Kicsoda Kamala Harris, aki Biden visszalépése után elindul a demokrata elnökjelöltségért?
Nem gondolom, hogy különös meglepetés volt Joe Biden amerikai elnök vasárnapi bejelentése, melyben visszalépett a 2024. évi elnökjelöltségtől. Talán nem is annyira a Trump–Biden vita volt a kezdőpontja a történteknek, az inkább csak egyértelműsítette a helyzetet, és felgyorsította a folyamatot.
Köztük volt Adam Schiff, aki aggodalmát fejezte ki Biden képességeivel kapcsolatban. Peter Welch, Vermont szenátora, aki Biden kora és teherbírása miatt fejezte ki aggodalmát, továbbá Earl Blumenauer és Pat Ryan képviselők is nyilvánosan álltak elő azzal a véleményükkel, hogy Biden nem a legjobb jelölt Donald Trump legyőzésére. Rajtuk kívül több más képviselő is felszólalt, köztük Jim Himes, Marie Gluesenkamp Perez és Brad Schneider, akik szerint Bidennek vissza kellene lépnie a demokraták sikerének érdekében.
A politikát figyelemmel kísérők számára az sem volt meglepetés, hogy
A jogász végzettségű Harris lehetne az Egyesült államok első ázsiai származású és első női elnöke, ha megválasztják.
De kicsoda Kamala Harris?
Harris szülei egy polgárjogi mozgalom rendezvényén találkoztak; apja jamaicai, anyja pedig, aki később rákkutató lett, Indiából érkezett.
Szülei válása után anyjukkal Kanadába költöztek, ahol francia nyelvű iskolába jártak. Itt szerveztek először tüntetést, hogy a diákok focizhassanak a füvön.
Mint joghallgató, Harris az oaklandi kerületi ügyészségen töltötte nyári gyakorlatát 1988-ban, amikor a rendőrség egy drograzzia során ártatlanokat is letartóztatott. Az eset egy ártatlan anya történetével vált meghatározóvá számára.
„Életem meghatározó pillanata volt – folytatja Harris. – Rádöbbentem, hogy az igazságszolgáltatásnak mekkora a felelőssége. Tudtam, milyen munkát szeretnék, és tudtam, kiket akarok szolgálni.”
A kaliforniai Alamedában kezdte jogi pályáját,
„Az Egyesült Államok több embert börtönöz be, mint bármelyik más ország a világon, és a többségük marihuána birtoklásáért ül. Kriminalizáltunk egy egészségügyi problémát”
– írja Harris, aki legalizálta volna a marihuánát. Bár ez a törekvése nem járt sikerre, de 2005-ben elindította a „Vissza a pályára” programot, mely lehetőséget adott a drogárusítással először vádolt fiataloknak, hogy börtön helyett közösségi munkával és tanulással tisztázhassák magukat.
– írta. A program olyan sikeres volt, hogy Barack Obama kormánya is átvette.
Kamala Harrist 2011-ben választották meg Kalifornia főügyészének, amely tisztséget 2017-ig töltötte be. Ő volt ebben a tisztségben az első színesbőrű Kaliforniában.
Azt viszont elérte, hogy Kaliforniában LMBTQ emberek ellen elkövetett erőszakos bűncselekményeknél nem lehetett az elkövetők részéről a védelem alapja a „meleg- és transzpánik”, amely addig bevett gyakorlat volt az állam bíróságain.
2017-től a Szenátus tagja, tevékenysége idejére esik Trump elnöksége, akivel szemben többször határozottan fellépett. Például, amikor az elnök egy rendeletben több muszlim országból tiltotta meg a beutazást az Egyesült Államokba.
Miután júniusban meglátogatta az egyik ilyen fogdát San Diego közelében, Harris elsőként követelte Kirstjen Nielsen belbiztonsági miniszter lemondását. 2020. január 16-án, amikor Trumpot először akarták elmozdítani hivatalából, Harris beszédet mondott a Szenátusban, amelyben elmondta, hogy senki sincs a jog és a törvények fölött, még egy hivatalban lévő elnök sem.
Kamala Harris sikertelenül indult a 2020-as előválasztáson a demokrata elnökjelöltségéért folytatott versenyben.
Harris 2021. január 21-én lépett hivatalba az Amerikai Egyesült Államok alelnökeként. Ő lett az első női alelnök, valamint az első afroamerikai és az első indiai-amerikai származású alelnök, Charles Curtis (1929–1933) óta aki az ország az első színesbőrű alelnöke volt. Ő volt így a harmadik, aki elérte a legmagasabb pozíciók egyikét, és nincsenek európai felmenői, Curtis és Barack Obama után.
Már akkor többekben felmerült, hogy a következő ciklusban ő lehet a demokraták elnökjelöltje, azonban Joe Biden újrajelöltette magát, így Harris nem indult el a jelöltségért.
Ami a hazai vonatkozásokat illeti: Kamala Harris kaliforniai jogász, csakúgy mint David Pressman, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete. Az alelnök közel áll a Adam Schiff demokrata kongresszusi képviselőhöz, aki már egyszer volt a szenátus tagja, és idén novemberben újra megméreti magát.
Ebből a szempontból, valamint Harris Bidenénál liberálisabb nézetei miatt nem sok javulás várható egy következő demokrata adminisztrációval, amennyiben az amerikai választók Kamala Harris mellett teszik le a voksukat.