KULT
A Rovatból

Lerágod a körmeid: Colin Farrell és Viggo Mortensen barlangból mentik a thai gyerekeket A tizenhármakban

5000 ember, 700 oxigénpalack, 100 búvár, 17 ország és 1 csoda, ami egyesítette a világot.

Link másolása

A legizgalmasabb történeteket természetesen a való élet prezentálja, ezen nincs mit csodálkozni. Elég, ha visszakukkantunk négy évvel ezelőttre. 2018. június 23-án egy 11-16 évesekből álló thaiföldi focicsapat (12 gyerek és 25 éves edzőjük) túl mélyre merészkedtek a Csiangraj tartományban lévő Nang Non-hegység egyik óriási barlangjába, a Tham Luangba. Pechükre épp akkor csapott le egy óriási, több napon át tartó esőzés a vidékre, a víz pedig pillanatok alatt elárasztotta a barlangot, így csapdába ejtve a tizenhármakat egy a barlang szájától mintegy 3,2 kilométerre lévő, menedéket nyújtó sziklán. A szülők rögvest riasztották a hatóságokat, így szinte azonnal megkezdődött a mentőakció, ám a helyi hadsereg búvárjai képtelenek voltak megközelíteni a gyerekeket a teljesen elárasztott, szűk járatokkal teli barlangrendszerben.

Tíz nappal az eltűnésük után két önkéntes brit búvárnak, John Volanthennek és Rick Stantonnak sikerült először eljutni a bent rekedtekig, s meglepve vették tudomásul, hogy mindannyian életben voltak.

Ráadásul a körülmények ellenére (pl. hogy 10 napja nem ettek egy falatot sem) egész jó bőrben. A mentés megszervezése és kivitelezésére azonban további napokra volt szükség, a búvároknak egy egészen elképesztő módszerhez kellett folyamodniuk ahhoz, hogy egyenként, épségben próbálják kivinni a víz alatt lévő barlangból a srácokat, hiszen még egy edzett, profi merülőnek is kb. hat órájába telt, mire elért a gyerekekig…

Egészen elképesztő sztorin izgulhatott a Föld lakossága 2018 nyarán (amit természetesen a média is felkapott, és folyamatosan élőben közvetítette a fejleményeket világszerte), aki azonban akkor nem követte az eseményeket, így nem ismeri a mentőakció részleteit és végkimenetelét, azt természetesen nem fosztjuk meg az izgalomtól, így nem árulunk el spoilereket. Nekik és persze azoknak is, akik jól tudják, mi történt a Tham Luang-barlangban, csupán azt ajánljuk: nézzék meg A tizehnármakat, ami már elérhető az Amazon Prime Video streamingszolgáltató műsorán. S hogy mi okunk van bárkit is a megtekintésre ösztönözni? Nos, több ilyen is akad.

1. A hihetetlen valóság
.

A thaiföldi mentőakció valóban megdöbbentő fordulatokban bővelkedik. Ha arról olvasunk vagy hallunk, hogy embereket kimentenek például egy barlangból, a legtöbben talán nem is gondolunk bele, ez milyen vesződségekkel járhat, hogy milyen akadályokat gördíthet a hősök elé a sors, vagy milyen metódusokhoz kell folyamodniuk a mentőknek ahhoz, hogy sikerüljön a cél: az emberi életek megóvása.

A Tham Luang-esetben ráadásul gyerekekről volt szó, ami még tovább nehezítette az akciót, és persze még nagyobb médiafigyelmet generált.

2. A rendező

Az Oscar-díjas Ron Howard többek között olyan filmekkel örvendeztetett meg minket eddigi 45 éves direktori pályafutása alatt, mint például a Csobbanás, a Selyemgubó, a Willow, a Lánglovagok, a Túl az óperencián, az Apollo-13, a Váltságdíj, A Grincs, az Egy csodálatos elme, a Dan Brown-trilógia (A Da Vinci-kód, Angyalok és démonok, Inferno) vagy a Solo – Egy Star Wars történet. Howard tehát vérbeli zsánerzsonglőr, hiszen készített már sci-fit, vígjátékot, fantasyt, akciófilmet, drámát, thrillert, valamint mese-, sport- és kalandfilmet is. Illetve az is megfigyelhető, hogy rendezőnk akkor van igazán az elemében, amikor egy valós történetet kell megfilmesítenie, rendre ezek a mozgóképei sikerülnek a legjobban: pl. Apollo-13, Egy csodálatos elme, A remény bajnoka, Frost/Nixon, Hajsza a győzelemért.

Legújabb filmjével pedig tovább erősíti ezt a tételt, A tizenhármak talán a legjobb filmje a 2008-as Frost/Nixon és a 2013-as Hajsza a győzelemért óta.

3. A színészek

Bár a thaiföldi sztori miatt adott, hogy a film szereplőinek többségét ázsiai színészek alakítsák, a brit búvárcsapat tagjaira olyan színészeket alkalmaztak Howardék, mint a Rick Stantont alakító Colin Farrell, John Volanthenként Viggo Mortensen (akitől az angol akcentus egészen furán hat), Harry Harris szerepében Joel Edgerton vagy az ifjú titán Chris Jewellként Tom Bateman (ő a Dermesztő hajszából, a Halál a Nílusonból vagy a Ne higgy a szemének! című sorozatból lehet ismerős). Nem is kérdés, hogy mindannyian csodálatosak, s mindannyiuknak megvannak a nagy pillanatai.

4. A hitelesség

Ron Howard és forgatókönyvírója, William Nicholson (Gladiátor, Rendíthetetlen, Everest) nagy gondot fordítottak arra, hogy A tizenhármak nézése közben úgy érezzük, valóban ott kapkodunk levegőért a búvárokkal együtt a víz alatt, a barlang szűk járatai közt, a vészesen fogyó oxigénkészlettel, vagy hogy átérezzük, milyen embertelen munka és összefogás kellett ahhoz, hogy kimenekítsék ezt a 13 embert a sötét mélyből. Nem is rövid a mű, mintegy két és fél órára volt szükségük ahhoz, hogy belesűrítsenek minden fontos mozzanatot, ami segít megérteni egy ilyen nagyszabású akció mibenlétét. Howard a legtöbb esetben nem is él a megszokott hollywoodi hatásvadász eszközökkel. Például a thai szereplők thai nyelven beszélnek egymással, a bajbajutottak szemszögét sem használja, ezzel is erősítve a tehetetlen külvilág helyzetébe való beleélést, és csupán néhány olyan pillanat akad, ami az izgalom és a drámaiság fokozására szolgál (ráadásul ezek is működnek).

A tizenhármak egy vérprofi veterán egy valóban megtörtént nagyszabású esemény előtti több mint tisztességes mozgóképes tisztelgése, ennyi és nem több. De nem is kell többnek lennie.

5. Az összefogás

A tizenhármak története azért is kívánkozott filmre, mivel egy csodálatos példája annak, hogy a politikai, ideológiai, vallási vagy faji csatározásokban és háborúkban fulladozó Föld népe mindettől függetlenül egy pillanat alatt képes összecsiszolódni, és együtt küzdeni valami olyasmiért, ami mindenki számára fontos: az életért. Mások életéért is akár. A 12 thai gyermek és edzőjük története a kicsinyes különbözőségeiket félredobó emberiség összefogásának szimbóluma lett, amit az erről szóló A tizenhármak méltó módon vitt filmre, s ezzel adott egy lökést afelé is, hogy a Hetedikben is megemlített híres Hemingway-idézet („A világ jó hely, és érdemes küzdeni érte.”) első felével is egyetértsünk, ne csak a másodikkal.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
36 évesen meghalt Ferich Balázs, Azahriah és a Wellhello menedzsere
A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után. Barátja és üzlettársa megható sorokkal búcsúzott tőle.

Link másolása

Hosszú betegség után csütörtök hajnalban meghalt Ferich Balázs, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetője, a Blind Myself nevű magyar metálzenekar korábbi basszusgitárosa - írja a Forbes. A zenei szakember 36 éves volt.

A 2016-ban alapított Supermanagement a hazai piac egyik legsikeresebb szereplője, akik olyan magyar előadókat menedzselnek, mint a Wellhello, a Follow the Flow, az Anna and the Barbies, Dzsúdló, Desh és Azahriah.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez”.

Tóth felidézte, hogy a Cloud 9+ az első banda, amit együtt menedzseltek, és nagy kockázatot vállaltak, amikor megalapították a saját cégüket.

„Balázst imádták az előadóink, kollégái. Über-maximalista volt a melóban, nem elégedett meg sosem a második hellyel. Folyamatosan azon agyalt, hogyan lehetnénk még jobbak és jobbak. Bazsinak hatalmas szíve volt. Imádta a gyerekeit és feleségét, Dittát, a legjobb apuka volt, akit valaha ismertem.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Az egész hazai sztárvilág gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst: „Mérhetetlen fájdalom”
Tóth Gabi, Czutor Zoltán és a Carson Coma is kifejezte együttérzését. A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után.

Link másolása

Az egész hazai zenei világ gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetőjét.

A zenei szakember számos hazai sztárnak, köztük Azahriah-nak, a Wellhellonak és Dzsúdlónak volt a menezdzsere.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő megható sorokkal búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez.”

A Supermanagement Facebook-oldalán csütörtök délután közzétett bejegyzésére azóta több mint ezer hozzászólás érkezett, köztük számos hazai sztár is kifejezte a részvétét. A Carson Coma zenekar egy fekete szívvel fejezte ki együttérzését, az AWS gitárosa, Brucker Bence pedig egy érzelmes üzenettel köszönt el Ferich Balázstól.

„A folyamatos profi és maximalista hozzáállásod mindig irigyeltem és nagyon nagy hatással volt rám! Ha nem ismerlek, bizony nem lennék ott ahol. Mindig emlékezni fogok rád!”

- írta többek között a zenész.

„Őszinte részvétem” - írta a hozzászólások között Azahriah gitárosa, Szabolcsi Fészek.

„Őszinte részvétem Gergő, sok erőt a családnak mérhetetlen fájdalom…” - írta Tóth Gabi.

„Végtelenül sajnálom, sok erőt kívánok Gergő!” - üzente megrendülve Czutor Zoltán.

Antal Timi énekesnő egy korlátozott ideig elérhető Instagram-sztoriban, egy fekete-fehér fotóval emlékezett meg, a képhez pedig azt írta:

„Ég Veled, Balázs!”

via Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Teljes a káosz: az RTL úgy cserélgeti a főműsoridős műsorait, hogy erről már nem is szól
Teljes a fejetlenség a csatornánál, néhány nap alatt két fontos műsor ismétlése is csődöt mondott. Így hétköznap este ismét jöhetnek a pajkaszegiek.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Ember legyen a talpán, aki követni tudja az RTL hétköznapokat érintő műsorváltozásait. A csatorna láthatóan nem tudja, mihez kezdjen Az álommeló második évada utáni sávval, ahol egyre-másra bedőlnek a korábbi műsorok ismétlései.

A március 25-én indult álláskereső reality után először a Gólkirályság első évadát ismételték, elfogadható eredményekkel, írja a Sorozatwiki. Április 8-tól Az Árulók – Gyilkosság a kastélyban első évadát tűzték műsorra ugyanott, katasztrofális nézettség mellett.

Ezért most hétfőtől ebben az időpontban a Házasodna a gazda tavaly őszi, 6. szezonjának ismétlését kezdték el, ami két nap után szintén beleállt a földbe. Így péntektől, vagyis április 20-tól inkább egy újabb bőrt lehúznak Pajkaszeg lakóiról, és elkezdik A mi kis falunk hatodik szezonjának újravetítését.

A magyar sorozat után az RTL Híradó – Késő esti kiadás 10 perccel korábban, 22:40 helyett, 22:30-kor lesz látható a csatornán. Ezt követően a Gyilkos elmék 23:15 helyett, 23:05-kor kerül majd képernyőre.

A műsorváltozás a szombati és a vasárnapi napokat nem érinti.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Fotók: Eltemették Tordy Gézát
Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta. A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott.

Link másolása

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

A 85 éves korában, március 30-án elhunyt színművész búcsúztatásán elsőként a jövő színésznemzedéke nevében Szőcs Artur mondott beszédet. A színész-rendező felidézte, hogy Tordy Gézát még színművészetisként ismerte meg, majd 15 évadot dolgoztak együtt. Kiemelte: Tordy Gézát ízig-vérig érdekelte a színházcsinálás, fontos volt számára a csapatmunka.

Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta a művészről, akivel 1963-ban találkozott először, és akihez élete leghosszabb barátsága fűzte.

A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott, színészkollégája játékát és közös munkáikat idézte fel. Mint mondta, Tordy Gézában nagy erők lakoztak, nagy dühök és nagy szenvedélyek.

A színészet illanó pálya - fogalmazott. A kincs az az üzenet, amelyet át tudunk adni úgy, hogy a lelkekben minél tovább megmaradjon. "És te, Gézus, ezeknek az üzeneteknek katartikus átadója voltál" - mondta.


Link másolása
KÖVESS MINKET: