KULT

Pamela Anderson dokumentumfilmje izgalmasabb és érzelmesebb, mint a legtöbb romantikus vígjáték

A Pamela közelről című dokumentumfilmre talán a férfiak kattintanak rá gyorsabban, pedig egy remek, nőknek szóló „motivációs” filmként is működik.
Vass Adrienn - szmo.hu
2023. február 06.


Link másolása

Január 31-én jelent meg nyomtatásban Pamela Anderson memoárja Love, Pamela címmel, és ezzel egyidőben a Pamela közelről című életrajzi dokumentumfilmje is felkerült a Netflixre.

Pamela a 90-es években megkerülhetetlen szexszimbólummá vált, aki a Baywatch tengerparti jeleneteivel és megannyi Playboy szereplésével mozgatta meg főként a férfiak fantáziáját.

Hiába szeretett volna komolyabb szerepekben is tündökölni, inkább botrányos kapcsolataival és kiszivárgott szexvideójával hívta fel magára a figyelmet.

Fiatalon, ha reflektorfénybe került és interjú készült vele, általában csak a szexiességét fejtegették, aztán ahogy teltek az évek, önmaga paródiájává vált. Szőke haj és nagy mellek. Nagyjából ezekkel azonosították.

Pamela igazán jó alany volt ahhoz, hogy dokumentumfilm készüljön belőle.

Egészen fiatal kora óta naplót írt, amiben részletesen és érzékletesen örökítette meg élete legapróbb történéseit. A film egyik fő motívumát ezek az írások adják.

Ezen kívül rengeteg kép, cikk és videófelvétel készült róla már a 90-es években is, és Tommy Lee-vel a három éves kapcsolatukat is szinte végig dokumentálták.

Így szexi jelenetek helyett, most jóval érzékenyebb, bensőségesebb részleteket láthatunk a házi videótékából.

Ráadásul Pamela életének ezen a pontján tényleg azt érzete, hogy beszélni akar. Hogy egyszer végre úgy akarja elmondani a történetét, ahogyan ő élte meg, ahogyan az emberek még nem hallották, mert 55 éves koráig senki nem tette fel neki ezeket a kérdéseket.

Több részletet is mutatnak régi interjúkból, ahol láthatóan és saját bevallása szerint is kellemetlenül érezte magát, így most próbáltak egy teljesen más hangulatot teremteni.

Smink nélkül, természetesen és mosolygósan ült le a kamera elé és a legszomorúbb részleteket is őszintén fűzte bele a mondandójába.

Ez nyilván nagyon szubjektív dolog, de szerintem pár perc után már érezni is lehet, hogy miért foglalkoztatott ennyi embert régen is és most is. Vonzó testi adottságai személyiség nélkül nem repíthették volna idáig.

A szavai őszintének és átgondoltnak tűnnek, miközben humora többször megmosolyogtat.

És bár vannak pillanatok, amikor küszködik a keserű részeknél, egyáltalán nem játssza az áldozatot.

A fő interjúra Kanadában került sor. Érdekes csavar az életében, hogy a világjárvány hatására hazatért a szülői házba, így volt alkalma az emlékek között kutatni és felidézni fiatal éveit. A gyerekkorával kapcsolatban azonnal megdöbbentő részleteket mesélt el. Szülei intenzív, viharos kapcsolatban éltek.

Apja alkoholfüggő és különösen temperamentumos férfi volt.

Balhés rosszfiú. Valószínűleg későbbi, balul elsült párkapcsolati döntéseinek is ez az otthoni minta adta meg az alapját.

De nem csak az apja által tapasztalta meg, hogy milyen egy veszélyes férfi, mert a bébiszittere is évekig molesztálta. Szüleinek nem mert szólni róla, pedig annyira kétségbeesett volt, hogy egyszer szíven is akarta szúrni, aztán amikor nem járt sikerrel, a haláláért fohászkodott.

„Azt mondtam neki, szeretném, ha meghalna. Másnap meghalt autóbalesetben. Azt hittem, ezt én tettem az elmémmel. Biztos voltam abban, hogy én voltam. Hisz azt kívántam, haljon meg, és meg is halt. Ennek tudtában éltem le az egész fiatalkoromat.”

Ezen a ponton a néző már szinte telítődik a fájó részletekkel, de az élet továbbra sem kímélte őt. Egyik barátnője unszolására, egyik este átmentek két fiúhoz, akik közül az egyik megerőszakolta. Erről az esetről is hallgatott, és ismét ő szégyellte magát.

Elsőre érthetetlen, hogy ilyen traumák után hogyan vezetett az útja a vetkőzős műfaj felé. De meglepő módon a Playboy fotózásokról csak szép emlékei vannak.

Ez a munka adta neki vissza a hatalmat a teste felett, és sok év visszafojtott nőiesség után végre azt érzete, hogy tündököl.

Igazán élvezte a fotózásokat, és a környezete hatására önként és dalolva nagyobbíttatta meg a melleit, de közben mégis több akart lenni egy testnél. Nagy nehezen rávette magát és elment a Baywatch egyik meghallgatásra, és nemcsak hogy megfelelt, hanem egyenesen rá írták C.J. szerepét.

Nicole Eggert és Alexandra Paul és Pamela, Baywatch

Ez után jött a Tommy Lee-időszak: élete legszebb és legfájdalmasabb kapcsolata. Villámesküvő, örült esték, gyors összeköltözés, babaproject…

Aztán szinte észrevétlenül elloptak tőlük pár privát vidófelvételt, és nem sokkal később felrobbantotta az internetet az az ominózus szexvideó.

Pamela és Tommy igyekeztek megakadályozni a felvétel nyilvánosságra jutását, majd harcolni az igazukért, de végül egy rossz alkuval tehetetlenül visszavonultak és végignézték, ahogyan mások meggazdagodnak a legintimebb pillanataikból.

A tavalyi évben a Hulun meg is jelent egy sorozat erről az egészen őrült esetről (Pam & Tommy). És bár Pamela határozottan elzárkózott a sorozat gondolatától is, mégis leforgatták, mégis megjelentették.

Nem volt hajlandó megnézni sem, de a sebeket azért így is rendesen feltépte a váratlan és kéretlen figyelem.

A dokumentumfilmben kitérnek arra is, hogy hogyan ment tönkre a kapcsolatuk Tommyval, és arra is, hogy mennyi, szintén elhibázott próbálkozás jött még ezután.

„A kapcsolatom Tommyval talán az egyetlen volt, amikor tényleg szerelmes voltam.”

 

Pamela és Tommy Lee

A film a sok sötét részlet mellett tartogat azért bőven örömteli pillanatot is.

Megismerhetjük Pamelát gondoskodó anyaként és a népszerűségét kihasználó, erős és határozott vegán aktivistaként. Majd láthatjuk az eddigi legutolsó dobását, ami nagyjából a film lezárása is, egy Broadway szerep, amiben végre színésznői oldalát is sikerül jobban megcsillantania.

Pamela döntései sokszor megkérdőjelezhetők és nem biztos, hogy mindenki azt fogja érezni a két óra után, hogy egyetért vele. De nem is kell! Hiszen ő abszolút nem hétköznapi módon él és gondolkodik. Viszont érdekes, izgalmas és tanulságos a története.

Talán az egyetlen hiba az, hogy míg régebben sokszor mások beszéltek helyette és a beleegyezése nélkül döntöttek a sorsáról, addig ebben a filmben meg tényleg csak őt halljuk. A szülei és fiai egy csak egy egészen kis részben asszisztálnak a monológjához.

Pamela és fiai a filmbemutatón

Például Sylvester Stallone neve is felmerül a filmben, aki állítólag komolyan bepróbálkozott Pamelánál. Stallone azonban védőügyvédjén keresztül tagadta, hogy a róla szóló rész igaz lenne.

És legutolsó férjének volt párja is a nyilvánosság elé állt nemrég és beszélt arról, hogy Pamela hogyan szerette el a férfit tőle, ezzel kicsit árnyalva a Pamela által említett romantikus történetszálat.

Persze tudjuk jól, hogy minden éremnek két oldala van és ez a dokumentumfilm most csak a Pamela által megélt valóságra szorítkozik. De olyan érzékenyen teszi ezt, hogy tulajdonképpen nincs okunk kételkedni a szavában, abban, hogy ő ezeket a dolgokat valóban így élte meg.

Ez a film olyan, mint egy vérbeli szappanopera. Tele van csillogással és magasságokkal és a hírnév árnyoldala is legalább olyan intenzíven jelenik meg benne.

De Pamela egy percig sem sajnáltatja magát. Megviselték a történtek, de nem törték meg. 55 évesen is tettre kész, pozitív, és mindezt jóleső humorral teszi.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Meghalt az Operettszínház legendás bonvivánja – „Nagyon rosszul volt már az utóbbi napokban”
Jankovits József többféle betegségben is szenvedett az elmúlt időszakban.

Link másolása

Életének 73. évében elhunyt Jankovits József, a Budapesti Operettszínház bonvivánja – tudatta a teátrum szombaton az MTI-vel. A Liszt Ferenc-díjas operetténekest, színészt türelemmel viselt, hosszas betegségek után érte a halál.

A gyászjelentésben azt írták, Jankovits József a legigényesebb bonviván szerepek kiváló tolmácsolója volt.

A Budapesti Operettszínház Jankovits Józsefet saját halottjának tekinti. Temetéséről később adnak tájékoztatást.

Jankovits József 1951. január 3-án született. 1979 és 1981 között a Szegedi Nemzeti Színház, 1981-től a Budapesti Operettszínház tagja volt. A művészt 1990-ben Liszt Ferenc-díjjal tüntették ki.

Főbb szerepei között volt Szu Csong (A mosoly országa); Józsi (Cigányszerelem); Edwin (Csárdáskirálynő); Homonnay Péter, Barinkay Sándor (A cigánybáró); Tasziló (Marica grófnő); Eisenstein (A denevér); Hunyadi László Erkel Ferenc operájában; Don José (Carmen).

„Nagyon rosszul volt már az utóbbi napokban, alig tudtunk kommunikálni. Már csak igen halkan tudott beszélni, de minden búcsúzásnál azzal biztatott, hogy értem és az édesanyjáért nem adja fel, minden terápiát végigcsinál. Pénteken este felé viszont feltűnt, hogy szokatlanul nehezen engedett el. Amikor eljöttem tőle, két óra múlva csörgött a telefonom, hogy Józsi elment…”

– nyilatkozta Blikknek a művész élettársa, Ferge Erika.

A bonviván több éve szenvedett különféle betegségekben: gerincműtét, agyérgörcs, rák nehezítette meg az életét, amire a Covid még „rátett” kétoldali tüdőgyulladással, s a nyirokmirigyei sem voltak renden, végül is áttétes tüdőrák vitte el – írja a portál.

Jankovits 94 éves édesanyja már a második fiát vesztette el: az operettszínész öccse, Károly másfél évtizede hunyt el, szintén rákos megbetegedésben.

A művészről kollégája Oszvald Marika is csupa jót tudott elmondani: „Józsi a színpadon és az életben is olyan volt, mint a testvérem. Igen megbízható, figyelmes partnerem volt, akire mindig lehetett számítani. Nagyon szerettem” – fogalmazott a Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
Kifütyülték, tiltólistára tették, és véletlenül elvette Winona Rydert – 10 dolog, amit nem tudtál Keanu Reevesről
Szörnyű tragédiákat élt át, mégsem adta fel soha, s ma is az egyik legnépszerűbb sztár. Ezt a 10 dolgot azonban lehet, hogy még a legnagyobb rajongói sem tudták róla.

Link másolása

1. Soha nem lett amerikai állampolgár

Keanu Reeves 1964. szeptember 2-án született a libanoni Bejrútban. Miután az édesanyja, Patricia hozzáment a második férjéhez, az ausztráliai Sydney-be költöztek, majd New Yorkba, onnan pedig Torontóba. A kínai, angol, ír, hawaii őslakos és portugál származású színész mindig is ehhez a kanadai városhoz kötődött, ahol gyermekként a legtöbb időt töltötte. Annyira, hogy bár a karrierje már évtizedek óta az Egyesült Államokhoz köti, sosem folyamodott amerikai állampolgárságért, megmaradt kanadainak.

2. Gyerekkorában Alice Cooper gyakori vendég volt náluk

Patricia jelmeztervezőként dolgozott, ez pedig minden bizonnyal hozzájárult ahhoz, hogy a fia elkezdjen érdeklődni az előadóművészet iránt. 1995-ben Reeves a US Magazine-nak elmondta, hogy az anyja készített neki néhány bonyolult halloweeni jelmezt (pl. Drakula, Batman, Hogyishívják kuzin az Addams Familyből stb.), és gyakran meghívta néhány ügyfelét a házukba. Köztük volt többek között a rocksztár Alice Cooper is. „Emlékszem, műhányást és műkutyakakit hozott hozzánk, hogy azokkal terrorizálja a házvezetőnőt” – emlékezett vissza a színész. „Ott lógott nálunk folyton, mint egy teljesen átlagos fickó.”

3. Az egyik első szerepét egy Coca-Cola reklámban kapta

1983-ban Keanu egy Coca-Cola reklámban tűnt fel (akkor már voltak kisebb színpadi és tévés munkái Kanadában), amelyben egy kerékpárost kellett eljátszania. 2018-ban a The Late Late Show című talkshow műsorvezetője, James Corden többek között erről is faggatta Reevest, aki elmondta, hogy három napig tartott a forgatás, amely során töméntelen mennyiségű Coca-Colát ivott. Sőt, a szerep iránti teljes elkötelezettségében még a lábait is leborotválta, hogy még hihetőbb kerékpáros lehessen.

4. Majdnem átnevezte magát Chuck Spadinának

Amikor Reeves az 1980-as években Los Angelesbe költözött, azt tapasztalta, hogy néhány castingügynök vonakodott őt meghallgatásokra hívni, mert a keresztnevét (ami egyébként hawaii eredetű, és azt jelenti, hogy "hűvös szellő a hegyek felett") nehéz volt kiejteni, és túl egzotikusnak tűnt. Ezt az akadályt próbálta leküzdeni azzal, hogy rövid ideig a K.C. Reeves, a Chuck Spadina és a Page Templeton III neveket kezdte el használni. Aztán végül felhagyott a művésznevekkel, mert azt vette észre, hogy a meghallgatásokon úgyis mindig az igazi nevén mutatkozott be.

5. Rengeteg sérülést szedett össze a filmforgatások alatt

Reeves köztudottan nagy csapatjátékos. Ha úgy adódik, hogy fájdalmak, sérülések és betegségek ellenére kell forgatnia, ő akkor sem riad vissza, a kollégái iránti elkötelezettsége legendás. A Mátrixban annak idején több társszereplője is megsérült a drótköteles akciójelenetek során, Keanu pedig gerincsérüléssel küzdött a forgatás alatt, mivel a hátában két porckorong kezdett összeolvadni. Ráadásul nyaksérülést is szenvedett, ami miatt Yuen Woo-Ping harci koordinátornak olyan koreográfiákat kellett készítenie, amelyekben nem volt annyi rúgás. Később, még a Mátrix: Újratöltve forgatásának megkezdése előtt átvészelt egy súlyos bokasérülést is, az első John Wick-film egyik hosszabb jelenete során pedig (amelyben Reeves karaktere több tucat ellenféllel küzd egy éjszakai klubban) a 39,4 fokos láza ellenére is rendben befejezte a munkát.

6. A Féktelenül 2 miatt 10 évre "filmbörtönbe" került

Az 1994-es Féktelenül című akciófilm óriási sikere után a 20th Century Fox stúdió érthető módon nagyon vágyott a folytatásra. Amikor megmutatták Reevesnek a hajón játszódó Teljes gőzzel forgatókönyvét, ő éppen a Láncreakció (1996) című akciófilmet forgatta, és kezdett elege lenni azokból a szerepekből, amelyekben csak "rohangál és ugrál", nagyjából ok nélkül.

Ezért aztán nemet mondott a Féktelenül 2-re, ami miatt a Fox fejesei annyira megsértődtek, hogy tiltólistára került náluk, egyetlen filmjükben sem szerepelhetett éveken át.

Végül mégis elkészült a folytatás, Reeves helyére pedig Jason Patric került, ám a Féktelenül 2: Teljes gőzzel megbukott a pénztáraknál, ráadásul borzasztó kritikákat kapott, így Reeves nem bánta meg, hogy nem vállalta. Akkoriban, amikor visszautasította, azt mondta Jan de Bont rendezőnek: „Tudod, a hajók nem olyan gyorsak.” Végül kb. 10 évig tartott a foxos „filmbörtön”, mivel a 2008-as Amikor megállt a Földben már ő volt a főszereplő.

7. Lehetséges, hogy véletlenül feleségül vette Winona Rydert

A Francis Ford Coppola-féle 1992-es Drakula forgatásán Reeves és Winona Ryder feltűntek egy jelenetben, amelyben a karaktereik oltár elé álltak. A színésznő később rámutatott, hogy Coppola egy igazi, felszentelt papot használt a jelenetben, így amikor mindketten kimondták a boldogító igent, szerinte hivatalosan is összeházasodtak. A rendező is egyetértett ezzel az elmélettel, bár azt nem tudni, hogy az atya a színészek valódi nevét vagy a karaktereikét használta-e a forgatás során.

8. Előfordult, hogy kifütyülték a színpadról

Keanuról köztudott, hogy imád zenélni is, volt is egy Dogstar nevű bandája, és gyakran léptek fel különféle klubokban az 1990-es években. Állítása szerint folk zenét vagy folk thrash-t játszottak. Egyszer meghívták őket a milwaukee-i Metalfestre, ahol a zenekar eléggé éles kontrasztban állt az ottani tipikus fellépőkkel szemben. Reeves így emlékezett vissza a nem túl jól sikerült koncertre: „A tömeg sörrel dobált minket, illetve azt kiabálták, hogy ba**ódjunk meg, és hogy »Szarok vagytok!«. Csodás volt! Megnevettetett.”

9. Hamisítással vették rá, hogy szerepeljen egy filmben

A leskelődő című 2000-es thrillerben Reeves egy tőle szokatlan karaktert, egy sorozatgyilkost alakított, aki macska-egér játékot játszott egy nyomozóval (James Spader). Keanu elmondása szerint valójában belekényszerítették őt a filmbe, mivel az egyik ismerőse meghamisította az aláírását a szerződésen. S mivel nem akart azzal vacakolni, hogy megpróbálja igazolni, nem ő szignózta a papírt, úgy döntött, megcsinálja a filmet. „Nem tudtam bizonyítani, hogy ő tette, és nem akartam, hogy bepereljenek, így nem volt más választásom” – mondta.

10. Bármit megcsinál: izmosodik, fogy, szörfözik, az életével játszik

A Holtpont (1991) című filmre készülve Reeves heteken át tanult szörfözni, és hobbijává fejlesztette a sportot. Amikor megkapta a Féktelenül főszerepét, több hónapot töltött azzal, hogy megizmosodjon Jack Traven karakteréhez. Abban a jelenetben pedig, amelyben Traven egy mozgó autóból átugrik egy buszra, a rendező Jan de Bont meg volt győződve arról, hogy kaszkadőrre lesz szükség, de Keanu ezt is begyakorolta előzetesen, így bevállalta a kunsztot, amivel lenyűgözte az egész stábot. A Mátrix (1999) azon jelenetéhez, amikor Neo előbújik a kapszulából, Reeves leborotválta az egész testét, és 15 kilót fogyott, pedig mindössze néhány percig volt látható így a filmben. Mindez igazolja a színészek közt is ritkaságszámba menő elhivatottságát.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Elvont, néhol perverz és zseniális: elfolyó órák alatt megnéztük a Dalí-kiállítást
Festmények nélkül is ütős a világhírű szürrealista festő szobraiból és litográfiáiból álló tárlat, mutatjuk a fényképes beszámolónkat.
Tóth Noémi - szmo.hu
2023. március 23.


Link másolása

Előre megmondom, hogy engem nehéz a témában lenyűgözni, mivel köztudottan feketeöves Dalí-rajongónak számítok, aki a világ számos pontján látott már tematikus Dalí-kiállítást, beleértve a szülőföldjén, Figuerasban található hivatalos múzeumot is, ahol a kriptája is található. Úgyhogy kissé összehúzott szemöldökkel indultam felfedezni azt a tárlatot, amely úgy hirdeti magát, hogy „a hazánkban eddigi legnagyobb felhozatalú, több mint 150 műremeket számláló kiállítás, amely felejthetetlen utazásra invitál Salvador Dalí grafikái, életnagyságú szobrai és egyéb különlegesen megmunkált műtárgyai közé”.

Ez első olvasatra nekem kissé gyanús volt:

egy festő életműve, festmények nélkül? Ez legalább akkora blöffnek hangzott, mint amilyeneket Dalí nap mint nap elkövetett. De a Király utcai Komplexben elterülő kiállítás végeztével mégsem maradt bennem hiányérzet, hiszen legalább egyéb önkifejezési formáin keresztül is megismerhetik a látogatók a katalán zsenit – aki állítása szerint nem volt furcsa, csak nem volt normális.

Amíg a sajtó képviselői várakoztak a bejárásra, egy izraeli művész festékszóróval készített a helyszínen Dalíról egy óriási képet. Közben pedig megtudtuk a főszervezőtől, hogy amit látni fogunk, az egy párizsi magángyűjtemény, amely járja a világot, és ezúttal Prágából szállították ide a – hazánkban eddig soha nem látott – műalkotásokat. A Dalí Universe tulajdonosa, Beniamino Levi, személyes ismerte a művészt és szoros kapcsolat alakult ki közöttük. Ahogyan az is kiderült, hogy bár korlátozott példányszámban sokszorosított műtárgyakról van szó, mégis elképesztően sokat érnek, különösen az életnagyságú bronzszobrok, valamint a drágakövekkel kirakott és aranyból készült szobrok.

Érthető okból ezek voltak egyébként is a látványos részei a sok termen keresztül bemutatott kiállításnak: a kiállított litográfiák (a művész többi munkájához képest) gyakran elnagyolt skicceknek, hangulatos rajzoknak tűntek. Engem személy szerint a pajzán rajzok mosolyogtattak meg, amelyeket De Sade márki és Apollinaire írásaihoz készített illusztráció gyanánt. A szobor-felhozatal azonban tényleg rendkívül erősnek bizonyult, a ’Hallucinogén torreádor’ előtt időztem csodálattal a legtöbbet, valamint a Mae West ajkairól mintázott híres száj-szófa egyik példánya is ki volt állítva.

A kiállításokon általában dögunalmasak a tárgyak mellé helyezett címek és feliratok, itt azonban ilyen címeken kacagtam magamban, mint az „Autótörmelékek telefont harapdáló vak lónak adnak életet”. Az egyik leggrandiózusabb, ’Szent György és a sárkány’ elnevezésű szobor mellé pedig oda volt írva, hogy 1995-ben a Dalí Universe II. János Pál pápának adományozta egy még nagyobb változatát, hogy a Vatikáni Múzeumban állítsák ki.

Ami nagyon feldobta a tárlatot, a végére tartogatott egyedülálló VR-élmény, amelyben Dalí motívumvilágából merítkezve létrehoztak különféle hangulatú virtuális univerzumokat, és a forgószéken 360 fokban körbe lehetett nézni ezekben a kellően beteg, interaktív életképekben. Így átélhettem többek között azt is, hogy milyen látvány lehet a személyes kedvenc figurám, a hosszúlábú elefánt alatt kószálni egy sivatagban.

A kiállítások végén a szokásos shop csalogatta a még hatás alatt lévő nézőket, csakhogy ezúttal a megszokott póló-mágnes-képeslap szentháromságon kívül eredeti tárgyakat is meg lehetett venni. Én kinéztem egy szobrot potom bő 14 millióért, amennyi pont nem volt a zsebemben, de akadt majdnem 40 milliós csecsebecse is. Sorszámozott litográfiákat azonban 300-400 ezer forint körül már lehet vásárolni, ha valaki elszántan szeretne egy saját Dalít otthonra. A dalís színezők legalább ingyen voltak, amelyeket a gyerekeknek tettek ki egy külön szobában az asztalokra.

Ahogy a szürrealizmus sztárja mondta: „nem az az igazi művész, akit inspirálnak, hanem aki másokat inspirál” – és abban mindenki egyetért, hogy ő az utóbbi kategóriába tartozott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
Nikotinmérgezést kapott az Oscart érő szerepétől, és már négy házasságon is túl van – Gary Oldman 65 éves
A brit átváltozóművész gyári munkás is volt, mielőtt Oscar- és Golden Globe-díjas színész lett, akit már a legidősebbtől a legfiatalabb generációig mindenki ismer.

Link másolása

Gary Oldmant a JFK-ben láttam először, lenyűgözően játszotta Lee Harwey Oswaldot, Kennedy elnök feltételezett gyilkosát. Rögtön utána jött Francis Ford Coppola Drakula filmje, amit manapság illik lehúzni.

Lehet, hogy csupán fiatal korom miatt – gimnazista voltam ekkor –, de engem teljesen magával ragadott Oldman alakítása, valósággal eltűnt az idős vámpírgróf maszkja mögött.

Azóta is számtalan nagyszerű és kevésbé nagyszerű filmben láthattam, és nekem személy szerint sosem okozott csalódást, így nem lehetett kérdés, hogy elvállalom a 65. születésnapját ünneplő sztár portréját.

Gary Leonard Oldman 1958. március 21-én született Londonban. 16 évesen otthagyta az iskolát, és egy sportboltban kezdett dolgozni. Próbálkozott zenéléssel, de miután látta a Tombol a Hold című filmet, olyan nagy hatással volt rá Malcom McDowell alakítása, hogy elhatározta, színész lesz. Ennek megfelelően színészetet kezdett tanulni, de az iskola mellett dolgozott. Volt gyári munkás, dolgozott mészárszéken is. Több kudarc és kacskaringó után 1979-ben szerzett színész diplomát.

Profi pályafutását színházban kezdte, olyan darabokban játszott, mint a Kabaré vagy a Rómeó és Júlia. Európában és Dél-Amerikában turnézott is a Citizens Theatre társulatával. Az 1984-es The Pope’s Wedding (A pápa esküvője) című darabban nyújtott alakításáért több szakmai díjat is kapott.

Első filmszerepét az 1982-es Remembrance-ben (Emlékezés) kapta, de az igazi áttörést az 1986-os Sid és Nancy hozta meg, amelyben a Sex Pistols punkegyüttes 21 évesen elhunyt basszusgitárosát alakította. A szerepet kétszer is elutasította, mert mint fogalmazott, nem igazán érdekelte Sid Vicious és a punk mozgalom. Végül szerencsére beadta a derekát. Ez a film és az 1987-es Hegyezd a füled belépőt jelentett számára Hollywoodba.

Roger Ebert amerikai filmkritikus kiemelte, mennyire eltérő a két alakítás és kora legtehetségesebb fiatal brit színészének tartotta Oldmant.

Ezután egymást érték a filmszerepek. Számomra az 1990-es Rosencrantz és Guildenstern halott emelkedik ki közülük, amelyben Oldman megcsillogtathatta komikus vénáját is. Tom Stoppard saját darabjából készítette a filmet, amely Hamlet két tragikus sorsú barátja szempontjából követi a dán királyfi tragédiáját. Stoppard olyan filmekben működött közre íróként, mint a Brazil és a Szerelmes Shakespeare. Oldman partnere a filmben az a Tim Roth, aki később maga is karriert csinál Hollywoodban. Apró érdekesség: mindketten abba a brit színész generációba tartoznak, akik a 80-as években tűntek fel, és akiket „Brit Pack” néven emlegettek. Olyan nevek tartoznak még ide, mint Daniel Day-Louis vagy Colin Firth.

Oliver Stone 1991-es filmje, a már említett JFK volt az első igazi kasszasiker Oldman pályafutásában. A színész elmondása szerint a forgatókönyvíró-rendező nagyon kevés háttérinformációt adott neki Lee Harwey Oswaldról, azt várta, hogy Oldman járjon utána a karakternek. A színész találkozott többek között Oswald feleségével és két lányával is a felkészülése során.

Az 1992-es, Coppola-féle Drakula megítélése meglehetősen vegyes manapság, ennek ellenére Oldman megkapta érte az Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Filmstől a legjobb színésznek járó díjat.

A Tony Scott által rendezett, Quentin Tarantino forgatókönyvéből készült Tiszta románcban Drexl Priveyt alakította, aki az MSN Movies weboldal szerint a mozitörténet egyik legemlékezetesebb gonosztevője.

A 90-es években egymás után jöttek az ikonikus szerepek. A 94’-es Léon a profiban a korrupt DEA ügynök, Norman Stansfield szerepében is sikerült kiemelkedőt alakítania, pedig nem kisebb nevek, mint Jean Reno és a még kislány Natalie Portman voltak a főszereplők. Az ugyancsak 1994-es Halhatatlan kedves személyes kedvencem, amelyben Oldman Beethovent alakította.

A Skarlát betűvel ismét kosztümös film következett, Nataniel Hawthorne klasszikus regényének adaptációjában Demi Moore volt Oldman partnere. Az elnök különgépében orosz terroristaként térítette el Harrison Ford elnöki gépét. Ezt a szerepet Oldman kevésbé sikerült alakításai között tartják számon, bár el kell ismerni, nem volt túl összetett a karakter. Apró érdekesség: ezért a filmért nem vállalta el a Féktelenül 2. főgonoszának szerepét.

1998-ban a Leon után ismét egy legendás Luc Besson film következett, ismét egy emlékezetes rosszfiúval: Az ötödik elemben Zorgot alakította Bruce Willis, Milla Jovovich és Ian Holm partnereként.

2000-ben a Drakula után ismét Antony Hopkins oldalán találta magát a Hannibalban. Feltűnt a Jóbarátokban is egy duplaepizód erejéig. Ezután 2004-ig elkerülték a nagyobb szerepek.

Sokan tudni vélték, hogy feketelistára került Hollywoodban a Monica Lewinsky-botránnyal foglalkozó A manpiulátor című film miatt.

A film bemutatása után ugyanis Oldman erősen kritizálta a Dreamworks stúdiót, amiért – szerinte – politikai elfogultságtól vezérelve durván megvágták a filmet.

Hogy mi az igazság, valószínűleg sosem derül ki. Mindenesetre az apróbb hullámvölgy hamar véget ért és Oldman 2004-ben megkapta Sirius Black szerepét a Harry Potter-filmekben. Ez, és Gordon felügyelő a Batman franchise-ban biztosította, hogy a nézők legújabb generációja is megismerje Oldman nevét.

A 2010-es évek jól indultak: a Suszter, szabó, baka, kém című film meghozta Oldman első Oscar-jelölését. Újabb popkulturális franchise-ok is megtalálták, hisz szerepelt a 2014-es Robotzsaru remake-ben és ugyanebben az évben A majmok bolygója: forradalomban is láthattuk.

A 2017-es A legsötétebb óra végre meghozta neki a hőn áhított aranyszobrocskát.

Oldman 200 órát töltött a sminkesek székében, és 6 kiló szilikont kellett cipelnie magán, hogy Winston Churchillé változhasson, ráadásul a sok szivartól, amit a szerep kedvéért elszívott, nikotinmérgezést kapott, de megérte: 2018-ban átvehette a legjobb színésznek járó Oscar-díjat.

Oldman híres arról, hogy minden szerepében teljesen átalakul, minden karaktert másképp játszik. De maga az átváltozó művész nem táplál illúziókat. Így nyilatkozott egyszer a színjátszás misztériumáról:

„Az a színész, aki azt mondja, hogy tökéletesen átváltozik az általa formált karakterré, szívat téged – hacsak nem diagnosztizálták skizofréniával.”

Néhány érdekesség a színészről:

  • Nővére, Laila Morse szintén színész lett, aki legismertebb szerepét a BBC EastEnders című szappanoperájában kapta.
  • Többször nősült, egy ideig Uma Thurman is a felesége volt. Jelenleg ötödik felesége, Gisele Schmidt boldogítja.
  • Tim Burton őt kérte fel az Ollókezű Edward főszerepére, de Oldman elutasította.
  • A 90-es évek eleje óta Amerikában él.
  • Szerepelt a Guns N’Roses Since I Don’t Have You és David Bowie The Next Day című klipjében.
  • Két szerepre is felmerült a neve Tarantino Ponyvaregénye kapcsán, de a rendező végül nem őt választotta.
  • Reeves Gabrels 1995-ös „The Sacred Squall of Now” albumon, Oldman David Bowie-val közösen elénekelte a „You’ve Been Around” című dalt.
  • 1997-ben rendezőként is kipróbálta magát az Éhkoppon című filmben. Az egyik szerepet testvérére, Laila Morse-ra osztotta. Később azt állította, azért vállalta el Az ötödik elemet, mert Luc Besson finanszírozta az Éhkoppont.

Címlapképünkön: Gary Oldman feleségével, Gisele Schmidt-tel.

Link másolása
KÖVESS MINKET: