A Világ Igazai: emberek, akik az életüket kockáztatva mentették zsidó társaikat a vészkorszakban
Egy karszalag és egy fegyver - mindössze ennyire volt szükség 1945 telén, hogy a nyilasok következmények nélkül garázdálkodjanak a fővárosban. Kun András és társai többszáz embert mészároltak le a Maros utcai kórházban, a Bíró Dániel kórházban és az Alma utcai szeretetotthonban.
“Ekkoriban a pesti zsidóság többsége a gettókban próbált túlélni, a nyilasok egy kisebb részüket deportálták. Ennek oka az volt, hogy maga Szálasi Ferenc sem rajongott a deportálás ötletéért” - mondja Lenthár Balázs, történész. “Szálasinak persze nem a felebaráti szeretet miatt nem tetszett a deportálás, hanem az volt vele a baja, hogy ezáltal a zsidók német táborokba, hadiüzemekbe mennek dolgozni, holott ő azt szerette volna, ha a kényszermunkájukkal inkább a hungarista háborús erőfeszítéseket segítik.”
Tévedés lenne azt gondolnunk, hogy az akkori magyar lakosság minden tagja érzéketlenül figyelte az eseményeket.
Nagy részüket a jeruzsálemi Jad Vasem Intézet már a Világ Igaza kitüntetésben részesítette, de ebben a cikkben megemlítünk olyanokat is, akik nem kaptak kitüntetést.
A tér névadója, Apor Vilmos győri püspök maga is százakat bújtatott és segített oltalomlevélhez. Győr ostrománál halt vértanúhalált: egy szovjet katona lőtte meg, amikor megtagadta a rezidenciáján rejtőző menekültek kiadását.
Éppen Kun Páter költözött a szomszédjába
Kálló Ferenc, azaz Kálló Esperes nevét ma egy Sas-hegyi utca is őrzi. Kálló a mai Alkotás utcában lévő helyőrségi kórház lelkésze volt. A humanista pap mindvégig kiállt a zsidóság mellett, még ha ezt a legnagyobb titokban tette is: eleinte csak szökött munkaszolgálatosokat, majd 1944-től zsidók százait mentette meg, akik közül sokak számára ő maga állított ki keresztlevelet. Ez a tevékenysége azonban idővel a nyilasoknak is szemet szúrt.
Holttestét másnap találták meg, a boncolás szerint egy géppisztolylövéssel végezték ki. Ma a Farkasréti temetőben nyugszik, sírját 2013-ban újraszentelték.
Mindössze néhány sarokkal arrébb, a Böszörmény úton élt Dr. Zolnay Kálmán, az Igazságügyi Minisztérium munkatársa. Zolnay ugyan állami tisztviselő volt, de nem értett egyet a zsidóellenes politikával. Hamis keresztlevéllel szöktette meg barátja, a munkaszolgálatra elhurcolt Dr. Benkő Gyula feleségét, az állapotos Klein Erzsébetet és kisfiát, Mihályt a csillagos házak egyikéből. Anya és fia, valamint az addigra megszületett kisebb testvér, János a Lukács fürdő melletti gyógyszállóban talált menedéket. Később, egy nyilas razzia alkalmával az itt tartózkodók közül 35 főt elhurcoltak és a jeges Dunába lőttek, Benkő családja azonban a papíroknak hála ép bőrrel úszta meg az akciót.
A nyilas kormány hatalomátvétele után Dr. Zolnay a Böszörményi úti lakásában folytatta a zsidómentést. A lakás kulcsát bizalmi emberére, a házmesterre bízta, így ő akár Zolnay távollétében is bármikor beengedte a segítséget kérőket.

Fotó: Fortepan / Fortepan
Tőle párszáz méterre, a mai Turul-szobor helyétől nem messze lakott Urr Ida, aki lakása ablakából éjjelenként láthatta, hogyan lövik agyon a Királyhágó térre hurcolt zsidókat. A Svéd Vöröskeresztnél is praktizáló orvosnő hivatásához méltóan védte az emberi életet: nemcsak lakásán, de egy külön erre a célra bérelt házban is menedéket nyújtott a rejtőzködőknek. Arra is volt példa, hogy maga állta el az ajtót az érkező nyilasok elől, míg a bújtatottak, Dr. Árvai Irén és lánya, Beáta a hátsó kapun keresztül elmenekülhettek. Urr Idának a gyógyítás mellett a versírás volt a szenvedélye, líráját többek közt a háború rémségei ihlették: “üres a város/vagonba préselt gyárosok/pékek/szemembe néznek” - írta például.
A XII. Kerületi nyilasház közvetlen közelében nyújtott zsidó gyerekeknek menedéket a környéken egy jómódú asszony, Zsindelyné Tüdős Klára is, aki az Operaház jelmeztervezője és a híres Pántlika Szalon tulajdonosa volt, ahol népies ihletésű ruháit árulták. Második férje, Zsindely Ferenc kereskedelmi és közlekedésügyi miniszter, ő maga pedig az Országos Református Nőszövetség alapítója volt. A kiterjedt kapcsolatrendszerrel bíró nő, Istenhegyi úti villájában zsidó családokat rejtegetett, de a svéd követséggel együttműködésben több helyen is létesített búvóhelyeket. Menleveleket szerzett a zsidó gyerekek és felnőttek számára, vagy épp a Svéd Vöröskereszt védelme alá helyezte őket, mintegy 70-80 embert mentve így meg a haláltól.
“Ne feledkezzünk meg Ocskay László századosról sem, aki 1944-ben és 45-ben Budapesten mintegy 2500 embert mentett meg” - mondja Lenthár.
A “magyar Schindlernek” is nevezett katonatiszt a trianoni békediktátum után civil pályára lépett, 1943-ban azonban újra szolgálatra jelentkezett a Magyar Királyi Honvédségbe, amire feltehetően a segítő szándék vezérelte. Ocskay az úgynevezett ruhagyűjtő század parancsnoka lett: az ő feladatuk volt, hogy a német hadseregnek ruhákat szerezzenek, tisztítsanak és javítsanak.