Csehország, Lengyelország és Magyarország ellenállása miatt nem született végül megállapodás arról a célkitűzésről, amelynek értelmében az Európai Unió gazdaságának 2050-re szén-dioxid-semlegessé kellene válnia - közölték diplomáciai források a csütörtöki brüsszeli EU-csúcson.
A sajtó arról írt az utóbbi napokban, hogy egyre nagyobb a valószínűsége a vállalás jóváhagyásának, az ülésen azonban nem sikerült egyhangú döntésre jutni.
Egyes hírek szerint Észtország is a három visegrádi állam mellé állt az ügyben.
Névtelenséget kérő illetékesek arról számoltak be, hogy a zárónyilatkozatba a célkitűzés csupán lábjegyzetként kerül be, amelyben a kiszivárgott tervezet szerint ez áll:
"A tagállamok nagy többsége vállalja, hogy eléri a klímasemlegességet 2050-re."
Az eredeti szöveget állítólag jelentősen felvizezték, de Prága és Varsó még így sem volt hajlandó jóváhagyni a 2050-es céldátumnak semmilyen említését.
Az elfogadott közös nyilatkozatban végül azt írták, hogy az EU eleget tesz a párizsi klímaegyezményben foglalt vállalásainak, a 2030-as céloknak.
Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő délután hangsúlyozta, hogy addig nem tudja elfogadni a 2050-es klímasemlegességi célt, amíg nincs egyezmény a kompenzációról annak érdekében, hogy a megfelelés ne jelentsen irreális terheket a szegényebb, főként közép- és kelet-európai tagországok számára.
"Angela Merkelnek és Emmanuel Macronnak nem sikerült meggyőznie Lengyelországot és másokat. Itt volt a lehetőség, de elszúrták"
- írta a Twitteren a Greenpeace nemzetközi környezetvédelmi szervezet.
A témáról nagyjából három óra hosszan tárgyaltak az uniós tagországok állam-, illetve kormányfői.
Címlapkép: Peter Pellegrini szlovák, Andrej Babis cseh, Mateusz Morawiecki lengyel és Orbán Viktor magyar miniszterelnök a V4-egyeztetésen, az EU-csúcs előtt Brüsszelben június 20-án. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs
Hatalmas gázrobbanás történt egy 12 emeletes panelházban a szlovákiai Eperjesen december 6-án, pénteken 12 óra után - írja az Új Szó.
A Denník N információi szerint a robbanás a 9. és a 12. emelet között történt.
A legfrissebb híradások szerint a gázrobbanásnak öt halálos áldozata van
– írja az Új Szó.
A robbanás következtében az emeleteket összekötő lépcső összeomlott, a lakók egy része az épületben rekedt. Szemtanúk arról számoltak be, hogy a lakók egy része a panelház tetején várt a mentőegységre.4
"A helyszínre 25 tűzoltót, valamint egy evakuációs autóbuszt riasztottak. Tűzoltósági információk szerint több személy is a törmelékek között rekedt" - írja a Parameter.sk.
Több forrás is azt írja: a tűzoltók attól tartanak, hogy az egész épület összedől.
A robbanás ereje akkora volt, hogy a közeli iskola folyosójának ablakai is betörtek.
"A diákok órán ültek, senki sem sérült. Az igazgatóság azonnal értesítette a szülőket, hogy menjenek gyermekeikért" - írja az Új Szó.
A tűzoltók a környező fákat kivágják, hogy a járműveikkel hozzáférjenek az épülethez. Az Új Szó szerint több ember is kiugrott a tizenkét emeletes épületből, miután a lépcső és a feljáró beomlott.
VIDEÓ: A tragédia helyszíne
Hatalmas gázrobbanás egy eperjesi lakóházban
A gázrobbanás egy tizenkét emeletes eperjesi panelházban történt pénteken, röviddel 12.15 után. Az emeleteket összekötő lépcső összeomlott, a lakók egy...
Mi is beszámoltunk róla: gázrobbanás történt egy 12 emeletes eperjesi panelházban pénteken, 12 óra után.
A robbanás szlovákiai hírforrások szerint a 9. és a 12. emelet között történt, az SME pedig úgy tudja, hogy az első robbanás után több, kisebb utórobbanást hallottak.
Az emeleteket összekötő lépcső összeomlott, a lakók egy része az épületben rekedt.
Eddigi információink szerint 5 ember halt meg a balesetben.
"Alena Krčová, a mentősök szóvivőjének tájékoztatása szerint legalább 40-en megsérültek, minimum kilenc személyt kórházba szállítottak. Többségében fej- és mellkasi sérüléseket szenvedtek, egyikük állapota sem súlyos. A szóvivő hozzátette, az áldozatok száma még nőhet" - írja a Parameter.sk.
VIDEÓ: A környék a gázrobbanás után:
Mi is megírtuk: egy győri középiskolában
egy 17 éves fiú megkéselt egy 51 éves tanárnőt.
Oláh Attila, a győri Petz Aladár Megyei Oktatókórház orvosigazgatója az eset után elmondta, hogy a megszúrt tanárnő állapota stabil, nincs életveszélyben, megfigyelés alatt van. Több késszúrás érte, egyebek mellett a hátán, de sérült az alkarja is, amelyet később műteni kell.
Az első hírek szerint a fiú azután támadt a tanárára, miután az hármast adott a dolgozatára. Ezután a fiú a tanári székben ülve várta meg a kiérkező rendőröket.
"A fővárosban megint akadozik a végtag törött sérültek ellátása, ugyanis a Honvéd kórház sürgősségije péntek óta nem fogad ilyen beteget. A mentőknek így a másik három – a Dél-Pesti Centrum kórház Merényi telephelye, a Szent János és a Péterfy baleseti központja – között kell szétosztani a csúszós úton elesett sérülteket" - írja a Népszava.
A lap hozzáteszi:
"Úgy tudjuk, a Péterfy baleseti központja előtt a déli órákban már 13 mentőautó várakozott arra, hogy átvegyék tőlük a sérülteket.
A kocsik hosszas várakoztatása további fennakadásokkal járhat, hiszen a Közép-Magyarországi Régióban és a fővárosban amúgy is kevesebb mentő, mint amennyi segélykérés van."
Kásler Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) vezetője csütörtökön egyébként arról beszélt egy konferencián, hogy a sürgősségi ellátással minden rendben van. Azt is mondta, hogy "senki nem hitte el, a hozzáértőket leszámítva nagyon kevesen, hogy meg lehet szervezni a sürgősségi betegellátást".
A fentiekkel kapcsolatban megkérdeztük a Honvédkórházat, ha válaszolnak, frissítjük cikkünket.
FRISSÍTÉS: a kórház a 444.hu-nak azt írta, a II. progresszivitási szintű, tehát más kórházak által is biztonsággal ellátható betegek fogadását a kórház átmenetileg - legfeljebb 2019. december 6-án 20 óráig - felfüggesztette. Ezt azzal indokolják, jelenleg is 19 súlyos sérült ellátása van folyamatban. Ugyanakkor a "pánikkeltést" visszautasítják.
A Mentőszolgálat kommunikációs vezetője, Győrfi Pál azt közölte, a végtagsérültek ellátására négy kórház is készen áll (János, Merényi, Péterfy, Uzsoki),
a mentőknek nincs tudomása ellátási zavarról, anomáliákról.
A csúszós utakon ma az átlagosnál többen szenvedtek kisebb-nagyobb sérüléseket, az ellátásuk azonban folyamatosan, fennakadás nélkül történt és történik.