OLIMPIA

Magyarország a 12. az olimpiai érmekért járó pénzjutalmak listáján

Egy hazai aranyérmes olimpikon nagyjából 50 millió forintot kap a teljesítményéért. Szingapúrban hatszor ennyi járna, de ott nem volt érmes az ötkarikás játékokon.

Link másolása

Magyarország a tizenkettedik azon a harminc országot számbavevő listán, amely a tokiói olimpiai érmekért adott pénzjutalmak nagysága alapján készült.

Az orosz sportnapilapnak, a Szport Ekszpressznek a Forbes gazdasági magazinra hivatkozó táblázata szerint

a fizetési lajstrom élén Szingapúr áll, amelynek azonban állami büdzséjét nem terhelte meg az olimpiai bajnokot megillető 737 ezer dollár, mert Tokióban az ázsiai ország egyetlen sportolója sem nyert nemhogy aranyat, de ezüstöt és bronzot sem.

A második legbőkezűbb Tajvan, amely anyagilag 719 ezer dollárral ismeri el olimpiai bajnokát, a harmadik legnagyobb összeget pedig az ötkarikás első jutalma gyanánt Hongkong adja 644 ezer dollárral. Előbbi két, utóbbi egy győztest avatott a japán fővárosban.

Az éremtáblázaton az élen végzett Egyesült Államok (39 arany, 41 ezüst, 33 bronz) 37 500 dollárral jutalmazta minden ötkarikás győztesét, 22 500-zal a másodikat, és 15 ezerrel a harmadikat, amivel a 25. helyre került a premizálók sorában. A medállistán második Kína (38, 32, 18) esetében ugyanakkor nem ismert, hogy az ázsiai sportnagyhatalom mekkora summát fordított legeredményesebb olimpikonjainak anyagi elismerésére.

A japán fővárosban dobogóra állt magyarok közül az aranyérmes 50 millió forintra (a listán 166 ezer dollár) jogosult, az ezüstérmesnek 35,7 millió (118 ezer dollár), a bronzérmesnek pedig 28,5 millió forint (94 ezer dollár) dukál.

A táblázatban nem szerepel mások mellett Nagy-Britannia, Norvégia, Svédország és Új-Zéland sem, ezek az országok hagyományosan nem fizetnek külön állami olimpiai jutalmat érmeseiknek.

KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk

OLIMPIA

7 arany, összesen 16 érem – egyik legsikeresebb paralimpiáját zárta a magyar csapat

Csak egyszer szereztünk több aranyat a játékok történetében, de érmek tekintetében is van okunk a büszkeségre.

A korábban távolugrásban világrekorddal aranyérmes Ekler Luca szombaton az ötödik helyen végzett 400 méteres síkfutásban a tokiói paralimpián. Ezen a távon eleve világcsúcstartóként indult, az 1:00.27 perces eddigi legjobb eredményt a lengyelországi Bydgoszczban rendezett Európa-bajnokságon futotta június elején. Eredménye egyben azt is jelentette, hogy Magyarország számára véget ért a 16. alkalommal megrendezett sportesemény.

Miután a nap folyamán korábban bronzérmet szerzett a kajakos Varga Katalin, kialakult a magyar érmesek listája is:

hazánk összesen 16 érmet szerzett a paralimpián, ebből 7 arany, 5 ezüst és 4 bronz volt - ezzel hazánk 18. helyet foglalt el az országok rangsorában.

Bár az induló országok és a nemzeti csapatonként eltérő számú sportolók miatt nem feltétlenül releváns az összehasonlítás, de érdemes megjegyezni, hogy az augusztusban záruló "épek" olimpiáján ennél Magyarország 3 hellyel jobban zárva a 15. lett, de a paralimpián eggyel több aranyéremmel büszkélkedhettünk.

Történeti áttekintésben is büszkék lehetünk sportolóink teljesítményére: az 1960 óta zajló paralimpiákon 11 alkalommal szerzett érmet a magyar küldöttség, ebből most nyerte második legtöbb aranyérmét. De összességében is csak háromszor sikerült több érmet szereznie sérült honfitásainknak.

Magyarország legsikeresebb paralimpiája minden szempontból az 1984-es volt. Akkoriban még nem élt a szabály, hogy az olimpiát rendező ország rendezi a fogyatékkal élők játékát is, így Los Angeles helyett New York-ban tartották az az évi eseményt. Szerencsére a szocialista tábor bojkottja a paralimpiát nem érintette, így '84-ben 12 aranyérmet, 12 ezüstöt és 3 bronzot szereztünk. Ez akkor - csakúgy, mint idén - a 18. helyre volt elég az összetett éremtáblázaton.

OLIMPIA

Konkoly Zsófia őrületes hajrában ezüstérmes 200 méter vegyesen

A mai napon ez már a második magyar érem!

A 19 éves pécsi versenyző - akinek nem fejlődött ki rendesen a jobb karja - a futamot 2:35.16 perccel nyerte meg. Ideje összesítésben a második legjobb volt a világcsúcstartó Sophie Pascoe-é mögött. Az új-zélandi 61 századdal úszott nála akkor gyorsabban, de a rekordja csaknem tíz másodperccel jobb.

Konkoly korábban ezüstérmes volt 400 méter gyorson, ötödik lett a sérültségi besorolás alapján 34 pontos 4x100 méteres női gyorsváltóval, a hatodik helyen végzett 100 méter háton és kilencedik lett 100 méter gyorson Tokióban.

Szerdán a magyar küldöttség tizenegyedik érmét - a negyedik ezüstöt - szerezte Zsófia. A mai nap folyamán Pap Bianka is ezüstérmet úszott, így ez ma már a magyar csapat második érme.

A vegyes zónában azzal kezdte értékelését, hogy megint csak centikkel maradt le az aranyéremről, mint múlt szerdán, amikor a magyar csapat első érmét nyerte 400 méter gyorson. Ugyanakkor emiatt nem volt csalódott. Szerinte Pascoe az új-zélandiak Hosszú Katinkája.

Nem vagyok csalódott, hogy ő vert meg. Nagyon nehéz legyőzni, S10-es volt előtte, és ott is szétverte a mezőnyt, úgyhogy nem lepődöm meg, hogy itt is. Inkább a bronzérmet tartottam reálisnak. Aztán az utolsó ötvenen megpróbáltam felhozni ezüstre" - árulta el, hogyan állt neki a szerdai úszásához. "Egyéni csúcsot úsztam, több mint egy másodpercet javítottam.

Mint mondta, csak az utolsó 25 méteren látta meg, hogy közeledik Pascoe-hoz, de nem gondolta, hogy az első helyre oda lehet érni, csupán próbált minél közelebb kerülni hozzá. Az úszásával elégedett volt, nem talált kivetnivalót benne. Csütörtökön még 100 méter pillangón indul, ami a fő számai közé tartozik.

A 200 méter vegyes másik magyar indulója, a még csak 15 éves Payer Kata délelőtt a harmadik előfutamban hatodik, összesítésben pedig 16. lett 2:57.29 perccel.

OLIMPIA
A Rovatból

Itt az újabb magyar arany! Kiss Péter Pál győzött K1 200 méteren Tokióban

A legkomolyabban sérülteket felsorakoztató kategóriát nyerte meg. Ugyanebben a számban Juhász Tamás hatodik lett.

A KL1-es - azaz a legkomolyabban sérülteket felsorakoztató - kategória győzelemre esélyes magyar indulója, aki 2019-ben világbajnokságot nyert Szegeden és kétszeres Európa-bajnok, már a csütörtöki előfutamban is nagyon meggyőzően evezett, saját futamát két bójasor különbséggel nyerve a legjobb időt lapátolta. A pénteki döntőben, melyet felhős időben, csaknem szélcsendben, időnként permetező esőben rendeztek a Sea Forest Kajak-Kenu Pályán, a brazil Carlos Luis Cardoso da Silva és a francia Rémy Boulle volt a legnagyobb ellenfele.

Kiss a 4-es pályán ment, mellette a hármason Juhász - aki nem sokkal korábban, a középfutamból egy szép győzelemmel harcolta ki a döntőbe jutást -, a másik oldalán, az 5-ösön pedig da Silva. Kiss Péter nagyszerűen jött el a rajttól, hamar jól látható előnyre tett szert, és nem is fáradt el, végül 45.447 másodperces eredménnyel egy bójasorral előzte meg a második helyezett Silvát (48.031). A harmadik helyen Bouille (48.917) ért célba.

A BHSE 18 éves kajakosa, a nemzetközi szövetség összesítése alapján a sportág legfiatalabb paralimpiai bajnoka - aki nyolcéves korában a Guillain Barré-szindróma miatt deréktól lefelé lebénult, a magyar küldöttség tizennegyedik érmét - a hetedik aranyat - szerezte.

Juhász Tamás, a BHSE 45 éves, motorbalesetes versenyzője, aki 2012-ben még kerekesszékes vívóként szerepelt a londoni paralimpián, előzőleg egy szép középfutamgyőzelemmel jutott be a döntőbe, ahol az értékes hatodik helyet harcolta ki.

A húszesztendős Kiss Erik (KL3), akinek az egyik lábszára vékonyabb, nagy küzdelemben vívta ki a döntőbe jutást, középfutamában sikerült elcsípnie a harmadik helyet, így készülhetett a nyolcas fináléra, melyben nyolcadikként ért céléba.

A nyitott gerinccel született, 43 éves Rozbora András (KL2) középfutamában ötödik lett, ezzel B-döntőbe jutott, ahol negyedikként - így összességében a 12. - helyen végzett.

Ajánljuk

OLIMPIA

Újabb aranyérem: Konkoly Zsófia győzött 100 méteres pillangóúszásban a paraolimpián

A 19 éves pécsi versenyző – akinek nem fejlődött ki rendesen a jobb karja – a csütörtök délelőtti előfutamát megnyerte, így került az esti döntőbe, ahol paralimpiai rekorddal győzött.

Konkoly Zsófia aranyérmet nyert csütörtökön 100 méteres pillangóúszásban, az S9-es kategóriában a tokiói paralimpián.

A 19 éves pécsi versenyző - akinek nem fejlődött ki rendesen a jobb karja - a csütörtök délelőtti előfutamát megnyerte, és 1:07.05 perccel, a legjobb idővel került az esti döntőbe. Ott ötven méternél másodikként fordulva, nagyszerű hajrával, 1:06.55 perces paralimpiai rekorddal győzött.

Konkoly Zsófia harmadik érmét szerezte a japán fővárosban, mivel korábban 200 vegyesen és 400 gyorson egyformán második volt. Csütörtöki diadalával a magyar küldöttség tizenkettedik érmét, egyúttal ötödik aranyát gyűjtötte be.