,,Nyugdíjasoknak ez maga a Kánaán” - Spanyolországban kezdenek új életet a magyar nyugdíjasok
Pusztai Rozi jogi területről ment nyugdíjba, és két éve költözött el végleg Spanyolországba. Azt mondja folyton nyaraló üzemmódban élnek és nem bánta meg, hogy eljöttek otthonról.
Létrehozott egy FB-csoportot is (Spanyolországi nyugdíjas élet – nem csak nyugdíjasoknak), hogy ebben a témában a magyarok össze tudjanak kapcsolódni és segítsék egymást. Döntésük okairól és tapasztalataikról faggatom.
- Hogyan jött az ötlet, hogy kiköltözzetek Spanyolországba?
- Amikor elmentem nyugdíjba az tulajdonképpen teljes életváltás volt számomra. Eladtam a lakásomat és vettem egy házat, amit felújítottam és közben belépett a párom az életembe. Tulajdonképpen ez az egész külföldre költözés az ő ötlete volt, már ezekkel a tervekkel jött ebbe a kapcsolatba. Először nem tűnt kivitelezhetőnek, mert Kubába akart volna menni. Ezért elkezdtünk közelebbi helyeket keresni. A húgom Olaszországban él, vele nagyon sokat beszélgettünk erről, és kiderült számunkra, hogy oda nem fogunk költözni. Sokat jártam Mallorcára egy barátnőm lányához, így nekem a spanyol életérzés az úgymond megvolt. Ezért aztán ezt az irányt választottuk.
- Hogyan vágtatok bele?
- Ezt megelőzte egy féléves kutatómunka, milyen az időjárás, a megélhetés, az ingatlanárak: Spanyolország hatalmas, ötvenhat náció lakja. Az volt a kérdés, melyik az a rész, ahova jól beleillünk, ahol jól fogjuk magunkat érezni területileg, klímailag, és az emberek között. Először Malagára gondoltunk, de kiderült, hogy korántsem az a legmelegebb része Spanyolországnak, mert ez szempont volt. Így alakult ki ez a sáv Valencia-Murcia közt. Itt is nagyon sokat kutakodtam, láttam, hogy kiterjedt mezőgazdasági területek is vannak, ezért rengeteg friss gyümölcshöz és zöldséghez lehet itt jutni: ilyen aprólékosan feltérképeztem ezt a helyet.
Ezalatt az egy hónap alatt megtapasztaltuk, hogyan fogunk megélni, mennyiből, és nagyjából milyenek itt az emberek. Kész tervvel tértünk haza.
- Mi volt az első lépés az új élet felé?
- Amikor hazamentünk, eladtuk a párom ingatlanát, és abból vettünk itt egy kétszintes házat. Mivel otthon nyugdíj mellett is mindketten dolgoztunk, tudtuk, hogyha kijövünk, akkor a munkaviszonyunk megszűnik. Ráadásul nem is olyan munkakörben dolgoztunk, amit külföldön folytatni lehetett. Ezért
Mindenkinek ajánlom és mindig elmondom, hogy nagyon fontos dolog körülnézni. 60 pluszosok vagyunk, egy élet munkáját szeretnénk kihozni ide, ezt nem lehet úgy, hogy fogom magam, és elköltözök Spanyolországba. A csoportomban ezt mindig mindenhol leírom, hogy tudd meg, hova hozod el az életedet. Utazz oda, nézz körül és kérdezz, ne az internetről tájékozódj, hanem leellenőrzött emberekkel kezdj tárgyalni. Óvatosnak kell lenni, hihetetlen, milyen emberek próbálnak itt pénzt keresni a magyarokon.
- Milyen nyelvtudás kell az ügyintézéshez?
- Én valamennyire az angolt kapizsgálom, szinte mindent megértek, de nagyon keveset beszélek. Itt vagyunk két éve, és a spanyollal most már ugyanitt tartok. Viszont azt el tudom mondani, hogy itt
A vadidegen ember a parkban megállít beszélgetni, vagy ha a közértben megpróbálsz kérni valamit, már segít, már mosolyog, együttműködik veled. Én így tanultam meg a vásárlást, az árakat, meg a számokat: a piacon és a közértben is simán elboldogulok. A spanyol szomszédok is odafigyelnek, nagyon kedvesek, mert mi egy nyaralóterületen, a La Marina-n lakunk. Sok külföldi él itt, ami szerencse, mert mindenki beszél angolul, németül vagy franciául.
- Olcsóbb ott az élet, mi a tapasztalatod?
- 10-15 százalékkal olcsóbban élünk. A gyümölcs, a zöldség itt terem, ezért nincs behozatal, piac van, ahol nagyon jó a minőség és megfizethető. A boltokban is megkapsz mindent, de ott már drágábbak az áruk. A piacon a termelőktől tényleg nagyon jó áron lehet vásárolni, átlagosan kettőnk részére 15-20 euróból megvan a heti zöldség-gyümölcsünk. Ketten tartjuk fent ezt a nagy házat. A villany, a biztosítás a házra és az autóra, az internet, plusz az éves adó a két lakásra nagyjából 250-300 euró. Ez a havi rezsink. A megélhetésre, magunknak mindenre havonta maximum 1000 eurót költünk.
havonta megyünk étterembe és sokat kirándulunk.
- Milyen az időjárás?
- Én mindig is a meleg éghajlatra vágytam, itt a Costa Blanca-n megtaláltuk, és jól érezzük magunkat. A tél nagyjából december közepén kezdődik és március közepéig tart. Olyankor este elkezd lehűlni a levegő, 10-15 fokra csökken hajnalra, viszont délelőtt már 15-20 fok van, amit a napon sokkal többnek érzel. Ezekben a hónapokban is nappal simán rövidnadrág, póló, papucs a viselet. Ha Spanyolországban élsz, egy picit spanyolnak kell lenned, és el kell fogadni, hogy nincs fűtés és szigetelés a lakásokban. A fűtéshez szokott emberek télen fáznak. Nekünk szerencsére van kandallónk, meg légkondi is, tehát mi fűtöttünk. A sós, párás, nedves levegő miatt a hideg sokkal hűvösebbnek érződik. Aztán március végétől melegszik. Általában áprilistól október végéig tudunk fürdeni a tengerben. Nyáron nagyon meleg van, 40 fok is lehet, ami viszont elviselhető, mert mindig fúj a szél és párás levegő. Ehhez alkalmazkodva spanyolosan igyekszünk élni, betartjuk a sziesta-időt.
- Sok nyugdíjas kezd teljesen új életet?
- Én is egy családot hagytam otthon, két felnőtt fiam van, az egyiknél van két unokám is. Gyakorlatilag egymástól negyedórára laktunk autóval, ha bármi volt, tudtam segíteni.
Az életünk során sok mindent megélünk, vannak nehezebb, de jobb időszakok is. Úgy gondolom, hogy sok mindent el kell tudni engedni olyan szinten, hogy a magad életét tudd élni. Családjainkkal minden héten beszélünk, most is itt voltak nyaralni. Ne felejtsük el, mekkora lehetőség ez egy fiatal családnak. Gyakran találnak olcsóbb repülőjegyeket és eljönnek látogatóba. Alicante repülőtere csak 25 kilométerre van ide. Ez egy jó tendencia kezd lenni, hogy a nyugdíjasok között egyre többen gondolják, hogy új életet akarnak kezdeni. Nem az van, hogy akkor vége, lehúzom a rolót, mert 65 vagyok vagy 70. Tavaly júliusban csináltam ezt a FB-csoportot, mert ráértem, és gondoltam, hogy nekem még kell pezsegnem. Nem tudom megszámolni, de
Többeknek adtam már tanácsot, hogy szerintem merre induljanak, és ha kérik, összekötöm őket azzal, aki segíthet ebben. Visszajelzéseket is kapok azoktól, akik idejönnek, körülnéznek és új lendületet kapnak. Aztán vannak akik vásárolnak itt házat, de olyanok is, akik tovább tervezgetnek. Sokan a 60 pluszos korosztályból, akik ugyanígy gondolkoznak, mint mi, keresik a helyet, hogy hol tudnának megélni abból a két-háromszázezer forintos átlagnyugdíjból és milyen körülmények között.
- Mennyire megoldott az orvosi ellátás?
- A gyógyszerek, meg a rendszeres orvosi vizsgálat itt is megoldható, emiatt nem kell otthon ülni. Nekünk csak két kilométerre van az orvosi rendelő. Ha nem tudsz spanyolul, vihetsz egy tolmácsot, de mindent el tudunk angolul is intézni. Még tavaly augusztusban hazamentünk egy hónapra, akkor elintéztük, hogy a nyugdíjunkat spanyol bankszámlára küldjék. Ez nagyjából egy fél óra alatt kész, aztán a TB-be is elvittük a papírjainkat. Mire visszajöttünk, már mindketten fent voltunk név szerint a spanyol rendszerben.
Mivel nyugdíjasok vagyunk, így mind a két országban érvényes a tébénk.
- Hogyan lehet valaki nyugdíjasként rezidens?
- A rezidens kártyához bejelentett lakcím kell, és az, hogy a nyugdíj spanyol bankszámlára érkezzen. Itt ez 780 euró kell legyen, ez itt a minimum nyugdíj, vagy 7500 eurós tőkének kell lennie a számlán, de ez évente változik. Azt kell, hogy lássák, hogy bejön rá a nyugdíj legalább három hónapja, mert így az itteni megélhetés biztosított.
- Mekkora La Marina, ahol ti éltek?
- A statisztika szerint 9600 fő az állandó lakos, viszont nyáron akár 25 ezer nyári lakos és turista érkezik, mert ez egy nyaralófalu. Sokan tavasztól-őszig jönnek ide lakni, illetve ősztől-tavaszig főleg a skandinávok érkeznek meg a lakóautóikkal vagy a házaikba. Az a szerencse, hogy ez nem az a tipikus nyaralóhely, ahol ősszel lerántják az üzleteken a redőnyt, és tavaszig csönd van. Itt mindig nyüzsgés van, de ahol mi lakunk, az mégis egy csöndes utca. Közel van hozzánk a főutca, ahol számtalan étterem, és két bevásárlóközpont is van, ennek ellenére az ingatlanárak elfogadhatóak.
de a fiataloknak nem annyira könnyű, mert nagyon kevés a munka. Ha nem úgy jössz ki, hogy neked van, amit magaddal hozol, akár egy távmunka vagy egy vállalkozás, akkor itt nehéz lesz találni.
- Mi veszi rá a magyar nyugdíjasokat, hogy odaköltözzenek?
- Spanyolországban vonzó a klíma. A másik fő szempont mindenképpen a megélhetés, és ebben benne van az is, hogy olcsóbb, és az is, hogy minőségibb. Az itteni emberek is, mert mindenki mindig mosolyog, kedves és segítőkész, toleránsak a spanyolok. Sokunknak fontos az is, hogy politikamentesen élünk. Azt mondtam, hogy a spanyolok vagy sziesztáznak vagy fiesztáznak. Nincs olyan hétvége, hogy valahol ne lenne egy zenés buli, és emellett a közbiztonság is nagyon jó. Rengeteg gyönyörű helyre lehet menni kirándulni, és a tenger közelsége varázslatos. Mi öt kilométerre lakunk a tengertől, a teraszunkról látszódik. Szerintem
Ha egy a saját apartmant veszel, bármilyen picit is, annak a rezsin felül egy főnek 300-400 euró élelmiszerre itt elég. Persze attól is függ, milyen életet élsz.
- Milyen emberek kezdenek új életet?
- Vannak olyanok is, akik még ingáznak, jönnek-mennek, és olyanok is, mint mi, akik már állandóan itt élünk. Hál' istennek látok sok lendületes nyugdíjast is, de vannak 70 pluszosok is, ők is minden nap sétálgatnak. A régebben itt élők szerint nyugdíjasként meghosszabodik az életük legalább 5 évvel.
Azt gondolom, hogyha csak egy picivel is jobb bármi, és megteheti az ember, akkor nem veszít vele, ha kiköltözik, de rábeszélni senkit nem szeretnék. Nagyon sokan imádják a tengerpartot, és arra vágytak, hogy tenger mellett éljenek. Itt esténként a téren a nyugdíjasok petangoznak, jó kis társasági élet tud összejönni. Sétálok a kutyával, és rám köszönnek, befogadóak, elfogadóak és toleránsak a spanyolok, ez nagyon fontos.
- Milyen a társasági életed?
- Leginkább magyar a csapat, de mi például már megismertünk egy svéd-francia korunkbeli párt. Velük havonta találkozunk, és ők is azt mondják, úgy élnek, mint egy állandó nyaralásban.
Nyáron hétvégenként élőzene van a parton, mindig más stílusban. Gyakran összejövünk, ez szinte megfiatalítja az ember. Mivel nagyon szeretek jönni-menni és időm is van, a tervem az, hogy maximum 3-5 embernek szervezek villám-nyaralásokat, és érdekes programokat.
- Érdemes 65 felett is új életet kezdeni?
- Érdemes új életet kezdeni, még úgy is, ha már vannak bizonyos egészségügyi problémáink is, melyek a korunkból adódhatnak. Ez alól mi sem vagyunk kivételek, de az itteni egészségügyről csak jókat tudok mondani. A kiutazó nyugdíjasok nagyon elszántan új életet akarnak kezdeni, rezidensé válni és letelepedni.
Vannak akik egy pici lakást azért meghagynak Magyarországon, ha tehetik, de a nagyobb rész azt mondja, hogy elég volt, én megyek. Szerintem az emberek rádöbbennek, hogy még van pár jó évük, és azt úgy akarják eltölteni. ahogyan nekik a legjobb. Azt is tapasztaltam, hogy a mi korosztályunknak felnőttek a gyerekeik, és közülük sokan már külföldön élnek. Ilyenkor mindegy, honnan jövünk vagy megyünk egymáshoz, Magyarországról vagy külföldről, ezért nyugdíj után a szülök is váltanak. Az is érdekes, hogy sokan egyedül is belevágnak, bár inkább a nőkre jellemző. Ez is egy lehetőség, hogy új életet kezdjenek és esetleg új társat is találjanak. Ez egy olyan nagy kaland, amit lehet, hogy fiatalon is megél az ember, de akkor ez még olyan természetes.
Ki kell próbából bérelni egy lakást, itt élni kicsit, találkozni a helyiekkel, gyűjteni az információkat, és úgy kell innen hazamenni, hogy készen álljunk arra, ha lépni akarunk. Azt tudom mondani, hogy mi jó döntést hoztunk.