SZEMPONT
A Rovatból

Szívszorító beszámoló egy családról, ahol a szülők a közös eutanázia mellett döntöttek: „Könnyek szöktek a szemembe mikor néztem, ahogy együtt vacsoráztunk”

A holland pár és fia elmesélték, mi vezetett odáig, hogy a szülők a közös eutanáziát kérjék. Arról is beszámoltak, hogy min mentek keresztül, amíg a végső döntés megszületett. Fiuk megrázó részletességgel mesélte el az utolsó napokat.


Jan és Els csaknem öt évtizedig voltak házasok. Június elején együtt haltak meg, miután két orvos halálos gyógyszert adott nekik. Hollandiában ezt duoeutanáziának nevezik. Ez törvényes, és ritka – de minden évben egyre több holland pár dönt úgy, hogy így fejezi be életét - írja a BBC.

A házaspár három nappal a beavatkozás előtt a lakókocsijuknál ültek egy napsütötte kikötőben Frieslandban, Hollandia északi részén. Szerették az aktív életet, házasságuk nagy részét lakóautóban vagy hajón élték le.

„Néha megpróbáltunk egy kőkupacban élni – egy házban” – viccelődött Jan, „de nem megy" - mondta korábban.

A férfi 70, a felesége, Els 71 éves, demenciája volt. "Ez nagyon jó" – mondta a testére mutatva, "de ez szörnyű" – mondta a fejére mutatva.

Az óvodában ismerkedtek meg – életre szóló kapcsolat volt az övék. Jan fiatal korában a holland válogatottban jégkorongozott, majd sportedző lett. Els általános iskolai tanárnak készült. De a víz, a hajók és a vitorlázás iránti közös szeretetük határozta meg végül az együtt töltött éveiket.

Fiatal párként egy lakóhajón éltek. Később vásároltak egy teherhajót, és üzletet építettek, amely Hollandia belvízi útjain szállítja az árut. Eközben Els megszülte fiukat, aki heti bentlakásos lett az iskolában, és a hétvégéket a szüleivel töltötte. Az iskolai szünetekben érdekes helyekre vitték, a Rajna mentén vagy a holland szigetekre.

1999-re a belföldi árufuvarozási üzletág nagyon versenyképessé vált. Jannak súlyos hátfájása volt a több mint egy évtizede végzett nehéz munka miatt. Ekkor a szárazföldre költöztek, de néhány év múlva ismét egy hajón éltek. Végül megvették a tágas lakókocsijukat. Jannak 2003-ban megműtötték a hátát, de nem javult. Leállította a fájdalomcsillapítókat, de már nem tudott dolgozni. Els azonban még tanított.

Néha az eutanáziáról is beszéltek. Jan elmagyarázta családjának, hogy nem akar túl sokáig élni fizikai korlátaival. Ez idő tájt csatlakozott a házaspár az NVVE-hez, a holland „halálhoz való jog” szervezetéhez.

„Ha sok gyógyszert szedsz, úgy élsz, mint egy zombi” – mondta Jan. A fájdalmai és felesége betegsége miatt úgy érezte, hogy ezt nem akarja tovább csinálni.

2018-ban Els visszavonult a tanítástól. A demencia korai jeleit mutatta, de nem akart orvoshoz fordulni. Talán azért, mert tanúja volt apja hanyatlásának és halálának, aki Alzheimer-kórban szenvedett. De végül eljött az a nap is, amikor a tüneteit már nem lehetett figyelmen kívül hagyni.

2022 novemberében, miután demenciával diagnosztizálták, Els kirohant az orvosi rendelőből, hátrahagyva férjét és fiát.

„Dühös volt, mint egy gőzölgő bika” – emlékezett vissza Jan. Miután Els megtudta, hogy állapota nem fog javulni, ő és Jan fiukkal elkezdtek beszélni a duóeutanáziáról.

Hollandiában az eutanázia és az asszisztált öngyilkosság legális, ha valaki önként kéri, és szenvedését – testi vagy lelki – az orvosok „elviselhetetlennek” minősítik, és nincs kilátás a javulásra. Ilyenkor mindkét személyt két orvos értékel.

2023-ban 9068 ember halt meg eutanáziával Hollandiában, ez az összes halálozás körülbelül 5%-a. 33 esetben volt duóeutanázia, tehát 66 ember. Ezek olyan összetett esetek voltak, amelyek még inkább súlyosbodnak abban az esetben, ha az egyik partner demenciában szenved, és bizonytalanság lehet a beleegyezési képességét illetően.

„Sok orvosnak eszébe sem jut, hogy eutanáziát hajtson végre egy demenciában szenvedő betegen” – mondja Dr. Rosemarijn van Bruchem, a rotterdami Erasmus Medical Center szakembere. Ez volt Jan és Els háziorvosának álláspontja is. A 2023-ban elhunyt ezrek közül 336-nak volt demenciája.

Sok korai stádiumú demenciában szenvedő ember számára a dolgok előrehaladásával kapcsolatos bizonytalanság késztetheti őket arra, hogy életük befejezésén gondolkodjanak – magyarázza Dr. van Bruchem. „Nem fogom tudni megtenni azokat a dolgokat, amelyeket fontosnak tartok? Nem fogom többé felismerni a családomat? Ha ezt elég jól ki tudja fejezni, ha ez mind az eutanáziát végrehajtani hajlandó orvos, mind a mentális kompetenciára szakosodott [második] orvos számára érzékelhető, akkor az egzisztenciális félelem lehet az oka annak, hogy mi fontolóra vegyék az eutanáziát".

Mivel háziorvosuk nem volt hajlandó elköteleződni, Jan és Els egy mobil eutanáziaklinikához fordultak, az Eutanázia Szakértői Központhoz. Tavaly Hollandiában a támogatott halálesetek körülbelül 15%-át felügyelte, és átlagosan a beérkező kérelmek körülbelül egyharmadát teljesítik - írja a BBC.

Abban az esetben, ha egy pár szeretné befejezni közös életét, az orvosoknak meg kell bizonyosodniuk arról, hogy az egyik partner nem befolyásolja a másikat.

Dr. Bert Keizer két duóeutanázia-ügyben vett részt. De arra is emlékszik, hogy találkozott egy másik párral, amikor azt gyanította, hogy a férfi kényszeríti a feleségét. Egy további látogatás alkalmával Dr. Keizer egyedül beszélt a nővel. "Azt mondta, annyi terve van…" Dr. Keizer elmondja, hogy a nő egyértelműen rájött, hogy férje súlyosan beteg, de nem tervezte, hogy vele együtt haljon meg. Az eutanázia folyamatát leállították, és a férfi természetes okokból meghalt. A felesége még él.

Dr. Theo Boer, a Protestáns Teológiai Egyetem egészségügyi etika professzora egyike Hollandiában az eutanázia néhány szókimondó kritikusának. „Azt mondanám, hogy az orvos általi gyilkosság indokolt lehet. Ez azonban kivétel kell, hogy legyen" - mondta. Dr. Boert aggasztja a duóeutanázia-ügyek hatása – különösen azután, hogy Hollandia egyik volt miniszterelnöke és felesége az év elején úgy döntött, hogy együtt halnak meg, és a világ hírlapjaira kerültek. „Az elmúlt évben tucatnyi duóeutanázia esetet láttunk, és általános tendencia mutatkozik a közös halálozás hőssé alakítására” – mondta.

Jan és Els valószínűleg még sokáig élhettek volna a lakókocsijukban. Els szerint azonban nem látta úgy, hogy korai lenne a döntésük. A férje is úgy vélte, hogy nem akar több fájdalmat. „Az életet, amit leéltünk, úgy gondoljuk, meg kell állítani".

Elst orvosok értékelték, és azt mondták, hogy még mindig képes eldönteni, hogy meg akar-e halni. De ez megváltozhat, ha a demenciája előrehaladottabb lesz.

Mindez nem volt könnyű Jan és Els fiának. „Nem akarod hagyni, hogy meghaljanak a szüleid – mondta Jan. "Szóval voltak könnyek". A fiú azt mondta nekik: „Jönnek majd jobb idők, de nem nekem" - tette hozzá az apa. Els is így érezte: "Nincs más megoldás" - mondta.

Az eutanáziaorvosokkal való megbeszélésük előtti napon Els, Jan, a fiuk és az unokáik együtt voltak. Jan mindig praktikus volt, el akarta magyarázni a lakóautó sajátosságait az eladáshoz. „Aztán elmentem sétálni a partra anyámmal” – mondta a fiuk. „A gyerekek játszottak, volt néhány vicc… Nagyon furcsa nap volt. Emlékszem, hogy este vacsoráztunk, és könnyek szöktek a szemembe, amikor néztem, ahogy mindannyian együtt vacsoráztunk”.

Hétfőn reggel mindenki a helyi hospice-ban gyűlt össze. Ott voltak a pár legjobb barátai, Jan és Els testvérei, valamint menyük fiukkal. „Két órát voltunk együtt, mielőtt az orvosok megérkeztek” – mondta. „Beszéltünk az emlékeinkről… és zenét hallgattunk".

„Az utolsó fél óra nehéz volt” – mesélte a fiuk. „Megérkeztek az orvosok, és minden gyorsan történt, aztán már csak percek kérdése volt".

A párnak halálos gyógyszert adtak be az orvosok, és együtt haltak meg 2024. június 3-án.

A lakóautójukat még mindig nem adták el. Els és Jan fia úgy döntött, megtartják egy kicsit, és elmennek nyaralni feleségével és gyermekeivel. „A végén eladom” – mondta. "Először is szeretnék néhány emléket készíteni a családnak".

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Videó: Budapestet is elérte az áradás, víz alatt a rakpartok, lezárva a Margit-sziget
A Hajógyári-szigetet már lezárták, a Margit-szigetnél a villamos még megáll, de már ide is nagyrészt csak a védekezésben résztvevők léphetnek be. Videós helyzetjelentés szerda délelőtt a fővárosból.


Budapestet is elérte az árvíz, szerda reggelre a rakpartokat elöntötte a Duna. A Hajógyári-szigetet már lezárták a katasztrófavédelem munkatársai, és a Margit-sziget nagy részére is már csak a védekezésben részt vevők léphetnek be.

Az áradás miatt már lezárták a Margit hídnál a H5-ös HÉV megállóját, és a BKK Info szerint a 4-es és a 6-os villamos sem áll meg itt. Karácsony Gergely reggel azt is írta, lehet olyan helyzet, amikor a metrónak ki kell hagynia a Batthyány téri állomást.

Munkatársunk szerda délelőtt járt a belvárosban, ahol már teljesen elöntötte a víz a rakpartokat. A folyó várhatóan szombaton fog tetőzni a fővárosban, ilyen a helyzet most a Budapesten:

@szeretlekmagyarorszag.hu #árvíz #duna #budapest #szeretlekmagyarország #szmo ♬ eredeti hang Szeretlek Magyarország.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
Esztergom egy részét lassan teljesen elnyeli a Duna - fotók az árvízről
Több ház is víz alatt áll a városban, ahol pénteken este várható a Duna tetőzése.


Súlyos a helyzet Esztergomban, miután a várost is elérte az árvíz. Munkatársunk beszámolója szerint a kis Duna-ág hatalmasra duzzadt, és a Prímás-sziget egy részét már elöntötte a víz. A Nagy-Duna part menti területei is súlyosan érintettek: a folyó elárasztotta a kikötőt, valamint a vár és a bazilika alatti sétányt és parkot. A környékbeli épületek egy része víz alatt áll.

Így néz ki most az egyik legszebb magyar város:

A közeli Visegrádnál a 11-es főutat le kellett zárni az Esztergom felé vezető szakaszon, így a forgalmat a hegyeken keresztül Szentendre felé terelik. Az Esztergomba vezető alternatív útvonal jelenleg Pomázon át, Dobogókő irányában érhető el.

A legfrissebb előrejelzések szerint az ár tetőzése csütörtökön Nagybajcsnál, péntek reggel Komáromnál, péntek este pedig Esztergomban várható.

A hatóságok mindenkit arra kérnek, hogy maradjon biztonságos távolságban az érintett területektől.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
„Minden homokszállító autónál reménykedem, hogy befordul ide, és nekünk is hoz” - A Római-parton a tulajdonosok elszántan védik a házaikat
Nemsokára csak kenuval vagy csónakkal, a falon átmászva juthatnak majd be az otthonaikba. És utána jön a stresszes rész: éjjel-nappal figyelniük kell a buzgárokat, és ahol kell, azonnal indítani a szivattyút. Helyszíni riport.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. szeptember 19.



Furcsa csendesség van a Rómain. A máskor forgalmas Nánási út szinte kihalt. Autók alig járnak rajta. Homokot szállító nagy teherautó annál több.

Amit tudni kell a helyről: az, ahova járni szoktunk, a büfék, és csónakházak bohém világa valójában az utolsó tégláig ártérbe épült. Mindig is el-elöntötte a Duna ezt a területet, a helybeliek meg megtanultak együttélni ezzel, mint adottsággal. A lakóházak zöme feljebb épült, ahova már alig merészkedik a Duna: a Nánási út és a Királyok útja feletti terület jól védhető.

Azonban van jónéhány lakóház az ártérben is. Nemcsak a közelmúltban épültek, amikor néhány építési vállalkozó egész társasházakat húzott fel ide, de korábban is.

A legelső, ártérre épített lakóház ma is áll, köszöni jól van, száz éves is elmúlt már. Nem nyelte el a folyó, a lakói megvédték, emellett szerencséje is volt. Mostani tulajdonosa mesélte, hogy a házhoz a háborúban is kegyesek voltak az istenek: noha egész közel csapódott be egy nagy bomba, de a ház épségben megúszta.

Most egy család lakik benne, idősebb házaspár. Amikor kiderült, hogy jön az áradás, a gyerekek, rokonok is eljöttek, hogy segítsenek. Fiatal férfi pakolja a zsákokat, amikor megszólítom. Ő nem lakik itt, sőt az ő háza is kicsit feljebb, Szentendrén szintén veszélyben van, de ma itt segít a szülőknek. Az egész kerítés elé vastag fólia, arra homokzsákok kerülnek. Szakszerű munkájuk láttán egyértelmű: nem ez az első árvizük, megvan már a technika, hogyan kell dolgozni.

„10 éve már átéltük azt az ominózus nagy árvizet, úgyhogy az 11 éve, bocsánat, akkor sikerült, úgyhogy most optimisták vagyunk. Megint sikerülni fog.”

– mondja a férfi, egy pillanatra sem abbahagyva a zsákok pakolását. Először purhabbal a járdához ragasztják a nejlonfóliát, hogy ne szivárogjon át a víz alatta sem. Majd jönnek a zsákok, sorban egymásra pakolva.

Kiderül, először 100 zsákot kaptak az önkormányzattól, üresen. Végül az asszony bement az önkormányzatra, hogy kérjen még zsákokat, mert a száz zsákkal nem sokra mennek.

„Rám nézett, és mondta, hogy hát akkor ad még háromszázat. Hát mondom, ezt egyből is ideadhatták volna, de aztán kaptunk még ennyit, és most azokat töltögetjük, illetve várjuk, hogy hozzanak még homokot.”

„Minden homokszállító autónál reménykedem, hogy befordul ide, és ide nekünk is hoz, de úgy látom, hogy ezek nem ide befordulnak, hanem mennek tovább. De van ígéret, hogy itt is be fog fordulni egy.”

Kérdésemre, meddig ér majd a víz az előrejelzések szerint, mutatják.

Idáig ér majd a víz

2013-ban ennél fél méterrel feljebb volt, most ennyivel könnyebb a helyzet. De adódik a kérdés, a hermetikusan lezárt házba hogy mennek be, és hogy jutnak ki? Már ha egyáltalán ki akarnak jutni, hiszen innen napokig csak csónakkal, azaz kenuval lehet közlekedni majd.

„Itt kajak-kenu klub van mellettünk, ez ugye nagy szerencse. Ilyenkor jönnek-mennek a fiúk, és akkor fölvesznek bennünket a kajakba vagy a csónakba, és akkor kivisznek oda a szárazra.”

Létrával, a falon átmászva tudnak jönni-menni, ha szükséges. De most arra rendezkednek be, hogy ha jön a víz, akkor maradnak a házban. De senki se gondolja azt, hogy onnantól csak annyi lesz a dolguk, hogy kivárják a végét. A stresszes rész akkor jön. Valakinek mindig ébren kell majd lennie és figyelni az esetleges buzgárokat, vagy azt, hogy a csatornából feltör-e a víz. S ha igen, azonnal indítani a szivattyút. Éjjel, hajnalban, amikor kell.

Kicsit lejjebb, a vízhez közelebb többszintes társasház áll. A kapu már teljesen el van torlaszolva, ők már felkészültek. Itt már a víz is megérkezett a ház elé, igaz, egyelőre még pár centi csupán.

„A házban azok maradtak, akik home office-ban tudnak dolgozni.”

– mondja a férfi bentről, a zsákok mögül. Az iskolás gyerekek, és bejárósan dolgozók elmentek. Így is maradtak elegen arra, hogy beosszák egymás között az ügyeletet. Ők is 100 homokzsákot kaptak, de homokot már nekik kellett venniük bele. A többi homokzsákot még a korábbi árvizekből tették el.

A szivattyú errefele alapfelszerelése a házaknak, azok is készenlétben állnak.

Kinézve innen már a sétányt látni, illetve azt, ami látható még belőle. A padok teteje még kilátszik a vízből, holnapra már felettük hömpölyög a folyó. A kávézók, borozók, büfék hívogató feliratai most kicsit bizarrnak tűnnek:

„Isten hozott nálunk!”

Talán most a Dunát üdvözlik. Megérkezett.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Főként szellemi fogyatékosokkal foglalkozó iskolába tettek 20-nál több gyereket – Így találtak új iskolát a szegedi Wesley-ből utcára rakott gyerekeknek
Olyan is van, akinek az új osztályába az eddigi 8 helyett 28 diák jár, és nincs pedagógiai asszisztens. Máshol négy gyereknek külön osztályt indítottak, de szinte minden nap más jön be órát tartani. Szülőkkel beszélgettünk.
Láng Dávid - szmo.hu
2024. szeptember 16.



Augusztus utolsó péntekén, vagyis a tanév kezdete előtt mindössze egyetlen munkanappal derült ki, hogy a kormányhivatal Iványi Gáborék szegedi iskolájának működési engedélyét is visszavonta. Ezzel 150 gyerek sorsa vált bizonytalanná, akiknek szó szerint az utolsó percekben kellett új intézményt keresni. Arra voltunk kíváncsiak, mi történt az azóta eltelt két hétben, ki hogyan tudta megoldani a nem mindennapi kihívást.

Noéminek 3 autista gyereke van, akik 12, 9 és 7 évesek. Mindannyian a szegedi Wesley-be jártak, ehelyett három alternatívát ajánlott fel számukra a kormányhivatal. Ezek közül az egyik intézményről kiderült, hogy egyáltalán nem tud integrálni autistákat, a másik két helyen pedig kijelentették, hogy csak a körzet szerint hozzájuk tartozókat fogadják.

Végül ismerősi ajánlásra találtak rá egy többségi iskolára Bordányban, ahol az igazgató nagyon készséges volt, és át is vette a három gyereket. Távolságban ez nagyjából ugyanolyan messze van tőlük, az osztálylétszámok viszont már annál jobban eltérnek a korábbitól.

„A nagyfiam tizenkét fős osztályból ment át huszonnyolcadiknak, a középső huszonkikencedik lett, miközben addig kilencen voltak, a kicsi pedig egy nyolc fős osztályban volt, és most a huszonnyolcadik.”

Ez a létszám Noémi szerint nagyon lefárasztja a gyerekeket, sokkal kevésbé tudnak koncentrálni. A tanárok figyelméből is csak az eddigi töredéke jut rájuk: a Wesley-ben a főbb tantárgyaknál mindig ketten voltak egyszerre a gyerekekkel, egy pedagógus, illetve egy asszisztens, most viszont a 28-29 diákra egyetlen tanár jut.

Emellett az alaphangzavar is jóval nagyobb, a ricsaj pedig nagyon rossz hatással van az autistákra. A történtek az egyik gyereknél olyan autisztikus tüneteket is előhoztak, amelyeket eddig soha nem produkált.

„Ha időben fel tudjuk készíteni őket a változásra, sokkal könnyebben fogadnak akár egy ilyen helyzetet is. Most viszont erre esély sem volt” – magyarázza, hozzátéve: külön nehézséget okoz az a két gyerekénél is jellemző tünet, hogy szó szerint értelmeznek dolgokat. Ennek fényében kellene megmagyáznia nekik, hogy „nincsen iskola, mert bezárták”, miközben az épület továbbra is ott van, a kapun be lehet menni.

„Ez a legnehezebb dolog a világon. Nem szeretnek menni az új helyre, vissza akarják kapni a Wesley-t. Persze ez sokkal inkább a rendszer hibája, nem a befogadó intézményé.”

A legnagyobb gyerek a délutáni csoportos foglalkozásokon, felzárkóztatáson se tud részt venni, mert a két kisebbet Noéminek haza kell vinnie, és nem tudja kire hagyni őket, amíg visszamegy a nagyért, hiszen a férje ekkor még dolgozik.

„Nagyon bízom benne, hogy újra kinyit a Wesley, mert a gyerekek ott vannak biztonságban, ott működik az integráció és a differenciált oktatás. A gyerekeink jövője függ ettől, hiszen Szegeden és környékén nincs másik, autistákat integráló gimnázium” – mondja elcsukló hangon Noémi.

Anna (nevét kérésére megváltoztattuk) gyereke szintén autista, az értelme viszont nem sérült, szakvéleményében az szerepel, hogy integrált intézményt javasolnak számára. Már az óvodás éveit is a szegedi Wesley-ben töltötte, jól megszokta a környezetet, most kezdte volna a első osztályt az iskolában.

Miután eldőlt, hogy erre nem kerülhet sor, édesanyja írásban felkereste mind a négy általános iskolát, amelyet ajánlottak, de az összes helyről elutasító határozatot kapott. Ezután felhívta a szegedi tankerületet és jelezte, hogy mindenhol visszautasították a jelentkezését.

Nem sokkal később jelezték neki, hogy az eredeti listán nem szereplő Szegedi Bárczi Gusztáv Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény, Óvoda és Általános Iskola átveszi a gyerekét. Ráadásul nemcsak őt, hanem több mint 20 iskolatársát is.

Ez az iskola azonban főként nála súlyosabb állapotú, szellemi fogyatékos gyerekekkel foglalkozik, tanulásban akadályozott tanrend szerint haladva. Utóbbi azt jelenti, hogy sokkal kevesebb tananyagot adnak le, mint a NAT szerint haladó intézmények, például a Wesley is.

„A munkafüzetek és tankönyvek nagy része olyan, amit a gyerekem már egy évvel ezelőtt is tudott. Attól félek, hogy teljesen le fog maradni, amivel elvágják őt a továbbtanulás lehetőségétől is” – mondja Anna.

Szerinte a Wesley pont ideális átmenetet jelentett a hagyományos iskolák, valamint a Bárczihoz hasonló, súlyosabb állapotú gyerekekre specializálódott intézmények között.

„Mindenki megkapta a megfelelő fejlesztést, aminek köszönhetően a saját maguk számára kényelmes tempóban tudtak haladni. A Bárcziban sajnos nem tudnak így differenciálni egy osztályon belül.”

Bár a kezdeti, 16 fős osztálylétszámot a második hétre kettébontották, Anna így is attól tart, hogy a tanulásban akadályozott tanrend miatt a Wesley-ből átvett gyerekek sokkal nagyobb hátrányba fognak kerülni, mintha maradhattak volna az eredeti iskolájukban.

Anikó fia, Bálint első osztályosként került a Wesley-be, a Pedagógiai Szakszolgálat javasolta nekik az iskolát. Az elmúlt 10 évet ott töltötte, most kezdte volna a 11. évfolyamot. Édesanyja szerint bár nagyon nehezen ismerkedik, az évek során mégis egyre nőtt az önbizalma, mert rengeteg elfogadást és szeretetet kapott.

„Miután kiderült a bezárás, azt vettem észre, hogy éjszaka egyre rosszabbul alszik, sokat forgolódik, láthatóan nagyon nehezen dolgozza fel a történteket.”

Egyetlen iskolát ajánlottak fel nekik, a Szegedi Eötvös József Gimnáziumot, ahol közölték, hogy ők nem fogadnak autistákat. Néhány nappal később viszont kaptak egy e-mailt, hogy másnap menjenek be egy átvétel előtti beszélgetésre, mivel mégis fogadják Bálintot. Így végül egy hét csúszással tudta megkezdeni a tanévet a tankerület által kijelölt iskolában, három osztálytársával együtt.

Szerencsére nem rakták őket össze más, nagy létszámú osztályokkal, négyen kaptak egy külön tantermet. Mivel mindannyian autisták, akik rosszul viselik a tömeget és a zsivajt, már ez is nagy könnyebbség volt.

Ugyanakkor egyelőre nincsenek állandó tanárok, szinte minden nap más jön be hozzájuk órát tartani. Hiányzik a biztos alap, ami eddig megvolt, és ami az autisták számára különösen fontos.

„Az iskola tényleg igyekszik megoldást találni, de így is teljesen bizonytalan vagyok, mi fog történni. Ez az egész nagyon nem jó a gyerekek számára, egy nehezen kialakult, családias légkörből szakították ki őket.”

(Címlapkép: az aHang és a Magyar Kétfarkú Kutya Párt szeptember 6-i akciója, melynek során 150 üres székkel a 150 utcára tett gyerekre hívták fel a figyelmet.)

Link másolása
KÖVESS MINKET: