„Innen nincs visszaút” - Trump sokkolta Amerikát miniszterei névsorával, egyetlen dolog számít: a lojalitás
„A humorérzéke elképesztő” – írta Elon Musk vasárnap az ukrán elnök posztja szerint, ami arról szólt, hogy Ukrajna egy független ország, amit még az Egyesült Államok sem kényszeríthet arra, hogy csak üljön és hallgasson a tárgyalóasztalnál. Mindennek nem lenne nagy jelentősége, ha Musk nem lenne Trump egyik legfontosabb tanácsadója abban a kérdésben, kik legyenek a következő adminisztráció tagjai, valamint nem lenne maga is egy fontos kormányzati pozíció várományosa. De az.
Trump pedig valósággal sokkolta az amerikai politikai elitet azzal, hogy kiket helyezne leendő kormányának kulcspozícióiba. A New York Times szerint még a republikánusokat is meglepte az, hogy olyan emberek sorát nevezte meg, akiknek bevallott célja az általuk vezetett intézmények szétverése.
Ez a hatalomgyakorlás új korszakát jelenti – radikális hűséggel, ellenségképgyártással és a kormányzati struktúrák gyökeres átalakításának szándékával - írja az amerikai lap. Trump elsődleges célja, hogy felszámolja a "deep state", vagyis a mélyállam néven emlegetett intézményi ellenállást, amely szerinte korábban akadályozta politikai ambícióit. A kiválasztottak közös nevezője az iránta való lojalitás, amely az ő szemében fontosabb tényező, mint a tapasztalat vagy a szakértelem.
Trump természetesen soha nem titkolta, hogy célja a washingtoni status quo szétzúzása. Ez volt az egyik fő vonzereje. Sok támogatója egyetért azzal, hogy a rendszer alapjaiban hibás, és el kell pusztítani. Az eddigi gyakorlat szerintük csak a kiváltságosokat szolgálta. Washingtonban azonban a legtöbben azt feltételezték, hogy Trump nem megy el olyan messzire, mint ahogy azt a kampányában ígérte. És így is tűnt, amikor Marco Rubio floridai republikánus szenátort nevezte meg leendő külügyminiszterének. De aztán jött Matt Gaetz jelölése az igazságügyi miniszter posztjára, Robert F. Kennedy Jr. az egészségügyi tárca élére, Pete Hegseth a védelmi miniszteri pozícióba, és Tulsi Gabbard kinevezésének bejelentése a nemzeti hírszerzés igazgatói székébe.
A republikánusok szinte sokkot kaptak Gaetz kinevezésének hírére. Rupert Murdoch New York Postjának szerkesztősége például „őrültnek” nevezte Kennedy-t. Trump stábja pedig meglepődött, amikor kiderült, hogy Hegseth korábban egy szexuális zaklatási vád miatt peren kívüli megállapodást kötött, bár ő azt állítja, a szex kölcsönös beleegyezésen alapult.
Don Baer, Bill Clinton elnök korábbi kommunikációs igazgatója szerint Trump az amerikai rendszer alapjait támadja meg. „A mostani jelölések nem arról szólnak, hogy lecsillapítsa az indulatokat, hanem épp ellenkezőleg, mintha azt üzenné: Íme, ezekkel az emberekkel fogom véghezvinni a terveimet, és tetszik, hogy ez irritál benneteket.”
Új kabinet, új prioritások
Trump jelöltjei jelentősen eltérnek azoktól az emberektől, akiket első elnöksége idején hasonló pozíciókba emelt. Akkor a politikai elitben jól ismert figurákat választott, akik azonban rendre konfliktusba kerültek vele. Úgy tűnik ebből azt a következtetést vonta, le, hogy az ellenállás csak úgy előzhető meg, ha kizárólag lojális szövetségeseket választ, akik nem állnak ellen a terveinek. Ezt Steve Bannon, Trump egykori stratégiai tanácsadója így fogalmazta meg:
Ez különösen fontos három területen, amelyek Trump szerint a legnagyobb akadályt jelentették korábbi ciklusában: az Igazságügyi Minisztérium, a Pentagon és a hírszerző ügynökségek élén.
Matt Gaetz és az igazságügyi minisztérium: háború az FBI ellen
Matt Gaetz megnevezése az igazságügyi miniszter posztjára az egyik legmeglepőbb, még Trump radikális lépéseihez mérten is. Gaetz ugyanis korábban maga is az Igazságügyi Minisztérium vizsgálatának célpontja volt kiskorúval folytatott szexuális viszony és drogfogyasztás gyanúja miatt. Bár nem emeltek vádat ellene és ő tagadja a vádakat, jelenleg is azért küzd, hogy megakadályozza annak a jelentésnek a nyilvánosságra hozatalát, amelyet a Képviselőház Etikai Bizottsága készített az ügyről.
Közben pedig folyamatosan bírálja az igazságügyi minisztériumot. Nemrégiben egyenesen azt mondta, hogy:
Ez az üzenet egyértelmű jelzés a Trump-tábor számára: Gaetz nemcsak hogy támogatja Trump bosszúhadjáratát a vele szemben korábban vizsgálatokat folytató szövetségi intézmények ellen, de készen áll arra is, hogy radikálisan átszervezze az amerikai igazságszolgáltatást. Ha Gaetz kinevezését megerősítik, várhatóan azonnal meneszti Christopher A. Wray FBI-igazgatót, akit Trump korábban maga nevezett ki, de túl függetlennek bizonyult.
Gaetz kinevezése kapcsán még republikánus körökben is felmerült a kétely, hogy Trump mennyire gondolja komolyan ezt a lépést. Alyssa Farah Griffin, Trump korábbi kommunikációs igazgatója a Twitteren így reagált: „Egyszerűen csak trollkodik Amerikával.”
Vannak, akik abban bíznak, hogy Gaetz eleve csak „áldozati bárány”, aki eltereli a figyelmet, miközben a többiek átcsúsznak.„Gaetz-et nem fogják megerősíteni. Ezt mindenki tudja” – mondja Kevin McCarthy, Kalifornia republikánus képviselője. Mások azonban nem értenek vele egyet. „Ez nem elterelés” – állítja Sarah Matthews, Trump korábbi sajtófőnök-helyettese. „Trump egyszerűen megrészegült a hatalomtól, és úgy érzi, megkapta a felhatalmazást minderre azzal, hogy megnyerte a választást.”
Pete Hegseth: tévés műsorvezető a Pentagon élén
Pete Hegseth, Trump jelöltje a védelmi miniszteri posztra, katonai múltja ellenére szintén vitatott választás. Hegseth ugyan szolgált Irakban és Afganisztánban, és őrnagyként szerelt le, de soha nem irányított semmilyen nagy méretű szervezetet, ami alkalmassá tenné a több millió fős amerikai hadsereg vezetésére. Inkább a Fox News kommentátoraként vált ismertté, valamint Trump hangos támogatójaként, aki folyamatosan bírálta az amerikai hadsereg állítólagos „woke” irányultságát, például azt, hogy nők is szolgálhatnak, és egyes tábornokok a sokszínűség fontosságáról beszélnek.
Hegseth jelölése azt is jelzi, hogy Trump nemcsak a politikai intézményeket, hanem a hadsereget is át akarja formálni. Első elnöksége idején a Pentagon vezetői, például Jim Mattis és Mark Milley tábornok egyértelművé tették, hogy nem hajlandóak politikai fegyverként használni a hadsereget. Ez különösen 2020 végén vált kritikussá, amikor Trump szövetségesei, köztük Michael Flynn, azt javasolták, hogy az elnök rendeljen el szükségállapotot, és használja a hadsereget a választások újraszámlálásának kikényszerítésére. A tábornokok azonban ellenálltak.
Trump most biztosra akar menni, hogy nem következik be hasonló, és a vezérkar körében is tisztogatásra készül.
Tulsi Gabbard: hírszerzési vezető orosz narratívákkal
Tulsi Gabbard, a nemzeti hírszerzés igazgatójának szánt jelölt szintén érdekes választás. Az egykori demokrata kongresszusi képviselő, aki később Trump támogatója lett, sokszor hangoztatta az orosz narratívákat Ukrajnáról és a NATO-ról. Amikor az oroszok például azt terjesztették, hogy az ukrán háborút valójában az Egyesült Államok robbantotta ki, hogy megvédje titkos ukrajnai laborjait, Gabbard úgy reagált, „több mint 25, amerikai pénzből finanszírozott biolaboratórium van Ukrajnában”, amiből szerinte halálos kórokozók szabadulhatnak ki.
Egy orosz állami televíziós műsorvezető egyszer úgy nevezte:
Azt is megkérdőjelezte, hogy valóban Bassár El-Asszad szíriai elnök áll-e a 2017-ben elkövetett vegyifegyver-támadás mögött, ahogy azt az amerikai hírszerzés állította.
Bár Gabbard több évtizeden át szolgált tartalékosként a Nemzeti Gárdában, hírszerzési tapasztalata gyakorlatilag nulla. Az ő kinevezése különösen kényes kérdéseket vet fel az Egyesült Államok szövetségesei számára, akik attól tarthatnak, hogy az Egyesült Államokkal megosztott hírszerzési információkat politikai célokra használhatják.
Sokan attól tartanak, hogy fő feladatul azt kapja, hajtson végre tisztogatást a hírszerző szervezetekben, nehogy később Trump ellen forduljanak.
Radikális lépések más területeken is
Trump radikalizmusa nem korlátozódik a nemzetbiztonsági területekre. Az egészségügyi tárca élére Robert F. Kennedy Jr.-t nevezné ki, aki összeesküvés-hívő és az oltásellenes mozgalom vezéralakja. A környezetvédelmi ügyvédként tapasztalatokat szerző, és az egészségügyben nem különösebben jártas Kennedy kinevezése különösen provokatív választás, hiszen a COVID-19 járvány utáni időszakban az oltások kérdése továbbra is megosztja az amerikai társadalmat. Emellett Kennedy a csapvíz fluoridmentesítését tervezi, és már az első nap több száz embert rúgna ki az Élelmiszerügyi és Gyógyszerészeti Hatóság, az FDA dolgozói közül, mert meggyőződése, hogy a hivatal a gyógyszergyárak érdekében tevékenykedik. Megnevezése után máris zuhanni kezdtek a nagy gyógyszercégek részvényei.
A belbiztonsági minisztériumot Kristi Noem, Dél-Dakota kormányzója vezetheti, akinek hírnevét alaposan megtépázta az a beismerése, hogy saját kutyáját lőtte le, mert „nem tudta megfékezni”.
Emellett Trump Vivek Ramaswamyval együtt Elon Muskot nevezné ki az új Államigazgatási Hatékonysági Minisztérium élére, hatalmas befolyást adva egy olyan ember kezébe, aki milliárdos szerződéseket kap az amerikai kormánytól. A feladatuk az lesz, hogy csökkentsék a kormány pazarlását, és mintegy 2000 milliárd dollárral megvágják a 6500 milliárd dolláros amerikai költségvetést. Egy ekkora csökkentést a szakértők gyakorlatilag lehetetlennek tartanak, de ha megteszik, több millióan kerülhetnek utcára.
Trump három, korábban őt védő ügyvédet is kinevezne az Igazságügyi Minisztérium felső pozícióiba, ezzel szinte garantálva, hogy az elkövetkező négy évben nem kell szövetségi ügyészi vizsgálatoktól tartania.
Egészpályás letámadás amerikai módra
Trump új jelöltjei nemcsak a szakmai követelményeket hagyják figyelmen kívül, hanem a hagyományos politikai normákat is. Ahogy Olivia Troye, Mike Pence volt nemzetbiztonsági tanácsadója fogalmazott:
Korábban Washingtonban egyetlen ehhez hasonló jelölés sem ment volna át a Szenátuson, csakhogy Trump most azt akarja elérni, hogy a Szenátusnak ne is kelljen szavaznia ezekről az emberekről.
A szabály, amire hivatkozik, eredetileg arra szolgált, hogy az elnök ideiglenesen betölthesse az üres helyeket, amikor a Kongresszus nem ülésezett – abban az időben, amikor hetekbe vagy hónapokba telt Washingtonba utazni. De Trump ezt az alkotmányos jogot most a Szenátus megkerülésére kívánja felhasználni.
Láthatóan meggyőződése, hogy minderre felhatalmazást kapott november 6-án.
Csakhogy a New York Times felhívja rá a figyelmet, hogy ez a felhatalmazás nem is annyira meggyőző. Országosan ugyan többen szavaztak rá, mint Kamala Harrisre, de mindössze 50,1%-ot szerzett, és 1,8%-kal előzte meg demokrata ellenfelét. Kalifornia lassan érkező végső szavazatai után ez az arány valószínűleg még kisebb lesz. És bár 312 elektori szavazatot szerzett – többet, mint nyolc évvel ezelőtt –, győzelme mindössze három állam összesen 237 ezer szavazatán múlt. Ha ezek az államok másként szavaztak volna, Kamala Harris lenne az elnök.