A lengyel parlamenti választások hétfő reggeli első részeredményei sokkal nagyobb győzelmet mutatnak a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) pártnak, mint az exit pollok jeleztek:
ezek szerint a PiS a szavazatok 49,3 százalékával győzött
- írja az MTI.
Egyúttal sokkal kevesebb szavazatarányt ért el a második helyen befutó, fő ellenzéki párt, a Polgári Koalíció (KO), 22,3 százalékot.
A posztkommunista Baloldali Demokratikus Szövetségből (SLD), valamint kisebb balliberális tömörülésekből, köztük a Tavasz (Wiosna) nevű balliberális pártból álló baloldali szövetség 10,9 százalékot ért el.
A Lengyel Parasztpártra (PSL) és a vele közös listán induló, rendszerellenes Kukiz'15 mozgalom alkotta szövetségre 9,8 százalék szavazott.
Az ötszázalékos bejutási küszöböt átlépte még a voksok 6,6 százalékával a nemzeti radikális pártok szövetsége, a Konföderáció (Konfederacja).
FRISSÍTÉS: A lengyel parlamenti választások hétfő este közölt hivatalos végeredménye szerint is győzött a Jog és Igazságosság (PiS) párt, amely a szavazatok 43,59 százalékával 235 mandátumra, vagyis önálló többségre tett szert a 460 fős alsóházban. A második helyen befutó fő ellenzéki párt, a Polgári Koalíció (KO) 27,4 százalékot ért el.
A posztkommunista Baloldali Demokratikus Szövetségből (SLD), valamint kisebb balliberális tömörülésekből álló baloldali szövetség a voksok 12,56 százalékát nyerte el.
A Lengyel Parasztpártra (PSL) és a vele közös listán induló, rendszerellenes Kukiz'15 mozgalom alkotta szövetségre 8,55 százalék szavazott.
Az ötszázalékos bejutási küszöböt átlépte még a voksok 6,81 százalékával a nemzeti radikális pártok szövetsége, a Konföderáció (Konfederacja).
A lengyel felsőházban viszont az ellenzék lehet erősebb, miután a százfős felsőházba a Jog és Igazságosság (PiS) pártnak csak 48 szenátora, valamint egy, a kormánypárthoz közeli független képviselő került be.
Az egyéni kerületekben választott felsőház többek között elutasíthatja a szejmben megszavazott törvényeket, amelyeket azonban az alsóházi többség ismét jóváhagyhat. Az alsóházban a PiS a végeredmények szerint önálló többséggel rendelkezik.
A PiS-nek 48 felsőházi mandátum jutott, ugyanennyi mandátumra tettek szert az ellenzéki tömörülések is. Közülük a Polgári Koalíciónak (KO) 43 mandátuma van, a Lengyel Parasztpárt (PSL) listájáról hárman, a Baloldali Demokratikus Szövetség (SLD) listájáról pedig ketten kerültek be. Emellett négy független szenátort is megválasztottak, közülük hármat az ellenzékhez, egyet pedig a PiS-hez közelinek tartanak.
Meghalt Szívós István. A 1976-os játékokon aranyérmes válogatott tagjának haláláról a magyar szövetség és az FTC honlapja számolt be vasárnap este.
A sportoló 1948. április 24-én született. Szívós István - akinek édesapja kétszeres olimpiai bajnok (Helsinki, Melbourne) - négy olimpián vett részt, és mind a négyszer érmes lett.
A montreali bajnoki cím mellett az 1972-es müncheni olimpián ezüst-, az 1968-as mexikóvárosi és az 1980-as moszkvai nyári játékokon pedig bronzérmet nyert a csapattal.
Emellett világ- és kétszeres Európa-bajnok volt. A válogatottban tizennyolc évesen, 1966-ban mutatkozott be, és 1980-ig összesen 308 alkalommal szerepelt.
1974-től a SOTE Gyermekfogászati és Fogszabályozási Klinika tanársegéde, 1986-tól 2010-ig adjunktusa volt. Munkája mellett 1981-re elvégezte a Testnevelési Főiskola (ma Egyetem) edző szakát.
1980-81-ben a Medicor OSC technikai vezetője, 1983-tól 1990-ig az FTC vízilabdacsapatának edzője, közben 1986 és 1990 között az ifjúsági, illetve az utánpótlás-válogatott szövetségi kapitánya volt. A zöld-fehérekkel nyert két bajnokságot és két Magyar Kupát.
Tíz településen ismételték meg vasárnap az önkormányzati választást, ugyanis az ország több pontján is arra jutottak a kifogásokat kivizsgáló bíróságok, hogy a jogsértések érdemben befolyásolták az október 13-i eredményeket.
Jászberényben nagy többséggel nyert az ellenzék. 80 százalékos feldolgozottságnál az ellenzéki Budai Lóránt nyerte a megismételt polgármester-választást. Az Index azt írja, annyival vezet, ami megfordíthatatlan.
Szekszárd két választókerületében, a 2-esben és a 8-asban is meg kellett ismételni a szavazást, és most úgy néz ki, marad az ellenzéki többség a képviselőtestületben, ezt Bomba Gábor is posztolta közösségi oldalára:
"Csötönyi László és Faragó Zsolt ismét nyert! Köszönjük, Szekszárd! Megmutattuk, hogy nem volt tévedés az első eredmény, a szekszárdiak valóban változást akarnak és ezt most még több ÉSZ-jelöltre adott szavazattal is kifejezésre juttatták. Köszönjük a bizalmat, rászolgálunk!" - írta.
Kisberényben a független jelölt, Baloghné Varga Zsanett. A győztes 76, a szintén független Németh Sándorné 41, a Fidesz-KDNP jelöltje, Horváth Krisztián 3 érvényes szavazatot kapott. A 11 független képviselőjelöltből 4-en szereztek mandátumot. A kisberényi névjegyzékben szereplő 231 választópolgárból 120 élt a választójogával.
Komlón a Fidesz-KDNP jelöltje, Polics József kapta a legtöbb szavazatot. Ő 326, míg az ellenzéki pártok támogatását bíró Komló Összeköt Egyesület jelöltje, Ferenczy Tamás 268 szavazatot kapott. Ugyan a településen a megismételt választás nem változtatta meg a polgármester személyét, de a két jelölt közötti különbség a település szintjén a korábbi 118-ról 31 szavazatra csökkent. A településen az 5. számú egyéni választókerületének 13. szavazókörében az egyéni választókerületi képviselő-választást is megismételték, de az eredményeket még nem tudta közölni a jegyző.
A Somogy megyei Taranyban vasárnap az 1-es szavazókörben meg kellett ismételni a polgármester-választást. A Nemzeti Választási Iroda (NVI) a honlapján közölte, hogy a szavazókörök összesített adatai alapján a győztes, Szekretár Pál független jelölt 287, míg szintén független vetélytársai közül Czink Attila 188, Ritecz István 111, Orbán György 8 érvényes szavazatot kapott. A polgármester-választás eredménye a sorrend tekintetében nem változott az októberihez képest. A település 925 választópolgárából 595 élt a választójogával, egy szavazat érvénytelen volt.
A Veszprém megyei Litéren az 1-es számú szavazókörben kellett megismételni a polgármester-választást, ami nem változott az októberihez képest. Ezúttal is a független Varga Mihály nyert a Fidesz-KDNP-jelölt Szedlák Attilával szemben.
A bankszámlákon a szokásos havi nyugdíj mellett a nyugdíjprémiumot és az infláció miatti egyösszegű kiegészítést november 12-én, kedden írják jóvá.
Ám lesznek, akik ezt nem kapják meg.
A kormány közleményben tudatta, hogy
idén ősszel lesz nyugdíjprémium.
Azzal indokolták a döntést, hogy "az időseknek is részesülniük kell a gazdasági növekedés eredményeiből, hiszen egy életet ledolgoztak ezért az országért".
A nyugdíjprémium maximális összege 22 ezer forint. A nyugdíjasok a nyugdíjprémiummal együtt megkapják az egyszeri nyugdíjkiegészítést is, amelynek célja a nyugdíjak inflációkövető emelése és ezzel vásárlóértékük megőrzése.
2019. november 11-én a kora délutáni órákban figyelhető meg az idei év egyik várva várt csillagászati eseménye, a Merkúr bolygó átvonulása a napkorong előtt - írja az Időkép.
Magyarországról csak a jelenség első fele lesz megfigyelhető, mivel a maximum előtt nem sokkal a Nap lenyugszik. A teljes jelenség a Kárpát-medencétől jóval nyugatabbra, Dél- és Közép-Amerikából, illetve Észak-Amerika keleti részéről követhető végig. A NASA is követi a jelenséget, itt a link, ahol ti is bekapcsolódhattok.
Az idei teljes átvonulás 5 és fél órán át fog tartani.
Budapestről nézve ebédidő után lesz érdemes az eget kémlelni: a külső érintés 13.35:26 -kor, a belső 13.37:07 -kor észlelhető, a napnyugta 16.13-kor következik be. A belépés után hazánkból több, mint két órán át figyelhetjük, amint a Merkúr lassan vonul a Nap közepe felé, napnyugta idejére majdnem elérve a korong közepét (ez 16.19:48-kor következik be).
A jelenség megfigyeléséhez minimum 10-szeres nagyítású megfelelő szűrővel ellátott távcső szükséges.
A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy csakis megfelelő védelemmel, szűrővel nézzünk a Napba, ellenkező esetben súlyos szemkárosodást okozhat.
Legutóbb 2016. május 9-én lehetett ezt a jelenséget megfigyelni, és legközelebb 2032. november 13-án lesz látható - írja a portál.