SPORT

Djokovic nyerte az Australian Opent, ezzel újra világelső lett

A vasárnapi döntőben a görög Sztefanosz Cicipaszt győzte le három szettben.

Link másolása

Novak Djokovic tizedszer nyerte meg a férfi egyes küzdelmeit a melbourne-i ausztrál nyílt teniszbajnokságon, mivel a vasárnapi döntőben három szettben legyőzte a görög Sztefanosz Cicipaszt,

22. Grand Slam-trófeájával utolérte az örökrangsor élén Rafael Nadalt, és hétfőtől újra világelső lesz.

A szerb sztár történelmet akart írni azzal is, hogy saját rekordját tovább javítva tizedszer is a magasba emeli a Norman Brooks Kupát, tovább növelve a távolságot a Melbourne-ben egyaránt hatszor győztes ausztrál Roy Emerson és svájci Roger Federer előtt. A 35 éves Djokovic 27 meccs óta nem kapott ki az Australian Openen - tavaly koronavírus elleni oltatlansága miatt nem indulhatott -, ezzel megdöntve Andre Agassi 26-os tornarekordját, és legutóbb a 2018-as viadal nyolcaddöntőjében kapott ki. A torna toronymagas favoritja 40 meccs óta veretlen volt ausztrál földön, és előzőleg mindössze egy szettet vesztett idén az AO-n.

A 11 évvel fiatalabb Cicipasz második GS-fináléjára készült, az elsőt éppen Djokoviccsl szemben vesztette el a 2021-es Roland Garroson úgy, hogy már kétszettes előnyben volt. Sikere esetén a 2019-es ATP-világbajnok lehetett volna az első görög Grand Slam-győztes. Cicipasz a fináléig összesen három szettet bukott el Melbourne-ben.

A csúcstalálkozó értékét növelte, hogy a győztes hétfőtől leváltja a spanyol Carlos Alcarazt a világranglista élén.

Ami a két finalista egymás elleni mérlegét illeti, Djokovic 10-2-re vezetett kettejük különpárharcában, ráadásul az elmúlt kilenc összecsapásukat ő nyerte. Legutóbb novemberben, a torinói ATP-vb nyitókörében találkoztak, akkor Djokovic 6:4, 7:6-ra győzött.

A 13. csatát - amelyre az esős idő ellenére nyitott tető alatt került sor a Rod Laver Arenában - a szerb magabiztosan kezdte, a szemlátomást ideges athéni sportoló a harmadik bréklabdát már nem tudta hárítani. Djokovic jóformán hiba nélkül játszott, 36 perc alatt hozta az első szettet, amelyben Cicipasz fogadóként mindössze öt pontot nyert.

A görög kihívó a folytatásban jobban összpontosított az adogatásainál, de bréklabdáig továbbra sem jutott el, mert a fontos labdamenetekben rendre hibázott. Az első bréklabdája egyben játszmalabda is lett 5:4-nél, de a 33. GS-döntőjében szereplő favorit egy tenyeres nyerővel hárította. Így jutottak el a rövidítéshez, amelyben Djokovic 4-1-re vezetett, ellenfele egyenlített, de aztán néhány alapütést elrontott, így 1 óra 46 perc elteltével már kétszettes hátrányban volt.

A harmadik felvonás elején meglepetésre Cicipasz brékelt, de rögtön el is vesztette a szerváját, innentől fej fej mellett haladtak, közben Djokovic sorozatban 17 adogatópontot nyert. Az újabb tie-breakben a szerb 5-0-ra meglépett, és - a folyamatos szurkolói bekiabálások ellenére - innen már nem engedte ki a kezéből a diadalt. A finálé 2 óra 56 percig tartott.

A 93. tornagyőzelmét begyűjtő Djokovic pályafutása 22. Grand Slam-trófeája, a Norman Brooks Kupa mellé 2,98 millió ausztrál dollárt (759 millió forint) kap. A 35 éves teniszező lesz hétfőtől - 2022. június 12. után - ismét a világelső, leváltva a spanyol Carlos Alcarazt, és a 374. hetét kezdi meg az ATP-rangsor élén, tovább javítva saját rekordját.

Eredmény, férfi döntő: Novak Djokovic (szerb, 4.)-Sztefanosz Cicipasz (görög, 3.) 6:3, 7:6 (7-4), 7:6 (7-5)

Az elmúlt tíz év döntői:

2014: Stan Wawrinka (svájci)-Rafael Nadal (spanyol) 6:3, 6:2, 3:6, 6:3

2015: Novak Djokovic (szerb)-Andy Murray (brit) 7:6 (7-5), 6:7 (4-7), 6:3, 6:0

2016: Djokovic-Murray 6:1, 7:5, 7:6 (7-3)

2017: Roger Federer (svájci)-Nadal 6:4, 3:6, 6:1, 3:6, 6:3

2018: Federer-Marin Cilic (horvát) 6:2, 6:7 (5:7), 6:3, 3:6, 6:1

2019: Djokovic-Nadal 6:3, 6:2, 6:3

2020: Djokovic-Dominic Thiem (osztrák) 6:4, 4:6, 2:6, 6:3, 6:4

2021: Djokovic-Danyiil Medvegyev (orosz) 7:5, 6:2, 6:2

2022: Medvegyev-Nadal 2:6, 6:7 (5-7), 6:4, 6:4, 7:5

2023: Djokovic-Sztefanosz Cicipasz (görög) 6:3, 7:6 (7-4), 7:6 (7-5)

A legtöbbszörös férfi GS-bajnokok:

22: Rafael Nadal, Novak Djokovic

20: Roger Federer

14: Pete Sampras (amerikai)

12: Roy Emerson (ausztrál)

11: Rod Laver (ausztrál), Björn Borg (svéd)

10: Bill Tilden (amerikai)

Djokovic GS-diadalai:

Australian Open: 2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016, 2019, 2020, 2021, 2023

Roland Garros: 2016, 2021

Wimbledon: 2011, 2014, 2015, 2018, 2019, 2021, 2022

US Open: 2011, 2015, 2018

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


SPORT
Tragikus sorsú magyar futballisták Fehér Miklóstól Lendvai Miklósig
Sajnálatosan elég sok hazai labdarúgó élete ért véget tragikusan, összeállításunkkal rájuk emlékezünk.

Link másolása

Február közepén számoltunk be róla, hogy negyvenhét éves korában meghalt Lendvai Miklós 23-szoros válogatott labdarúgó. Az édesapja, idősebb Lendvai Miklós március elején erősítette meg a Sportalnak, hogy a fia öngyilkosságot követett el.

"Valamikor éjjel dönthette el, hogy nincs tovább"

- mondta a megtört édesapa a lapnak.

Lendvai Miklós 1991-ben Zalaegerszegen kezdte pályafutását, majd Franciaországban a Girondins Bordeaux, Svájcban pedig a Lugano csapatában futballozott. Lendvai 1998-ban a Ferencváros játékosa lett, ezt követően újabb légiós évek következtek Belgiumban és Cipruson. Külföldi csapatai után Győrben, majd utoljára ismét Zalaegerszegen játszott.

Lendvairól a Fradi kilencvenes évekbeli nagy csapatának tagja, Vincze Ottó is megemlékezett az Instagram-oldalán.

„Miki, miért tetted? Mindig erősnek mutattad magad...12 éves korunkban találkoztunk először. Szobatársam voltál mindenhol. Egy harcos voltál. A szívem összetört ma”

- írta az egykori válogatott labdarúgó.

A tragikus sorsú hazai futballistákról szóló halálhírek sajnos már jól ismert történetek a nagyközönség számára, most felidézzük az elmúlt 21 év magyar futballistáinak tragikus halálait Simon Tibortól Fehér Miklóson át Balla Bencéig.

Simon Tibor

Az összes tragikus haláleset közül ez a legfájdalmasabb és legelszomorítóbb: Simon Tibort 2002. április 21-én verték agyon egy budai szórakozóhely közelében a Lövőház utcában.

"Simon Tibor a szórakozóhelyen a hajnali órákban ismeretlen okból összetűzésbe keveredett Galambos Jánossal, aki egyszer megütötte. Simon Tibor elesett, majd távozott, ám a vádlottak üldözőbe vették, az utcán elgáncsolták és közösen ütötték, rúgták a fejét. Amikor Simon Tibor megpróbált felállni, Galambos János egyszer, nagy erővel megrúgta vagy megütötte a fején. A sértett elvágódott, koponyája a betonhoz csapódott, és olyan súlyos agyzúzódást szenvedett, ami közvetlenül a halálát okozta."

- áll a Nemzeti Sport 2005-ben megjelent cikkében.

Fehér Miklós

Megrendítő és fájdalmas visszanézni azt a jelenetet, amikor Fehér Miklós, a magyar válogatott és a Benfica 24 éves magyar csatára a Vitória de Guimaraes elleni mérkőzés 60. percében elmosolyodik, majd előre hajolva két térdére támaszkodik, és összeesik.

Az orvosok már a pályán megpróbálkoztak az újjáélesztéssel, ám a mentőautóban újból megállt Miklós szíve, s bár még egyszer sikerült visszahozni az életbe, a harmadik szívleállás már végzetesnek bizonyult: a guimaraesi kórházban csak a halál beálltát tudták megállapítani az orvosok - emlékezik vissza a focista 2004. január 25-én bekövetkezett halálára az mlsz.hu.

Zavadszky Gábor

A négyszeres válogatott Zavadszky Gábor a Fradival szerepelt a Bajnokok Ligájában, később a Dunaferr, az MTK játékosaként is bajnok lett. Visszatért a Ferencvároshoz, majd 2004-ben igazolt Ciprusra.

A labdarúgó az AEL Limasszol játékosaként 2006. január 6-án hunyt el limasszoli otthonában tragikus hirtelenséggel, 32 évesen. A klub a helyi szakvéleményre támaszkodva először azt állította, hogy tüdőembólia végzett a futballistával, de mint később kiderült, az élete megmenthető lett volna, mert amikor rosszul lett korábban, nem végeztek el rajta vérvizsgálatot.

Fülöp Márton

A Manchester City és a Sunderland kapuját is megjárt válogatott labdarúgónál 2013 júniusában rákbetegséget diagnosztizáltak, ezt követően megműtötték, és négy kemoterápiás kezelést is megjárt. Állapota azonban nem javult, sokáig kellett kórházban ápolni, majd 2015. november 12-én hajnalban halt meg 32 éves korában.

Lázár Bence

Lázár Bence, az Újpest egykori labdarúgója 2018-ban hunyt el leukémiában. Az édesanyja az egykori labdarúgóról elnevezett emlékalapítvány hozott létre. A mindössze 26 éves játékos a Sport TV szakkomentátoraként is dolgozott, 2018. február 22-én hunyt el.

MTI Fotó: Bruzák Noémi

Balla Bence

Idén februárban 26 évesen hunyt el tragikus hirtelenséggel Balla Bence Tamás, aki kizuhant egy székesfehérvári lakóépület hetedik emeleti erkélyéről. A focista a tavaly őszi idényben az Iszkaszentgyörgy színeiben játszott.

A Sportal korábbi cikke szerint Bencét mindenki életerős, vidám fiatalembernek ismerte, aki szerette a munkáját. Mindig jó kedélyű volt, tele tervekkel, tragikus halála előtt utaztak volna a barátnőjével Párizsba. A cikk által megkérdezettek mind egyetértett abban, hogy Bence nem dobhatta el magától szándékosan az életét. Ismerősei, barátai biztosak abban, hogy baleset történt: azt feltételezik, hogy egy üvegasztalra fellépve ülhetett ki az erkély korlátjára, és megbillent alatta az asztal, így esett ki a hetedik emeletről.

Címlapkép: A portugál Benfica U16-os labdarúgócsapatának tagjai látogatást tesznek a klub néhai magyar játékosa, Fehér Miklós sírjánál a győri szabadhegyi temetőben. MTI Fotó: Krizsán Csaba


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SPORT
„Rúgjon az MTK-nak gólt a gyerek!” – kiállt a DVTK edzője a szülinapos kisfiú lövéseit kivédő kapus mellett
A szurkolók is felháborodtak azon, hogy Senkó Zsombor nem engedte gólt lőni a kisfiút, két próbálkozás után pedig inkább messzire rúgta a labdát.

Link másolása

Mi is írtunk arról a szülinapos kisfiúról, aki elvégezhette a kezdőrúgást az MTK–DVTK NB II-es mérkőzés második félideje előtt. Varga Énok a kezdőrúgás után gondolt egyet és a labdával nekiindult a Diósgyőri csapat kapuja felé. A miskolciak kapusa,

Senkó Zsombor azonban a kisfiú két próbálkozását is kivédte, majd egy jó nagyot rúgva a labdába, véget vetett a gyerek játékának. A könnyeivel küzdő Énokot végül a bátyja vitte le a pályáról.

A meccs után megkérdezték a harkivi születésű, korábbi Fradi játékos Kuznyecov Szergejt, a DVTK edzőjét az esetről - írja a Nemzeti Sport.

"Ez most tartozik futball? Rúgjon az MTK-nak gólt a gyerek!"

- mondta felháborodottan a riportereknek.

Ahogy az alábbi videón látszik, a közönséget is nagyon felháborította a kapus bunkó viselkedése, többen fújoltak is.

Senkó Zsombor így is négy gólt kapott a meccs alatt: az MTK 4-2-re nyert a Diósgyőr ellen.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


SPORT
Hosszú Katinka babát vár
Egy videóban mutatta meg a kerekedő pocakját.

Link másolása

Hosszú Katinka véget vetett a szóbeszédnek: új Instagram-videójában ő maga jelentette be, hogy gyereket vár.

A montázsban több sportolótársa mond rá egy-egy jelzőt, majd végül Hosszú annyit tesz hozzá, hogy anya.

A háromszoros olimpiai bajnok úszónő tavaly nyáron ment férjhez Gelencsér Mátéhoz.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SPORT
„Ájulás szélén haladtam órákon át” – taroltak a magyarok a hatnapos ultrafutó-vb-n
Rakonczay Gáborék három arany-, egy ezüst- és egy bronzérmet szereztek. A versenyzőknek egy egykilométeres körön kellett futniuk éjjel-nappal hat napon keresztül, minimális pihenőidővel.

Link másolása

Az olaszországi Policoróban rendezték meg múlt héten az ultrafutók hatnapos világbajnokságát.

A versenyen a magyarok három arany-, egy ezüst- és egy bronzérmet nyertek.

A férfiaknál Rakonczay Gábor, a nőknél Szilasi Viktória nyert, Drabik Krisztina pedig harmadik lett, de Szilasival együtt a csapatversenyben övék lett az első hely, míg Rakonczay Fodor Szilárddal lett csapatban ezüstérmes - írja a Telex.

A világbajnokságot egy kicsivel több mint egy kilométeres körön rendezték, ezen kellett éjjel-nappal futniuk a versenyzőknek változatos időjárási viszonyok mellett, minimális pihenőkkel.

Szilasi Viktória kanadai–magyar állampolgár, Viktoria Brownként is ismert, a világversenyeken viszont általában magyar színekben indul. Ő az első egy-két napot tolta meg, nagy előnyt szerzett, a harmadiktól már lazábban vette a dolgokat.

A végén egy sérülés is nehezítette a helyzetét, de így is végül 694,4 kilométert teljesített, és közel 50 kilométert vert a második Mara Gulerre. Drabik Krisztina 622,5 kilométerrel lett a harmadik.

Rakonczay Gábor egy hónappal ezelőtt még a Dunán kajakozott két és fél napon át, de rutinos ultrafutónak számít. Tavaly a világon ő futotta a legjobb hatnapos eredményt, akkor 844 kilométert teljesített. Ő azt a stratégiát választotta, hogy lassabban kezdett.

„Az első napon a 9–14. hely között futottam, onnan másztam föl szép lassan. Amikor megcsíptem a harmadik helyet, akkor vált reálissá, hogy nyerhetek is. Brutális volt a küzdelem. A harmadik hely után nagyot kellett küzdeni egy norvéggal. Ott voltam rajta, de nem volt biztos, hogy meg tudom előzni. Nagy pszichológiai meccs volt, végül ő tört meg előbb.

Utána több órán át ostromoltam az ír srácot. Majd az egyik német futó magát jól kipihenve közelített egyre jobban, már csak 20 kilométerre volt tőlem. Azon volt, hogy felőröljön, nem volt kellemes, ájulás szélén haladtam órákon át” – nyilatkozta Rakonczay.

Végül 3 kilométert javított is egyéni legjobb eredményén, 847,6 kilométerrel zárt, 20 kilométert vert rá a másodikra, a német Adrian Rewigre. A férfi mezőnyben még két magyar volt: míg Fodor Szilárd 690,3, addig Török Benjámin 602 kilométert teljesített.


Link másolása
KÖVESS MINKET: