KULT
A Rovatból

Erdők, lépcsők, csillagok – Itt a Liana első nagylemeze

Több dalban is természeti képek jelennek meg, amelyek leginkább a szabadságot, illetve egy emberi ésszel nem feltétlenül magyarázható misztikus erőt szimbolizálnak a zenekar szerint.


Megjelent a hazai folk elemekkel tarkított dreampop zenekar, a Liana első nagylemeze, amit november 7-én a Gödörben fognak bemutatni közönségnek, sőt, egy darabka erdőt is szeretnének felcsempészni a színpadra. Hogy mindezt hogyan tervezik, hogyan készült a lemez és hogyan alakult ki a zenei világuk, arról a premier apropóján Lukács Laci billentyűs és Tasos Nikos dobos mesélt. A lemez pedig most, a Szeretlek Magyarországon hallható először.

Az első nagylemezetek dalai közül sokat már hallhatott a közönség a nyári fesztiválokon. Milyen volt élőben bemutatni a dalokat a megjelenés előtt, és hogyan formálódott a lemez végső verziója?

Lukács Laci: Viszonylag fordítva ültünk ezen a lovon, idén ugyanis a nagylemez új dalait hamarabb vettük fel stúdióban, minthogy élőben kipróbáltuk volna őket közönség előtt. Ez nyilván hordoz magában egyfajta rizikót, nincs rá semmi garancia, hogy amit mi steril körülmények között megálmodunk, az működik élőben is. Szerencsére azt látom, hogy az új dalokra is jól reagált a közönség. Van viszont két olyan dal, amit a lemezmegjelenés napján fogunk először élőben játszani Pécsen – kíváncsian várom milyen lesz a fogadtatásuk.

A teljes album (Spotify-bejelentkezés után hallgatható):

A lemezen több dal címében és szövegében is megjelennek természeti képek, például az Erdő I. és az Erdő II. című számokban. Mit szimbolizálnak ezek a képek a számotokra, és miért fontosak a zenétekben?

Tasos Nikos: Leginkább a szabadságot, emberi ésszel nem feltétlenül magyarázható misztikus, ősi erőt és egyfajta érintetlen tisztaságot. Olyan fogalmakat, amiktől a mai világ eltávolodott, de nagyon nagy szükség lenne rájuk. A zenében adekvát módon mindig megjelenik ez az ősiség, és mi igyekszünk ezt benne hagyni, leginkább úgy, hogy egyes dalok összerakásánál az ösztöneinkre bíztuk annak végső kikristályosodását.

A lemezen tradicionális népzenei motívumok és kísérletezőbb, illetve poposabb elemek is megjelennek. Hogyan alakítottátok ki ezt a sokszínű zenei világot, és hogyan találtátok meg benne az egyensúlyt?

Lukács Laci: A dalok megírásánál, illetve hangszerelésénél sosem figyelünk szándékosan arra, hogy azok „valamilyenek” legyenek. Egyszerűen csak érezni szoktuk, hogy ez egy ilyen téma, ezt így lehet megcsinálni, ez másmilyen, ezt pedig máshogyan. Többek között ebből is adódik, hogy a zenei műfajokat tekintve elég széles a lemez.

A hangszerelés során mindannyian belerakjuk a saját részünket és a saját világunkat a dalba, ettől lesznek a dalok „Liana-dalok”, függetlenül attól, hogy az most épp egy neosoul világú kísérletezgetés (Vártam) vagy egy klasszikus upbeat popdal (Ne fordulj vissza) vagy egy zongorás-nagybőgős merengés, ami postrock-szerű témába csavarodik (Erdő 1-2). Ezek mind mi vagyunk.

A zenekaron belüli dalszerzési folyamat hogyan zajlott? Hogyan oszlanak meg a feladatok, és hogyan járult hozzá minden tag a lemez végső hangzásához?

Lukács Laci: A nagylemez írása több fázisban történt. A legelső előfutára a ‘Lépcső’ volt, azt a dalt már akkor tudatosan a zenekar első nagylemezére szántuk. De voltak otthon megírt dalok és dalszövegek, illetve voltak Nikosnál dalírós szessönök, ahol az ötleteinkkel foglalkoztunk és igyekeztük azokat dalokká formálni. Mindenki sokat dolgozott ezekkel, sok csiszolgatáson mentek át a dalok, mire a végleges formájukat elérték. Egy kedves történetem a lemez dalaival kapcsolatban, hogy kora tavasszal a Lilla konyhájában ültünk hárman: Peti, Lilla és én. Peti előjött egy témával, ami nekem nagyon tetszett és emlékeztetett egy ötletemre, amivel régebben foglalkoztam. Hónapokkal később, már szó szerint az utolsó utáni pillanatban éreztem, hogy megvan a szöveg, a refrén, minden, szóval le lehet ülni dolgozni vele, hogy még rá tudjuk tenni a lemezre: ez lett aztán a Ne fordulj vissza, az a dal lett kész utoljára.

Fotó: Lányi Kristóf

November 7-én a Gödör Klubban tartjátok a lemezbemutató koncertet. Mire számíthat a közönség?

Tasos Nikos: Természetesen eljátszunk az Erdők, lépcsők, csillagok teljes anyagát, egy - két régebbi dallal karöltve. Ezen túlmenően szeretnénk egy darabka erdőt föl csempészni a színpadra, de hogy ez mit jelent pontosan az csak annak fog kiderül, aki eljön.

Lukács Laci: Nagy titok, ha elárulom, hogy Tomika fog nagybőgőzni is?


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Trollok, boszorkányok és dinoszauruszok a fa alatt: 6 könyv, amivel varázslatos lesz a karácsony
Ezek a könyvek tökéletes ajándékok a fa alá, és garantáltan feldobják az estéket.


Karácsonykor nincs is jobb ajándék, mint egy igazán jó könyv, ami nemcsak szórakoztat, de összehozza a családot is. Legyen szó vicces trollokról, falánk dinoszauruszokról, varázslatos boszorkányokról vagy költői felhőmesékről, ezek a történetek garantáltan feldobják az ünnepi hangulatot. Olyan könyveket válogattunk össze, amelyek nemcsak a gyerekeknek, hanem a szülőknek is örömet okozhatnak, legyen szó közös esti mesélésről vagy önálló olvasásról. Nézd meg a listánkat, és találd meg a tökéletes ajándékot a karácsonyfa alá!

Fiatal felnőtteknek és felnőtteknek

1. Christelle Dabos: A tél jegyesei - A tükörjáró 1. (Kolibri Kiadó)

Ha szereti a képzeletet szárnyalni hagyó, izgalmas, mégis érzékeny történeteket, Christelle Dabos a Tükörjáró sorozat 1. része A tél jegyesei tökéletes választás lehet. Ez a könyv nemcsak a fantasy világába kalauzolja el az olvasót, hanem különleges, mély karakterekkel és bámulatos világépítéssel is elvarázsolja.

Miről szól a történet?

A regény a széttört világban játszódik, ahol egykor egységes földdarabokat hatalmas égbolton lebegő szilánkok váltottak fel. Ezen a különös, szétszórt világon belül találkozhatunk Ophéliával, a félénk, de különleges képességekkel rendelkező főhősnővel. Ophélia nemcsak a tárgyakon keresztül képes látni azok múltját, de képes tükrök segítségével egyik helyről a másikra utazni is. Amikor egy politikai érdekekkel átszőtt, kényszerű eljegyzés miatt Thorn, egy rideg és távolságtartó férfi oldalán a Sark nevű arkára kerül, kezdetét veszi egy fordulatokkal és intrikákkal teli történet, amelyben Ophéliának saját helyét és erejét kell megtalálnia ebben az ellenséges világban.

Miért különleges?

A tél jegyesei egyszerre mesés és sötét, tele lenyűgöző részletekkel és összetett karakterekkel. Christelle Dabos mesterien építi fel az arkák varázslatos világát, ahol a különböző arkák lakói eltérő kultúrákkal és képességekkel rendelkeznek. A történet erőteljesen fókuszál az érzelmekre, a hatalmi játszmákra és a főhősnő belső fejlődésére, miközben a cselekmény izgalmas fordulatokkal tartja fenn az érdeklődést.

Miért fogja szeretni?

A regény nem csupán a fantasy kedvelőinek szól, hanem mindenkinek, aki szereti a mély és elgondolkodtató történeteket. Ophélia karaktere különleges: nem a tipikus hős, hanem egy esendő, félénk lány, aki mégis szívóssá és bátorrá válik a történet során. Az érzelmi kapcsolatok, a politikai intrikák és a misztikum szövete együttesen teszik a regényt ellenállhatatlanná.

Kinek ajánlott?

A tél jegyesei tökéletes választás fiatal felnőtteknek és felnőtt olvasóknak, akik szívesen merülnek el egy gazdag, árnyalt világban. A történet a romantikus fantasyk kedvelőit is biztosan magával ragadja, ugyanakkor azok számára is izgalmas lehet, akik a karakterek belső fejlődését és a feszültséggel teli cselekményt keresik.

Miért válaszd ezt a könyvet?

Christelle Dabos regénye nem véletlenül vált világszerte sikerkönyvvé: a lenyűgöző világépítés, az érzelmek finom ábrázolása és a fordulatokkal teli cselekmény garantáltan az első oldaltól az utolsóig magával ragad. A tél jegyesei az a történet, amely után biztosan vágyakozni fogsz a sorozat többi részére is. A sorozat számos kiadónál elérhető!

10-15 éves korosztálynak

2. Viola Szandra: A hetedik Égbolt (Scolar Kiadó)

Ha szereted a varázslatos történeteket, amelyek boszorkányokkal, démonokkal és ősi magyar hiedelmekkel gazdagítják az olvasmányélményt, akkor Viola Szandra A hetedik Égbolt című regénye tökéletes választás. A könyv a Hajnal öröksége sorozat második része, amely a magyar néphit elemeit felhasználva hozza létre sajátos, egyedülálló világát. Nem véletlen, hogy sokan a "magyar Harry Potterként" emlegetik, hiszen ez a történet is varázslatos kalandokra csábít, ám a sámánizmus, a garabonciások, markolábok és boszorkányok motívumai egyedi, autentikus hangulatot kölcsönöznek neki.

Miről szól a történet?

A Hajnal öröksége könyvsorozat első részében, a Világfa kilenc ágában, a 16 éves Hajnal Piliscsudára költözik, ahol Luca asszony bevezeti a mágikus világba, majd nem csupán szuperképességeire, hanem az éledő szerelem erejére is rácsodálkozhat.

A hetedik Égbolt kalandjai pedig az őszi szünetben kezdődnek. A regény főszereplője, Hajnal, az őszi szünetben tér vissza Piliscsudára, a varázslatos faluba, ahol a történet elkezdődött. Ezúttal barátnője, Laura, szerelme, Dávid és annak unokatestvére, Ramóna is elkísérik őt, hogy felfedezzék a Világfa titokzatos világát. Azonban az idillinek ígérkező szünet hamarosan veszélyes fordulatot vesz: démonok és ártó szellemek fenyegetik nemcsak Hajnalt, hanem a barátait is. A helyzet súlyosságára még Luca néni, Hajnal mentorának különleges tudása sem nyújt azonnali megoldást – a fiataloknak össze kell fogniuk, hogy megmentsék egymást és legyőzzék az ártó erőket.

Mi teszi különlegessé?

A hetedik Égbolt egyedi módon eleveníti fel a magyar népi hiedelmek és mitológia elemeit. Viola Szandra nem csupán fantáziát és izgalmas kalandokat ad az olvasónak, hanem a garabonciások, sámánok és a Világfa legendáján keresztül a magyar kultúra kincseit is bemutatja. A történet gazdag képzelőerővel és érzékenyen megformált karakterekkel tárja elénk a természetfeletti világot, amely nemcsak veszélyekkel, hanem humoros és segítőkész lényekkel is tele van.

Az első kötetben megismert hófehér Cicelle, a pöffeszkedő, arisztokratikus macska segített neki,  a második részben pedig feltűnik Cirmóki, a kissé ördögi külsejű fekete macska is. Cirmóki nemcsak éles eszével, hanem különleges képességével is támogatja Hajnalt a démonok elleni harcban: képes árnyékká változni.

Kinek ajánlott?

Ez a könyv tökéletes választás nagyiskolásoknak és kamaszoknak egyaránt, akik szívesen merülnek el egy izgalmas, mégis érzelmekkel és kulturális mélységgel teli történetben. A hetedik Égbolt nemcsak a fantasy rajongóinak, hanem mindenkinek szól, aki szereti a magyar hagyományokat és mítoszokat új megvilágításban látni.

Miért válaszd ezt a könyvet?

Viola Szandra regénye olyan világba kalauzol, amely tele van misztikummal, érzelmekkel és fordulatokkal. A történet egyszerre szól a barátság, a szerelem és az önmagunkba vetett hit fontosságáról, miközben izgalmas, lélegzetelállító kalandokkal ragad magával. A hetedik Égbolt méltán kapta meg a "magyar Harry Potter" címet – de egy olyan varázsvilágot teremt, amely teljesen önálló és eredeti. A könyvet ide kattintva tudod megvenni!

7-10 éves korosztálynak

3. M. Kácsor Zoltán - Zabaszauruszok meseregény-sorozat (Lampion Könyvek)

Ha gyermekeid szeretnek mesés, izgalmas és egyben humoros történeteket olvasni, akkor M. Kácsor Zoltán Zabaszauruszok című sorozata garantáltan lenyűgözi majd őket – és talán téged is! Ez a remekül megírt, fantáziadús történetfolyam olyan világba kalauzolja az olvasót, ahol dinoszauruszok, sárkányok és varázslatok kalandok találkoznak, mindez egy csipetnyi magyaros humorral fűszerezve.

Miről szól a Zabaszauruszok világa?

A történetek középpontjában egy furcsa és vicces csapat áll: dinoszauruszok és egy keselyű, akik nemcsak hatalmasak, hanem falánkak is, és elképesztő kalandokat élnek át, miközben jókora galibákba keverednek. A sorozat különlegessége, hogy a humoros szituációk és a pergő cselekmény mellett komolyabb témák is megjelennek, mint például a barátság, az összetartás és a bátorság. A főszereplők sokszínűsége miatt minden gyerek találhat olyan karaktert, akivel azonosulni tud, legyen szó bátor felfedezőről vagy kissé félénk álmodozóról.

Miért különleges?

A sorozat különlegessége a humor és a fantázia egyensúlyában rejlik. M. Kácsor Zoltán mesterien építi fel a zabaszauruszok világát, amely egyszerre lenyűgöző és abszurd. A vicces helyzetek, a szerethető karakterek és a fordulatos cselekmények mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a könyvek garantáltan lekössék a gyerekek figyelmét, miközben tanítanak is. Az illusztrációk és a térképek, Horváth Ildi rajzainak köszönhetően színesek és részletgazdagok, amelyek még élvezetesebbé teszik az olvasást.

Miért fogja szeretni?

A Zabaszauruszok könyvsorozat nemcsak izgalmas, hanem rendkívül szórakoztató is. Az író játékosan bánik a szavakkal, és a történetek tele vannak olyan fordulatokkal, amelyek újra és újra meglepik az olvasót. A humoros jelenetek mellett pedig mindig van valami tanulság, amit a gyerekek magukkal vihetnek. A színes, részletgazdag illusztrációk, a világtérkép pedig tökéletesen kiegészítik a történeteket, így az olvasás vizuális élményként is hat.

Kinek ajánlott?

A sorozatot elsősorban az általános iskola alsó tagozatosainak ajánljuk, de minden olyan gyermek és akár felnőtt számára is izgalmas lehet, aki szeret meséket olvasni, és érdeklődik a dinoszauruszok és a fantasy iránt. Ráadásul a könyvek remek választások közös esti meséléshez is, hiszen a humor és a fordulatos történetek a szülők számára is szórakoztatóak.

A Zabaszauruszok legújabb, immár 7. része idén került a könyvesboltok polcaira, így ha még nem ismeritek ezt a zseniális sorozatot, itt az ideje belekezdeni! Ez a humoros és kalandos történetfolyam garantáltan az egész család kedvencévé válik.

A sorozat számos kiadónál elérhető!

Kisiskolásoknak

4. Varró Dániel: A szomjas troll (Kis viking legendárium) (Jelenkor Kiadó)

Varró Dániel neve régóta garancia a szellemes, játékos és egyedi történetekre, és ez alól A szomjas troll sem kivétel. A könyv, amely a Kis viking legendárium első kötete, egyszerre humoros és szerethető, és a skandináv mitológia világába kalauzolja az olvasót, mindezt a szerzőtől megszokott költői könnyedséggel és modern csavarral.

Miről szól a történet?

A regény főszereplője egy troll, aki szomjas – de nem csak az itókára vágyik, hanem kalandokra, barátságra és talán egy kis hősiességre is. Az északi mitológiából merítő történetben találkozhatunk vikingekkel, istenekkel és természetfeletti lényekkel, mindezt Varró Dániel utánozhatatlan stílusában elbeszélve. A kis troll útja során számos mókás és kalandos helyzetbe keveredik, miközben a klasszikus mondák hangulata modern humorral keveredik.

Miért különleges?

A szomjas troll nem csupán egy kalandos gyerekregény, hanem egy olyan mű, amely minden korosztály számára tartogat valamit. A gyerekek a fordulatos cselekményt és a humoros karaktereket fogják élvezni, míg a felnőttek felfedezhetik a szerző nyelvi játékait és finom utalásait. Varró Dániel egyedi költői stílusa különleges ízt ad a történetnek, amely egyszerre őrzi a skandináv legendák hangulatát és teremti meg a saját világát.

Miért fogja szeretni?

Ez a könyv tele van humorral, szerethető karakterekkel és izgalmas fordulatokkal. A történet könnyedén vonzza be az olvasót, miközben szórakoztat és tanít is. A troll kalandjai olyan témákat járnak körbe, mint a barátság, az elfogadás és a bátorság, mindezt úgy, hogy közben megnevettetik és elgondolkodtatják az olvasót.

Kinek ajánlott?

A szomjas troll tökéletes választás fiatal olvasóknak, akik szívesen merülnének el a viking mitológia világában, de azoknak a felnőtteknek is, akik értékelik a humorral átszőtt, mélyebb üzeneteket hordozó történeteket. Kiváló esti mesének, de önálló olvasásra is ideális, hiszen a szerző könnyed stílusa és pergő cselekménye garantáltan leköti a figyelmet.

Miért válaszd ezt a könyvet?

Varró Dániel regénye egyszerre könnyed és mély, humoros és szívhez szóló. A szomjas troll remek választás azoknak, akik szeretik a mitológiát, a szellemes történeteket és a színes, szerethető karaktereket. Ez a könyv garantáltan mosolyt csal az arcodra, miközben izgalmas kalandokra invitál. A könyv számos kiadónál elérhető!

Ovisoknak

5. Tóth Krisztina: Felhőmesék (Magvető Kiadó)

Tóth Krisztina neve a modern magyar irodalom rajongóinak már jól ismert, de a gyerekek számára írt meséi is varázslatos világokba repítenek. A Felhőmesék, amely a Magvető Kiadó gondozásában jelent meg, egy olyan különleges könyv, amely a mindennapi valóságot a képzelet szárnyaló világával ötvözi. Ezek a mesék nemcsak a kicsiknek szólnak, hanem a felnőttek szívéhez is megtalálják az utat.

Miről szól a könyv?

A Felhőmesék az égbolt különös lakóit mutatja be: felhőket, amelyek épp olyan sokszínűek, változékonyak és érzékenyek, mint mi magunk. A könyv lapjain a felhők életre kelnek, és elmesélik saját történeteiket, amelyek egyszerre szólnak barátságról, elfogadásról, változásról és a világban való helykeresésről. Az egyes mesék nemcsak szórakoztatóak, hanem finom tanulságokat is rejtenek, amelyek a gyerekek számára érthetőek, a felnőttek számára pedig elgondolkodtatóak.

Miért különleges?

Tóth Krisztina a mindennapi csodákat és apró varázslatokat emeli ki a történetekben, így a gyerekek a világ egy új perspektíváját ismerhetik meg. A mesék nyelvezete könnyed, játékos, mégis költői, amely tökéletesen illeszkedik a szerző egyedi stílusához. Az illusztrációk, amelyek a könyv szerves részét képezik, tovább gazdagítják az élményt, és még közelebb hozzák a felhők varázslatos világát.

Miért fogod szeretni?

A könyv olyan témákat dolgoz fel, amelyek minden korosztálynak fontosak: az önelfogadás, a különbözőségek értéke, a barátság és az együttműködés. A történetek szórakoztatóak, ugyanakkor mélyebb rétegeket is hordoznak, amelyek miatt a gyerekek és a felnőttek is szívesen olvassák újra és újra. A mesevilág ugyan képzeletbeli, de a problémák és megoldások nagyon is valóságosak.

Kinek ajánlott?

A Felhőmesék ideális választás azoknak a szülőknek, akik szeretnék, hogy gyermekük olyan történeteket halljon, amelyek egyszerre szórakoztatnak és tanítanak. A kisebbek számára esti meseként, a nagyobbaknak pedig önálló olvasmányként is remekül működik. És persze minden felnőttnek ajánljuk, aki szeretne egy kicsit újra gyerek lenni, és elmerülni egy varázslatos, költői világban.

Miért válaszd ezt a könyvet?

Tóth Krisztina a Felhőmesék lapjain egyedi hangulatú világot teremt, amely egyszerre szívmelengető, humoros és gondolatébresztő. Ez a könyv nem csupán mesegyűjtemény, hanem egy kapu egy olyan világba, ahol minden egyes felhőnek saját története van – és ezek a történetek talán rólad is mesélnek. A könyv számos kiadónál elérhető!

1-3 éveseknek

6. Katja Reider: Szeretlek, kisegérkém (Scolar Kiadó)

Katja Reider megható mesekönyve, a Szeretlek, kisegérkém, egy gyönyörű történet, amely a szeretet egyszerű, mégis mélyen emberi témáját dolgozza fel. Ez a szívmelengető könyv nemcsak a legkisebbek szívét fogja megérinteni, hanem a szülőkéit is, hiszen minden oldaláról sugárzik az a szeretet, amely összeköti a családokat.

Miről szól a könyv?

A történet főszereplője egy kisegér, aki az erdő rejtekében él, és egy napon elindul, hogy választ találjon a legfontosabb kérdésre: hogyan lehet kifejezni, hogy mennyire szeretünk valakit? Az úton találkozik különféle állatokkal – például nyuszik, mókusok és madarak –, akik mind-mind megosztják vele saját, szeretetteljes módszereiket. A kisegér útja során rájön, hogy a szeretet nemcsak szavakban, hanem gesztusokban, figyelmességben és apró tettekben is kifejezhető.

Miért különleges?

A könyv egyszerű, de nagyon mély üzenetet hordoz: a szeretet univerzális, és mindenkinek más és más módon nyilvánul meg. Katja Reider írását érzékenység és finom humor jellemzi, ami tökéletesen kiegészíti a bájos illusztrációkat. Az apró, kedves jelenetek nemcsak a gyerekeket varázsolják el, hanem a szülők számára is nosztalgikus pillanatokat hozhatnak elő.

Miért fogod szeretni?

A Szeretlek, kisegérkém egy olyan könyv, amelyet öröm együtt olvasni. A gyerekek számára a történet izgalmas és tanulságos, míg a szülők számára lehetőséget ad, hogy még szorosabb kapcsolatot alakítsanak ki a kicsikkel. A történet nemcsak szórakoztató, hanem segít beszélgetni a szeretet fontosságáról, a kapcsolatok értékéről és a kis figyelmességek erejéről.

Kinek ajánlott?

Ez a könyv tökéletes esti mesének óvodásoknak, de kisiskolás gyerekek is szívesen forgatják majd. Azoknak a szülőknek ajánljuk, akik szeretnének egy kedves, szeretetteljes történeten keresztül beszélgetni gyermekeikkel az érzelmekről és azok kifejezéséről.

Miért válaszd ezt a könyvet?

Katja Reider könyve a szeretetről szól, de nem csupán a szavakról, hanem azokról a kis gesztusokról is, amelyek igazán különlegessé teszik a mindennapokat. A Szeretlek, kisegérkém egy olyan könyv, amely a családi könyvespolc örök darabjává válik, és újra meg újra előkerül majd. A könyv számos kiadónál elérhető!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Hatalmas bejelentés: 13 év után visszatér az RTL egyik legnépszerűbb tehetségkutatója
Már el is indult a jelentkezés a showműsorba, ahol nincs műfaji megkötés, csak a tálentum számít.


Az X-Faktor szombat esti döntőjében, élő adásban jelentette be Miller Dávid és Pápai Joci, hogy jövőre visszatér az RTL egyik legnépszerűbb tehetségkutatója.

2025-ben jön a Csillag Születik!

A showműsorba már lehet jelentkezni is lehet.

Nincs műfaji megkötés, bárki megmutathatja a tehetségét, bármely területen, amelyben tehetségesnek érzi magát: legyen szó vers- és prózamondásról, éneklésről, zenélésről, táncról, humorról, cirkuszművészetről, vagy egyéb műfajról, de a klasszikus területeken túl a 21. század technikai vívmányait, vagy akár a mesterséges intelligenciát mesterien használók jelentkezését is várják.

A Csillag Születik! tehetségkutató showműsort először 2007-ben láthatták a nézők, majd további évadok következtek 2009-ben, 2011-ben és 2012-ben. Olyan tehetségek, mostani hírességek léptek itt színpadra, mint például Brasch Bence, Varga Viktor, Horváth Tamás, Kovácsovics Fruzsina, Utasi Árpi, Vásáry André, vagy a 4 For Dance, akik azóta körbe turnézták a világot, és világbajnoki címet is szereztek a Dance World Cup-on.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Thuróczy Szabolcs: Reméljük, hogy másfél év múlva felfrissül az ország, távozik ez a mostani kultúrpolitika, és mindenki emberi környezetben fog tudni dolgozni
Thuróczy Szabolccsal nem csak új standup estjéről beszélgettünk, megkérdeztem, miért vállalt szerepet az Azariah filmben, meddig mehet még, hogy a színészek ingyen játszanak a filmekben, és szóba került az is, hogy lehet eljátszani egy dühöngő alkoholistát úgy, hogy ne sérüljön a színészek közti kapcsolat.


Lévai Balázs producer tavaly indította útjára az Egy életem című stand up-sorozatot, ahol egy-egy estén Szinetár Dóra, Grecsó Krisztián vagy épp Mucsi Zoltán mesélt az életéről a műfajnak megfelelő, humoros formában. Idén Thuróczy Szabolcs is csatlakozott a csapathoz.

– Köztudottan jó kapcsolatban van a standuposokkal, Kőhalmi Zoltán önálló estjében is szerepelt már, Bödőccsel nem is olyan rég közös szkeccsel jelentkeztek. Elirigyelte tőlük a műfajt?

– Igazából Mucsi Zoltán barátom indította el a lavinát, aki tavaly októberben mutatta be a saját előadását a történeteiből az Egy életem sorozatban. Ő mondta Lévai Balázs producernek, hogy szerinte a Szabinak ez jól állna, próbáljuk meg.

Nyáron felmondtam úgy 17-18 órányi anyagot, abból választottuk ki, mi kerüljön be az előadásba.

Úgyhogy Mucsi Zolit kell hibáztatni!

– Mucsi azt mondta, ő eleinte húzódozott. Önt mennyire volt nehéz meggyőzni?

– Nekem volt annyi előnyöm, hogy láttam Zoli előadását, ezért tudtam, milyennek kell lennie. Ötven év felett az ember tudja, nagyjából mi az, ami jól állhat neki, mi az, ami kevésbé. Van annyi csavar az életében, ami érdekes lehet. Az én életem sok szempontból változatos volt. Reménykedem, hogy elbírja ezt az egy óra húsz percet. Ne adj Isten, még tanulságul is szolgálhat másoknak, hogy soha ne adják fel.

– Színészeknek sokszor jelent nehézséget a stand upban, hogy nincs szerep, nincs álarc, ami mögé elbújhatnak. Ön hogy van ezzel?

– Az embernek nem egyszerű kitenni a lelkét a húspultra, de ha örömlánynak mész, ne csodálkozz… Aztán majd a nézők eldöntik, mennyire sikerült megbirkózni ezzel. Bele kell állni, mert ha csak félgőzzel csinálod, nem lesz olyan hatásos.

Nekem van egy kicsi előnyöm. Manapság sok színész csinál egyszemélyes darabot. Én a Meg sem kínáltak előadásomat majdnem százötvenszer játszottam az elmúlt három évben, és az is egy másfél órás monodráma. Ez volt számomra a stand up előszobája, sokat segített.

– Önnel viszonylag sok interjú készül. Mennyire volt kihívás vagy egyáltalán cél olyan sztorikat találni, amit még nem hallott senki?

– Nem vagyok egy nagy megnyilatkozó. Vannak persze kikerülhetetlen helyzetek, például ha bemutatják egy filmemet, akkor adok interjút, de amúgy nem keresem az alkalmat.

A családom, gyerekeim mindennapjairól egyáltalán nem szeretnék beszélni, eszem ágában sincs fotózkodni velük, vagy másképp majomkodni.

A műsor összeállításánál az elsődleges szempont az volt, mik azok a történetek, amik hatnak, működnek. Tesztelgettem, a gyerekeimnek valószínűleg a könyökén jön már ki, ezerszer hallották, mi történt velem Londonban, vagy milyen volt a gyerekkorom.

– Nem az Egy életem az egyetlen aktuális projektje mostanában Lévai Balázzsal, hiszen egy jelenet erejéig feltűnik Mucsi Zoltán társaságában az Azariah-filmben is. Az hogy alakult? Balázs kedvéért vállalta el, vagy esetleg ön is Azahriah-rajongó?

– Balázs kedvéért. Nyilván szívesen segítettünk, és elugrottunk a forgatásra a kedvéért.

De hát valljuk be, 40-50 évente van Magyarországon ilyen zenei történet, mint az Azahriah-sztori.

Nagyon fura kettősség a szememben, hogy a srác tömegben zavarban van, közben meg 60 000 embernek játszik. Szóval döbbenetes az ő története, és nyilván ez is benne volt, hogy szívesen mentem.

– Azt jól gondolom, hogy az ottani szövege rögtönzés volt?

– Igen, persze. Az improvizáció az egyik nagy kedvencem. A hülyeség jön belőlem rendesen. Nagyon szeretem, amikor nem lehet előre felkészülni, hogy mikor fog nevetni a közönség. Azt szeretem a legjobban. Az Egy életemben is kulcsfontosságú momentum, hogy úgy kell előadnom a történeteket, mintha most mesélném először.

– Nemrég mutatták be Till Attila És mi van Tomival című filmjét az ön főszereplésével. Azt már sok helyen leírták, hogy az ön által alakított szereplő alkoholista, és a film egy meglehetősen durva, erőszakos jelenettel indul. Nagyon érdekel az ilyen jellegű színészi munkával kapcsolatban, hogy mennyire tud ez csak annak az adott pillanatnak szólni? Nem maradnak óhatatlanul is tüskék a másikban, akkor is, ha csak játék volt? Hogy utána Fodor Annamari ne azt érezze a büfében, hogy ez az a pasi, aki órákon át üvöltött velem?

Tóth Zsófi és Fodor Ancsa is pontosan tudja, mennyire szeretem őket.

Mindenkinek kihívás egy ilyen jelenetet megcsinálni olyan sűrűre, mint amilyen az élet.

Nem vettük fel sokszor, láthatja, hogy egyben tartottuk az egész jelenetet, ezt minden színész kihívásnak tekinti, hogy lehet megcsinálni úgy, hogy a pokol bugyraiban érezze magát a néző. Mivel ezek a valóságban nagyon is gyakran megeső dolgok, nem finomkodhattuk el. De nyilván valóan a legnagyobb szeretetben öleltük meg egymást, amikor vége volt a jelenetnek.

– Az is köztudott, hogy a film nem kapott állami támogatást, gyakorlatilag ingyen dolgoztak. És egyre több az ilyen film. Meddig lehet ezt bírni?

– Reméljük, nem sokáig. Reméljük, hogy másfél év múlva felfrissül az ország, távozik ez a mostani kultúrpolitika, és mindenki a tehetségéhez, képességeihez méltó módon, emberi környezetben fog tudni dolgozni.

Én bízom benne, hogy megszűnik ez a minden oldalról jövő „mi kutyánk kölyke” beszélgetés, és az igazi szakemberek egymás szemébe tudnak nézni.

Talán ennek első állomása lehet a február 3. és 9. között, a Corvin Moziban megrendezett Filmszemle, amire minden filmet be lehet nevezni. Talán elindulhat egy igazi, emberi beszélgetés.

Nem lehet arra fogni, hogy nincs pénz jegyre, mert 1000 forint lesz egy jegy. Talán elindulhat a betonfeltörés, de még ez a hátralévő egy-két év is sokat számít. Rengeteg rendező külföldre ment, a szakemberek külföldi produkciókban dolgoznak Etyeken. Jó lenne egy nagy oxigénsátorban újra együtt lenni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
„Az egyetlen csávó vagy az egész országban, aki a Gyere kislányra elkezd sírni” - megnéztük az X-Faktor döntőjét
Nem várt fordulatokat hozott az utolsó adás, akit győztesnek vártam, harmadik lett, és az nyert, akire azt hittem, elsőként búcsuzik,


A finálé nyitányaként Gáspár Laci két kiesett mentorával, Szabó Bencével és Toldi Sándorral vadonatúj, saját karácsonyi dalát énekelte, ezzel mintegy megalapozva a műsor hangulatát.

A dal megtalálható a YouTube-on is, bár klip még nem készült hozzá. További különbség, hogy a videomegosztón hallható változatban Sárközi Roland is közreműködik.

Adásról adásra zajlik a "ki hány nővel jön be" című műsor a színpadon Pápai Joci és Miller Dávid között. A döntőre csavartak még egyet a sztorin, most ugyanis Szépréthy Roland vonult be a hölgyekkel a Maszkban híressé vált Cuban Pete című dalra. Aztán a Joci és Dávid közt kitört cicaharc után végre érdemben is elkezdődhetett a döntő.

Ezen az estén a három versenyben maradt versenyző összesen három produkcióval készült: egy új versenydallal, duettet énekeltek a mentorukkal, valamint még egyszer elénekelhették a legsikeresebb produkciójukat - de ez utóbbira már csak kettőjüknek nyílt lehetősége, mivel az egyik versenyző az első két produkció után kiesett.

Érkeztek a mentorok, gondolom senkit nem lep meg, hogy mindenki a saját versenyzője győzelmét jósolta. Laci úgy vélte, azért kell Sárközi Rolandnak győzni, mert ő a legjobb énekes. Majka mindjárt az elején egész komoly lobbizásba kezdett az Éberkóma javára. Valkusz Milán inkább élvezni akarta a döntőt, Tóth Andi pedig énekesnőként annak örült volna legjobban, ha a legjobb énekes nyer - nyilván Sárközi Rolandra célozva.

Aztán megtudtuk, hogy a múlt héten kiesett Ziliczki Nóra kapta a legsokoldalúbb előadó különdíját, egy kétszemélyes törökországi nyaralást.

Fehér Krisztián lépett színpadra elsőként Álomkép című dalával. Kisvideójában kesergett egy sort azon, hogy mennyire mélyen hatott rá Majka kritikája az előző adásban - a rapper felhívta rá a figyelmét, hogy a hirtelen jött népszerűség nem fog örökké tartani, ha a műsor után is szeretne a szakmában maradni, azért Krisztiánnak bizony keményen dolgoznia kell.

Az éneklése most sem volt a topon, a dal nem volt rossz, de nem is volt forradalmian más, mint bármi, amit eddig hallottunk. Laci egyszerre szórakozott, de meg is hatódott, mert a dal a saját pályakezdésére emlékeztette.

“Nagyon jól megírtad, én nem tudnám így megírni.”

A mentoroknak különösen az tetszett, hogy Krisztián nem csajozni akar, hanem ahogy énekelte: “egy szép asszonyt szeretnék”. Bár Majka bíztatta, hogy még fiatal, ne engedje el a csajozást, az asszony ráér később is. Milán megköszönt mindent Krisztiánnak, főleg, hogy úgy érzi, rajta keresztül kicsit újra megtalálta önmagát is.

Következett az Éberkóma, akiket Majka elvitt ebédelni, és mintegy mellékesen meghívta őket, hogy lépjenek fel vele az Arénában a koncertjén.

Ahogy megszokhattuk, új számmal érkeztek, a címe Sorry. Milán szerint az Éberkóma pontosan azt hozta, amit szeretett volna, hogy elfelejthesse a versenyt, és csak élvezhesse a produkciókat.

Laci annyira nem bulizott jót, nem tetszett neki a szám. Nem fogta meg. Nem értette a szöveget, bár mint mondta, lehet, hogy ő már nagyon boomer. (Akkor mit szóljak én.) Illetve ismét felrótta, ahogy a vokállal megtámogatták a fiúkat. Persze borítékolható volt, hogy Majka ugrani fog rá, és kicsit össze is vesztek. Tóth Andinak viszont nagyon tetszett a produkció.

“Mindig olyan érzésem van, mintha több időtök lenne ezt a produkciót a színpadra lenni, pedig nem.”

A következő produkció előtt Miller Dávid bejelentette, hogy jövőre nem csak X-Faktor lesz, hanem érkezik a Csillag születik is. 12 évvel ezelőtt láthattuk utoljára a felturbózott Ki mit tudot, és leginkább Puzsér Róbert feltűnése tette emlékezetessé, aki zsűritag volt. Aztán jó időre nem láthattunk hasonlót, leszámítva egy 2015-ös próbálkozást a Got Talent formátummal, de ezek szerint több fantáziát látnak a saját fejlesztésű műsorban. Ezeknek a műsoroknak az a nehézsége, hogy bár elvileg minden produkcióval lehet jelentkezni, igazán nagy, tartós sikert ott is az énekesek tudnak elérni.

Na de ez a jövő zenéje, az X-Faktorban Sárközi Roland következett a Yesterday című Beatles-slágerrel. Talán egyszer régen, a Megasztárban volt Beatles-hét (pont Gáspár Laci évadában), de ezt leszámítva a Bealtes ritkán szerepel a hazai tehetségkutatók repertoárjában.

Roland szépen elénekelte, bár nem volt extrán különleges produkció. Hangilag rendben volt, jól is épült, de nekem mégis az volt az érzésem, hogy egy “sima” szép dalt csináltak a popzene egyik legszívbemarkolóbb slágeréből.

Ehhez a dalhoz elsősorban nem is nagy hang, hanem egy Paul McCartney-szintű egyéniség kell.

A mentoroknak összességében tetszett. Majka kihasználta a lehetőséget, hogy a korábbi vitájukra visszatérve odaszúrjon egyet Lacinak a vokál kapcsán, így megint az ő disputájukról szólt a műsor.

Következtek a mentorduettek, ezúttal Majkáék kezdték a kört a Belehalokkal. Ezt a dalt egyébként is szeretem, és Dezső Balázs remixe is jól sikerült. Az Éberkómának nem kellett kicsit sem keresnie a helyét a számban, flottul belesimultak.

A mentorok most nem mondtak véleményt, gondolom részben tapintatból - ne kritizálják a mentor kollégát - de azért is, mert mint látható volt a totálokban, Milán már nem ült a helyén. Nyilván készült a közös produkcióra.

Milán és mentoráltja két nap alatt rakta össze a dalt, a hip-hopot próbálták vegyíteni Krisztián stílusával. Bevallom, nekem ez tetszett legjobban eddig Krisztián produkciói közül, ami nyilván sokban Milánnak közreműködésének is köszönhető.

Marics Peti helyében én kezdenék aggódni.

Az utolsó duettben Gáspár Laci és Sárközi Roland Laci Bolond vagyok című slágerét énekelte. Én a döntőbe valami ütősebb dalt választottam volna, amiben nagyot lehet énekelni, de hát mit értek én hozzá. Pápai Joci közlése szerint ez a “cigány rocky”. Laci elmondta, hogy hét év alatt most élvezte legjobban a közös munkát.

Elérkezett a pillanat, amikor lezárták a szavazást, és kiderült, ki lesz az X-Faktor idei évadának harmadik helyezettje. Én ezen a poszton Krisztián kiesésére számítottam, mert bár Milánnal jók voltak, gyengébb előadónak tartom a másik két versenyzőnél. De tévedtem, Miller Dávid elsőként Krisztián nevét mondta a továbbjutók között.

Felhagytam a tippelgetéssel, ebben a műsorban azt hiszem, egyszer sem jöttek be a jóslataim.

Roland vagy Éberkóma, ez volt a kérdés. Végül Sárközi Roland örülhetett, a rapkvintett számára ért véget a műsor. Majoros Péter zárszóként megjegyezte, hogy fogalma sincs, hogy tudták volna végigtolni az utolsó hetek hajtását, ha neki egynél több versenyzővel kell foglalkoznia, és biztos benne, hogy az Éber kóma maradandót fog alkotni.

Ők is kaptak különdíjat: ők léphetnek fel jövőre a Sziget Fesztiválon.

Az utolsó körben újra indították nulláról a szavazatokat. A versenyzők legnagyobb sikerükkel léptek színpadra. Szerintem senki számára nem lehetett kérdés, hogy Fehér Krisztián a Gyere kislányt énekelte el újra, és az sem meglepő, hogy megint nagyon jó volt, sőt jobb, hiszen Kriszitán is fejlődött az elmúlt hónapokban, és a körítés is sokkal profibb volt, mint a válogatón.

Laci nagyon megdicsérte, biztos benne, hogy Milán, G.W.M. segítségével Krisztián még sokra viheti.

Majka amikor megtudta, hogy Krisztián ezt a dalt fogja énekelni, úgy érezte, a többieknek kár is elindulni. Hozzátette, hogy Krisztián ma este volt a legjobb. Andi is egyetértett, szerinte Krisztián nem a műsort, hanem az egész országot nyerte meg. Milán nagyon meghatódott, nehezen találta a szavakat. Dávid meg is jegyezte:

“Drága, Miló,... szerintem az egyetlen csávó vagy az egész országban, aki a Gyere kislányra elkezd sírni.”

Sárközi Rolandék sem bíztak semmit a véletlenre, a My Wayt választották utolsó számnak. Roland most is nagyszerűen énekelte. Andi szerint ő fejlődött a legtöbbet, a mentor hölgy egy győztes produkciót látott. Majka továbbment:

“Te, haver, Las Vegas-i show vagy.”

Milán is elismerte, hogy Roli világszinten énekel. Laci úgy érzi, ő látta meg a válogatón egyedül Rolandban, hogy mi van benne. Szerinte neki nagyobb szüksége van a győzelemre, mert Krisztián már jó úton van, de Roland műfajával sokkal nehezebb érvényesülni. Sőt, szerinte Roland érdemli meg a győzelmet.

A mentorok az utolsó szó jogán mind elmondták, mennyire jó és egyben nehéz volt ez az évad. Laci persze már rutinos, de rajta kívül mindenkinek ez volt az első X-Faktora mentorként.

Tényleg már csak az eredményhirdetés maradt hátra, a szokásos időhúzás után kiderült, hogy 2024-ben az X-Faktor győztese Fehér Krisztián. Ennek örömére még egyszer meghallgathattuk a Gyere kislányt. Krisztián nyereménye 36 millió forint.

Véget ért a móka (és az évad) mára, de lesz jövőre is X-Faktor. Az új mentorok szerintem beváltották a hozzájuk fűzött reményeket, bár Milán eleinte nem találta a helyét. A legtöbbször Tóth Andival tudtam egyetérteni, de Majka is meglepően jól vette az akadályt.

Maradjatok így, mondanám nekik, de hogy tényleg marad-e ez a mentorcsapat, az a jövő zenéje.

Link másolása
KÖVESS MINKET: