Egy nap a huszárok világában: családi programok és történelmi élmények várnak a Budai Várban
Október 13-án különleges családi napra várják a látogatókat a Budai Várban, ahol történelmi események újrajátszásával, harcászati bemutatókkal és interaktív gyermekprogramokkal készülnek. A nap folyamán csülök- és császármorzsa-kóstolóval is kényeztetik a résztvevőket, így a gasztronómia is a program szerves része lesz.
Az eseményről a Főőrség Étterem és Kávéház egyik tulajdonosával, Bottyán Istvánnal beszélgettünk, aki maga is huszár és mesélt nekünk arról, hogyan kapcsolódik össze a huszárság szellemisége az ingyenes rendezvény színes programjaival.
- Hogyan alakultak ki a huszárok és mit jelentett a huszár szerep a magyar történelemben? Mi volt a feladatuk?
- A magyar nemzeti öntudat és lélek egyik alap építőkockája a huszár. Ismerjük őt gyermekkorunk meséiből, történelem és irodalom órákról, találkoztunk vele a búcsúk mézeskalács árusainál. Úgy hiszem, talán nincs is olyan gyerek a Kárpát-medencében, aki ne akart volna egyszer huszár lenni.
Szellemisége több, mint ezer esztendőre vezethető vissza.
Ez a tudás soha nem tűnt el, de ismételten hangsúlyos, a mai katonai értelembe vett huszárként, a 15. században lett, amikor a délről támadó török birodalom könnyűlovas alakulatainak méltó ellenfelévé vált. Az eredetileg felderítő és rajtaütésszerű támadásokra specializálódott huszárok gyorsaságukról, manőverező képességükről és harci tapasztalataikról voltak ismertek, a Rákóczi szabadságharcot követően pedig meghódították Európa csatatereit. Szinte elképzelhetetlen volt akkori hadsereg huszár alakulat nélkül. A huszár szerep a magyar történelemben a bátorság, a hazafiság és az önfeláldozás szimbólumává vált, hiszen számos szabadságharcunk során játszottak kulcsszerepet.
- Ön személyesen hogyan került kapcsolatba a huszársággal, és mit jelent Önnek huszárnak lenni a mai világban?
- A huszársággal való személyes kapcsolatom első fényképes emléke kisgyermekkoromból való, amikor az óvodai farsangon már mint huszár képviseltem a csoportomat. Igazán tudatos emlékeim tizenéves koromból valóak, amikor édesanyámtól kapott történelmi könyvek teljesen beszippantottak. A régi csaták és hősök megelevenedtek a képzeletemben, hozzájuk akartam hasonlítani. Az egyetem elvégzése után lett alkalmam rendszeresen lovas edzésekre járni, ahol már testközelből ismerkedhettem meg a huszár hagyományőrzéssel, annak szépségeivel és kötelezettségeivel. 2021-ben vonultam be tartalékos katonának, és azonnal kérvényeztem, hogy a 2020-ban újraalapított Nádasdy huszárokhoz kerülhessek. Azóta ott szolgálok, lehetek részese, ha csak időszakosan is, a huszárélet mindennapjainak.
Persze ez nem mindig sikerül, mint ahogy az élet más területein, itt is vannak bukkanók, kátyúk, amelyek eltérésre késztethetik az embert, de amikor van idő egy kis elcsendesedésre, akkor a biztos irányt jelző tüzek ismét a helyes útra vezetnek. Ezek a tüzek a nagy elődök, családi példaképek életéből táplálkoznak, adnak hitet a napi küzdelmekhez.
- Honnan jött az október 13-ai esemény ötlete? Milyen üzenetet szeretne közvetíteni a fiatal generációnak ezzel a rendezvénnyel?
- Az október 13-ai esemény ötlete abból a vágyból született, hogy közelebb hozzuk a magyar történelem dicsőséges pillanatait a fiatalabb generációhoz, élményszerű módon. A célunk az, hogy a résztvevők megértsék, a múlt nemcsak távoli és elvont dolog, hanem a mindennapjaink részévé tehető élmény.
A huszárok bátorságán és hősiességén keresztül azt az üzenetet szeretnénk közvetíteni a fiataloknak, hogy a hazaszeretet és az összetartás ma is éppoly fontos értékek, mint a múltban voltak.
- Miért tartja fontosnak, hogy a fiatalabb generációk megismerkedjenek a huszársággal?
- Azért tartom különösen fontosnak, hogy a fiatalabb generációk megismerkedjenek a huszársággal, mert a huszárság nemcsak egy katonai szerepkör, hanem a magyar történelem és kultúra szimbóluma is.
A mai gyorsan változó világban különösen lényeges, hogy a fiatalok tudják, honnan származnak, és milyen történelmi értékekre alapozhatják identitásukat.
- A családi nap során milyen eseményekre / bemutatókra számíthatnak a gyerekek és családok? Mi az, ami különleges lesz a programokban?
- A családi nap számos izgalmas programmal várja a résztvevőket. A leglátványosabbak közé tartozik a huszárok és tüzérek által bemutatott csatajelenet, mely életre kelti a Hadik-huszárok hőstetteit.
A programok különlegessége abban rejlik, hogy interaktívak, így a résztvevők nemcsak nézői, hanem aktív részesei is lehetnek a történelmi élményeknek.
- A látogatók milyen ételekre készülhetnek?
- A látogatók hagyományos magyar ételek széles választékával találkozhatnak a Főőrség étteremben. Különösen nagy hangsúlyt fektetünk a csülök és császármorzsa kóstolására, melyek a magyar konyha laktató fogásai közé tartoznak. Ezek az ételek nemcsak ízletesek, de a magyar gasztronómia tradícióit is megidézik, így az étkezés is szerves része lesz a történelmi élménynek.
- Mi az Ön személyes kedvenc programja a családi nap során, és miért ajánlaná különösen a szülőknek, hogy elhozzák gyermekeiket?
-
Ajánlom a szülőknek, hogy hozzák el gyermekeiket, mert ez a nap egy különleges lehetőséget nyújt arra, hogy a történelem ne csak egy tankönyvi adat legyen, hanem élő és lélegző élmény, melyet közösen élhetnek át.
- Milyen hosszú távú terveik vannak hasonló rendezvények szervezésében? Terveznek ilyen vagy más jellegű eseményeket a jövőben?
Hosszú távú terveink között szerepel, hogy rendszeresen szervezzünk hasonló családi napokat, amelyek a magyar történelem kiemelkedő pillanatait mutatják be. Szeretnénk folytatni ezt a hagyományt, és még több generáció számára hozzáférhetővé tenni a múlt értékeit.