Mit szólnál egy feszült kis egyhelyszínes thriller-sorozathoz? Red Eye – Halálos repülés kritika
Kicsit elhamarkodtam a történetleírást. Csak úgy, ahogy a sorozat is teszi. Elég „in medias res” kezd egy cold opennel, csak úgy bedobja a nézőt egy verekedésbe, majd egy autós menekülésbe Pekingben, ahol főhősünk kocsijával karambolozik, és vérző oldalát fogva elbotorkál.
Az egész üldözési jelenet és a verekedés bemutatása és vágása nagyon gyengus, tényleg szinte tévéfilm színvonalú.
Maga az ötlet egyébként nem rossz. Főszereplőnket Dr. Matthew Nolant (Richard Armitage) már a legforgalmasabb angol reptéren Londonban, a Heathrow-n találjuk. Mielőtt kiléphetne a reptérről, elfogja a reptér biztonsági személyzete, és egy rendőr kíséretében kihallgatják. Nolan egy orvosi konferencián vett részt Pekingben, de idő előtt hazatért, a karambol és a verekedés miatt. Úgy döntött el kell hagynia az országot. Ám a kínai állam azzal vádolja, hogy együtt utazott a kocsiban a párt egyik fontos emberének lányával, Shen Zháoval (Elaine Tan). Állításuk szerint a lány meghalt a karambolban, Nolan pedig otthagyta.
Az angol kormány engedélyt ad, hogy a kínai állam „visszahurcolja” Nolant és a konferencián résztvevő kollégáit a kommunista országba, hogy ott hallgassák meg kollégái tanúvallomásait, és a vádlottak padjára állítsák gyilkosságért. Valami nem kerek, a kollégái nem is voltak jelen a klubban, ahol az eset történt. Sőt, igazából sok minden nem kerek, egyre több a kérdés, ezután szépen lassan megismerjük a karaktereket és rájövünk, hogy Nolan nem lehet a gyilkos, és az őt kísérő nyomozó DC Hana Li is (Jing Lusi) elkezd hinni neki.
A sorozat ezen része kizárólag a 9 órás repülőúton játszódik, folyamatosan hullanak el az állítólagos tanúk és nem tudjuk ki állhat a gyilkosságok mögött és miért csinálják. Kicsit Agatha Christie-féle Gyilkosság az Orient expresszen utánérzés is beköszönt. Nolant is megpróbálják megmérgezni, szerencséjére sikertelenül.
Így van egy nagyobb izzadságszagú „B szál” is, DC Li testvére, Jess Li (Jemma Moore) oknyomozó riporter szeretne lenni és elkezd a testvére repülőútján lévő gyilkosságok után nyomozni Londonban. Ezzel nem is lenne gond, de valahogy a kisstílűség és alacsony költségvetés nagyon meglátszik a sorozaton, főleg a másodlagos történeten.
Pedig a színészek mindent megtesznek a siker érdekében. Richard Armitage nagyon megnyerő, mint karizmatikus főszereplő, mintha Harrison Fordot követnénk A szökevényben.
Főleg, mert a szereplőgárda többi tagja főleg ázsiai származású, és partnere, a kőkemény rendőrnőként brillírozó Jing Lusi is csak 160 cm. Elég mókásak egymás mellett, Armitage sokszor ül, vagy görnyed a hölggyel közös jeleneteikben.
A nyomozás érdekes, a miértek után kutatás működik, a repülőn játszódó részek feszültséggel teliek, és általában elmondható az egészről, hogy szórakoztató. Peter A. Dowling készítő kemény kézben tartja a narratívát, és lerakott egy letisztult kis krimi-thriller sorozatot, kevés kémtörténettel fűszerezve. A B-szál gyengébb próbálkozása a hasonló atmoszféra elérésében így viszont sokkal szembetűnőbb, azt a részt teljesen ki lehetett volna hagyni, és máshogy megoldani a kontextust. Ha valamihez muszáj lenne hasonlítani, talán az a Netflix legutóbbi krimi-menekülős sorozata az Éjjeli ügynök jutna eszembe. Bár talán a Red Eye jobb is annál.
Van itt félrevezetés, gyilkosság, árulók és minden, amire csak gondolni tudunk egy ehhez hasonló krimiben. A „ne bízzon senkiben” kifejezés is többször elhangzik, de attól függetlenül, hogy a forgatókönyv egy kissé klisés, a hat rész teljesen megfelelő hosszú, és szórakoztató is tud maradni. Háttértévézésnek tökéletes, ha valaki az olimpia mellett akar valamit nézni a mondjuk a második monitoron, vagy hétvégén esténként 3-3 részre lebontva randifilmként végigdarálni.
A Red Eye – Halálos repülés mind a hat része megtalálható a Max streamingszolgáltató kínálatában.