Kiderül a titok, hogy miért páratlanok a szegedi papucsok
Miért voltak a szegedi papucsok páratlanok? Erre is választ ad a szegedi Móra Ferenc Múzeum Páratlanok című kiállítása, amelynek témája a legendás papucs.
A papucskészítő műhelytől a legapróbb titkokig megismerheted ennek az ikonikus lábbelinek a történetét. Annyit előre elárulhatunk, hogy régen a papucsok egyformák voltak, és a használat közben váltak jobblábas és ballábas papuccsá.
A papucsok sokfélék voltak, attól függően, hogy milyen alkalomra viselték a lányok, asszonyok.
A 17. században az alacsony és a magas sarkú papucs is divatban volt. A papucsban formába varrt kapcát viseltek. Bélelték, és a sarka részt finom bőrrel vonták be. A főúri hölgyeknek akár öt-hat pár papucsuk is volt.
Később a két világháború között már otthoni viseletté vált a papucs, ekkor fedezték fel újra ezt a lábbelit.
Szegeden hagyományosan piros bársonyból kézzel készítették a papucsokat. A mezei virágokat, nefelejcseket, a kalászokat, pipacsokat szintén kézzel hímezték rá.
A kiállításon sok érdekes történetet mesélnek el a szegedi papucsról. A szebbnél-szebb darabok bemutatása mellett pedig játékos formában rengeteg mindent megtudhatsz erről a látványos lábbeliről.
Tudtad például, hogy
- pillangós papucs: csillogó flitterrel díszített papucs
- fütyül: dörgölő segítségével fényesre dörgöli a kész papucs talpát
- sodró: a varrófonal sodrására szolgáló eszköz
- stekli: papucssarok
Egy legenda szerint a török időkben Hóbiárt basa Szegedre érve elgyönyörködött az itteni szép lányokban és persze azonnal el akarta csábítani őket. De a harcos menyecskék a szegedi papucsuk sarkával verték agyon a basát.
A papucs szó oszmán-török eredetű, és a török hódoltság alatt terjedt el nálunk a 16. században. A papucsviselet az 1879-es nagy árvíz után vált mindennapossá. A korábban sáros utakra kőburkolat került, és az addig csizmát viselő nők az olcsóbb, mutatósabb papucsra váltottak. Ez jobban is illett a városiasodó életformához.
Bár ma már kevesen készítenek papucsot, de vannak fiatalok, akik újragondolva alkotnak lábbeliket. Az ő modelljeikből is megismerhettek párat.
A régi, eredeti szögedi papucsot és persze modernebb változatait is megrendelésre készíti még egy mester. Sallay Tibor az utolsó mestertől tanulta ki a szakma fortélyait. A világszerte elismert Attalai Zita dizájnerrel közösen dolgozták ki a papucsok modernizált változatát. Továbbra is kézzel készíti a híres lábbeliket, mert szerinte a gép soha nem lesz képes olyan jól csinálni egy cipőt, papucsot, mint az emberi kéz.
A kiállítás augusztus végéig látható Szegeden, ahol akár ki is próbálhatod a híres papucsokat.
Bővebb információk ITT
Fotók: Móra Ferenc Múzeum, Sallay Szegedi Papucs, Söptei Zsuzsanna