BUDAPEST

Ahol centivel mérték a lányok szoknyájának hosszát

Így buliztak szüleink az Ifiparkban - a szigorú ellenőrzés dacára tömegek álltak sorba esténként.
Fotók: Fortepan - szmo.hu
2014. szeptember 16.


Link másolása

Közel három évtizedig volt zárva Budapest, egyben Magyarország egyik legrégebbi kultikus ifjúsági szórakozóhelye. A hatvanas-hetvenes években Budapesten élő vagy Budapesten tanuló, esetleg ide látogató fiatalok közül szinte mindenki igyekezett legalább egyszer eljutni a Budai Ifjúsági Park valamelyik koncertjére.

A Várkert Bazár falai között 1961. augusztus 20-án nyílt meg az Ifipark. Jól nevelt, jól fésült ifjak zenés-táncos szórakozóhelyének indult, és ahogy a fiatalok ízlése és igénye a beszivárgó zenei trendek hatására változott, a magyar rockélet egyik meghatározó helyszínévé nőtte ki magát. Már nyitásakor hatalmas sikere volt, és mai szemmel talán merev és konzervatív viselkedési és öltözködési szabályok ellenére ezrek álltak sorba esténként, csak bejussanak.

VIDEÓ: Az Ifipark nyitó estéje 1961-ben

1963_Varkert_Nagy_Gyula

1963-ban ilyen volt kívülről a Várbazár épülete. Fotó: Nagy Gyula.15538_orosz_helena_1969

Az Ifipark 1969-ben - Fotó Orosz HelénaBuli_1969

Buli 1969-ben

Akik a hatvanas években jártak az Ifiparkba szórakozni és ismerkedni, azt mesélik, hogy a fiúk csak nyakkendőben léphettek be, általában öltönyben mentek. Tilos volt a farmernadrág és a miniszoknya. A lányok szoknyáját mérőszalaggal centizték a bejáratnál, és ha túl rövid volt, a lány nem mehetett be. Ezt a szabályt sokan úgy játszották ki, hogy övet vettek fel a szoknyához, és miután beléptek az Ifiparkba, a derekánál felhúzták és övvel rögzítették a szoknyát, így máris sokkal rövidebb lett.

Ilyen szigorú volt a szabályzat

"Tudnivalók a Budai Ifjúsági Park látogatásával kapcsolatban: Belépés csak 18 éven felüli fiúk és 16 éven felüli lányok részére, nyakkendőben, világos ingben, zakóban. Vászonnadrágban a belépés tilos. Kitiltást eredményeznek a következő kihágások: ízléstelen táncolás, nem twist számra történő twistelés, egy lánnyal több fiú twistelése, fiúk egymás közti twistelése, és más, feltűnést keltő viselkedés."

1970_Dandor_David_Baksa_Sos_Kex

Baksa Sós és a Kex 1970-ben. Fotó: Sándor Dávid.1970_Török_Adam_Mini_Sandor_David_fotoja

Török Ádám a Minivel 1970-ben - Fotó: Sándor Dávid1972_urban_tamas_koncert

Egy 1972-es koncert - Fotó: Urbán Tamás

A fiatalok tiltakozására a szabályok a hatvanas évek végétől lassan lazultak, és a hetvenes években a srácok közül már senkit nem küldtek haza azért, mert hosszabb volt a haja a megengedettnél. Egyre nagyobb presztízs volt a zenészek számára egy fellépés az Ifiparkban. Aki itt koncertezhetett, nagyobb eséllyel lett sikeres és ismert. A hatvanas években itt lépett fel a Holéczy Együttes, a Bergendy, a Nebuló, az Illés, az Echo, az Omega, a Metró, Kovács Kati, a Scampolo, Németh Lehel, Ambrus Kyri, Aradszky László és a Benkó Dixieland Band.

A hetvenes években a Kex, a Mini, a Sakk Matt, a Syrius, a Piramis, a Taurus, a Korál, a Dinamit, a Karthago, és a P. Mobil is megfordult itt, a nyolcvanas években többek között a HIT együttes, a Hobo Blues Band, az Edda és a Hungária. 1984-ben itt volt az első punkfesztivál a VHK, az Auróra, a Marina Revü és a Tizedes meg a Többiek szereplésével.6604_sandor_david_1969

Buli 1969-ben - Fotó: Sándor DávidHIT_egyuttes_Kovats_Lajos_1980

A HIT együttes fellépése 1980-ban - Fotó: Kováts Lajos

VIDEÓ: A P. Mobil 1983-as koncertje

A Várkert Bazár épületei, létesítményei sajnos egyre rosszabb állapotba kerültek. 1980-ban egy Edda-koncerten beomlott az egyik kőlépcső fala, többen megsérültek, ezért két hónapra bezárták az Ifiparkot.

Az utolsó koncerteket 1984. szeptember 22-én és 23-án rendezték. 22-én a Bikini és a Beatrice lépett fel, a következő estén a Shadow, az Old Boys és a P.Mobil. Évtizedekig hiányzott az Ifipark Budapest rockéletéből...

VIDEÓ: Volt egyszer egy Ifjúsági Park

Ha tetszett a cikk, nyomj egy lájkot

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
A Rovatból
Virágpompában a Tóth Árpád sétány, Budapest egyik legszebb japán díszcseresznye fasora
A történelem viharait is átvészelte a várfal, amelyen az öreg gesztenyefák elé 2009-ben ültették a lenyűgöző látványt nyújtó másik fasort.
Fotók: Nagy Bogi - szmo.hu
2024. április 04.


Link másolása

A tavasz egyik legszebben virágzó fája a japán díszcseresznye. A pár napig élvezhető látványosság sokakat vonz magához, gyönyörködni, fotózni. A rózsaszín virágözön a Budai Várban is minden évben elvarázsolja a látogatókat.

A Tóth Árpád sétány önmagában is egy különleges hely, hiszen egy régi középkori várfal tetején vezet végig, ahol a panorámát is érdemes kiélvezni.

A sétány jelenlegi formája 2009-ben készült el, a déli szakasz felújításával, ekkor ültették a fákat is Tihanyiné Tóth Mária tervei alapján. A ma már romantikus Várhegy várfalai korábban hadicélokra szolgáltak. A várfal romjaira 1720-ban telepítették az első fasorokat - ez volt Budapest első kettős fasora.

A sétány neve is többször változott, a 19. században Bastei Promenádnak hívták, majd 1879-től Bástya sétánynak, a 30-as években Horthy Miklós sétánynak és Gróf Bethlen István sétány is volt. 1946-ban nevezték el a nyugati részt Tóth Árpád sétánynak, mert a költő a közeli Táncsics Mihály utcában is élt. A második világháború után a fák is elpusztultak. A területet 1967-ben rendezték, ekkor ültettek gesztenyefákat, juharfákat. A díszcseresznyefák 2006-ban és 2009-ben kerültek a sétányra, míg a mögöttük álló gesztenyefák jóval idősebbek.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

BUDAPEST
A Rovatból
Szinte biztosan nem lesz klíma a 3-as metrón idén nyáron
Technikailag gyakorlatilag megoldhatatlan, hogy idén nyáron teljesüljön Karácsony Gergely egyik főpolgármesteri vállalása.

Link másolása

„A közbeszerzési eljárás jelenleg tárgyalási szakaszban van” – válaszolta a BKV a Népszavának, amikor a lap arról érdeklődött, hogy mikorra várható a hármas metró szerelvényeinek légkondicionálása. A lap szerint ez azt jelenti, hogy kivitelező híján aligha lesz nyárra klimatizálva a 3-as metró vonalán közlekedő 222 kocsi.

A budapesti M3 metróvonalon közlekedő járműveket 2016-ban 69 milliárd forintért gyártotta újra az orosz Metrowagonmash – rengeteg hibával. Tarlós István akkori főpolgármester 2017-ben még azt mondta: nem lesz gond azzal, hogy nincs klíma a hármas metró felújított szerelvényein, elvégre „az nem villamos, 25 méterrel a föld alatt nem tűzi a nap”, és „azt is lehetne követelni, hogy legyen büfékocsi is”.

Az őt váltó Karácsony Gergely még főpolgármester-jelöltként 2019 júniusában 34,8 fokot mért a vonal egyik kocsijában és megígérte, hogy utólagosan klimatizálják a hármas metró orosz szerelvényeit.

A BKV a városvezetés utasítására 2021 májusában feltételes közbeszerzési tendert írt ki az utólagos klimatizálásra, amelyre három ajánlat érkezett. Az egyiket érvénytelenítették, a Liberatus Hungary Kft. és a Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Hungária Kft. viszont versenyben maradt. Szerződést azonban egyikkel sem kötöttek a főváros nehéz pénzügyi helyzetére hivatkozva. Később felmerült, hogy az orosz gyártó ellen indított perben követelt kötbérből fedezik az utólagos klimatizálás költségét.

„A klimatizálás elsődlegesen nem pénz kérdés, szükség lenne hozzá az orosz gyártó hozzájárulására, amire kevés az esély. Ha enélkül nyúlunk a kocsikhoz, elvész a garancia. A helyzet tavaly óta nem változott, idén nyárra objektíve lehetetlen a légkondícináló berendezések felszerelése” – mondta a Népszavának Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes, aki megerősítette azt is, hogy a munkát a kötbér terhére rendelnék meg.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
Újabb Kolodko-miniszobor: ezúttal Chuck Norris került fel egy budapesti hídra
A helyszín nem véletlen... A gúzsba kötött akcióhős szobra emlékeztet rá, hogy a híd építésének idején sokan szavaztak rá, mint névadóra.

Link másolása

Húsvéthétfőn újabb miniszobrot helyezett ki Kolodko Mihály. Ezúttal Chuck Norrist készítette el, amint az akcióhős gúzsba kötve fekszik...

A helyszín sem lehet véletlen: a Megyeri hídnál, a pesti oldalon található, a gyalogosúton, a Pest felirat alatt.

A híd építésekor névpályázatot is hirdettek, és akkor sokan szavaztak Chuck Norrisra.

Mivel élő személyről nem lehet ilyen létesítményt elnevezni, így a filmsztár nem kapott hidat Budapesten.

Az alkotásról a szobrász képeket is posztolt:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
A Rovatból
Megszólalt a vízművek a csőtörésről, ami megbénította Mátyásföldet: egy 75 éves vezeték tört el
Egy 1949-ben fektetett vezeték adta meg magát, de eltört mellette egy kisebb, lakossági ellátó vezeték is. A környéken lakók szükségkútról vihetnek vizet.

Link másolása

Egy 1949-ben fektetett, 60 centiméter átmérőjű vezeték törése miatt kellett hétfőn reggel lezárni a XVI. kerületi Veres Péter utcát – közölte a Fővárosi Vízművek. A csőtörésről mi is beszámoltunk már: a Sárgarózsa utca és a Thököly utca között az úttestet is elmosta a víz, a közlekedést pedig teljesen felborult.

A nagy átmérőjű vízvezeték törése nem okozott vízhiányt, ám eltört egy mellette futó kisebb, 150 mm-es lakossági ellátó vezeték is

– teszi hozzá a Vízművek. A kisebb vezeték javításáig a Veres Péter utca 1. és 29. között kell vízhiánnyal számolnia az ott élőknek. Kovács Péter polgármester erről azt írta Facebook-oldalán:

„Mintegy 100 fogyasztó maradt vízellátás nélkül, ezért számukra jelenleg a Farkashida utca 2-4. előtt szükségkút segíti a vízvételi lehetőséget.”

Jelenleg a víz szivattyúzása, a hiba feltárása és a munkagödör kialakítása folyik a Vízművek szerint. Ezt követően kerülhet sor a sérült vezetékek cseréjére, majd az útburkolat javítására. A munka akár a hétvégéig is elhúzódhat: a hibajavítást nehezítheti és lassíthatja, hogy több közművezeték is húzódok az út alatt, ami más közszolgáltatókkal való egyeztetést és együttműködést is szükségessé tehet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk