Ha bírod a magasságot, és nem szédülsz el a kacskaringós csigalépcsőn, ha van türelmed "végigtipegni" a nem kevés lépcsőfokot, ha nem húz a tériszony a keskeny toronyból a pici erkélyre kilépve - no akkor megláthatod, hogy milyen csodás Eger a magasból.
Magyarországon három ép minaret található, közülük a legmagasabb és a legjobb állapotú az egri minaret.
A valószínűleg a 17. század elején épült építmény az Oszmán Birodalom legészakibb európai emléke. Egerben a 91 éves török uralom alatt tíz minaretet is emeltek, de közülük csak ez maradt meg.
1664-ből származik az első megemlítése. Gondosan faragott homokkő kváderekből (négyszög alapú hasábbá faragott építőkő) építették. Eredetileg a keleti oldalán álló, vörös homokkőből épült, díszes dzsámihoz készült.
1687-ben - a város visszafoglalása után - a magyarok le akarták dönteni, ezért 400 ökörrel meghúzták a tornyot. Mivel nem sikerült, végül megmaradhatott és a tetején lévő félholdból kinövő keresztet raktak a tetejére.
A mellette lévő dzsámit Szent Józsefnek szentelt katolikus templommá alakították, majd a 18. században kórház lett belőle, végül 1841-ben lebontották. A helyén templomot építettek, amelyhez az elbontott dzsámi köveit is felhasználták falazókőnek.
A minaret kupolája egy villámcsapás miatt összeomlott, és az épület állaga is folyamatosan romlott. Ezért 1829-ben Pyrker János László érsek bádogtetővel vonatta be a tornyot. A jelenlegi kőkúpot 1897-ben Möller István tervei alapján, közadakozásból építették rá. Ekkor készülhetett el az erkély korlátja is.
A minaret alapja 14-szögletű, a csúcsa 40 méter magas. A torony felső részén, 26 méter magasan kovácsoltvas korlátú erkély fut körbe, az erkélyre nyíló ajtó Mekka felé néz. Ki lehet menni, sőt érdemes is, hiszen fantasztikus a kilátás a környékre.
Egerszalók déli részén található a 410 méter mélyről feltörő 65-68 Celsius-fokos melegvizű hőforrás, amelynek a domboldalon lefolyó vize csodálatos természeti képződményt – 120 négyzetméteres mészkőlerakódást – épített ki.
A kalciumot, nátriumot, magnéziumot, ként tartalmazó hidrogénkarbonátos gyógyvíz, melynek metakovasav tartalma is jelentős. A vizet 1992-ben az Egészségügyi Minisztérium gyógyhatásúnak minősítette. Értékét felismerve a falu mára gyógyfürdőkre épült gyógyturizmus központja.
Gyógyvizét sokan keresik fel, a víz főleg csontsérülések, ízületi és reumatikus bántalmakban szenvedők részére hatásos, de ivókúrára is javallott.
A feltörő gyógyvíz lehűlésekor kevesebb oldott anyagot tud megtartani, ez kicsapódva úgynevezett sódombot hoz létre.
Hasonló csak Pamukkaléban (Törökország), és a Yellowstone Nemzeti Parkban (USA) található.
Eddig is sokan látogatták Magyarország egyik legkedveltebb városát, de az utóbbi időben még többen keresték fel a történelmi nevezetességekben és látnivalókban gazdag várost. A hangulatos belvárost, a felújított épületeket és parkokat ősszel is érdemes megnézni.
A különleges klímájú Egerben , és ha hinni lehet nekik, akkor hosszú őszünk lesz. Használjátok ki a szép időt, és nézzetek szét a várban, a kis utcákban, vagy a környék szőlőiben :)
Január elejéig lehet óriáskerékre ülni és madártávlatból szétnézni Eger belvárosában, az új látványosságnak, a 30 méter magas óriáskeréknek köszönhetően.
Eddig Észak-Magyarországon nem volt még ilyen attrakció.
A Gárdonyi téren álló kerék 50 tonnás, 20 kabinja van, így nyolcvanan utazhatnak rajta egyszerre. Az ára gyerekeknek 1000, a felnőtteknek 1500 forint.
Az árnyék és fény játéka egészen különleges hangulatot varázsol. Egerben is megváltozik ilyenkor minden, és a történelmi épületek új arcukat mutatják meg. A formák, a csúcsok, a csillogások egy másik világba viszik az utcán sétálót. Mintha egy film kulisszái között nézelődnénk...