KULT
A Rovatból

„Szerinted ezek után barátok maradunk?” - exkluzív beszélgetés Jessica Chastainnel

Az HBO Jelenetek egy házasságból című, szívszaggató sorozata nyers és megterhelő, de felejthetetlen élmény volt a színésznő számára.

Link másolása

A kétszeres Oscar-jelölt színésznőt számos remek filmben és szuperprodukcióban láthattuk. Ő volt a Bin Laden kiiktatásáról szóló nagyszerű Zero Dark Thirty főszereplője, de játszott a Csillagok közöttben, a Mentőexpedícióban és az Az – Második fejezetben is. Jelenleg az HBO-n és az HBO GO-n látható, Ingmar Bergman azonos című sorozatán alapuló miniszériájában játszik. A Jelenetek egy házasságból egy kapcsolat hosszú és kőkemény időszakának drámai története. Chastain partnere a szintén fenomenális alakítást nyújtó Oscar Isaac.

Jessica Chastain karaktere, Mira a színésznő elmondása szerint olyan lehetőség volt számára, ami „egyszer adódik egy karrier során.” Hagai Levi rendező bevallása szerint érzelmileg és szakmailag is hatalmas kihívás elé állította, és a vele, valamit Oscar Isaac-kal való közös munka Jessica szerint igazi sorsszerű találkozás volt.

Isaac és Chastain régről ismerik egymást és jóbarátok: a Julliardon tanultak együtt drámát két évtizede. „Egy évvel a forgatás előtt jött képbe a sorozat – emlékezik a színésznő.

Oscart ősidők óta ismerem, és már akkor küldött egy emailt, mielőtt még leszerződött volna a szériára. Azt írta: ’figyelj, az HBO el fogja készíteni a Jelenetek egy házasságbólt. Én ezt veled akarom megcsinálni.’ Ez még a COVID előtt volt, én pedig igent mondtam: ’oké, próbáljunk meg együtt rámenni erre.’ De közben, akkor még tele volt a naptáram jó előre.” Egy ideig így a színésznő kikerült a képből.

Csakhogy a COVID közbeszólt.

„A Jelenetekkel nem tudtak várni, viszont jött a járvány – meséli Chastain – és felszabadult egy csomó időm. Oscar a forgatás előtt emailt írt nekem: ’hé, amúgy ez a sorozat megint képben van’ – és akkor már ez tökéletes időzítés volt.

Már jóval azelőtt tudtam, hogy leszerződtünk, hogy ez az én világom, és hogy ennek a sorozatnak mindenképpen meg kellett születnie. Ezt akkor is azonnal tudtam, amint elolvastam a szkriptet.”

A sorozat egy széteső házasság eseményeit mutatja be, és olyan brutális helyzeteket ábrázol, melyekben gyűlölet, szeretet, vágy és krízisek keverednek, mindezt egy pár megrázó történetén keresztül. Isaac egy filozófiaprofesszort játszik, Chastain pedig egy techcég vezetői pozíciójában lévő nőt. A férj otthon van a közös kislányukkal, míg a feleség van többet távol.

„Ez a sorozat modern szemszögből mutatja be a házasságot. Nekem nagyon érdekes volt megnézni az eredeti Bergman-sorozatot, majd a miénket. A gender-szerepek rengeteget változtak az elmúlt 50 év alatt”- vélekedik Chastain.

Bergman eredeti művével ellentétben az új sorozat csaknem végig Mira és Jonathan lakásában játszódik, Boston külvárosában.

„Nagyon tetszett az ötlet, hogy egy olyan nőt kellett felfedeznem, akinek sok a problémája és komplex személyiség. Számomra ez volt az egyik legérdekesebb része a munkának.”

Az ötrészes széria a házasság öt évébe enged betekintést. Chastain szerint az ábrázolt folyamat intenzív, nehéz, nyers és olykor fájdalmas is. „Amikor először találkozunk Mirával, még egyfajta, a házasságához köthető depresszióban szenved, melyben tele van elfojtásokkal, és el is némult. Ezt elképesztően érdekes volt felfedezni Oscar segítségével. Aztán az egész bonyolulttá és elég fájóvá vált a későbbi epizódokban. Különösen, amikor ezeket a jeleneteket olyasvalakivel forgatod, akit tényleg szeretsz – mert Oscar és én igazán mélyen szeretjük egymást - , nagyon bonyolulttá válik, miként és merre navigáljunk. És ezt szerintem látni lehet a munkánkon.

Igazi nyers, őszinte forgatás volt mindkettőnk számára, és hála Istennek, hogy a barátságunk rendben maradt. Továbbra is tartjuk a kapcsolatot, a családjaink együtt nyaraltak, és sok időt töltöttünk együtt.

De amikor forgattunk, a legelején ránéztem Oscarra és azt kérdeztem: „Szerinted ezek után is barátok maradunk?”, mert túl szomorúnak és intenzívnek tűnt már előre a dolog. Most már nagyon boldogan állíthatom, hogy még mindig nagyon jó barátok vagyunk.”

A színészek elképesztően hosszú, húsz perces jelenetekben játszottak, ami kifejezetten megterhelő volt a számukra. „Bármikor szívesen dolgoznék újra a rendezővel és Oscarral, de ez a forgatás nem volt egy vidám élmény számomra” – emlékezik Chastain, aki hozzáteszi, ennek ellenére nem bánja, hogy végigcsinálta.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
36 évesen meghalt Ferich Balázs, Azahriah és a Wellhello menedzsere
A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után. Barátja és üzlettársa megható sorokkal búcsúzott tőle.

Link másolása

Hosszú betegség után csütörtök hajnalban meghalt Ferich Balázs, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetője, a Blind Myself nevű magyar metálzenekar korábbi basszusgitárosa - írja a Forbes. A zenei szakember 36 éves volt.

A 2016-ban alapított Supermanagement a hazai piac egyik legsikeresebb szereplője, akik olyan magyar előadókat menedzselnek, mint a Wellhello, a Follow the Flow, az Anna and the Barbies, Dzsúdló, Desh és Azahriah.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez”.

Tóth felidézte, hogy a Cloud 9+ az első banda, amit együtt menedzseltek, és nagy kockázatot vállaltak, amikor megalapították a saját cégüket.

„Balázst imádták az előadóink, kollégái. Über-maximalista volt a melóban, nem elégedett meg sosem a második hellyel. Folyamatosan azon agyalt, hogyan lehetnénk még jobbak és jobbak. Bazsinak hatalmas szíve volt. Imádta a gyerekeit és feleségét, Dittát, a legjobb apuka volt, akit valaha ismertem.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KULT
A Rovatból
Michael Douglas eszik, iszik, csajozik, mégis megvan az AppleTV+ első igazi bukása?
A Franklinnel az AppleTV+ elkövette az első nagy mellélövését? Eddig elég jó szériája volt, úgyhogy talán nem csorbít az amúgy nagyon jó renoméján, de sajnos látni az elpazarolt dollármilliókat a Franklin minden másodpercén.
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2024. április 17.


Link másolása

Timothy Van Patten neve nem ismeretlen sorozatos berkekben. Rengeteg híres klasszikuson dolgozott már, mint rendező, ráadásul nem is kis címekben.

Olyan ikonikus szériákat tudok említeni, mint a Drót, a Deadwood, a Róma, a Maffiózók, The Pacific – A hős alakulat, a Trónok harca, a Fekete tükör, a Perry Mason, A levegő urai vagy a Gengszterkorzó.

Ilyen filmográfiával nem csoda, hogy az Apple TV+ rábízta a Franklin vezénylését. Nem tudom mennyire Van Patten hibája, de a Franklin nem lett túl jó.

Benjamin Franklin amerikai polihisztor, államférfi, diplomata, író, természettudós, filozófus, nyomdász és feltaláló életének 84 éve alatt több érdekes dolog történt vele, mint tíz férfivel történhet 200 év alatt.

A szegény családból származó 13. gyermek életrajza számtalan könyvet tölthetne meg.

Jópárat meg is töltött, a Franklin is egy ilyenen, Stacy Schiff, A Great Improvisation című könyvén alapszik. Nem olvastam az eredeti művet, de amit az AppleTV+-nak sikerült előadnia, az egy rettenetesen unalmas kis szelete ennek a hihetetlen élettörténetnek.

1776-ot írunk, az Amerikai függetlenségi háború alig egy éve zajlik, de a gyarmati erők sorra szenvednek súlyosabbnál súlyosabb vereségeket. A kongresszus helyzete egyre kilátástalanabb. Franklin fia is a britek háborús túsza lett.

Ezekből a harcokból meglepően nem látunk semmit, mert ezekben a sötét időkben Benjamin Franklin (Michael Douglas) átutazta az Atlanti-óceánt, hogy segítséget kérjen a francia nemzettől.

Unokája, Temple (Noah Jupe) kíséretében érkezik Passy kis falujába, amely viszonylag közel van Párizshoz. Itt szövi fondorlatos terveit, hogyan lehetne megnyernie magának a versailles-i támogatást Amerika britek elleni harcában. Igazi kémjátszma, sok-sok unalmas párbeszéd alá rejtve.

Nagyon hiteles az Apple-féle Franklin sorozat, már-már túl hiteles. Egy képkocka háborút kapunk ízelítőnek a harmadik részben, de ez a széria nem más, mint hosszú párbeszédek, partik, előadások és bálok sora, ahol úriemberek beszélgethetnek, miközben a kémek kihallgatják őket. Nem egyértelmű, ki kivel van valójában és mindenki csak a saját hasznát keresi. Van, aki pénzt, egyesek szerelmet, mások megbecsülést várnak Franklintől.

A megvalósítás elsőrangú, a kosztümök, a helyszínek, a tájkép és a díszletek elképesztően autentikusak.

A sorozat külön büszke lehet ezekre. Érezni, amikor szinte céltalanul mutogatják ezt a mozi-mágiát. Sokszor húzza a rendező az időnket egy-egy hosszúra hagyott nagytotállal. Természetesen hatalmas érdem és pirospont jár a történelmi hűségre, és az atmoszféra is páratlan, csupán annyi ezzel a probléma, hogy a tényleges tartalom, amit látunk, nagyon kevés.

Ahhoz képest, hogy Ben Franklinnek milyen érdekes élete volt, nagyon sokáig tartott, hogy egy ilyen nagy költségvetésű sorozatot készítsenek róla. Ez a szerep Michael Douglasnek szinte jutalomjáték. Látszik, hogy a nagy öreg élvezte a forgatást, hiszen jókat ehet, ihat és jól mulathat fiatal hölgyek társaságában, miközben csak beszélgetnie és néha színészkednie kell.

Nem érzem, hogy Douglas eltűnne a szerepben, inkább önmagát hozza, kicsit rájátszva Franklin szinte rocksztár szerepére, máskor meg aggódóan tűnődve.

Az unokáját alakító színész nekem kicsit túlságosan fiatal, de lehet pont ezért őt választották ki a szerepre, ő egy kis ártatlanság a megfáradt mester mellett. A többi színésszel sincs probléma, maximum annyi, hogy a teljes stábból ha öt karaktert fel tudok sorolni, azzal lehet, hogy sokat mondtam. Igazából alig van maradandó szereplő, de erről nem a színészek tehetnek, hanem a történészek… akarom mondani forgatókönyvírók.

Alig történik itt valami! Tényleg! Az egyik legnagyobb drámai csúcspont az első három részből az, amikor Franklin visszakapja a megjavított nyomdáját, miután azt ellenséges kémek összetörték. Értem, hogy így szimbolikusan visszakapta a hangját a feltaláló zseni, de ettől ez még gyenge tartalom, még streamingre is.

Egyáltalán nem szórakoztató, és nem érzem azt a „wow” faktort, amit az Apple álltalában képvisel.

Ez egy alapos történelemlecke, amely azt feltételezi, hogy van bőséggel háttértudásunk a korszakról, mert ha nem figyelünk eléggé, akkor bizony megkavarodunk a sok-sok francia név mellett. Mostanában sokadik sorozatnál látom, amelyben előszeretettel használják az eredeti nyelvet, tehát itt a franciák franciául beszélnek, nem francia akcentusos angollal – ez is a pozitívumok közé tartozik a szememben. Van rajta kellő mennyiségű pátosz, hab és csillámpor is az átlagamerikai nézőnek. Láthatunk hitelesnek érződő kémjátszmát, és három rész alatt azért megértjük, hogyan mozgatták a szálakat a háttérből a diplomaták, de attól még rém unalmas az egész.

Amikor egy függetlenségi háborús történetre gondolok, nem az van a fejemben, hogy a győzelmekről és vereségekről csak híreket hallok, miközben semmit nem látok.

Nem véletlenül vizuális médium a televízió. Sajnos az egész túl unalmas, metodikus és nem érdekes. A Franklin megtekinthető az Apple TV+ streaming szolgáltató műsortárában.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Kijött Azahriah új albuma, és máris imádják a rajongók
Egy szokatlanul kemény, rockos dal is felkerült a zenész új lemezére. Az egyik videóklipben pedig percekig egy dél-amerikai szerpentinen autóznak.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Éjfél után nem sokkal megjelent Azahriah legújabb albuma, vette észre az Index. A Skatulya I című lemez dalaiban hol angolul, hol magyarul, hol pedig spanyolul énekel Azahriah a tőle megszokott stílusban.

A dalokhoz videók is készültek, amiket a YouTube-on lehet megnézni. Több klipben is visszaköszön az a búváros motívum, ami a február közepén megjelent mariana.árok című dalhoz készült videóban bukkant fel először.

A kapu című dal videóklipje eltér a búváros vonaltól. Itt látszólag vágás nélkül, percekig egy dél-amerikai szerpentinen kocsikázunk:

A lesson című dalban dzsesszes elemek hallhatók, míg a viadal tele van magyar motívumokkal, a yukata pedig a latinos hangzásra épít, míg a tartarosz szokatlanul kemény, rockos lett.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Fotók: Eltemették Tordy Gézát
Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta. A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott.

Link másolása

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

A 85 éves korában, március 30-án elhunyt színművész búcsúztatásán elsőként a jövő színésznemzedéke nevében Szőcs Artur mondott beszédet. A színész-rendező felidézte, hogy Tordy Gézát még színművészetisként ismerte meg, majd 15 évadot dolgoztak együtt. Kiemelte: Tordy Gézát ízig-vérig érdekelte a színházcsinálás, fontos volt számára a csapatmunka.

Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta a művészről, akivel 1963-ban találkozott először, és akihez élete leghosszabb barátsága fűzte.

A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott, színészkollégája játékát és közös munkáikat idézte fel. Mint mondta, Tordy Gézában nagy erők lakoztak, nagy dühök és nagy szenvedélyek.

A színészet illanó pálya - fogalmazott. A kincs az az üzenet, amelyet át tudunk adni úgy, hogy a lelkekben minél tovább megmaradjon. "És te, Gézus, ezeknek az üzeneteknek katartikus átadója voltál" - mondta.


Link másolása
KÖVESS MINKET: