KULT
A Rovatból

Az őrült nőgyógyász több ezer nőt termékenyített meg a saját spermájával – Istent játszva

Az HBO GO dokumentumfilmje brutális titokról rántja le a leplet.

Link másolása

A tojás többes száma angolul eggs. Az eggs szó kettős jelentésű az angolban - mindjárt véget is ér az angolóra -, a második jelentése: petesejt. Ennek a megdöbbentő dokumentumfilmnek az egyik megszólalója, a valódi főszereplő, a 2003-ban elhunyt Dr. Quincy Fortier nőgyógyász kollégájánál van egy csomó márványtojás, a lakásában. A telefonjában képek egy naplementéről, meg női vaginákról. Végül is nőgyógyász. De milyen? És milyen lehetett ez a Dr. Fortier? - teszi fel egyből a kérdést a néző a zavarbaejtő interjúrészlet után.

A film legfontosabb interjúalanya egy nyomozónő - micsoda véletlen egybeesés, épp egy nyomozót nemzett az Istent játszó orvos - a másik egy mikrobiológus, aki hogy, hogy nem, épp a családfája és a biológiai öröksége, a DNS-állománya iránt kezdett el érdeklődni. Mindketten gyorsan rájönnek, hogy apjuk nem a biológiai édesapa, és a dokumentumfilmesekkel együtt számtalan, addig fel nem tett kérdés nyomába erednek. És amit kiderítenek, az hátborzongató.

Volt ugyanis az a bizonyos ötvenes-hatvanas években virágkorát élő termékenységi klinika Las Vegasban, melyben sötét dolgok zajlottak. Nekem Mengele jutott eszembe a férfi arcképéről, olyan átható volt a tekintete és kiismerhetetlen a céltudatos mosolya. Nem csodálkoznék rajta, ha pszichopata lett volna, olyan könnyedén lépte át a morális korlátokat, mintha csak egy virágos réten sétálna. Hogy pontosan mit csinált?

Meddőségi problémákkal küzdő családoknak segített - eddig jó - egészen pontosan úgy, hogy a saját spermáját használta, vagy keverte azt a gyanútlan férj spermájába, majd ezzel termékenyítette meg a gyanútlan feleséget.

Mert a háború utáni Egyesült Államok fiataljainak egyetlen álma volt, ami maga az amerikai álom: hogy legyen egy kertes házuk, házastársuk, és a boldogság számukra elengedhetetlen feltétele: gyermekük. Aztán ez az álom a DNS-kutatás előrelendülésével rengeteg családnál hirtelen szertefoszlott.

Az egyik interjúalany szerint a nem saját biológiai szülőjükkel felnövő gyermekek érzik is valahol, hogy valami nem stimmel velük. Volt, aki visszahúzódó lett, úgy érezte, nem tartozik sehová. Volt, akinek az édesanyja gyanakodott, hogy az apai ágra nem hasonlít egyáltalán a gyermek, sőt, feltűnően okos, ami a család egyik ágára sem volt jellemző. A legfeltűnőbb egyezésük az áttetsző kék szem, Fortiernek pedig nagyon erős lehetett az örökítőállománya, mert észrevehető a történet végére a hasonlóság a féltestvérek között.

A sztori végére - a legnagyobb felfedezést nem áruljuk el, mert kegyetlen spoiler lenne - már sokan vannak, ülnek egy asztal körül,

csodálkozva és megilletődötten néznek egymásra. Igazi nagy dokumentumfilmes pillanat, mint ahogy az is, amikor egyikük korábban elmegy az édesanyjához egy nappal azután, hogy elárulta neki, mit derített ki a származásáról.

Az Istent játszva sok morális és emberi kérdést vet fel. Hol a határ a segítség és a túlzott, erőszakos beavatkozás között? Vajon ezek a nők boldogabbak lettek volna, ha megtudják, a férjük spermája nem elég gyors a megtermékenyüléshez, és gyermektelenül élik le az életüket? Vagy ezek a gyermekek, akik között van 70 és huszonéves testvér is, Fortier ugyanis gyakorlatilag élete végégig folytatta a praktizálást és "áldásos" tevékenységét, mindenképp megszülettek volna, csak a saját apjuktól, és mondjuk később? A legnagyobb titokra az utolsó húsz percben derül fény, és nem véletlenül mondja a doktor egyik gyermeke, hogy "apám őrült volt és egy szörnyeteg." Lehet benne igazság.

Fájdalmas titkokat kevesen vagyunk, akik nem fedezünk fel családunk történetéről, mert ilyen az emberi természet, szégyenkező és titkolózó. Bűncselekményt azonban nem mindenki követ el, és pláne ritkán olyat, melynek egy emberi élet a végeredménye. "Hiszen akkor nem lennél te" - mondja az idős édesanya a Fortier megtermékenyítésének köszönhető fiának. Tehát a téma enyhén szólva ellentmondásos. A természetbe az áldozat akarata nélkül beavatkozni azonban megbocsáthatatlan bűn. Ezt a terhet hordozzák és ezekkel a kérdésekkel küzdenek egy életen át az Istent játszva tehetetlen áldozatai, akik egy beteg elme ajándékául kapták az életüket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
36 évesen meghalt Ferich Balázs, Azahriah és a Wellhello menedzsere
A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után. Barátja és üzlettársa megható sorokkal búcsúzott tőle.

Link másolása

Hosszú betegség után csütörtök hajnalban meghalt Ferich Balázs, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetője, a Blind Myself nevű magyar metálzenekar korábbi basszusgitárosa - írja a Forbes. A zenei szakember 36 éves volt.

A 2016-ban alapított Supermanagement a hazai piac egyik legsikeresebb szereplője, akik olyan magyar előadókat menedzselnek, mint a Wellhello, a Follow the Flow, az Anna and the Barbies, Dzsúdló, Desh és Azahriah.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez”.

Tóth felidézte, hogy a Cloud 9+ az első banda, amit együtt menedzseltek, és nagy kockázatot vállaltak, amikor megalapították a saját cégüket.

„Balázst imádták az előadóink, kollégái. Über-maximalista volt a melóban, nem elégedett meg sosem a második hellyel. Folyamatosan azon agyalt, hogyan lehetnénk még jobbak és jobbak. Bazsinak hatalmas szíve volt. Imádta a gyerekeit és feleségét, Dittát, a legjobb apuka volt, akit valaha ismertem.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Az egész hazai sztárvilág gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst: „Mérhetetlen fájdalom”
Tóth Gabi, Czutor Zoltán és a Carson Coma is kifejezte együttérzését. A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után.

Link másolása

Az egész hazai zenei világ gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetőjét.

A zenei szakember számos hazai sztárnak, köztük Azahriah-nak, a Wellhellonak és Dzsúdlónak volt a menezdzsere.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő megható sorokkal búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez.”

A Supermanagement Facebook-oldalán csütörtök délután közzétett bejegyzésére azóta több mint ezer hozzászólás érkezett, köztük számos hazai sztár is kifejezte a részvétét. A Carson Coma zenekar egy fekete szívvel fejezte ki együttérzését, az AWS gitárosa, Brucker Bence pedig egy érzelmes üzenettel köszönt el Ferich Balázstól.

„A folyamatos profi és maximalista hozzáállásod mindig irigyeltem és nagyon nagy hatással volt rám! Ha nem ismerlek, bizony nem lennék ott ahol. Mindig emlékezni fogok rád!”

- írta többek között a zenész.

„Őszinte részvétem” - írta a hozzászólások között Azahriah gitárosa, Szabolcsi Fészek.

„Őszinte részvétem Gergő, sok erőt a családnak mérhetetlen fájdalom…” - írta Tóth Gabi.

„Végtelenül sajnálom, sok erőt kívánok Gergő!” - üzente megrendülve Czutor Zoltán.

Antal Timi énekesnő egy korlátozott ideig elérhető Instagram-sztoriban, egy fekete-fehér fotóval emlékezett meg, a képhez pedig azt írta:

„Ég Veled, Balázs!”

via Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Fotók: Eltemették Tordy Gézát
Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta. A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott.

Link másolása

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

A 85 éves korában, március 30-án elhunyt színművész búcsúztatásán elsőként a jövő színésznemzedéke nevében Szőcs Artur mondott beszédet. A színész-rendező felidézte, hogy Tordy Gézát még színművészetisként ismerte meg, majd 15 évadot dolgoztak együtt. Kiemelte: Tordy Gézát ízig-vérig érdekelte a színházcsinálás, fontos volt számára a csapatmunka.

Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta a művészről, akivel 1963-ban találkozott először, és akihez élete leghosszabb barátsága fűzte.

A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott, színészkollégája játékát és közös munkáikat idézte fel. Mint mondta, Tordy Gézában nagy erők lakoztak, nagy dühök és nagy szenvedélyek.

A színészet illanó pálya - fogalmazott. A kincs az az üzenet, amelyet át tudunk adni úgy, hogy a lelkekben minél tovább megmaradjon. "És te, Gézus, ezeknek az üzeneteknek katartikus átadója voltál" - mondta.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Kijött Azahriah új albuma, és máris imádják a rajongók
Egy szokatlanul kemény, rockos dal is felkerült a zenész új lemezére. Az egyik videóklipben pedig percekig egy dél-amerikai szerpentinen autóznak.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Éjfél után nem sokkal megjelent Azahriah legújabb albuma, vette észre az Index. A Skatulya I című lemez dalaiban hol angolul, hol magyarul, hol pedig spanyolul énekel Azahriah a tőle megszokott stílusban.

A dalokhoz videók is készültek, amiket a YouTube-on lehet megnézni. Több klipben is visszaköszön az a búváros motívum, ami a február közepén megjelent mariana.árok című dalhoz készült videóban bukkant fel először.

A kapu című dal videóklipje eltér a búváros vonaltól. Itt látszólag vágás nélkül, percekig egy dél-amerikai szerpentinen kocsikázunk:

A lesson című dalban dzsesszes elemek hallhatók, míg a viadal tele van magyar motívumokkal, a yukata pedig a latinos hangzásra épít, míg a tartarosz szokatlanul kemény, rockos lett.


Link másolása
KÖVESS MINKET: