Pusztai Erzsébet: Szégyen, hogy az egészségügyből próbálnak meg egyesek így meggazdagodni
Papcsák Ferenc volt fideszes polgármester cégének kell fizetni, ha valaki azt akarja, hamarabb megműtsék az állami Uzsoki Kórházban - erre jutott Hadházy Ákos. Hivatalosan ezek a betegek a VIP szolgáltatásért fizetnek, például a jobb szobáért, de a független képviselő szerint ezzel meg is kerülik a hosszúra nyúlt várólistákat, a műtéteket pedig a kórház személyzete végzi, a kórház eszközeivel. A politikus által megszerzett szerződésben ugyan leszögezik, hogy mindez "a szabad kapacitás terhére" történhet, de az nem világos, hogy a betegek által kifizetett milliókból mennyit kap a kórház, és mennyit Papcsák Ferenc cége, ahogy az sem, hogy a kórház orvosai a szabadidejükben vagy a munkaidejükben dolgoznak. Az is kérdés, ha az állami kórház szerint az rendben van, hogy aki fizet, megkerülheti náluk a várólistákat, miért kell ehhez egy közvetítőcég?
Mindez azután derült ki, hogy egy másik fideszes képviselőhöz köthető cég egy külföldi betegnek 1650 euróról (700 ezer Ft-ról) állított ki számlát az Uzsokiban kapott ellátásért, ami még a németországi áraknál is magasabb. Abban az ügyben csalás gyanúja miatt nyomozás is indult. Utána olyan betegek is jelentkeztek a képviselőnél, akik magyarok, van TB-biztosításuk, viszont állításuk szerint a kórház orvosai ajánlották nekik, hogy ha nem szeretnének 2-3 évet várni, fizessék ki a VIP-ellátást, és heteken belül megműtik őket. A visszás helyzetről Pusztai Erzsébet infektológussal, egykori államtitkárral beszélgettünk.
– Azt kommunikálja a kormányzat egy ideje, hogy határozottan külön kell választani az egészségügyben a magánellátást az államilag finanszírozottól. Hogy sikerült ez az Uzsokiban?
– Hát ez tökéletes példája egyébként annak, hogy ne azt nézzük, amit beszélnek, hanem azt, amit csinálnak. Tudniillik, amikor kimondták, hogy élesen el akarják választani az államit a magántól, akkor egyszerre két dolgot mondott mindenki. Az egyik az, hogy ezt nem lehet megcsinálni, mert az államiban nem marad elég orvos. Tehát ez a fajta éles elválasztás, a biztosítási ellátás körébe tartozó betegek számára rendkívül hátrányos. Ugyanakkor
Ez a másik oldal. Tehát nincs annyi egészségügyi dolgozó, hogy külön az államiban és külön a magánban is elegen legyenek, de meg kell oldani azt, hogy korrekt, világos és átlátható módon működjön együtt egymás mellett az állami és a magánellátás. Erre lehet megoldásokat találni, de nem azt, ami az Uzsokiban történt. Mert az nem a szétválasztás, hanem az összemaszatolás és mutyizás.
– A szerződésben nem lehet megtalálni például azt, hogy ebből mennyi jár a kórháznak az igénybevett infrastruktúráért.
– De azt sem, hogy azok az emberek, akik ott az úgynevezett VIP-betegeket ellátják, milyen minőségben látják el. Ugyanazok az emberek, akik a biztosítási ellátásban dolgoznak a betegekkel, folytatják a VIP-ellátást, és nem lehet látni, hogy hol van a határ, és hogy fizetik őket, és ki hova számít, és mikor, napközben dolgoznak, vagy éppen akkor, amikor nincs biztosítási beteg a rendszerben, szóval teljes a káosz.
– Amennyiben az egészségügy finanszírozása megfelelő lenne, nem lenne mesterségesen szűkítve a kapacitás azáltal, hogy nem adnak elegendő pénzt az ellátásokra, nem is nyílna lehetőség ilyen VIP ellátásra. Mert a technika ott van, a szervezet ott van, csak mivel a finanszírozás nincsen ott, ezért az idő nagy részében vagy nem műtenek, vagy felárért ellátják az úgynevezett VIP betegeket.
– De ha nem teszik egyértelművé, mi az, hogy szabad kapacitás, meddig terjed a biztosítási ellátás, és mikortól kezdődik a VIP, akkor ez egy maszatolás össze-vissza.
Ha ez teljesen egyértelmű, akkor azt lehet mondani, hogy a hónap első három hetében leoperálják az összes biztosítási beteget, és az utolsó héten pedig mehetnek a fizetős betegek. De nincs elválasztva a kettő egymástól, így teljes káosz van. És persze az meg aztán világbotrány, hogy magánellátásért pénzt szednek egy kórházban, de nem tisztázzák, hogy a kórház ebből mennyit kap az anyagok, eszközök és egyebek felhasználásáért, mennyi munkabér jár és honnan azoknak, akik dolgoznak ebben az öszvér rendszerben. Mert nemcsak az orvosok dolgoznak, hanem a nővérek, a műszaki személyzet, és még sorolhatnám a takarítókig.
– Utoljára ilyet akkor láttam, amikor a nyolcvanas évek második felében bejöttek az úgynevezett GMK-k a késő kádárizmusban, és a vállalat gépein végeztek műszak után magántermelést, amiből sokan igen jól éltek.
– Ott sem volt eldöntve, hogy ki kinek mit, és mennyit fizet. Volt, amikor világos volt a határ, de volt olyan is, ahol össze volt maszatolva a dolog, és nem vonták le a megkeresett összegből azt, amit ráfordított maga az állami cég.
– Nyilvánvalóan az lenne a tiszta, ha csinálnának egy külön magánklinikát máshol, más eszközökkel, más személyzettel.
– Van egy másik megoldás is. Az, hogy tiszta, világos szerződési feltételeket kell leírni, ahol a kapacitás, az emberek munkája, és minden más feltételnek pontosan meghatározzák az árát.
De hát ezt megnehezíti az, hogy az egészségbiztosítási pénztár se teszi egyértelművé, hogy mekkora kapacitást, milyen létszámot finanszíroz.
– Rendelkezik erről valahogy az egészségügyi törvény?
– Tulajdonképpen nem az egészségügyi törvény az, mert az az egészségügyi ellátás különböző feltételeit tartalmazza, hanem van az egészségbiztosításról szóló törvény, amelyiknek egyértelművé kellene tennie ezeket a feltételeket. Régebben nagyon komoly elképzelés volt, éppen azért, hogy ne vonuljanak ki a nagyon jó orvosok a magánellátásba, hogy a kórházban a választott orvost korrekt és világos körülmények között lehessen megfizetni a paraszolvencia helyett. És akkor a választott orvos és a munkatársai kapják a beteg által befizetett összeget, és a kórház pedig megkapja a saját részét abból, amiért biztosítja az ellátás egyéb feltételeit. Tehát ilyen értelemben is lehetne korrekt szerződéseket kötni. Csak tisztává kell tenni a helyzetet.
– Miért nem lehet ezt tisztán csinálni? Mert akkor is óriási üzlet lenne.
– Szerintem a nem akarásnak nyögés a vége.
– Mármint?
– Ha tisztává és világossá teszik a dolgokat, akkor átlátható lesz, mindenki tudja, hogy mikor hol mi történik, és ezt valószínűleg sokan nem szeretik. Mert a zavarosban lehet halászni, mint például most Uzsoki esetében.
– Hadházy Ákos azt is állítja a Facebook posztjában, hogy onkológiai műtétek, vizsgálatok is elérhetőek így, ami szerinte végképp etikátlan.
– Sajnos az utóbbi években pont azáltal, hogy az állami egészségügyi ellátás helyzete folyamatosan romlik, és csökken a dolgozói létszám is, ezáltal sajnos a vizsgálatokat is nagyon nehezen lehet elérni. Nagyon sok ember, ha valami panasza van, inkább elmegy a magánellátásba, ha van pénze, és kifizeti az ott elvégzett vizsgálatot, legyen az akár röntgen, CT vagy bármi más, azért, hogy hamarabb jusson diagnózishoz. Tehát ez ma már megy, és tulajdonképpen ez elvben még azt is jelenthetné, hogy azok meg, akik nem tudnak fizetni, a számukra csökken a vizsgálati várólista. Mert ha én elmegyek és kifizetem magánúton, akkor már nem kerülök bele a sorba. Igen ám, de ugyanakkor azt világosan lehet látni, hogy óriási tömegeknek nincs arra pénze, hogy kifizesse aktuálisan a 25-30 ezer forintos ultrahangot vagy CT-t, vagy pláne 80 ezerért az MRI vizsgálatot. Tehát teljes a zűrzavar,
– Mit gondol az uzsokis történetről? Ez „csak” egy mutyi, vagy itt megáll valamiféle bűncselekménynek a gyanúja is?
– Miután az ember nem ismeri a pontos részleteket, első ránézésre a mutyi is bűncselekmény lehet, ha visszaélnek a lehetőségekkel. Hűtlen kezelés, sok minden előfordulhat. De hát nyilván fel kell jelenteni ezt az egészet, és ki kell vizsgálni alaposan. Mert az, hogy mi bűncselekmény, majd a nyomozás során állapítják meg.