KULT
A Rovatból

Póklábak, csápok, vámpírfogak, paták és itt-ott sebesült emberek lepték el a művházat – Nézd meg a HorrorCon legmenőbb jelmezeit!

Ikonikus filmes karakterek és elborult paralények elevenedtek meg a halloweeni horrortalálkozón, amely egyszerre volt szürreális tébolyda és vidám közösségi esemény.
Tóth Noémi - szmo.hu
2024. október 27.



Az elsővel mindig úgy van az ember, hogy nem tudja, mire számítson: így voltam masszív horrorrajongóként a Halloween HorrorConnal is, amelyet a Ferencvárosi Művelődési Központban tartottak. Aztán gyorsan elsodort a lelkesedés: hömpölygő teltház, minden harmadik ember beöltözve, több teremben színvonalas kézműves standok, tematikus táncelőadások, kvízek és beszélgetések, fotósarok, életnagyságú figurák, cosplay-verseny és a Stranger Things szinkronszínészei fél napon keresztül fenntartották az érdeklődést - egyedül a kisbüfé vérzett el ekkora tömegben, de a lángosuk borzasztó finom volt.

Póklábak, csápok, vámpírfogak, paták és itt-ott sebesült emberek lepték el a művházat, és nagyon nehéz volt nem elköltenem vásárfiára a félhavi fizetésem, de beszéljenek helyettem a képek!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Trollok, boszorkányok és dinoszauruszok a fa alatt: 6 könyv, amivel varázslatos lesz a karácsony
Ezek a könyvek tökéletes ajándékok a fa alá, és garantáltan feldobják az estéket.


Karácsonykor nincs is jobb ajándék, mint egy igazán jó könyv, ami nemcsak szórakoztat, de összehozza a családot is. Legyen szó vicces trollokról, falánk dinoszauruszokról, varázslatos boszorkányokról vagy költői felhőmesékről, ezek a történetek garantáltan feldobják az ünnepi hangulatot. Olyan könyveket válogattunk össze, amelyek nemcsak a gyerekeknek, hanem a szülőknek is örömet okozhatnak, legyen szó közös esti mesélésről vagy önálló olvasásról. Nézd meg a listánkat, és találd meg a tökéletes ajándékot a karácsonyfa alá!

Fiatal felnőtteknek és felnőtteknek

1. Christelle Dabos: A tél jegyesei - A tükörjáró 1. (Kolibri Kiadó)

Ha szereti a képzeletet szárnyalni hagyó, izgalmas, mégis érzékeny történeteket, Christelle Dabos a Tükörjáró sorozat 1. része A tél jegyesei tökéletes választás lehet. Ez a könyv nemcsak a fantasy világába kalauzolja el az olvasót, hanem különleges, mély karakterekkel és bámulatos világépítéssel is elvarázsolja.

Miről szól a történet?

A regény a széttört világban játszódik, ahol egykor egységes földdarabokat hatalmas égbolton lebegő szilánkok váltottak fel. Ezen a különös, szétszórt világon belül találkozhatunk Ophéliával, a félénk, de különleges képességekkel rendelkező főhősnővel. Ophélia nemcsak a tárgyakon keresztül képes látni azok múltját, de képes tükrök segítségével egyik helyről a másikra utazni is. Amikor egy politikai érdekekkel átszőtt, kényszerű eljegyzés miatt Thorn, egy rideg és távolságtartó férfi oldalán a Sark nevű arkára kerül, kezdetét veszi egy fordulatokkal és intrikákkal teli történet, amelyben Ophéliának saját helyét és erejét kell megtalálnia ebben az ellenséges világban.

Miért különleges?

A tél jegyesei egyszerre mesés és sötét, tele lenyűgöző részletekkel és összetett karakterekkel. Christelle Dabos mesterien építi fel az arkák varázslatos világát, ahol a különböző arkák lakói eltérő kultúrákkal és képességekkel rendelkeznek. A történet erőteljesen fókuszál az érzelmekre, a hatalmi játszmákra és a főhősnő belső fejlődésére, miközben a cselekmény izgalmas fordulatokkal tartja fenn az érdeklődést.

Miért fogja szeretni?

A regény nem csupán a fantasy kedvelőinek szól, hanem mindenkinek, aki szereti a mély és elgondolkodtató történeteket. Ophélia karaktere különleges: nem a tipikus hős, hanem egy esendő, félénk lány, aki mégis szívóssá és bátorrá válik a történet során. Az érzelmi kapcsolatok, a politikai intrikák és a misztikum szövete együttesen teszik a regényt ellenállhatatlanná.

Kinek ajánlott?

A tél jegyesei tökéletes választás fiatal felnőtteknek és felnőtt olvasóknak, akik szívesen merülnek el egy gazdag, árnyalt világban. A történet a romantikus fantasyk kedvelőit is biztosan magával ragadja, ugyanakkor azok számára is izgalmas lehet, akik a karakterek belső fejlődését és a feszültséggel teli cselekményt keresik.

Miért válaszd ezt a könyvet?

Christelle Dabos regénye nem véletlenül vált világszerte sikerkönyvvé: a lenyűgöző világépítés, az érzelmek finom ábrázolása és a fordulatokkal teli cselekmény garantáltan az első oldaltól az utolsóig magával ragad. A tél jegyesei az a történet, amely után biztosan vágyakozni fogsz a sorozat többi részére is. A sorozat számos kiadónál elérhető!

10-15 éves korosztálynak

2. Viola Szandra: A hetedik Égbolt (Scolar Kiadó)

Ha szereted a varázslatos történeteket, amelyek boszorkányokkal, démonokkal és ősi magyar hiedelmekkel gazdagítják az olvasmányélményt, akkor Viola Szandra A hetedik Égbolt című regénye tökéletes választás. A könyv a Hajnal öröksége sorozat második része, amely a magyar néphit elemeit felhasználva hozza létre sajátos, egyedülálló világát. Nem véletlen, hogy sokan a "magyar Harry Potterként" emlegetik, hiszen ez a történet is varázslatos kalandokra csábít, ám a sámánizmus, a garabonciások, markolábok és boszorkányok motívumai egyedi, autentikus hangulatot kölcsönöznek neki.

Miről szól a történet?

A Hajnal öröksége könyvsorozat első részében, a Világfa kilenc ágában, a 16 éves Hajnal Piliscsudára költözik, ahol Luca asszony bevezeti a mágikus világba, majd nem csupán szuperképességeire, hanem az éledő szerelem erejére is rácsodálkozhat.

A hetedik Égbolt kalandjai pedig az őszi szünetben kezdődnek. A regény főszereplője, Hajnal, az őszi szünetben tér vissza Piliscsudára, a varázslatos faluba, ahol a történet elkezdődött. Ezúttal barátnője, Laura, szerelme, Dávid és annak unokatestvére, Ramóna is elkísérik őt, hogy felfedezzék a Világfa titokzatos világát. Azonban az idillinek ígérkező szünet hamarosan veszélyes fordulatot vesz: démonok és ártó szellemek fenyegetik nemcsak Hajnalt, hanem a barátait is. A helyzet súlyosságára még Luca néni, Hajnal mentorának különleges tudása sem nyújt azonnali megoldást – a fiataloknak össze kell fogniuk, hogy megmentsék egymást és legyőzzék az ártó erőket.

Mi teszi különlegessé?

A hetedik Égbolt egyedi módon eleveníti fel a magyar népi hiedelmek és mitológia elemeit. Viola Szandra nem csupán fantáziát és izgalmas kalandokat ad az olvasónak, hanem a garabonciások, sámánok és a Világfa legendáján keresztül a magyar kultúra kincseit is bemutatja. A történet gazdag képzelőerővel és érzékenyen megformált karakterekkel tárja elénk a természetfeletti világot, amely nemcsak veszélyekkel, hanem humoros és segítőkész lényekkel is tele van.

Az első kötetben megismert hófehér Cicelle, a pöffeszkedő, arisztokratikus macska segített neki,  a második részben pedig feltűnik Cirmóki, a kissé ördögi külsejű fekete macska is. Cirmóki nemcsak éles eszével, hanem különleges képességével is támogatja Hajnalt a démonok elleni harcban: képes árnyékká változni.

Kinek ajánlott?

Ez a könyv tökéletes választás nagyiskolásoknak és kamaszoknak egyaránt, akik szívesen merülnek el egy izgalmas, mégis érzelmekkel és kulturális mélységgel teli történetben. A hetedik Égbolt nemcsak a fantasy rajongóinak, hanem mindenkinek szól, aki szereti a magyar hagyományokat és mítoszokat új megvilágításban látni.

Miért válaszd ezt a könyvet?

Viola Szandra regénye olyan világba kalauzol, amely tele van misztikummal, érzelmekkel és fordulatokkal. A történet egyszerre szól a barátság, a szerelem és az önmagunkba vetett hit fontosságáról, miközben izgalmas, lélegzetelállító kalandokkal ragad magával. A hetedik Égbolt méltán kapta meg a "magyar Harry Potter" címet – de egy olyan varázsvilágot teremt, amely teljesen önálló és eredeti. A könyvet ide kattintva tudod megvenni!

7-10 éves korosztálynak

3. M. Kácsor Zoltán - Zabaszauruszok meseregény-sorozat (Lampion Könyvek)

Ha gyermekeid szeretnek mesés, izgalmas és egyben humoros történeteket olvasni, akkor M. Kácsor Zoltán Zabaszauruszok című sorozata garantáltan lenyűgözi majd őket – és talán téged is! Ez a remekül megírt, fantáziadús történetfolyam olyan világba kalauzolja az olvasót, ahol dinoszauruszok, sárkányok és varázslatok kalandok találkoznak, mindez egy csipetnyi magyaros humorral fűszerezve.

Miről szól a Zabaszauruszok világa?

A történetek középpontjában egy furcsa és vicces csapat áll: dinoszauruszok és egy keselyű, akik nemcsak hatalmasak, hanem falánkak is, és elképesztő kalandokat élnek át, miközben jókora galibákba keverednek. A sorozat különlegessége, hogy a humoros szituációk és a pergő cselekmény mellett komolyabb témák is megjelennek, mint például a barátság, az összetartás és a bátorság. A főszereplők sokszínűsége miatt minden gyerek találhat olyan karaktert, akivel azonosulni tud, legyen szó bátor felfedezőről vagy kissé félénk álmodozóról.

Miért különleges?

A sorozat különlegessége a humor és a fantázia egyensúlyában rejlik. M. Kácsor Zoltán mesterien építi fel a zabaszauruszok világát, amely egyszerre lenyűgöző és abszurd. A vicces helyzetek, a szerethető karakterek és a fordulatos cselekmények mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a könyvek garantáltan lekössék a gyerekek figyelmét, miközben tanítanak is. Az illusztrációk és a térképek, Horváth Ildi rajzainak köszönhetően színesek és részletgazdagok, amelyek még élvezetesebbé teszik az olvasást.

Miért fogja szeretni?

A Zabaszauruszok könyvsorozat nemcsak izgalmas, hanem rendkívül szórakoztató is. Az író játékosan bánik a szavakkal, és a történetek tele vannak olyan fordulatokkal, amelyek újra és újra meglepik az olvasót. A humoros jelenetek mellett pedig mindig van valami tanulság, amit a gyerekek magukkal vihetnek. A színes, részletgazdag illusztrációk, a világtérkép pedig tökéletesen kiegészítik a történeteket, így az olvasás vizuális élményként is hat.

Kinek ajánlott?

A sorozatot elsősorban az általános iskola alsó tagozatosainak ajánljuk, de minden olyan gyermek és akár felnőtt számára is izgalmas lehet, aki szeret meséket olvasni, és érdeklődik a dinoszauruszok és a fantasy iránt. Ráadásul a könyvek remek választások közös esti meséléshez is, hiszen a humor és a fordulatos történetek a szülők számára is szórakoztatóak.

A Zabaszauruszok legújabb, immár 7. része idén került a könyvesboltok polcaira, így ha még nem ismeritek ezt a zseniális sorozatot, itt az ideje belekezdeni! Ez a humoros és kalandos történetfolyam garantáltan az egész család kedvencévé válik.

A sorozat számos kiadónál elérhető!

Kisiskolásoknak

4. Varró Dániel: A szomjas troll (Kis viking legendárium) (Jelenkor Kiadó)

Varró Dániel neve régóta garancia a szellemes, játékos és egyedi történetekre, és ez alól A szomjas troll sem kivétel. A könyv, amely a Kis viking legendárium első kötete, egyszerre humoros és szerethető, és a skandináv mitológia világába kalauzolja az olvasót, mindezt a szerzőtől megszokott költői könnyedséggel és modern csavarral.

Miről szól a történet?

A regény főszereplője egy troll, aki szomjas – de nem csak az itókára vágyik, hanem kalandokra, barátságra és talán egy kis hősiességre is. Az északi mitológiából merítő történetben találkozhatunk vikingekkel, istenekkel és természetfeletti lényekkel, mindezt Varró Dániel utánozhatatlan stílusában elbeszélve. A kis troll útja során számos mókás és kalandos helyzetbe keveredik, miközben a klasszikus mondák hangulata modern humorral keveredik.

Miért különleges?

A szomjas troll nem csupán egy kalandos gyerekregény, hanem egy olyan mű, amely minden korosztály számára tartogat valamit. A gyerekek a fordulatos cselekményt és a humoros karaktereket fogják élvezni, míg a felnőttek felfedezhetik a szerző nyelvi játékait és finom utalásait. Varró Dániel egyedi költői stílusa különleges ízt ad a történetnek, amely egyszerre őrzi a skandináv legendák hangulatát és teremti meg a saját világát.

Miért fogja szeretni?

Ez a könyv tele van humorral, szerethető karakterekkel és izgalmas fordulatokkal. A történet könnyedén vonzza be az olvasót, miközben szórakoztat és tanít is. A troll kalandjai olyan témákat járnak körbe, mint a barátság, az elfogadás és a bátorság, mindezt úgy, hogy közben megnevettetik és elgondolkodtatják az olvasót.

Kinek ajánlott?

A szomjas troll tökéletes választás fiatal olvasóknak, akik szívesen merülnének el a viking mitológia világában, de azoknak a felnőtteknek is, akik értékelik a humorral átszőtt, mélyebb üzeneteket hordozó történeteket. Kiváló esti mesének, de önálló olvasásra is ideális, hiszen a szerző könnyed stílusa és pergő cselekménye garantáltan leköti a figyelmet.

Miért válaszd ezt a könyvet?

Varró Dániel regénye egyszerre könnyed és mély, humoros és szívhez szóló. A szomjas troll remek választás azoknak, akik szeretik a mitológiát, a szellemes történeteket és a színes, szerethető karaktereket. Ez a könyv garantáltan mosolyt csal az arcodra, miközben izgalmas kalandokra invitál. A könyv számos kiadónál elérhető!

Ovisoknak

5. Tóth Krisztina: Felhőmesék (Magvető Kiadó)

Tóth Krisztina neve a modern magyar irodalom rajongóinak már jól ismert, de a gyerekek számára írt meséi is varázslatos világokba repítenek. A Felhőmesék, amely a Magvető Kiadó gondozásában jelent meg, egy olyan különleges könyv, amely a mindennapi valóságot a képzelet szárnyaló világával ötvözi. Ezek a mesék nemcsak a kicsiknek szólnak, hanem a felnőttek szívéhez is megtalálják az utat.

Miről szól a könyv?

A Felhőmesék az égbolt különös lakóit mutatja be: felhőket, amelyek épp olyan sokszínűek, változékonyak és érzékenyek, mint mi magunk. A könyv lapjain a felhők életre kelnek, és elmesélik saját történeteiket, amelyek egyszerre szólnak barátságról, elfogadásról, változásról és a világban való helykeresésről. Az egyes mesék nemcsak szórakoztatóak, hanem finom tanulságokat is rejtenek, amelyek a gyerekek számára érthetőek, a felnőttek számára pedig elgondolkodtatóak.

Miért különleges?

Tóth Krisztina a mindennapi csodákat és apró varázslatokat emeli ki a történetekben, így a gyerekek a világ egy új perspektíváját ismerhetik meg. A mesék nyelvezete könnyed, játékos, mégis költői, amely tökéletesen illeszkedik a szerző egyedi stílusához. Az illusztrációk, amelyek a könyv szerves részét képezik, tovább gazdagítják az élményt, és még közelebb hozzák a felhők varázslatos világát.

Miért fogod szeretni?

A könyv olyan témákat dolgoz fel, amelyek minden korosztálynak fontosak: az önelfogadás, a különbözőségek értéke, a barátság és az együttműködés. A történetek szórakoztatóak, ugyanakkor mélyebb rétegeket is hordoznak, amelyek miatt a gyerekek és a felnőttek is szívesen olvassák újra és újra. A mesevilág ugyan képzeletbeli, de a problémák és megoldások nagyon is valóságosak.

Kinek ajánlott?

A Felhőmesék ideális választás azoknak a szülőknek, akik szeretnék, hogy gyermekük olyan történeteket halljon, amelyek egyszerre szórakoztatnak és tanítanak. A kisebbek számára esti meseként, a nagyobbaknak pedig önálló olvasmányként is remekül működik. És persze minden felnőttnek ajánljuk, aki szeretne egy kicsit újra gyerek lenni, és elmerülni egy varázslatos, költői világban.

Miért válaszd ezt a könyvet?

Tóth Krisztina a Felhőmesék lapjain egyedi hangulatú világot teremt, amely egyszerre szívmelengető, humoros és gondolatébresztő. Ez a könyv nem csupán mesegyűjtemény, hanem egy kapu egy olyan világba, ahol minden egyes felhőnek saját története van – és ezek a történetek talán rólad is mesélnek. A könyv számos kiadónál elérhető!

1-3 éveseknek

6. Katja Reider: Szeretlek, kisegérkém (Scolar Kiadó)

Katja Reider megható mesekönyve, a Szeretlek, kisegérkém, egy gyönyörű történet, amely a szeretet egyszerű, mégis mélyen emberi témáját dolgozza fel. Ez a szívmelengető könyv nemcsak a legkisebbek szívét fogja megérinteni, hanem a szülőkéit is, hiszen minden oldaláról sugárzik az a szeretet, amely összeköti a családokat.

Miről szól a könyv?

A történet főszereplője egy kisegér, aki az erdő rejtekében él, és egy napon elindul, hogy választ találjon a legfontosabb kérdésre: hogyan lehet kifejezni, hogy mennyire szeretünk valakit? Az úton találkozik különféle állatokkal – például nyuszik, mókusok és madarak –, akik mind-mind megosztják vele saját, szeretetteljes módszereiket. A kisegér útja során rájön, hogy a szeretet nemcsak szavakban, hanem gesztusokban, figyelmességben és apró tettekben is kifejezhető.

Miért különleges?

A könyv egyszerű, de nagyon mély üzenetet hordoz: a szeretet univerzális, és mindenkinek más és más módon nyilvánul meg. Katja Reider írását érzékenység és finom humor jellemzi, ami tökéletesen kiegészíti a bájos illusztrációkat. Az apró, kedves jelenetek nemcsak a gyerekeket varázsolják el, hanem a szülők számára is nosztalgikus pillanatokat hozhatnak elő.

Miért fogod szeretni?

A Szeretlek, kisegérkém egy olyan könyv, amelyet öröm együtt olvasni. A gyerekek számára a történet izgalmas és tanulságos, míg a szülők számára lehetőséget ad, hogy még szorosabb kapcsolatot alakítsanak ki a kicsikkel. A történet nemcsak szórakoztató, hanem segít beszélgetni a szeretet fontosságáról, a kapcsolatok értékéről és a kis figyelmességek erejéről.

Kinek ajánlott?

Ez a könyv tökéletes esti mesének óvodásoknak, de kisiskolás gyerekek is szívesen forgatják majd. Azoknak a szülőknek ajánljuk, akik szeretnének egy kedves, szeretetteljes történeten keresztül beszélgetni gyermekeikkel az érzelmekről és azok kifejezéséről.

Miért válaszd ezt a könyvet?

Katja Reider könyve a szeretetről szól, de nem csupán a szavakról, hanem azokról a kis gesztusokról is, amelyek igazán különlegessé teszik a mindennapokat. A Szeretlek, kisegérkém egy olyan könyv, amely a családi könyvespolc örök darabjává válik, és újra meg újra előkerül majd. A könyv számos kiadónál elérhető!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KULT
A Rovatból
Valkusz Milánnak van még mit tanulnia a szakmából és az életből – Ilyen volt az X-Faktor elődöntője
Fehér Krisztián mulatóssal hódított, az egyik mentor elvesztette utolsó versenyzőjét is, egy régi hölgy mentor pedig visszatért a műsorba a fináléra kanyarodva.


A Pápai Joci és Miller Dávid között dúló „melyik műsorvezető jön be több nővel” című verseny folytatódott az X-Faktor elődöntőjében. Dávid múltkor 12 táncoshölgyet kapott kísérőként. Azt talán a műsor készítői és érezték, hogy ez a fura szerszámméregetés ebben a formában kezd unalmassá válni, ezért csavartak egyet a dolgon. Mármint nem a szerszámon, hanem a motívumon.

Joci most nem a hölgyek számát növelte, hanem énekelve érkezett, amit Dávid elárvultan nézett a stúdió széléről. Hát igen, ahhoz képest, hogy volt olyan évad, amelyikben Dávid – még egyedüli műsorvezetőként – minden élőadás elején előadhatott egy kis részletet valamelyik dalából, nagyot fordult a világ.

Az X-Faktor elődöntő érdekessége időtlen idők óta az, hogy a versenyzők által előadott két dalból az egyik sztárduett. Ez most sem alakult másként. Ezen az estén két versenyzőnek adhattak széket a mentorok, egyről pedig a közönség dönthetett.

Bevonultak a mentorok, hogy elmondják aktuális okosságaikat. Miután megint perceken át beszéltek Tóth Andi szépségéről – hiába, ebben az országban nőről más senkinek nem jut eszébe – Gáspár Laci kifejtette, hogy a versenyzők karakterre pont olyanok, mint a mentoraik. Majka pedig hozzátette, hogy bizonyos értelemben ők maguk állnak a színpadon hétvégéről hétvégére.

Némi újdonságot egyedül az jelentett, hogy végre Pápai is Joci ismertethette a szabályokat. Úgy látszik, előléptették.

Zilincki Nóra kezdte a show-t, az AWS metálzenekarral lépett színpadra. A stílushoz megfelelően nagy energiák működtek a stúdióban. Nóra résmentesen beilleszkedett a zenekarba, minimális kritikákat kapott ugyan, de mindenki elégedett volt. Nekem igazából Stefán Tamás nem tetszett annyira a produkcióban, mintha nem lett volna teljesen ott lélekben, és „screamelése” inkább volt fura, mint kúl.

Ismét Andi versenyzője következett, ezúttal szóló produkcióval. A mentor azt kérte a nézőktől és a mentortársaktól, hogy

„…ne csak hallgassák a következő dalt, de értsék is, és ne csak nézzék Nórit, de lássák is.”

A bemutatkozó kisfilmből kiderült, hogy Nóri sokszor nem jön ki jól a szüleivel, nem értik meg. A szeretethiányt Andi és az énektanár igyekezett pótolni.

Nóri nagy fába vágta a fejszéjét, Horváth Charlie-dallal érkezett. Ha eddig valakinek nem lett volna világos, a bemutatkozó kisfilm is a produkció része. Hisz erre a családi szennyest kiteregető kitárulkozásra jött a Nézz az ég felé.

Egyetlen baj van ezzel: ez a dal nem attól működik, hogy tudjuk vagy tudni véljük, miféle lelkicsomagokat, milyen múltat cipel Charlie magával, hanem mert mindezt érezzük a dal előadása alatt. És én Nórinál ezt nem éreztem. Szépen, érzelmesen elénekelte, de bármekkora problémái voltak is a 17 éve alatt, még nem szántottak elég mély barázdákat a lelkébe ahhoz, hogy igazán jól előadja ezt a dalt. Nem hangilag, nem zeneileg, hanem „életileg”.

Majkát nem is vette le 100 százalékban a lábáról, az ózdi rapper nem érezte a hangulatot. Laci szerint a szülei biztosan büszkék lesznek rá, ha megnézik az X-Faktoros menetelését. Valkusz Milánnak sikerült elfelejtenie, hogy ez Charlie dala. Andi pedig azt hangsúlyozta, hogy Nóra 10 perc alatt két végletet mutatott meg a színpadon profizmussal.

Nóri kapott széket, de mint tudjuk, a műsor első felében ez nem sokat jelent, hisz ha cserére kerül sor, a közönség dönt.

A slágergyáros Fehér Krisztián következett. Aki követi a műsort, azt nem lepi meg, hogy a duettpartnere G.w.M. lett, hiszen a rapper már eddig is segítette a versenyző X-Faktorbeli haladását. (Apropó: arra van valami épkézláb magyarázat, hogy miért dzsí VÍ em-nek ejtik a rapper nevét, „doube u” helyett? Vagy csak egyszerűen nem tudnak angolul?)

A duett jól állt Krisztiánnak, G.w.M profizmusa jól ellensúlyozta Krisztián előadói hiányosságait – mert az egyértelmű az elmúlt hetek alapján, hogy bármennyire jó karakter Krisztián, előadóként elmarad a másik három versenyzőtől. Ami viszont vitathatatlan, a „Ma este pénzt keresek, holnap meg délben kelek” refrénnel ismét sikerült egy fülbemászó sort alkotni.

Majka szerint hiába van Milán versenyzője elmaradva énekileg, de neki van a legnagyobb színpadi jelenléte. Viszont most már nem tudja elnézni, hogy sokadszor is hamis.

„Arra szeretnélek kérni, hogy ne hidd el, ami az elmúlt három hétben történt. A YouTube 1-2-3 nem mindig lesz. Ezért tenni kell folyamatosan, nem elég annyi, hogy háromnaponta jössz egy dallal.”

Milán azzal védekezett, hogy néhány napjuk van összerakni egy dalt. Laci szerint hozhattak volna egy G.w.M-dalt, és akkor nincs ilyen gond.

Andinak, bármennyire szereti Krisztiánt, nem volt döntőre méltó produkció.

Milán a második dal előtt kikérte magának, hogy az apró hibákba kötnek bele, mert apró hibái mindenkinél vannak. Egyben elmesélte, hogy előző nap dalt kellett cserélniük, de Krisztiánnal ezt is be merte vállalni. Ahogy a vicc mondja: nem vak, csak bátor.

A magam részéről nem ájultam el Krisztián második produkciójától, számomra egy teljesen átlagos mulatós nótát hallottunk, amit bármelyik lagziban el tudnék képzelni, de hogy pénzt nem adnék érte, az biztos.

Majka remekül összefoglalta:

„Ez a dal a muzsika tévén 14 órakor megy le.”

Szerinte ezzel nem lehet megnyerni az X-Faktort. Milán ettől nagyon ideges lett, de egyre inkább úgy érzem, hogy a Valmar fele nagyon sok mindent nem ért még, nem csak a szakmából, de az életből sem.

Milán természetesen igennel szavazott, ahogy Majka is, Andi és Laci nemmel. A korábbiakkal ellentétben ez még nem jelentett automatikus kiesést: most a döntetlen azt jelentette, hogy a közönség határozhat arról, leül-e Krisztián, és ők bizalmat szavaztak.

Gáspár Laci egy X-Faktor mesével vezette fel Sárközi Rolandot, ami épp oly hosszú volt, mint amilyen érdektelen. Az egész azt hívatott felvezetni, hogy Roland az egyik korábbi hölgy mentor, Radics Gigi oldalán A szépség és a szörnyeteg betétdalát fogja énekelni.

Szépen elénekelték a dalt, de önkéntelenül is azon törtem a fejemet közben, vajon melyikük is hivatott a szörnyeteg lenni.

Gigi szerint Roland már most olyan mintha profi énekes lenne, Joci is kampányolt egy kicsit, szerinte a világ bármelyik színpadán megállta volna a helyét a produkció. Laci szerint Roland most volt a legjobb. Andi is lelkes volt, de Milán szerint Roland nem tudott dominánsnak maradni Gigi mellett. Több energiát szeretett volna látni. „De amúgy adtam” – zárta le.

Majka megjegyezte, hogy ez egy közös produkció volt, nem kellett senkinek lenyomni a másikat.

Roland a második produkciójában Balázs Fecót énekelt. A Maradj velem telitalálat, ez az a stílus, ami a legjobban áll Rolandnak. Külön jót tett neki, hogy a dal második felét kicsit funkysabbra vették.

Ez már Milánnak is tetszett, szerinte hiánycikk itthon az ilyen soul énekes. Andi emlékeztetett rá, hogy amikor a 18 éves énekes megérkezett a műsorba, még milyen ízléstelenül hajlítgatott, amit a mentorok tanácsára teljesen elhagyott. Ebben a produkcióban viszont eljutott oda, hogy már maga is pontosan érzi, mikor, mennyire lehet frazírokkal díszíteni az előadást.

Minden mentor igennel szavazott, így a közönség szavazatai alapján Nórának fel kellett állnia.

Már csak Majka csapata maradt. (Bár minden mentornak egy versenyzője van, Majka az egyetlen, akinél el lehet mondani, hogy valóban van csapata, hiszen az Éberkóma öt főből áll.) Ők egy meglepő formációban, a Váradi Roma Caféval léptek színpadra, Az Egész éjjel sajátos feldolgozásával.

Bármennyire távol áll tőlem a rap, ezen az estén nekem ez a produkció tetszett a legjobban.

Ez volt a legizgalmasabb párosítás, és ennek megfelelően ebben éreztem a legtöbb nóvumot.

Laci másképp érezte, szerinte többet lehetett volna még beletenni.Milán szerint nem találkozott a két univerzum, ami amúgy két tökéletes univerzum.

Az Éberkóma második produkciója a klasszikus hip-hop stílusát idézte, amit Laci nagyon üdvözítőnek tartott, de ennek ellenére nemmel szavazott, felvállaltan azért, hogy védje a saját versenyzőjét. Mindenki más viszont le akarta ültetni őket, így Sárközi Rolandnak fel kellett állnia.

Ez azt is jelentette, hogy továbbjutottak, akárcsak Fehér Krisztián. A közönség az utolsó döntős helyre Rolandot szavazta be, így Nórának ért véget a verseny.

Ezen a ponton szeretném felhívni a figyelmet rá, hogy mekkora jelentősége van ebben a műsorban a sorrendnek. Azzal ugyanis nagyban elő lehet segíteni valakinek a tovább jutását, ha a műsor végére kerül.

Természetesen sok függ attól, hogy mennyire jól teljesít a versenyző, botrányosan rossz, gagyi produkcióval valószínűleg a legnagyobb favorit is kihullana, vagy legalábbis veszélybe kerülne. De ha a versenyző hozza a kötelezőt, a műsor elején hiába ül le, valószínűleg lesz csere, és veszélybe kerülhet a továbbjutás. Az utolsó versenyző ezzel szemben, ha széket kap, biztos továbbjutó.

Ha ezen az estén Nóra az utolsó versenyző, nagy valószínűséggel akkor is kap széket, ott lenne a döntőben.

Tanulság nincs, hiszen valamiféle sorrend kell, nyilván, de azért ne legyenek illúzióink afelől, hogy a műsorkészítők tudják befolyásolni a kimenetelt, ha akarják.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Thuróczy Szabolcs: Reméljük, hogy másfél év múlva felfrissül az ország, távozik ez a mostani kultúrpolitika, és mindenki emberi környezetben fog tudni dolgozni
Thuróczy Szabolccsal nem csakúj standup estjéről beszélgettünk, megkérdeztem, miért vállalt szerepet az Azariah filmben, meddig mehet még, hogy a színészek ingyen játszanak a filmekben, és szóba került az is, hogy lehet eljátszani egy dühöngő alkoholistát úgy, hogy ne sérüljön a színészek közti kapcsolat.


Lévai Balázs producer tavaly indította útjára az Egy életem című stand up-sorozatot, ahol egy-egy estén Szinetár Dóra, Grecsó Krisztián vagy épp Mucsi Zoltán mesélt az életéről a műfajnak megfelelő, humoros formában. Idén Thuróczy Szabolcs is csatlakozott a csapathoz.

– Köztudottan jó kapcsolatban van a stand uposokkal, Kőhalmi Zoltán önálló estjében is szerepelt már, Bödőccsel nem is olyan rég közös szkeccsel jelentkeztetek. Elirigyelte tőlük a műfajt?

– Igazából Mucsi Zoltán barátom indította el a lavinát, aki tavaly októberben mutatta be a saját előadását a történeteiből az Egy életem sorozatban. Ő mondta Lévai Balázs producernek, hogy szerinte a Szabinak ez jól állna, próbáljuk meg.

Nyáron felmondtam úgy 17-18 órányi anyagot, abból választottuk ki, mi kerüljön be az előadásba.

Úgyhogy Mucsi Zolit kell hibáztatni!

– Mucsi azt mondta, ő eleinte húzódozott. Önt mennyire volt nehéz meggyőzni?

– Nekem volt annyi előnyöm, hogy láttam Zoli előadását, ezért tudtam, milyennek kell lennie. Ötven év felett az ember tudja, nagyjából mi az, ami jól állhat neki, mi az, ami kevésbé. Van annyi csavar az életében, ami érdekes lehet. Az én életem sok szempontból változatos volt. Reménykedem, hogy elbírja ezt az egy óra húsz percet. Ne adj isten, még tanulságul is szolgálhat másoknak, hogy soha ne adják fel.

– Színészeknek sokszor jelent nehézséget a stand upban, hogy nincs szerep, nincs álarc, ami mögé elbújhatnak. Ön hogy van ezzel?

– Az embernek nem egyszerű kitenni a lelkét a húspultra, de ha örömlánynak mész, ne csodálkozz… Aztán majd a nézők eldöntik, mennyire sikerült megbirkózni ezzel. Bele kell állni, mert ha csak félgőzzel csinálod, nem lesz olyan hatásos.

Nekem van egy kicsi előnyöm. Manapság sok színész csinál egyszemélyes darabot. Én a Meg sem kínáltak előadásomat majdnem százötvenszer játszottam az elmúlt három évben, és az is egy másfél órás monodráma. Ez volt számomra a stand up előszobája, sokat segített.

– Önnel viszonylag sok interjú készül. Mennyire volt kihívás vagy egyáltalán cél olyan sztorikat találni, amit még nem hallott senki?

– Nem vagyok egy nagy megnyilatkozó. Vannak persze kikerülhetetlen helyzetek, például ha bemutatják egy filmemet, akkor adok interjút, de amúgy nem keresem az alkalmat.

A családom, gyerekeim mindennapjairól egyáltalán nem szeretnék beszélni, eszem ágában sincs fotózkodni velük, vagy másképp majomkodni.

A műsor összeállításánál az elsődleges szempont az volt, mik azok a történetek, amik hatnak, működnek. Tesztelgettem, a gyerekeimnek valószínűleg a könyökén jön már ki, ezerszer hallották, mi történt velem Londonban, vagy milyen volt a gyerekkorom.

– Nem az Egy életem az egyetlen aktuális projektje mostanában Lévai Balázzsal, hiszen egy jelenet erejéig feltűnik Mucsi Zoltán társaságában az Azariah-filmben is. Az hogy alakult? Balázs kedvéért vállalta el, vagy esetleg ön is Azahriah-rajongó?

– Balázs kedvéért. Nyilván szívesen segítettünk, és elugrottunk a forgatásra a kedvéért.

De hát valljuk be, 40-50 évente van Magyarországon ilyen zenei történet, mint az Azahriah-sztori.

Nagyon fura kettősség a szememben, hogy a srác tömegben zavarban van, közben meg 60 000 embernek játszik. Szóval döbbenetes az ő története, és nyilván ez is benne volt, hogy szívesen mentem.

– Azt jól gondolom, hogy az ottani szövege rögtönzés volt?

– Igen, persze. Az improvizáció az egyik nagy kedvencem. A hülyeség jön belőlem rendesen. Nagyon szeretem, amikor nem lehet előre felkészülni, hogy mikor fog nevetni a közönség. Azt szeretem a legjobban. Az Egy életemben is kulcsfontosságú momentum, hogy úgy kell előadnom a történeteket, mintha most mesélném először.

– Nemrég mutatták be Till Attila És mi van Tomival című filmjét az ön főszereplésével. Azt már sok helyen leírták, hogy az ön által alakított szereplő alkoholista, és a film egy meglehetősen durva, erőszakos jelenettel indul. Nagyon érdekel az ilyen jellegű színészi munkával kapcsolatban, hogy mennyire tud ez csak annak az adott pillanatnak szólni? Nem maradnak óhatatlanul is tüskék a másikban, akkor is, ha csak játék volt? Hogy utána Fodor Annamari ne azt érezze a büfében, hogy ez az a pasi, aki órákon át üvöltött velem?

Tóth Zsófi és Fodor Ancsa is pontosan tudja, mennyire szeretem őket.

Mindenkinek kihívás egy ilyen jelenetet megcsinálni olyan sűrűre, mint amilyen az élet.

Nem vettük fel sokszor, láthatja, hogy egyben tartottuk az egész jelenetet, ezt minden színész kihívásnak tekinti, hogy lehet megcsinálni úgy, hogy a pokol bugyraiban érezze magát a néző. Mivel ezek a valóságban nagyon is gyakran megeső dolgok, nem finomkodhattuk el. De nyilván valóan a legnagyobb szeretetben öleltük meg egymást, amikor vége volt a jelenetnek.

– Az is köztudott, hogy a film nem kapott állami támogatást, gyakorlatilag ingyen dolgoztak. És egyre több az ilyen film. Meddig lehet ezt bírni?

– Reméljük, nem sokáig. Reméljük, hogy másfél év múlva felfrissül az ország, távozik ez a mostani kultúrpolitika, és mindenki a tehetségéhez, képességeihez méltó módon, emberi környezetben fog tudni dolgozni.

Én bízom benne, hogy megszűnik ez a minden oldalról jövő „mi kutyánk kölyke” beszélgetés, és az igazi szakemberek egymás szemébe tudnak nézni.

Talán ennek első állomása lehet a február 3. és 9. között, a Corvin Moziban megrendezett Filmszemle, amire minden filmet be lehet nevezni. Talán elindulhat egy igazi, emberi beszélgetés.

Nem lehet arra fogni, hogy nincs pénz jegyre, mert 1000 forint lesz egy jegy. Talán elindulhat a betonfeltörés, de még ez a hátralévő egy-két év is sokat számít. Rengeteg rendező külföldre ment, a szakemberek külföldi produkciókban dolgoznak Etyeken. Jó lenne egy nagy oxigénsátorban újra együtt lenni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Munkácsy Mihály világsikerének titka – Mutatjuk, milyen különleges festmények várnak a Szépművészeti Múzeum új kiállításán
Nézd meg, hogy magasodik a látogatók fölé a Honfoglalás című kép, és a gyönyörű, Amerikából érkezett alkotásokat is megmutatjuk.


A legismertebb magyar festő, Munkácsy Mihály születésének 180. és halálának 125. évfordulója alkalmából nyílt kiállítás a Szépművészeti Múzeumban. A Munkácsy – Egy világsiker története című tárlat kétségkívül az egyik leglátványosabb hazai kiállítás idén.

A tárlaton egymás mellett nézheted meg a festőzseni fő műveit, többek közt a monumentális Honfoglalás képet és a Krisztus-trilógiát. Ráadásul láthatsz gyönyörű külföldről kölcsönzött, rejtőzködő Munkácsy-remekműveket is, köztük olyat, amit közel száz évig nem állítottak ki sehol. Mi már láttuk a tárlatot, mutatjuk mi vár rád!

A kiállítás első szekciójában Munkácsy kezdeti éveit, realista festészetét, és első nagy áttöréseit ismerhettük meg. Ebben a szekcióban kapott helyet a magyar festészet egyik legismertebb műve, az Ásító inas tanulmánya is, ami önéletrajzi ihletésű. Kevesen tudják ugyanis, de

Munkácsy asztalosinasból lett Párizs egyik legismertebb és leggazdagabb festője.

Siralomház című képével egyik pillanatról a másikra lett híres. Egy amerikai milliomos ahogy meglátta, azonnal megvásárolta a képet. Mielőtt azonban magával vitte volna, a Siralomház megjárta az 1870-es párizsi Szalont, ahol az "ismeretlen magyar festő” megnyerte vele az aranyérmet.

A szekció érdekessége, hogy a Műteremben című festmény mellett egy kis műteremsarok idézi meg Munkácsy egykori műtermét, ahol a hagyatékából származó művészkellékeket és emléktárgyakat is bemutatják.

A következő szekcióban a párizsi időszakot ismerhettük meg. Felemelkedését követően az 1870-es évektől a sötét tónusú népi életképek átadták a helyüket a színekben gazdag, nagypolgárság világát ábrázoló életképeknek. Nagyon szépen szemlélteti ezt a kiállításon a Két család című két kompozíció.

Ebben az egységben nézhettük meg az Amerikából érkezett Pávák című festményt is, amit New York állam kormányzója adott kölcsön a kiállításra, és ami most először látható Magyarországon.

A harmadik nagy egység a kiállítás leglátványosabb része. Hihetetlen érzés volt, ahogy a Szépművészeti termében fölénk magasodtak a mester óriásképei: A Krisztus-trilógia, a bécsi Szépművészeti Múzeum mennyezetképe: A reneszánsz apoteózia és a több mint 13 méter széles Honfoglalás című kép.

Munkácsy műkereskedője, Charles Sedelmeyer a Krisztus Pilátus előtt és a Golgota című óriás műveket Európa-szerte és az Egyesült Államokban is elutaztatta, így

az óriási műveket együttvéve több mint kétmillióan látták az 1880-as években.

Munkácsy ennek köszönhetően a szó szoros értelmében világhírű festővé vált. Ezt követően kapott hivatalos megrendelést a bécsi Kunsthistorisches Museum mennyezetképére, és az épülő Országház számára festett Honfoglalásra.

Engem az életműből mindig is Munkácsy tájképei varázsoltak el a legjobban, így külön öröm volt számomra, hogy ezekből is megnézhettünk egy gyönyörű válogatást a kiállításon. Az alkotás szabadsága nevű szekcióban kapott helyet a Poros út első és második változata, illetve a szintén alkonyi fényben derengő Téli út is.

Munkácsy imázsépítése már életében megkezdődött, amit felesége Cécile Papier, és Sedelmeyer zseniálisan menedzselt. Marketing tevékenységüknek köszönhetően

az előkelő réteg körében divattá vált Munkácsy szalonéletképeivel díszíteni az otthonokat.

Ezt idézik a Szalonfestészet szekció falai is, amik különleges tapétahatású mintát kaptak: mintha mi is egy 19. századi szalonban néznénk a gazdag enteriőröket és nagyvilági dámákat ábrázoló festményeket.

Itt csodálhattunk meg két Amerikából kölcsönzött különleges szalonéletképet is. A Pamlagon ülő fiatal nő most először látható Magyarországon, és korábban mindössze egyetlen alkalommal szerepelt kiállításon.

A Reggeli a nyaralóban pazar enteriőrje szintén a Munkácsy-szalon világát idézi.

A kiállítás utolsó termében bepillantást nyertünk abba is, hogyan alakult ki és övezte kultusz már életében Munkácsy életművét és személyét.

A harmincas éveiben járt, amikor a Magyar Nemzeti Múzeumban termet neveztek el róla. A Krisztus Pilátus előtt bemutatóján többezres éljenző tömeg fogadta a fővárosban. Halálhírére pedig gyászba borult az egész ország, és tömegek kísérték végső útjára.

A Munkácsy – Egy világsiker története című kiállítást 2025. március 30-ig nézheted meg a Szépművészeti Múzeumban. Részletek a Szépmű honlapján.


Link másolása
KÖVESS MINKET: