fidesznek mindössze félmillióval van több szavazója, mint Magyar Péteréknek,

Závecz Tiborral, a Závecz Research Intézet ügyvezető igazgatójával arról beszélgettünk, mit jelentenek ezek az adatok, mi okozhatta a Tisza Párt további erősödését és a Fidesz gyengülését, mi a helyzet a többi ellenzéki párttal, és hogyan változhatnak a tendenciák a következő hónapokban.

– A Tisza Párt áprilisban az EP-választáson 30 százalékot szerzett, most a biztos pártválasztók körében 33 százalékra mérték, a Fidesz pedig tavasszal 45 százalékot ért el, most pedig 42 százalékot. Mi lehet a Tisza Párt erősödésének hátterében?

– A különbség valóban szűkült, ami részben abból fakad, hogy a Tisza ki tudta használni, hogy nyertesként mutathatta be magát az EP-választás után. Van egy ilyen jelenség a választás szociológiában, hogy a választók a nyertes felé fordulnak. És most ki volt a nyertes? Igen, természetesen a Fidesz volt a nyertes, csakhogy a kormánypárttal kapcsolatos elvárások talán jelentősebbek voltak annál, mint amit végül el tudott érni. Az EP-választás előtt arról beszéltünk, hogy a Fidesz a mandátumok többségét megszerzi és majd valahol 50 százalék körül lesz az eredménye. Abszolút értelemben persze a Fidesz nyert, de relatív értelemben - legalábbis pszichológiai szempontból – a Tisza is nyertesként tudta magát pozicionálni. A másik, hogy

a nyár sem hozott túl nagy sikereket a Fidesz számára.

Bár Orbán Viktor mindent megpróbált, hogy a nemzetközi erejét megmutassa, de az itthoni gazdasági mutatók, amit az emberek a bőrükön érzékelnek, azok azért nem azt jelezték, hogy jelenleg egy felfelé ívelő pályát futna be az ország a Fidesz vezetésével. A kormánypárt mostani 42 százaléka egyébként egy nagyon jó eredmény. A Tisza Párt viszont néhány ügyet végig tolt a nyáron, és ennek volt valami hozadéka, azon kívül is, hogy relatíve nyertesként tudott mutatkozni. Ez a különbség csökkenésének a háttere.

A Fidesz egyértelmű vezetése mellett azért az is nyilvánvaló, hogy most ez a két párt kimagaslik a magyar politikai mezőnyből, és ez szerintem nagyon fontos.

Ha biztos szavazók körében mért eredményeket nézzük, akkor azt látjuk, hogy a DK és a Mi Hazánk 8, illetve 7 százalékon áll. Ezzel a DK egyedül tudta tartani azt az eredményt, amit az EP-választáson a DK-MSZP-Párbeszéd közös listával fel tudott mutatni. Tehát ez a két párt nagyjából tartja a pozícióját és az 5 százalékos küszöbérték fölött van annyival, hogy azért az elég biztonságos. A többi párt pedig inkább sorvad és gyengül, nagyon nagy kihívás bármelyiknek - beleértve a Magyar Kétfarkú Kutya Pártot és a Momentumot is -, hogy egyedül az 5 százalékos küszöbértéket elérjék, majd átugorják.

– Meddig tarthat ki a Tisza lendülete? Utolérhetik a kormánypártokat?

– Azt nem gondolom, hogy a Fidesz majd tétlenül nézi azt, hogy a Tisza párt megközelítse. Nyilvánvalóan a politikai kommunikációnak meg a döntéshozatalnak is vannak olyan elemei, amik révén szavazókat lehet gyűjteni. Hogy ennek mikor jön majd el az ideje, azt nehéz kiszámítani, ezt a szempontot a parlamenti választások előtt fél évvel érdemes igazán figyelembe venni. Annak a felhajtóereje, hogy az EP választáson a Tisza sikeres volt, nyilván el fog múlni. Jönnek majd legfeljebb közvélemény kutatási adatok, amik majd jeleznek valamit, és minél közelebb kerül egy párt egy másikhoz, annak lehet felhajtóereje.

Az esélye most a Tisza pártnak az az, hogy azokban a témákban, amiket elkezdett napirenden tartani van elég muníció, amire a választópolgárok pozitívan rezonálnak, és tényleg azokat az ügyeket hozza fel, ami viszonylag sok választónak a hétköznapi életét is meghatározza.

Így indult neki Magyar Péter az egészségügynek, és nem cizellálta túl, nem arra törekedet, hogy az egészségügy strukturális átalakításáról beszéljen a választópolgároknak. Ez biztos ráfér az egészségügyre, csak a választópolgárok nem ilyen szinten érzékelik a problémákat, hanem azon a szinten, ami Magyar Péter kórházbejárásaiban benne volt. Például van-e klímaberendezés? Ha vannak, akkor az tisztítva volt-e? Milyen körülmények vannak a mellékhelyiségben? Kicsit ilyen a vasút is. Én azt látom, hogy a Tisza most nem azt csinálja, amit az ellenzéki pártok sokszor szoktak, hogy mindennel foglalkoznak egyszerre. Vagy ha egy dologgal foglalkoznak, akkor csak nagyon rövid ideig foglalkoznak vele, és az ember azt látja, hogy itt semminek nincs kifutási ideje.

A Tisza másik taktikát követ: egy üggyel relatíve sokáig, tehát nem 2 napig, hanem mondjuk két hétig foglalkozik,

és akkor majd jöhet egy másik ügy. Ez egy más típusú politikai tevékenység, mint amit eddig láttunk. Hogy sikeres lesz-e, az majd elválik az adatokból, de mindenképpen más típusú. Ami még a Tisza támogatottságát meghatározó tényező lehet, hogy képes-e azokra a kompromisszumokra, amit a választópolgárok az önkormányzatokkal kapcsolatban elvárnak. Ennek egyik zászlóshajója a fővárosi önkormányzat lesz, ahol a Tisza Párt nélkül nincs politikai megegyezés.

– A friss adatok alapján áprilishoz képest a Fidesz csökkent, a Tisza nőtt, miközben, ahogy kiemelte, a DK és a Mi Hazánk tartani tudta a támogatottságát. Ezek szerint a Tisza már közvetlenül a Fidesztől szipkázhat el szavazókat?

– A Tisza egy gyűjtőpárt, ezt igazolja szerintem az EP-választás eredménye is. Ez egyfajta evolúciós folyamat, aminek az volt a lényege, hogy az elején valóban az ellenzéki pártok közül, ott is legelőször a Momentumtól és a Kutyapárttól szedett el szavazókat. Aztán a kampány első szakaszában markánsan „beleharapott” a baloldali koalícióba. Megkockáztatom, hogy körülbelül a harmadára csökkent annak a politikai formációnak az ereje ahhoz képest, mint amikor bejelentették. Nem maradt érintetlen a Mi Hazánk tábora sem. Ők a választások előtt úgy kalkuláltak, hogy akár két mandátumot is szerezhetnek – aztán egy lett belőle. Az adatokat böngészve azt látom, hogy

valószínűleg most már vannak olyan nagyon régi Fidesz szavazók, akik átmentek a Tiszához.

Őket azonban nem mondanám fideszesnek, mert amikor átmentek, akkor már nem a kormánypártiak között, hanem a bizonytalanok táborában voltak. Most, ebben a nyári időszakban talán két százaléknyi szavazót már el tudott szedni a Fidesztől is a Tisza, de azért onnan már nagyon nehezen fog tudni építkezni. A Fidesz támogatói köre lassan eléri a magszavazói nagyságrendet, amiből már nagyon nehezen hozhat el Magyar Péter szavazókat. Tartalékai még mindig inkább az ellenzéki pártoknál vannak, és azoknál, akik a politikába most jelentkeznek be vagy most térnek vissza hosszú szünet után.

– Mekkora lehet a Fidesz rendíthetetlennek tűnő magszavazóinak a száma?

– Másfél milliót szoktak mondani, de szerintem inkább kétmillió. Ennyi olyan támogatója van a Fidesznek, akikre mindig számíthat a politikai beállítottsága, vagy a múltja, a családi kötődései miatt. A Fidesz pedig egy kampánnyal, az egzisztenciális helyzet javításával, vagyis osztogatással azért beszokott még húzni szavazókat. Ennek azonban még nincs itt az ideje.

– Mindezek alapján ki volt a nyertese, illetve a vesztese ennek a nyárnak?

– A nyertes mindenképpen a Tisza Párt volt. A vesztes pozíción már többen osztoznak, de leginkább a kisebb pártok, akik nem jutottak be az EP-be, és azóta sem találtak magukra, még kisebbek lettek. A Fideszt csak relatív vesztesnek gondolom, mert nehéz lenne egy 42 százalékos pártra azt mondani, hogy vesztes. Nem is ez a megfelelő kifejezés. A pozíciói már nem olyan erősek, mint amilyenek például június elején voltak, de tartja magát.

Az is nyilvánvaló, hogy a Fidesz ezt a helyzetet nem fogja ölbe tett kézzel nézni. Veszélyben van, de nem vesztes.

Figyelnie kell a mögötte lévő pártra, a magyar társadalomra, a gazdasági mutatókra, hogy ne gyengüljön a pozíciója. Azonban az biztos, hogy a Fidesznek volt már ennél jobb helyzete is a magyar politikatörténet során.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Ezt nem lehet megúszni felfüggesztettel – egy ügyvéd elárulta, mennyit kaphat a Sallai Nóra balesetét okozó sofőr
A balesetet okozó sofőr megúszhatja akár egy éves börtönnel is, de az is lehet, hogy 7,5 évre ítélik majd. Az ügyvéd szerint annyi biztos, hogy le kell ülnie azt, amit kap.
FM. Kép: Youtube - szmo.hu
2024. október 08.



Sallai Nóra színésznő Alsónémediben szenvedett autóbalesetet ötéves kisfiával. Hétfőn kiderült, hogy az ötéves Bende nem élte túl az ütközést.

Azóta rengetegen követelik a balesetet okozó BMW sofőrjének számonkérését és megindultak a találgatások is arról, vajon milyen büntetésre számíthat a gyorshajtó. Egy ügyvéd szerint évekre rács mögé kerülhet:

„Jelen állás szerint egy ember halálát okozta a cselekmény, ennek a büntetési tétele 1-5 évig terjedő szabadságvesztés, azonban a másik személy esetében is biztosan bekövetkezett súlyos egészségromlás, ezt 1-3 évig rendeli büntetni a Btk. Mivel itt kétrendbeli cselekményről beszélünk, az eredeti büntetési tétel felső értéke halmazati büntetésként növekedni fog, és természetesen az is befolyással lesz a büntetési tételre, ha a minősítés kétrendbeli halál okozásra módosul. Halmazati büntetésként a bíróság már 1-7,5 évig terjedő szabadságvesztést is kiszabhat”

magyarázta a story.hu.nak Lichy József ügyvéd. Lichy hozzátette:

„Ezt a bűncselekményt nem lehet megúszni felfüggesztett szabadságvesztéssel, gyakorlati tapasztalataim alapján 3-3,5 év környékén lehet majd a ténylegesen kiszabott szabadságvesztés mérték.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
„Az utolsó pillanatig, az utolsó szívdobbanásig mellette voltam” – megszólalt Karsai Dániel ápolója az utolsó órákról
Karsai Dániel utolsó óráiról ápolója, Márkovics Ákos mesélt. Másfél évig ápolta Karsait, betegsége ellenére egy szempontból szerencsésnek tartja az ALS-ben elhunyt alkotmányjogászt.
FM. Kép: Facebook - szmo.hu
2024. október 08.



Két nappal az eutanázia jogáért küzdő Karsai Dániel halála után a 24.hu készített hosszú interjút az ápolóval, Márkovics Ákossal, aki az utolsó pillanatig Karsai mellett volt. A huszonhat éves ápoló ezt mondta az utolsó órákról:

„Féltem. Attól, hogy belül azt érzi: egyedül van. De nem volt egyedül. Az utolsó pillanatig mellette voltam, szó szerint az utolsó pillanatig, az utolsó szívdobbanásig. Aznap pont nem dolgoztam, nem voltam nála. A testvére, Peti hívott fel, hogy megy a mentő Daniért, mert befulladt. [...] Akkor még nem tudatosodott bennem, hogy ebből nagyobb probléma is lehet. Nagyon, nagyon sokáig tartott az ellátás a betegszállítóban meg azon kívül is, ott azért már kezdtem félni, hogy komolyabb a helyzet annál, mint amit először gondoltam. Később a kórházban az intenzíves orvos velem is külön leült beszélgetni, hogy tájékoztasson: már sem emberileg, sem orvosilag nem indokolt, hogy gépen maradjon Dani, és a végakarata szerint is egyértelmű volt, hogy lekapcsolják a gépről.”

Az ápoló azt is elárulta, bizonyos értelemben szerencsésnek tartja Karsait:

„Sokan sok időt töltöttek vele, és mindenki eljött elbúcsúzni tőle. Fura ezt kimondani, de Dani abból a szempontból szerencsés, hogy noha hosszú ideje a saját teste rabságában volt, de segítséggel egész jól tudott kommunikálni. Ha odatoltam az asztalához, fejpálcával, a számítógép billentyűzetét használva képes volt közölni, mit szeretne. A családtagokkal együtt azt gondolom, szerencse, hogy nem kellett akár hónapokig úgy élnie, hogy nem tud olyan emberi gondolatokat közölni, hogy szeretlek, vagy hogy hiányoztál, de jó, hogy látlak.”

Márkovics támogatja az életvégi döntés ügyét. A lapnak azt mondta, hogy nem Karsai miatt, hanem saját meggyőződéséből:

„Inkább a szakmai múltam miatt. Főként idősellátásban dolgoztam, és láttam, hogy betegségeik miatt méltatlan helyzeteket elszenvedve mennek el emberek. Régebben is megfogalmazódott bennem, hogy az életvégi döntésnek helye kell legyen Magyarországon.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Mindössze 3-3,5 évre kerülhet börtönbe a sofőr, aki Sallai Nóra kisfiának a halálát okozta
Egy ügyvéd a Storynak fejtette ki, hogy milyen körülmények játszhatnak közre a büntetési tétel kiszabásánál. Komoly súllyal esik latba a színésznő kisfiának halála.
FM. Kép: Youtube - szmo.hu
2024. október 08.



Sallai Nóra színésznő Alsónémediben szenvedett autóbalesetet ötéves kisfiával. Hétfőn kiderült, hogy az ötéves Bende nem élte túl az ütközést.

Azóta rengetegen követelik a balesetet okozó BMW sofőrjének számonkérését és megindultak a találgatások is arról, vajon milyen büntetésre számíthat a gyorshajtó. Egy ügyvéd szerint évekre rács mögé kerülhet:

„Jelen állás szerint egy ember halálát okozta a cselekmény, ennek a büntetési tétele 1-5 évig terjedő szabadságvesztés, azonban a másik személy esetében is biztosan bekövetkezett súlyos egészségromlás, ezt 1-3 évig rendeli büntetni a Btk. Mivel itt kétrendbeli cselekményről beszélünk, az eredeti büntetési tétel felső értéke halmazati büntetésként növekedni fog, és természetesen az is befolyással lesz a büntetési tételre, ha a minősítés kétrendbeli halál okozásra módosul. Halmazati büntetésként a bíróság már 1-7,5 évig terjedő szabadságvesztést is kiszabhat”

magyarázta a story.hu.nak Lichy József ügyvéd. Lichy hozzátette:

„Ezt a bűncselekményt nem lehet megúszni felfüggesztett szabadságvesztéssel, gyakorlati tapasztalataim alapján 3-3,5 év környékén lehet majd a ténylegesen kiszabott szabadságvesztés mérték.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SZEMPONT
A Rovatból
Tatár Csilla Sallai Nóra balesetéről: Aki száguldozik az autójával és utána balesetet okoz, az szándékos emberölés!
A műsorvezető keményen elítéli a BMW-s fiatalokat, akik letarolták Sallai Nóra autóját.


Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, szeptember végén Alsónémediben történt a szörnyű baleset, amiben Sallai Nóra, a Jóban Rosszban egykori színésznője és kisfia szenvedett súlyos sérüléseket. A színésznő autóját egy nagy sebességgel száguldó BMW tarolta le, amelyben legalább négyen utaztak, de a baleset után többen is elhagyták a helyszínt. A kiérkező mentők két sérültet, egy 18 és egy 21 éves fiatalt találtak a BMW-ben, őket végtagsérülésekkel szállították kórházba.

Az előzetes vizsgálatok szerint a BMW sofőrje ittas lehetett, és állítólag az autó világítása sem működött megfelelően, ami tovább csökkentette Sallai Nóra esélyét arra, hogy időben észrevegye a felé rohanó autót. A hatalmas ütközés következtében az Opel felborult, és a benne utazó színésznő és gyermeke súlyosan megsérült. A kisfiú újraélesztéséért a helyszínen küzdöttek a járókelők, ám másfél hét kórházi kezelés után hétfőn elhunyt.

A tragédia után számos ismert ember, köztük Puskás Peti és Tatár Csilla is megszólalt. Tatár az Instagramon fakadt ki:

„Mi kell még ahhoz, hogy szigorodjanak a szabályok? Aki száguldozik az autójával és utána balesetet okoz, az szándékos emberölés! Az autó pedig maga a fegyver!”

Korábban Péterfy-Novák Éva is kifejtette a véleményét az esettel kapcsolatban.


Link másolása
KÖVESS MINKET: