SPORT
A Rovatból

Női kézilabda Eb: Simán legyőzte a lengyeleket a válogatott, tovább menetelnek a kontinensviadalon

A csoportok első két helyezettje jut az elődöntőbe, a harmadikok pedig az ötödik helyért játszhatnak Bécsben.


A magyar női kézilabda-válogatott 31-21-re legyőzte Lengyelországot a részben debreceni rendezésű Európa-bajnokság középdöntőjének második fordulójában, pénteken, ezzel újabb nagy lépést tett célkitűzése, a legjobb hat közé kerülés felé.

Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány együttese az ötödik győzelmét aratta és továbbra is százszázalékos – számolt be róla az MTI. Kontinenstornán eddig egyszer, 2004-ben – szintén hazai környezetben – rajtolt öt sikerrel a nemzeti csapat.

A mezőny legjobbjának megválasztott Vámos Petra nyolc góllal, Böde-Bíró Blanka kilenc védéssel zárt.

A magyar válogatott vasárnap a – felkészülés során 37-28-ra legyőzött – Románia ellen lép pályára, a középdöntőt kedden a világbajnok, olimpiai ezüstérmes Franciaország ellen zárja.

A csoportok első két helyezettje jut az elődöntőbe, a harmadikok pedig az ötödik helyért játszhatnak, egyaránt Bécsben.

Eredmény, középdöntő, 2. forduló, I. csoport (Debrecen):

  • Magyarország-Lengyelország 31-21 (17-9)
  • Debrecen, 2955 néző, v.: Brkic, Jusufhodzic (osztrákok)
  • lövések/gólok: 49/31, illetve 41/21
  • gólok hétméteresből: 5/2, illetve 4/2
  • kiállítások: 8, illetve 10 perc

Magyarország:

Böde-Bíró - Győri-Lukács 4, Klujber 4, Vámos 8, Füzi-Tóvizi 1, Kuczora 4, Szöllősi-Schatzl 2, cserék: Papp, Simon 4, Bordás, Márton, Csíkos 1, Faluvégi 2, Tóth N. 1

A két együttes legutóbb tavaly márciusban egy heidelbergi felkészülési mérkőzésen találkozott egymással, akkor 31-29-es lengyel siker született. A rivális a tornán eddigi négy meccséből kettőt elvesztett, nulla pontjával a debreceni középdöntős hatos utolsó helyen várta a péntek esti találkozót, miközben az olimpiai hatodik helyezett társházigazda hibátlan mérleggel rendelkezett. A lengyelek ugyanakkor öt órával többet pihenhettek az előző napi találkozójuk után.

MTI/Czeglédi Zsolt

A magyar válogatott keretéből ezúttal a kapus Janurik Kinga és a beálló Pásztor Noémi maradt ki. A himnuszok alatt Kácsor Gréta rosszul lett és a földön fekve ellátásra szorult, mert fejfájásra panaszkodott és leesett a vércukorszintje. Noha a kezdő sípszóra már társai között ült a kispadon, pályára végül nem lépett.

Döcögősen indult a találkozó, az ötödik perc végén az előtte korán kiállított Vámos Petra törte meg a gólcsendet. Nem volt magas színvonalú a játék, sok volt a hiba mindkét együttes játékában, a társházigazda rontott kevesebbet. A lengyelek hét a hat elleni támadójátéka során elkövetett hibáit pedig több üres kapus góllal büntette, a rivális nyitott védekezése mellett pedig a kiválóan cselező Vámos "lubickolt".

Az első félidő feléhez közeledve, 8-4-es magyar vezetésnél a lengyelek váltottak támadásban, a játékvezetők pedig sorra ítélték a kétperces kiállításokat, bő negyedóra alatt öt játékost szankcionáltak, így nem sokszor fordult elő, hogy mindkét fél teljes létszámban lett volna a pályán. A körülmények ellenére, a nézőtérről érkező folyamatos buzdítás mellett tartotta négy gól környéki előnyét a magyar csapat, sőt ezt a szünetre meg is duplázta.

A pihenő után hat perccel Böde-Bíró Blanka védéseire alapozva elérte a magyar előny a tíz gólt (20-10), ebben a periódusban is sok volt a hiba mindkét oldalon. A sorok rendezése ekkor is

a magyar válogatottnak sikerült jobban, amely egy rövid lengyel zárkózást követően (20-13) növelni tudta előnyét, és végül tíz góllal bizonyult jobbnak. Böde-Bíró kilenc lövést védett, Vámos Petra nyolc találatával lett a mérkőzés legjobbja.

Ez volt a két együttes 81. egymás elleni mérkőzése, magyar szempontból a mérleg négy döntetlen és 11 vereség mellett immár 66 győzelem.

korábban:

  • Franciaország–Montenegró 31-23 (15-11)
  • Románia-Svédország 25-23 (12-8)
Az állás: 1. Franciaország 6 pont (96-70), 2. MAGYARORSZÁG 6 (89-66), 3. Svédország 2 (81-82), 4. Románia 2 (75-80), 5. Montenegró 2 (70-82), 6. Lengyelország 0

Pontazonosság esetén az egymás elleni eredmény rangsorol az utolsó fordulót követően.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SPORT
Szörnyű tragédia: meghalt a 7 éves motorversenyző kisfiú egy balesetben
Sid Veijer 5 évesen már holland bajnok volt. A tragikus napon gokartot vezetett.


Meghalt a mindössze 7 éves motorversenyző, Sid Vejier egy súlyos gokartbaleset következtében. Vejier – a Moto2-ben versenyző holland pilóta, Collin Veijer unokatestvére – december 22-én gokartozás közben szenvedett súlyos balesetet a német határ közelében található Swalmenben. Mint a P1race.hu írja, azóta intenzív kezelésben részesült, többször is műteni kellett.

„Sid úgy harcolt, mint egy oroszlán. Mi – Reinold és Rianne, Boyd, Muck és Loek – az utolsó percig küzdöttünk vele, minden erőnkkel, az orvosok és az ápolók pedig megtették, amit tudtak... Sid ma délután halt meg családja meleg körében.”

közölte a családja vasárnap. Vejier 2023-ban minimotorozásban holland bajnoki címet szerzett a junior-A kategóriában. A tragikus napon gokartot vezetett.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SPORT
„Olyan volt, mint egy rémálom” – Embertelen szenvedésen ment át a halála előtti években a magyar válogatott kapus
Tamás Gyula élete végén súlyos betegségekkel küzdött, Alzheimer-kór, vesebetegség és trombózis tette próbára erejét. Özvegye fájdalmas részleteket osztott meg utolsó éveikről.


Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, január 2-án meghalt Tamás Gyula egykori bajnok, kupagyőztes, válogatott labdarúgó, a magyar válogatott korábbi kapusedzője.

A Vasas legendája 83 évesen hunyt el, sokat szenvedett élete végén. Az egykor erős, egészséges sportolót súlyos betegségek gyötörték: Alzheimer-kórban szenvedett, veséi nem működtek megfelelően, és mélyvénás trombózist, agyvérzést, valamint tüdőgyulladást is kapott. Erzsébet, az egykori válogatott kapus özvegye fájdalmas őszinteséggel mesélt férje utolsó éveiről a Blikknek.

„Regénybe illő kapcsolat a miénk. Közel hatvan éve ismerjük egymást. Gyuszi védett a Vasasban, én pedig ott dolgoztam az angyalföldi klubban. Mindketten túl voltunk házasságon, több kapcsolaton, amikor 2016-ban úgy döntöttünk, hogy életünk hátralévő részét együtt éljük le. Gyula csodálatos ember, akinek a mindene volt a futball és a Vasas. De hiába volt két házasságból született fia és lánya, a család, a biztos háttér hiányzott az életéből. Én megpróbáltam neki megadni mindent, de ez az erős férfi mellettem, a szemem láttára épült le. Borzalmas volt megélnem, ahogy fogy az ereje, s ahogy megannyi betegséggel küzd. Az Alzheimer-kór egyre inkább elhatalmasodott rajta, hogy aztán később újabb és újabb betegségek jelentkezzenek.

Emlékszem, október 20-án elmentünk sétálni Gyulával és a kutyával, amikor egyszer csak az Izabella utcában azt mondta: álljunk meg, irtózatosan fáj a combom. Néztem rá megdöbbenve, majd néhány pillanattal később egy padnál összeesett. Ott jött a mentő, s a kórházban megállapították, hogy mélyvénás trombózist kapott, s mellé agyvérzést...”

Erzsébet mindent elkövetett, hogy az egykori labdarúgó állapota jobbra forduljon, de ez egy lehetetlen vállalkozásnak bizonyult.

„Az elmúlt időszak olyan volt, mint egy rémálom. Gyulát egyik kórházból a másikba vitték. Hol a Honvédban, hol a Nyírőben, hol a Péterfy Sándor utcai intézményben feküdt. Az orvosoknak, az ápolóknak nem volt könnyű dolguk vele, mert olykor előfordult, hogy éjszaka felkelt az ágyból, elindult valahová és összeesett. Még bordatörést is szenvedett. Így aztán kénytelen-kelletlen pszichiátriai vizsgálatok alá is vetették, de ezt inkább hadd ne részletezzem. Úgy gondolom, a kórházban a folyton nyitva lévő ablak miatt kapott tüdőgyulladást, és hiába vitték át máshova az intenzívre, ezt már nem élhette túl. A fia néha meglátogatta, a lánya viszont, akivel jó ideje nincs beszélőviszonyban, egyszer sem jött be hozzá. Viszont a halála előtti órában, velem együtt, ott állt az ágyánál Sáfár Szabolcs és Hámori Pista, egykori vasasos növendékei. Gyula talán még érzékelte a jelenlétünket, és a felé áradó szeretetet...”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SPORT
A Rovatból
Távozik az UTE kanadai hokisa, mert azt hitte, havonta fog annyi pénzt kapni, amennyi az éves fizetése
Mindössze két meccsen lépett pályára James Shearer. Aztán kiderült, hogy az ügynöke elnézte az összeget.


December végén érkezett, de máris távozik az UTE jégkorongcsapatától James Shearer. Az egyesület a Facebook-oldalán azt közölte, hogy a kanadai hokis, aki mindössze két meccsen lépett pályára az UTE színeiben, rajtuk kívül álló okokból távozik.

„Shearer ügynöke ugyanis az első lejátszott meccse után telefonált, mivel elnézte az ajánlatot, majd utána a szerződést is, jelen helyzetben viszont a bérezés nem szimpatikus nekik. Az összeget, amit a klub a szezon végéig ajánlott, ő havi szinten szeretné megkapni”

– írták az UTE közleményében.

Hozzátették, hogy „ez a bérigény nem reális egy Erste Ligában játszó légiósnak”, így az sem az UTE elképzeléseibe, sem a költségvetésükbe nem fér bele, így végül szerződést bontottak.

„Sajnáljuk, hogy így alakult, bíztunk benne, hogy hasznos játékost igazoltunk egy olyan ügynökön keresztül, aki már több játékost is adott az Erste Ligába, így tisztában van az itteni fizetésekkel is” – jegyezték meg a közleményben, amit azzal zártak, hogy további sikereket kívánnak a kanadai játékosnak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SPORT
„A váza kevésbé számít” – az úszószövetség is kiakadt az Év Sportolója-gála eredményén
Posztjukban arra utalnak, hogy szerintük Szokolai Lászlót kellett volna megválasztani az év edzőjének. Nem ez az egyetlen kritika a gála eredményeivel kapcsolatban.


A hétfőn megtartott Év Sportolója-gálán a legjobb edző címet Golovin Vlagyimir, a női kézisek kapitánya kapta. Az úszószövetség Facebook-oldalán ezután felháborodott poszt jelent meg, amelyben kiemelték Szokolai László edző sikereit.

„Volt ez a választás... Egy edzőnek azonban igazán az számít, amit ezek a képek örökítenek meg – Szokolai László 2024-ben négy világversenyen négy bajnoktól kapott ölelést és készült velük közös fotó: a dohai vb-n Rasovszky Kristóf, a belgrádi Eb-n Betlehem Dávid (és a váltóban Rasó is), a párizsi olimpián Rasovszky Kristóf, a rövidpályás vb-n Sárkány Zalán lett aranyérmes, hogy a többi medáliáról ne is beszéljünk.

Ezeknek van igazi súlyuk, a színpadon átvehető váza kevésbé számít (sportszakmailag, de legfőképp a szívekben őrzött emlékekhez viszonyítva)”

– áll a bejegyzésben.

A többi díjazottal kapcsolatban sem volt egyetértés. Az év csapatának az Európa-bajnoki bronzérmes női kézilabda-válogatottat választották, amire a Magyar Vízilabda Szövetség úgy reagált, hogy szerintük a cím inkább a Ferencváros férfi pólócsapatát vagy a világbajnoki ezüstérmes női vízilabda-válogatottat illette volna az elismerés.

A gála egyébként már az esemény előtt komoly vitákat váltott ki a 24.hu szerint. A legnagyobb felháborodást az okozta, hogy Virth Balázs, Milák Kristóf korábbi edzője, nem került be a legjobb tíz edző közé. A Magyar Úszó Szövetség elnöke, Wladár Sándor szerint ez történelemhamisítás.


Link másolása
KÖVESS MINKET: